Uluslararası Öykü Festivali Başlıyor! - Son Dakika

Uluslararası Öykü Festivali Başlıyor!

20.03.2017 09:22
Uluslararası Öykü Festivali Başlıyor!

Bu yıl 2'ncisi düzenlenecek olan Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali, "Bu Senin Hikayen" sloganı ile başlıyor.

Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali, "Bu Senin Hikayen" sloganı ile Başlıyor. 21 Mart Salı günü (Yarın) saat 19.00'da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki törenle başlayacak olan festival, 25 Mart Cumartesi gününe kadar devam edecek. Yerli yabancı 35 öykücünün katılacağı festivalin bu yılki onur konuğu ise usta öykücü Hüseyin Su olacak.

Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen, danışmanlığını Cemal Şakar'ın, genel sanat yönetmenliğini ise öykü yazarı Aykut Ertuğrul'un yaptığı 2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali, bu yıl da konuk isimlerin coğrafi çeşitliliği ile dikkat çekiyor.

DÜNYACA ÜNLÜ ÖYKÜ YAZARLARI İSTANBUL'DA

Rusya, İspanya, Makedonya, Filistin, Mısır, Bosna-Hersek, Fas, Yunanistan, Suriye, Slovakya gibi ülkelerden yabancı öykücülerin yer alacağı festivale; Makedonya'dan Aleksandar Prokopiev, Rusya'dan Alisa Ganieva, Fas'tan Enis Rafii, Bosna-Hersek'ten Faruk Sehic, Yunanistan'dan George Pavlopoulos, Suriye'den Hatip Bedle, Filistin'den Mazen Maarouf, Mısır'dan Vahid Tavile, İspanya'dan Raquel Martinez Gomez Lopez ve Slovakya'dan Svetlana Zuchova katılacak.

Türkiye'den ise Ali Haydar Haksal, Sadık Yalsızuçanlar, Yıldız Ramazanoğlu, Mustafa Çiftçi, Sedat Demir, Aliye Akan, Ahmet Sarı, Ali Ayçil, Arda Arel, Arzu Kadumi, Betül Ok, Emine Batar, Ertan Örgen, Elçin Sevgi Suçin, Kürşat Çelik, Mehmet Kahraman, Mustafa Başpınar, Melih Tuğtağ, Osman Cihangir, Osman Koca, Senem Gezeroğlu, Yahya Arslan, Yavuz Ahmet Koç, Yunus Meşe ve Zeynep Kevser Şerefoğlu Danış festivale katılacak yerli öykücüler arasında yer alacak.

YAŞ ORTALAMASI GENÇ OLACAK

Öykü Festivali'nde bu yıl yaş ortalamasının genç olacağını aktaran genel sanat yönetmeni Aykut Ertuğrul, "Geçen yıl birincisini düzenlediğimiz festival çok iyi geçti. Bu yıl da festivalimize yerli ve yabancı birçok öykü yazarı katılacak. Yerli öykücülerde özellikle yaş ortalamasının genç olmasına dikkat ettik. Çünkü gençlerin ne söylediğini dinlemek istiyoruz. Usta öykücüler ağırlıklı olarak oturum başkanı ve birkaç oturumda konuşmacı olarak yer alacak." dedi.

FESTİVALİN İÇERİĞİ KİTAPLAŞTIRILACAK

Yabancı öykücülerin konuşacağı festivaldeki yeni etkinlikler arasında, "Dünyanın Öyküsü", "İlk Kitap Ödülü" ve "Genç Yazarlar Atölyesi"nin olduğunu dile getiren Ertuğrul, festivaldeki panellere de değinerek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Öykünün tarihinden bugüne bir çerçeve çizmeye çalıştık. Biz etkinliklerin kitaplaşması meselesini önemsiyoruz. Şahsen kendime metin muhafazakarı diyebilirim, bir şey metinleştiğinde erişime daha çok açılmış gibi geliyor. O yüzden festival biter bitmez bu panellerdeki tebliğleri ve genç yazarlar atölyesindeki düşünceleri kitaplaştırma çalışmasına gireceğiz. Bundan sonra, her festivalden sonra böyle de bir kitap çıkarmış olacağız."

SURİYELİLER İÇİN YAZARLIK YARIŞMASI

Festivalin katılımcıları arasında yer alan, 80'in üzerinde kitap sahibi Suriyeli öykü yazarı Hatip Bedle ise şunları dile getirdi: "İstanbul ve Gaziantep'te Suriyeliler için yazarlık ve gazetecilikle ilgili bazı çalışmalar yapılıyor. Zeytinburnu Belediyesi'nin de böyle bir festival düzenlemesi biz yabancı yazarlar için oldukça heyecan verici bir durum. Suriye dışındaki Suriyeli yazarlarla da bağlantı kurduk. Ayrıca festival dışında elimizde bir projemiz bulunuyor. İstanbul'da Suriye TV adıyla bir kanal kurmayı ümit ediyoruz, ben de kanalın kurucuları arasında yer alacağım." dedi.

İSPANYA, RUSYA VE ÇAĞDAŞ ARAP ÖYKÜ ATÖLYELERİ

5 gün boyunca yerli ve yabancı 35 öykücünün katılacağı festivalde İspanyol, Rusya, Çağdaş Arap öykü atölyeleri, okur yazar buluşmaları, öykü okumaları, gençler ve çocuklar için hayal kurma atölyeleri, genç öykücüler atölyesi gibi çeşitli atölyeler düzenlenecek. Festivalde ayrıca "Öykü ve gelenek", "Öykü ve postmodernizm", "Öykü ve modernizm" gibi paneller de yer alacak. Tüm bunların yanı sıra festival boyunca Zeytinburnu'ndaki liselerde gerçekleştirilecek olan "Okulda Öykü Var" etkinliklerinde yerli ve yabancı öykücüler lise öğrencileriyle buluşacak.

ERKAN OĞUR VE İSMAİL HAKKI DEMİRCİOĞLU KONSERİ

Dünya ve Türkiye öyküsünün konuşulacağı panellerin, atölye çalışmalarının yer alacağı Öykü Festivali'nin final gecesi ise "Bilgi Evleri Zeytinburnu Öykü Yarışması" ödül töreniyle taçlandırılacak.

Festival, 21 Mart Salı akşamı (Yarın) saat 19.00'da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilecek açılış töreniyle başlayacak. Festivalin açılış gecesinde ünlü sanatçılar Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu konser verecek. 5 günlük festival, 25 Mart Cumartesi günü sona erecek.

Geçtiğimiz yıl alanında bir ilk olma özelliğiyle İstanbul'da edebiyatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği festivali, ilk yılda 10 bini aşkın öyküsever takip etmişti.

YORUMLAR
500
Ukrayna'nın Andriivka köyünde halk zor şartlarda yaşamını sürdürüyor Ukrayna'nın Andriivka köyünde halk zor şartlarda yaşamını sürdürüyor İSTANBUL-ATAŞEHİR'DE ÜNİVERSİTE ÇEVRESİNDE UYUŞTURUCU SATAN 2 ŞÜPHELİ YAKALANDI İSTANBUL-ATAŞEHİR'DE ÜNİVERSİTE ÇEVRESİNDE UYUŞTURUCU SATAN 2 ŞÜPHELİ YAKALANDI Buz Hokeyi 18 Yaş Altı Kızlar Dünya Şampiyonası 2. klasman maçları İstanbul'da yapılacak Buz Hokeyi 18 Yaş Altı Kızlar Dünya Şampiyonası 2. klasman maçları İstanbul'da yapılacak
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Uluslararası Öykü Festivali Başlıyor! - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement