İzmir Karabağlar'da Günaltay Semt Merkezi Hizmete Açıldı - Son Dakika
Kadın

İzmir Karabağlar'da Günaltay Semt Merkezi Hizmete Açıldı

İzmir Karabağlar\'da Günaltay Semt Merkezi Hizmete Açıldı

İzmir Karabağlar'da, kadınları toplumsal yaşama katmak ve üretimde yer almalarını sağlamak amacıyla Günaltay Semt Merkezi törenle hizmete açıldı. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, semt merkezi sayısının Günaltay'la birlikte 19'a çıktığını belirtti ve hedeflerinin 58 mahalleye bu merkezleri yaymak olduğunu söyledi. Ayrıca, Günaltay'a pazaryeri ve kreş müjdesi verildi. Törene kadınların ağırlıklı olduğu çok sayıda mahalle sakini katıldı.

14.11.2023 19:07
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kadınları toplumsal yaşama katmak ve üretimde yer almalarını sağlamak için İzmir Karabağlar'da Günaltay Semt Merkezi törenle hizmete açıldı. Göreve geldiğinde 4 olan semt merkezi sayısının Günaltay'la birlikte 19'a çıktığını vurgulayan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, "Hedefimiz 58 mahallemizin tamamına bu merkezleri yaymak" dedi. Selvitopu, Günaltay sakinlerinin yıllardır beklediği pazaryeri için de müjdeli haberi vererek, "Pazaryeri yapacağımız alanın büyük bölümünü kamulaştırarak tapuyu aldık. Günaltay yakında moden bir kapalı pazaryerine ve kreşe kavuşacak" diye konuştu.

Günaltay Semt Merkezi önünde düzenlenen törene Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, eşi Fügen Selvitopu, meclis üyeleri, muhtarlar, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Alev Ağrı, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Aydan Tör, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileriyle ağırlığını kadınların oluşturduğu çok sayıda mahalle sakini katıldı.

"SEMT MERKEZİ PSİKOLOĞUM OLDU"

Törende ilk konuşmayı yapan mahalle sakini Birgül Akhanım, semt merkezlerinin sosyalleşmelerinde çok önemli bir rol oynadığını belirterek, "Bazı kadınlarımız çok uzak olduğu için bu merkezlere gidemiyordu. Şimdi tam da evimizin yakınına açıldı. Buralar bizler için motive yerleri. Açık söyleyeyim benim adeta psikoloğum oldu. Belediye başkanımıza böyle yerler açtığı ve kadınlara değer verdiği için çok teşekkür ederim" dedi.

Selvitopu'na çiçek vererek teşekkür eden Mahalle Muhtarı Sakine Özdem de, "Kadınlarımız 'Bütün mahallelerde semt merkezi var bizde neden yok' diye dert yanıyordu. Sağ olsun başkanım bu binayı kiralayarak semt merkezi olmasını sağladı. Mahallem adına başkanıma ve emek veren herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

KARABAĞLAR'DA 19. SEMT MERKEZİ

Selvitopu da Karabağlar Belediyesi'nin 19. semt merkezini coşkulu bir törenle açmaktan son derece mutlu olduklarını vurguladı. Açılan her merkeze kadınların sahip çıktığını söyleyen Selvitopu, "Göreve geldiğimizden bu yana temel hedefimiz 58 mahallemizde de semt merkezi açmak. Çünkü Karabağlar dar gelirli ailelerimizin yoğun olarak yaşadığı bir bölge. Kadınların, çocuklarının birçok sorunu var. Bu merkezler onlarla iletişim kurmamızı, sorunlarına çare aramamızı sağlıyor. Uygun yerler buldukça bu merkezlerin sayısını hızla artıracağız" dedi.

Selvitopu, Günaltay'ın yavaş yavaş modernleştiğini belirterek, benzer hizmetlerin bundan sonra da devam edeceğini söyledi. Hizmetleri vatandaşları ayağına götürmeyi sürdüreceklerini vurgulayan Başkan Selvitopu, "Semt merkezimin hayırlı olmasını diliyorum. Güle güle kullanın" dedi.

GÜNALTAYLILARA PAZARYERİ VE KREŞ MÜJDESİ

Günaltay'ın en önemli sorunlarından birinin pazaryeri konusu olduğuna dikkat çeken Selvitopu, şöyle konuştu:

"Daha önce bu sorunu çözmek için çalışma yapmıştık ancak ne yazık ki sekteye uğratılmıştı. Peşini bırakmadık. Özellikle müjdeyi bugün vermek istedim. Günaltay Kapalı Pazaryeri alanının büyük bölümünü kamulaştırdık. Tapusu da cuma günü belediyemiz adına alındı. Şimdi hızla pazaryeri ve kreş projesini hazırlayacağız. En kısa zamanda da yapım işine başlayacağız. Günaltay modern bir kapalı pazaryeri ve güzel bir kreş kazanacak. Devlette işler takip etmeden olmuyor. Israrla takip etmeyince kalıyor. Bunları unutmuyoruz. Aradan yıllar da geçse peşini bırakmıyoruz. Umarız pazaryeri ve kreşi de hep birlikte hizmete açarız."

Selvitopu konuşmasında Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken, Cumhuriyetimizin Kurucusu ve Ulusal Kurtuluş Savaşı Önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü de aramızdan ayrılışının 85. yılı nedeniyle özlemle andı.

Konuşmaların ardından Günaltay Semt Merkezi, kurdela kesimiyle hizmete açıldı. Daha sonra Selvitopu, eşi Fügen Selvitopu ve katılımcılar hep birlikte merkezi gezdi.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Kadın İzmir Karabağlar'da Günaltay Semt Merkezi Hizmete Açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kırşehir Belediyesi Kadın Emek Pazarı'nda Ücretsiz Dükkan Tahsisi Başvuruları Başladı
  09:25 Kırşehir Belediyesi Kadın Emek Pazarı'nda Ücretsiz Dükkan Tahsisi Başvuruları Başladı

  Kırşehir Belediyesi Kadın Emek Pazarı'nda ücretsiz dükkan tahsisi için başvurular bugün başladı. Kadınlar, 19 Nisan'a kadar başvurularını yapabilecekler.

 • Edirne'de jandarma ekipleri aile içi şiddetle mücadele ve KADES hakkında bilgilendirme çalışması yaptı
  13 Nis Edirne'de jandarma ekipleri aile içi şiddetle mücadele ve KADES hakkında bilgilendirme çalışması yaptı

  Edirne'de İl Jandarma Komutanlığı Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Kısım Amirliği ekipleri, KADES'in tanıtılması ve bilgilendirme faaliyetlerine devam ediyor. Enez ilçesinde kurulan halk pazarında aile içi şiddetin önlenmesi konusunda bilgi veren ekipler, KADES'in amaçları ve kullanımını anlatan broşürler de dağıttı. Bilgilendirme çalışmaları devam edecek.

 • Kadından muhtar olmaz' dediler ama o yılmadı Kura çekimi ile muhtarlığı kazanan kadın muhtar hizmet için kolları sıvadı
  13 Nis Kadından muhtar olmaz' dediler ama o yılmadı Kura çekimi ile muhtarlığı kazanan kadın muhtar hizmet için kolları sıvadı

  Malatya'nın Kale ilçesinde yaşayan Hediye Ceylan, 'Kadından muhtar olmaz' uyarılarına rağmen girdiği muhtarlık seçiminde rakibi ile aynı oyda kalınca kura çekimi ile seçimi kazanan taraf oldu. Hizmet için kolları sıvayan Hediye Ceylan, şimdi bir kadın olarak daha iyi hizmet yapmak için çalışacağını söylüyor.

 • Depremzede Kadınlar Konteyner Kentinde Organik Sabun Üretiyor
  13 Nis Depremzede Kadınlar Konteyner Kentinde Organik Sabun Üretiyor

  Hatay'ın İskenderun ilçesindeki konteyner kentte açılan kursta zeytinyağı ve çiçeklerden organik sabun yapmayı öğrenen depremzede kadınlar, üretimle olumsuz etkilerden uzaklaşıyor. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve IC İbrahim Çeçen Vakfı işbirliğiyle düzenlenen kursta eğitim alan kadınlar, atölyede zeytinyağı ve çiçeklerle fermente edilen sabunlar üretiyor. Ayrıca atık yağları geri dönüştürerek temizlikte kullanılan sabunlar da üreten kadınlar, meslek öğrenip sosyalleşerek afetin olumsuz etkisinden uzaklaşıyor.

 • Zeytinburnu'nda Tehdit ve Hakaret Mesajlarıyla Mücadele Eden Kadına Elektronik Kelepçe Takıldı
  13 Nis Zeytinburnu'nda Tehdit ve Hakaret Mesajlarıyla Mücadele Eden Kadına Elektronik Kelepçe Takıldı

  Zeytinburnu'nda eşini yaralayan ve tehditlerine devam eden Ragıp Canan'a elektronik kelepçe takıldı. Ancak kelepçeyi kıran Canan, tehdit mesajları atmaya devam etti. Mağdur kadın, can güvenliği olmadığını belirterek yardım talep etti.

 • Kuşadası'nda El Emeği Festivali'nde Ramazan Bayramı'nda da yoğun ilgi
  12 Nis Kuşadası'nda El Emeği Festivali'nde Ramazan Bayramı'nda da yoğun ilgi

  Kuşadası Belediyesi tarafından düzenlenen El Emeği Festivali'nde kadınlar tarafından üretilen ürünler, Ramazan Bayramı'nda da büyük ilgi gördü. Festivalde açılan tezgahlarda takıdan ev eşyasına, tekstil ürünlerinden aksesuar ve hediyeliklere kadar birçok ürün satışa sunuldu. Festival, kente tatil için gelenlerin uğrak noktalarından biri oldu.

 • DİTİB Dortmund Kadınlar Kolu, huzurevi sakinlerini ziyaret etti
  12 Nis DİTİB Dortmund Kadınlar Kolu, huzurevi sakinlerini ziyaret etti

  Almanya'nın Dortmund kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Dortmund Kadınlar Kolu üyeleri, İşçi Refahı Derneği (AWO) Dortmund Huzurevi'ni ziyaret ederek bayramlaştı ve sohbet etti. Huzurevi sakinlerine çiçek dağıtan heyet, mutluluklarını paylaşmanın ve dayanışmanın önemini vurguladı. DİTİB, bu ziyaretleri her yıl tekrarlayacaklarını belirtti.

 • KADEM Bayram Karavanı, Hatay'daki depremzedelere ikramda bulundu
  11 Nis KADEM Bayram Karavanı, Hatay'daki depremzedelere ikramda bulundu

  Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) tarafından hayata geçirilen 'Bayram Karavanı', Hatay'daki depremzedelere çay, kahve ve çikolata ikramında bulundu. Karavan, Kahramanmaraş'ın ardından Hatay'a gelerek İskenderun ilçesindeki Üsküdar Konteyner Kenti'ne konuşlandı ve gün boyu vatandaşlara hizmet verdi. KADEM Yayın Editörü Rabia Albayrak, depremzedelerle hasbihal ederek bayramlarını kutlamak istediklerini belirtti ve KADEM'in bölgede olmaya devam edeceğini söyledi.

 • Sanayinin Nezahat Ablası: Ev Hanımı Aşçılık Merakıyla Mesleğe Dönüştü
  11 Nis Sanayinin Nezahat Ablası: Ev Hanımı Aşçılık Merakıyla Mesleğe Dönüştü

  Aydın'ın Efeler ilçesinde yaşayan Nezahat Yiğitlik, merakı sayesinde öğrendiği aşçılığı mesleği haline getirdi. 16 yıl önce aşçılık serüvenine başlayan Yiğitlik, baş aşçılığa kadar yükselerek sanayide kendi işletmesini açtı ve artık 'Sanayinin Nezahat Ablası' olarak tanınıyor. Ev hanımıyken aşçılık merakıyla yeni bir yola çıkan Yiğitlik, merakının kendisini mesleğe yönlendirdiğini ve bu sayede başarılı bir şekilde baş aşçılığa kadar yükseldiğini ifade etti. Sanayinin Nezahat ablası olarak anılmaktan mutlu olduğunu belirten Yiğitlik, kadın girişimcilere de cesaret vererek, kendilerine güvenmelerini söyledi.

 • Kadın Ritim Grubu, Antika Pazarı'nda konser verdi
  10 Nis Kadın Ritim Grubu, Antika Pazarı'nda konser verdi

  Mersin'in Tarsus ilçesinde yaşayan 16 kadının oluşturduğu Kadın Ritim Grubu, Antika Pazarı'nda konser verdi. Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal hayata katılımı teşvik etmek amacıyla kurulan grup, ziyaretçilere keyifli anlar yaşattı.

 • Edirne'de İpsala Kaymakamlığı tarafından başlatılan proje kapsamında çikolata üretimi eğitimi alan kadınlar ürünlerini satıyor
  10 Nis Edirne'de İpsala Kaymakamlığı tarafından başlatılan proje kapsamında çikolata üretimi eğitimi alan kadınlar ürünlerini satıyor

  Edirne'nin İpsala ilçesinde İpsala Kaymakamlığı tarafından başlatılan bir proje kapsamında çikolata üretimi eğitimi alan 3 kadın, el yapımı çikolatalarını ülke genelinde satmayı hedefliyor. Kadınlar, ürünlerini sosyal medya ve bir internet sitesi üzerinden satışa sunuyor. Üretim miktarını artırmayı ve daha fazla kadına iş imkanı sağlamayı hedefleyen kadınlar, çikolata sektöründe ilerlemek için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın Ritim Grubu Antika Pazarı'nda
  10 Nis Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın Ritim Grubu Antika Pazarı'nda

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın Ritim Grubu, Antika Pazarı'nda ziyaretçilere keyifli anlar yaşattı.


Advertisement