AK Parti Grup Başkanvekili: İsrail'in Filistin'deki Fiilleri Uluslararası Hukuka Aykırıdır - Son Dakika
Politika

AK Parti Grup Başkanvekili: İsrail'in Filistin'deki Fiilleri Uluslararası Hukuka Aykırıdır

AK Parti Grup Başkanvekili: İsrail\'in Filistin\'deki Fiilleri Uluslararası Hukuka Aykırıdır

AK Parti Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, "Türkiye olarak Uluslararası Adalet Divanından beklentimiz, İsrail'in Filistin topraklarındaki fiillerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu ilan etmesi ve tüm eylemlerinden sorumlu tutulmasıdır.

01.03.2024 16:45  Güncelleme: 17:19
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

AK Parti Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, "Türkiye olarak Uluslararası Adalet Divanından beklentimiz, İsrail'in Filistin topraklarındaki fiillerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu ilan etmesi ve tüm eylemlerinden sorumlu tutulmasıdır." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya, 2003'te TBMM'de "1 Mart Tezkeresi"nin İçtüzüğe göre kabul edilmediğini hatırlatarak, Irak'ta istikrarın sağlanamamasında iktidarın da katkısı bulunduğunu öne sürdü.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, deprem bilincinin oluşturulması gerektiğini vurgulayarak, "Hükümeti, deprem konusuna hassasiyetle yaklaşmaya, yeni acılar yaşanmaması için gün geçirmeden denetimleri artırarak tedbir almaya davet ediyorum." diye konuştu.

İsrail'in Gazze'deki saldırılarının sürdüğünü anımsatan Usta, Gazze'deki zulmün arşı aştığını dile getirdi. Usta, yaşananlara karşı tüm dünyanın kulağını tıkadığını belirtti.

Diplomatik çağrıların sonuçsuz kaldığını ifade eden Usta, uluslararası toplumun İsrail için somut adım atmadığını söyledi.

"Yaklaşık 6 milyon bağımsız bölüm risk altındadır"

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Türkiye'nin dünyanın en etkili deprem kuşakları üzerinde bulunduğunu ve ülkenin yüzde 66'sının yüksek riskli deprem bölgesinde yer aldığını anlattı. Akçay, şöyle devam etti:

"Depremlerde yaşadığımız kayıplarla bir daha karşılaşmamak için risk altındaki alanlarda kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verilmelidir. 2012'den bugüne kadar kentsel dönüşüm projeleriyle Türkiye genelinde 2 milyon 200 bin bağımsız bölümün dönüşümü tamamlanmıştır. 400 bin bağımsız bölümün dönüşümü de devam etmektedir. Türkiye genelinde yaklaşık 6 milyon bağımsız bölüm risk altındadır. 2 milyon bağımsız bölümün acilen dönüştürülmesi gerekmektedir."

Erkan Akçay, kentleşme politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğini bildirdi.

İklim değişikliğinden kaynaklanan doğal afetlerin de bir tehdit oluşturduğuna işaret eden Akçay, tüm illerde ekolojik ve yeşil şehir alt yapısının yeniden ele alınmasını istedi.

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, partisinin bazı üyelerinin tutuklandığını belirterek, DEM Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak'ın haksız şekilde cezaevinde tutulduğunu öne sürdü. Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Kışanak'ın serbest bırakılmasını talep etti.

"Adalet Akademisi, düzenleme yapılmazsa 9 ay sonra kapanacaktır"

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, 2003'te 1 Mart Tezkeresi'nin partisinin kararlı duruşuyla reddedildiğini, aradan 21 yıl geçmesine rağmen kapalı oturumun tutanaklarına ulaşamadıklarını söyledi.

Anayasa Mahkemesinin, 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin bazı maddelerinin iptaline ilişkin kararının Resmi Gazete'de yer aldığını anımsatan Günaydın, 10 Temmuz 2018'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ni süresi içerisinde Anayasa Mahkemesine taşıdıklarını hatırlattı.

Günaydın, "Anayasa Mahkemesi, 37 maddesini hukuka, Anayasaya aykırı bularak iptal ettiği bu düzenlemelere ilişkin karar vermek için tam 5,5 yıl bekledi. Anayasa Mahkemesi, 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ndeki Anayasaya aykırı hükümleri fark etmen için neden 5,5 yıl beklemen gerekti? Neden 5,5 yıl sonra, 5,5 yıl gecikerek karar verdin?" ifadelerini kullandı.

Bu kararın, hüküm verildikten 4 ay sonra Resmi Gazete'de yayımlandığını dile getiren Günaydın, kararın 9 ay sonra yürürlüğe gireceğini belirtti.

Gökhan Günaydın, "Adalet Akademisi, düzenleme yapılmazsa 9 ay sonra kapanacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzenleme yapılmazsa 9 ay sonra etkisizdir, yetkisizdir, İletişim Başkanlığının yetkileri yoktur." değerlendirmesinde bulundu.

"Çözüm için tek yol, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin'in bağımsızlığının kazandırılmasıdır"

AK Parti Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu da Gazze'de insanlık dramının yaşandığını ifade etti.

Türkiye'nin, Uluslararası Adalet Divanında (UAD) Filistin'de yaşanan zulmü dile getirdiğini aktaran Yenişehirlioğlu, UAD'de insanlık dışı uygulamaların durdurulması çağrısında bulunulduğunu vurguladı.

Gazze'de yaşayanların yaşam mücadelesi verdiğini söyleyen Yenişehirlioğlu, şunları kaydetti:

"Gazze'de acil ve ön koşulsuz ateşkes ile engelsiz, yeterli ve sürekli insani yardımın gerekliliğini vurguluyoruz. Türkiye olarak Uluslararası Adalet Divanından beklentimiz, İsrail'in Filistin topraklarındaki fiillerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu ilan etmesi ve tüm eylemlerinden sorumlu tutulmasıdır. Çözüm için tek yol iki devletli vizyon temelinde başkenti Doğu Kudüs olan Filistin'in bağımsızlığının kazandırılmasıdır."

Bahadır Yenişehirlioğlu, uluslararası toplumun yaşanan vahşeti unutmaması gerektiğinin altını çizdi.

Antalya Diplomasi Forumu'nun başladığını belirten Yenişehirlioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmasını yaptığı forumun ana gündem maddesinin Filistin'deki insanlık dramı olacağını anlattı.

Yenişehirlioğlu, Cumhur İttifakı'nın 31 Mart'taki seçimlere hazır olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde AK Parti belediyeciliğinin marka haline geldiğine dikkati çeken Yenişehirlioğlu, milletin karşısına çözüm arayan belediyecilik anlayışıyla çıkacaklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika AK Parti Grup Başkanvekili: İsrail'in Filistin'deki Fiilleri Uluslararası Hukuka Aykırıdır - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • YSK Başkanı Ahmet Yener, CHP ve İYİ Parti'nin itirazlarını değerlendirecek
  11:56 YSK Başkanı Ahmet Yener, CHP ve İYİ Parti'nin itirazlarını değerlendirecek

  YSK Başkanı Ahmet Yener, CHP'nin Hatay seçimleri ve İYİ Parti'nin Ordu seçimleri için yaptığı itirazların bugün görüşüleceğini açıkladı.

 • Beşiktaş yangınında hayatını kaybeden işçiler için 14 milyon 500 bin TL toplandı
  11:56 Beşiktaş yangınında hayatını kaybeden işçiler için 14 milyon 500 bin TL toplandı

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Beşiktaş'taki yangın faciasında hayatını kaybeden 29 işçi için 14 milyon 500 bin TL toplandığını ve paranın İstanbul Valiliğine teslim edildiğini açıkladı. Yardım kampanyasıyla toplanan bu destek, mağdur ailelerin acılarını bir nebze olsun azaltmayı hedefliyor.

 • AYM, kamu görevlisini işe başlatmama durumunda ortaya çıkacak kamu zararını iptal etti
  11:55 AYM, kamu görevlisini işe başlatmama durumunda ortaya çıkacak kamu zararını iptal etti

  Anayasa Mahkemesi (AYM), kamu görevlisini, feshedilen iş akdinin geçersiz bir sebebe dayandığının tespiti veya işe iadesine karar verilen işçinin işe başlatılmaması halinde ortaya çıkacak kamu zararından muaf tutan düzenlemeyi, Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti.

 • YSK, CHP ve İYİ Parti'nin Hatay ve Ordu'daki seçim itirazlarını görüşecek
  11:54 YSK, CHP ve İYİ Parti'nin Hatay ve Ordu'daki seçim itirazlarını görüşecek

  YSK Başkanı Ahmet Yener, CHP ve İYİ Parti'nin Hatay ve Ordu'daki yerel seçimlere ilişkin itirazlarının bugün kurul toplantısında görüşüleceğini açıkladı. Yener, basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, itiraz başvurularının büyük ihtimalle bugün kurulda görüşüleceğini belirtti.

 • CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde konuştu
  11:53 CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde konuştu

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Strazburg'da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) İlkbahar Oturumu kapsamında düzenlenen Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Grubu Toplantısı'nda konuşma yaptı. Özel, sosyal demokrat değerlerden ve adaletli yönetimden taviz vermeyeceklerini vurguladı.

 • Ordu'da ÇED süreci durduruldu
  11:53 Ordu'da ÇED süreci durduruldu

  CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, 'Perşembe Kıyı Düzenleme ve Rekreatif Amaçlı Dolgu Projesi' için açılan dava sonrasında ÇED sürecinin durdurulduğunu açıkladı. Adıgüzel, 'ÇED süreci birbiri ile ilişik iki proje için de durdurulmuştur. Melet Nehri ve tüm Altınordu sahiline bir saldırı daha püskürtülmüştür. Bir defa daha Ordu halkı, Ordu kent kültürü ve doğa hakları kazanmıştır' dedi.

 • Hatay'ın Arsuz ilçesinde yasa dışı yollarla yurda giren 10 yabancı uyruklu yakalandı
  11:48 Hatay'ın Arsuz ilçesinde yasa dışı yollarla yurda giren 10 yabancı uyruklu yakalandı

  Hatay'ın Arsuz ilçesinde, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından durumlarından şüphelenilen 10 kişi yakalandı. Yapılan incelemede, yakalanan kişilerin Suriye uyruklu olduğu ve yurda yasa dışı yollarla girdikleri tespit edildi. Düzensiz göçmenler, sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi.

 • Dilovası Belediye Başkanı Ramazan Ömeroğlu İlk Nikahı Kıydı
  11:43 Dilovası Belediye Başkanı Ramazan Ömeroğlu İlk Nikahı Kıydı

  Dilovası Belediye Başkanı Ramazan Ömeroğlu, göreve başladıktan sonra ilk resmi nikahını kıydı. Başkan Ömeroğlu, genç çiftin mutluluklarına ortak oldu ve evlilik cüzdanını gelin Betül'e takdim etti.

 • CHP Milletvekili: Ücretsiz toplu taşıma izdihamı yoksulluğun geldiği noktayı gösteriyor
  11:39 CHP Milletvekili: Ücretsiz toplu taşıma izdihamı yoksulluğun geldiği noktayı gösteriyor

  CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, uzun bayram tatilinde İstanbul'da yaşanan ücretsiz toplu taşıma izdihamının ülkede yoksulluğun geldiği noktayı gösterdiğine dikkat çekerek, 'Makyajlı TÜİK verilerine göre bile 10 aileden 6'sı tatile gidemediği gibi 10 kişiden 4'ü de kendi gençliğinde ailesinin bu konudaki imkanlarına artık sahip değil. Zamanında ailesiyle tatile çıkabilmiş vatandaş, şimdi çocuğunu ancak semt dışında gezdirebiliyor. Yoksulluk döngüsü ve yayılımını kıracak sosyal politikalara ihtiyaç var' dedi.

 • AYM, terör suçlarından tutuklu veya hükümlülere 'tek tip kıyafet' zorunluluğunu iptal etti
  11:39 AYM, terör suçlarından tutuklu veya hükümlülere 'tek tip kıyafet' zorunluluğunu iptal etti

  Anayasa Mahkemesi (AYM), terör suçlarından tutuklu veya hükümlülere 'tek tip kıyafet' zorunluluğu getiren yasa hükmünü Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti. AYM'nin gerekçeli kararında, kişisel özerklik ve kişinin maddi ve manevi varlığının korunması ve geliştirilmesi hakkının sınırlanmasının Anayasa'nın 17. maddesine aykırı olduğu belirtildi. Ayrıca, duruşma düzeninin korunması amacıyla getirilen sınırlamanın ölçülü olmadığı ve mevcut kanun hükümlerinin yeterli olduğu vurgulandı.

 • Karamollaoğlu: İslam dünyası Gazze sınavında sınıfta kaldı
  11:39 Karamollaoğlu: İslam dünyası Gazze sınavında sınıfta kaldı

  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Saadet-Gelecek Partisi ortak grup toplantısında; İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını eleştirerek, "İslam dünyası da Gazze sınavında sınıfta kalmıştır. Cemil Meriç’in de ifadesiyle; 'Zulmün olduğu yerde, tarafsızlık namussuzluktur’. Şimdi İran ve son perde olarak Türkiye’mizde de çevirmek istiyorlar. Bu tuzağa hiç kimse bir daha düşmemelidir. Ankara’nın, Tahran’ın, Bağdat ve Şam’ın bir araya gelmesi mümkündür ve bu sadece bir tercih değil artık zorunluluktur. Bu konuda da ülkemize büyük sorumluluklar düşmektedir” dedi. 31 Mart yerel seçimlerini de değerlendiren Karamollaoğlu, "Artık yeni bir dönem başlamıştır. Bugünden sonra bizler açısından zaman ve zemin hiç olmadığı kadar müsaittir. Milli görüşe duyulan ihtiyaç ise her zamankinden fazladır" diye konuştu.


Advertisement