Türkiye'nin Süper Çocukları" -Aylin Çelik ve İdil Olğar - Son Dakika

Türkiye'nin Süper Çocukları" -Aylin Çelik ve İdil Olğar

22.04.2018 13:17

-Aylin Çelik gitar çalarken detay görüntü -Aylin Çelik ile röportaj -İdil Olğar keman çalarken detay görüntü -İdil Olğar ile röportaj Yurdun dört bir yanında çocukları 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı heyecanı sararken, kimi spordaki, kimi sanattaki başarılarıyla dünyada adından...

-Aylin Çelik gitar çalarken detay görüntü

-Aylin Çelik ile röportaj

-İdil Olğar keman çalarken detay görüntü

-İdil Olğar ile röportaj

Yurdun dört bir yanında çocukları 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı heyecanı sararken, kimi spordaki, kimi sanattaki başarılarıyla dünyada adından söz ettiren çocuklar, Türkiye'nin geleceği için umut veriyor.

Kemandan gitara, yüzmeden boksa kadar çok sayıda alandaki başarılarıyla çeşitli platformlarda Türk bayrağını dalgalandıran çocuklar, kendilerine adanan 23 Nisan'ı kutlamanın mutluluğunu yaşıyor.

O çocuklardan biri olan ve henüz 12 yaşındayken İtalya'da düzenlenen 13. Uluslararası Enrico Mercatali Klasik Gitar Yarışması'nda birinci olarak adından söz ettiren 14 yaşındaki gitarist Aylin Çelik, genç yaşına önemli başarıları sığdırmaya devam ediyor.

Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın tam zamanlı öğrencisi olan ve gitar çalışmalarına Doktor Öğretim Üyesi Mehmet Özkanoğlu ile devam eden Çelik, Romanya'da düzenlenen 21. Uluslararası Eduard Pamfil Klasik Gitar Yarışması'nda birinci, Bulgaristan'da düzenlenen Uluslararası Pleven Gitar Yarışması'nda da ikinci olarak başarılarını tescilledi.

Çelik, geçen yıl düzenlenen 16. Mersin Uluslararası Müzik Festivali'nde aldığı "Prof. Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü" ile yoluna devam ederken, yurt genelindeki konserlerde solist olarak sahne alarak bu alandaki tecrübesini de geliştiriyor.

Eğitim gördüğü konservatuvarda AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Çelik, gitara ilk olarak 6 yaşındayken babasının önerisiyle başladığını söyledi.

Çelik, Tokat'ta yaşayan ailesinin, hayallerine destek olmak için Mersin'e taşındığını belirterek, "Başarı için emek vermek, bütün hayatını buna göre düzenlemek ve planlamak gerekiyor. Öyle yaptığınızda zaten başarı geliyor." dedi.

En büyük hayallerinden birinin dünyanın en prestijli solo gitar yarışmalarından "Guitar Foundation of America"da derece almak olduğunu anlatan Çelik, "İleride iyi bir müzisyen olmak istiyorum. Hedefim dünya çapında konserler vermek. Bu işi iyi yapmak istiyorum esas olarak. Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen Guitar Foundation of America, gitar alanında en büyük yarışma diyebilirim. Hayalim oraya gitmek. Orada herhangi bir derece bile almak çok büyük bir şey." dedi.

Çelik, uluslararası yarışmalarda Türkiye'yi temsil etmekten dolayı mutlu olduğunu vurgulayarak, "Gittiğim yarışmaların çoğunda Türkiye'den katılan tek kişi bendim. Hepsinde derece alıp, Türkiye'yi temsil etmek de gurur verici bir şey." ifadesini kullandı.

Kemanın minik dehası

Mersin'de Isabelle Özdemir'in öğrencisi olarak konservatuvar eğitimi alan 12 yaşındaki İdil Olğar da henüz 6 yaşında başladığı kemana, büyük bir aşkla sarılmaya devam ediyor.

İlk solo konserini 2 yıl önce Kuşadası Belediyesi Oda Orkestrası eşliğinde veren Olğar, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın düzenlediği Ulusal Genç Yetenekler Yarışması'nda da solist olarak sahne almaya hak kazandı.

Olğar, geçen yıl Slovakya'nın Dolny Kubin şehrinde düzenlenen Talents for Europe Keman Yarışmasında üçüncü olarak dikkatleri üzerine toplarken, Çekya'nın Prag şehrinde düzenlenen "PhDr Josef Micka Uluslararası Keman Yarışmasında" da ikinci oldu.

Bu yarışmada "PhDr Josef Micka" adına düzenlen özel ödüle layık görülen genç kız, büyük alkış aldı.

Olğar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurtdışında eğitim almak istediğini belirterek, "Türkiye'yi temsil eden ünlü bir keman virtüözü olmak istiyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Samp-T Konusunda İmza Safhasına Gelelim İstiyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan: Samp-T Konusunda İmza Safhasına Gelelim İstiyoruz İtalya Başbakanı Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ortak basın toplantısında konuştu Açıklaması İtalya Başbakanı Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ortak basın toplantısında konuştu Açıklaması Türkiye ile İtalya arasında 9 anlaşma imzalandı Türkiye ile İtalya arasında 9 anlaşma imzalandı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türkiye'nin Süper Çocukları' -Aylin Çelik ve İdil Olğar - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement