UNESCO ödüllü çini sanatçıları Üstünkaya ve Gürsoy'a "Fahri Doktora Diploması" verildi - Son Dakika
Kültür Sanat

UNESCO ödüllü çini sanatçıları Üstünkaya ve Gürsoy'a "Fahri Doktora Diploması" verildi

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü sahibi çini sanatçıları Hamza Üstünkaya ve Mehmet Gürsoy'a, Kütahya Dumlupınar Üniversitesince (DPÜ) "Fahri Doktora Diploması" tevcih edildi.

25.06.2021 17:20  Güncelleme: 19:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü sahibi çini sanatçıları Hamza Üstünkaya ve Mehmet Gürsoy'a, Kütahya Dumlupınar Üniversitesince (DPÜ) "Fahri Doktora Diploması" tevcih edildi.

Vali Ali Çelik, DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Ahmet Yakupoğlu Konferans Salonu'ndaki törende yaptığı konuşmada, Kütahya'nın çok değerli sanatkarları barındırdığını söyledi.

Üstünkaya ile Gürsoy'un örnek kişilikler olduğunu belirten Çelik, "Onların kıymetlerini yaşarken bilmek, onlara değer vermek başta çocuklarımız olmak üzere içimizde ve yaşamımıza adapte etmek için hepimize bir fırsat olur. Onlar bize örnek oldular. İnşallah bizler de hayat telaşımızda acil olanların değil değerli olanın peşinde koşarız." dedi.

Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal da Türk milletinin, tarihsel seyri boyunca çeşitli merkezlerde ve üsluplarla sürdürülen çini sanatının bugün çoğunlukla Kütahyalı çiniciler tarafından yaşatıldığını dile getirdi.

Kütahya'nın, kuruluş ve kurtuluşun şehri olmasının yanı sıra "çiniciliğin başkenti" olarak anıldığını ifade eden Uysal, "Kadim çini sanatına gönül vererek geçmişten geleceğe köprü olan, kültürümüzü Kütahya'da, ülkemizde ve yurt dışında layıkıyla temsil eden, başarıları sebebiyle UNESCO tarafından 'Yaşayan İnsan Hazinesi' çini sanatçıları olan Üstünkaya ve Gürsoy, üniversitemiz tarafından fahri doktora payesi ile ödüllendirilmiştir." diye konuştu.

Daha sonra Rektör Uysal, iki çini sanatçısına cübbelerini giydirerek diplomalarını takdim etti.

Gürsoy'a 2009 yılında, Üstünkaya'ya da 2020'de Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü verilmişti.

UNESCO ödüllü çini sanatçıları Üstünkaya ve Gürsoy\'a "Fahri Doktora Diploması" verildi
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat UNESCO ödüllü çini sanatçıları Üstünkaya ve Gürsoy'a 'Fahri Doktora Diploması' verildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Haluk Levent Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi
  23:19 Haluk Levent Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında şarkıcı Haluk Levent, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konserine çok sayıda kişi katıldı ve Levent'in en sevilen parçalarını seslendirmesiyle müzikseverler eşlik etti. Levent'in performansı, dinleyiciler tarafından alkışlandı.

 • Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Deprem Anısına Konser Düzenlendi
  21:33 Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Deprem Anısına Konser Düzenlendi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında, depremlerde hayatını kaybedenlerin anısına '11 İlin Türküsü' konseri gerçekleştirildi. Nazende Çoksesli Korosu tarafından hazırlanan etkinlikte, depremin ardından yaşananlar anlatıldı ve afetten etkilenen illere özgü şarkılar seslendirildi.

 • Avrupa Film Günleri'nin Galası Ankara'da Yapıldı
  21:13 Avrupa Film Günleri'nin Galası Ankara'da Yapıldı

  Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu ve AB üyesi ülkelerin büyükelçilikleri tarafından düzenlenen Avrupa Film Günleri'nin galası Ankara'da yapıldı. Galada, Ukraynalı Maryna Vroda'nın yönettiği 'Bozkır' filmi gösterildi. Büyükelçi Bodnar ve Büyükelçi Meyer-Landrut konuşma yaparak Ukrayna'ya desteklerini dile getirdi. Avrupa Film Günleri, Ankara, İstanbul ve birçok şehirde gösterime girecek.

 • Notre-Dame Katedrali, 5 yıl sonra yeniden açılıyor
  17:06 Notre-Dame Katedrali, 5 yıl sonra yeniden açılıyor

  Fransa'nın başkenti Paris'te 5 yıl önce çıkan yangında hasar gören ünlü Notre-Dame Katedrali, 8 Aralık'ta yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak. Katedralin yeniden inşa çalışmaları 2022'de başlamış ve 250'den fazla firma ile yüzlerce sanatçı, mimar ve uzmanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Yangının nedeni ise henüz belirlenememiştir.


Advertisement