Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Ulaş Karasu: İktidar, Milyonların 'İbadethanemiz' Dediği Cemevlerini Kültür Evi Olarak Görüyor - Son Dakika

Ulaş Karasu: İktidar, Milyonların 'İbadethanemiz' Dediği Cemevlerini Kültür Evi Olarak Görüyor

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, cemevlerine yönelik düzenlemeleri de içeren torba kanun teklifinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda, "İktidar, milyonların 'İbadethanemiz' dediği cemevlerini ibadethane olarak görmüyor. Peki ne olarak görüyor? Kültür evi. Siz, şimdi, burada da Aleviliği kültürle bağdaştırıp bin yıldır bu topraklarda her türlü baskı ve zulme karşı inançlarını sürdüren Alevileri yok saymak istiyorsunuz” dedi.

11.11.2022 - 16:01,  Güncelleme: 16:08

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, cemevlerine yönelik düzenlemeleri de içeren torba kanun teklifinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu'nda, "İktidar, milyonların 'İbadethanemiz' dediği cemevlerini ibadethane olarak görmüyor. Peki ne olarak görüyor? Kültür evi. Siz, şimdi, burada da Aleviliği kültürle bağdaştırıp bin yıldır bu topraklarda her türlü baskı ve zulme karşı inançlarını sürdüren Alevileri yok saymak istiyorsunuz" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda dün, cemevlerine yönelik düzenlemeleri de içeren Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşüldü ve bazı maddeleri kabul edildi.

Cemevlerinin imar planlarına dahil edilmesi ile aydınlatma ve su giderlerinin karşılanması gibi düzenlemeler de içeren teklifin görüşmeleri sırasında söz alan CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, AKP'nin Aleviliği kültüre indirgemek istediğini belirterek şunları söyledi:

"Milyonlarca Alevi yurttaşımız, cemevlerini ibadethaneleri görüp ibadetlerini cemevlerinde yapıyor, lokmalarını cemevlerinde dağıtıyor, matemlerini cemevlerinde yaşıyor ama iktidar, milyonların 'İbadethanemiz' dediği cemevlerini ibadethane olarak görmüyor. Peki ne olarak görüyor? Kültür evi. Siz şimdi, burada da Aleviliği kültürle bağdaştırıp bin yıldır bu topraklarda her türlü baskı ve zulme karşı inançlarını sürdüren Alevileri yok saymak istiyorsunuz."

Alevi denince iktidarın aklına sadece kültür kavramının geldiğini belirten Karasu, "AKP'ye göre 35 aydının can verdiği Madımak Oteli kültür merkezi, Alevilerin ibadethanesi olan cemevleri de kültür mekanı oldu. Alevilerin temel hak ve eşit yurttaşlık talepleri gündeme geldiğinde AKP'liler, kültür damgasını yapıştırıp işten sıyrılmaya çalışıyor. Bunu yaptığınız sürece Aleviliği de Alevileri de Alevilerin taleplerini de anlama şansınız yok. Neye karşısınız da 'ibadethane' kelimesi size bu kadar uzak? Hazreti Ali'ye mi karşısınız, Ehlibeyt'e mi, 12 imama mı karşısınız, Hacı Bektaş Veli'ye mi, dört kapı kırk makama mı, 'Eline, beline, diline sahip ol' diyen düstura mı karşısınız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 Temmuz 2020'de Levent Camii'nin açılışında yaptığı konuşmayı hatırlatan Karasu, "O gün Cumhurbaşkanı, 'Biz, ülkemizdeki hakim inanç grubu olan Müslümanların ve diğer dini inançlara mensup olanların da hakkını, hukukunu korumaya devam edeceğiz' diyordu. Ama aynı Erdoğan, cemevine 'cümbüş evi' demiş; yetmemiş, Aleviliği seçim meydanlarında yuhalatmış. Ey Erdoğan, baştakini söyleyen de sensin, sondakini söyleyen de sen. Hangi sözüne inanalım senin" diye konuştu.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Ulaş Karasu: İktidar, Milyonların 'İbadethanemiz' Dediği Cemevlerini Kültür Evi Olarak Görüyor - Son Dakika


Advertisement