CHP, HDP ve İYİ Parti'nin grup önerileri TBMM Genel Kurulunda kabul edilmedi - Son Dakika

CHP, HDP ve İYİ Parti'nin grup önerileri TBMM Genel Kurulunda kabul edilmedi

24.11.2022 18:50
CHP, HDP ve İYİ Parti'nin grup önerileri TBMM Genel Kurulunda kabul edilmedi

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti'nin grup önerileri kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti'nin grup önerileri kabul edilmedi.

Genel Kurulda, İYİ Parti'nin "devlet ve özel sektörde çalışan öğretmenlerin sorunları", HDP'nin "belediyelerde kamu kaynaklarının kullanımı" ve CHP'nin "öğretmenlerin özlük haklarına" ilişkin grup önerileri ayrı ayrı görüşüldü.

Partisinin grup önerisi üzerine söz alan İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü'nü kutladı.

Öğretmenlerin çok ciddi sorunlarla uğraştığını savunan Sunat, "Öğretmenin özlük haklarını vermeyenler, onları yoksulluk sınırı altına itenler, itibarını yerle bir edenler, onurlarını çiğneyenler, öğretmenleri kategorilere ayıranlar her yıl olduğu gibi bugün yine öğretmenlere methiyeler düzüyor." dedi.

Sunat, öğretmenlerin huzurlu bir ortamda çalışamadıklarını, liyakatsiz idareciler tarafından baskı ve haksızlığa uğradığını, ekonomik, sosyal problemlerle mücadele ettiğini öne sürdü.

Siyasetin bu sorunları çözmek zorunda olduğunu belirten Sunat, bütün ısrar ve uyarılara rağmen iktidarın, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu çıkardığını söyledi. Sunat, bu kanunun, iktidarın öğretmenlerin temel problemlerinden ne kadar habersiz olduğunu gösterdiğini savundu.

Sunat, "Plansız ve öngörüsüz programlar neticesinde bugün yüz binlerce öğretmen atanmayı bekliyor. Atanmayan öğretmen kavramı lügatimize girdi. Mülakatlarda yapılan haksızlıklar başarılı olmanın anlamını ortadan kaldırdı. Öğretmenlerimiz atanamadığı için intihar ediyor." diye konuştu.

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, eğitim sistemini güçlendirmenin yolunun, öğretmenliği güçlendirmekten geçtiğine inandıklarını belirtti.

Maviş, AK Parti iktidarlarının, eğitim organlarını iyileştirilecek fiziki yatırımların yanında altyapı yatırımlarına öncelik verdiğini, öğretmeni güçlendirecek birçok adım attığını söyledi.

Öğretmenlik mesleğinin saygınlığını ve mesleki gelişimlerini arttırmak için adımlar attıklarını dile getiren Maviş, uygulamalarıyla, öğretmenliği eğitim politikalarının merkezine aldıklarını vurguladı.

Partisinin grup önerisi üzerine konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ise Sayıştay raporlarına değinerek, Şırnak'ta bazı ilçe belediye başkanlarının yolsuzluğa karıştığını ve yargılanarak ceza aldıklarını öne sürdü. Paylan, AK Parti'nin en ufak iddia karşısında bile muhalefet partili belediyelere kayyum atadığını ancak yargılanarak ceza alan AK Partili belediyelere yönelik bir adım atılmadığını iddia etti.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ise partisinin grup önerisi üzerine yaptığı konuşmada, geçen hafta yapılan başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik sınavıyla öğretmenlerin aklıyla alay edildiğini savundu.

Sınavla öğretmenlerin ayrıştırıldığını iddia eden Kaya, "Daha önce öğretmenlerin maaşının arttırılması için kanun teklifi verdik, komisyonda bekliyor. Bugün bir kanun teklifi daha verdik. Öğretmenler Günü'nde tüm eğitim çalışanlarına bir maaş ikramiye verilmesini teklif ettik." diye konuştu.

Genel Kurulda konuşmaların ardından yapılan oylamayla, CHP, HDP ve İYİ Parti'nin grup önerileri kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulunda Tütün, Tütün Mamülleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine geçildi.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti'nin grup önerileri kabul edilmedi TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti'nin grup önerileri kabul edilmedi

Son Dakika Politika CHP, HDP ve İYİ Parti'nin grup önerileri TBMM Genel Kurulunda kabul edilmedi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement