Denizli'de Zolan'ın Oyları Arttı Ancak 4 İlçe CHP'ye Geçti - Son Dakika
Politika

Denizli'de Zolan'ın Oyları Arttı Ancak 4 İlçe CHP'ye Geçti

Denizli\'de Zolan\'ın Oyları Arttı Ancak 4 İlçe CHP\'ye Geçti

DENİZLİ'de 31 Mart'ta yapılan yerel seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre, Cumhur İttifakı'nın AK Partili adayı Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan koltuğunu korurken, ilçelerde sürprizler yaşandı.

01.04.2019 16:54
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

DENİZLİ'de 31 Mart'ta yapılan yerel seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre, Cumhur İttifakı'nın AK Partili adayı Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan koltuğunu korurken, ilçelerde sürprizler yaşandı. Daha önce AK Parti'de olan Merkezfendi, Honaz, Serinhisar ve Babadağ ilçeleri CHP'ye geçti. Daha önce CHP'de olan Bekilli ilçesinde ise AK Parti adayı kazandı.

Denizli'de 31 Mart yerel seçimlerinde, 2 bin 487 sandıkta, 657 bin 758 seçmen oy kullandı. 629 bin 965 oy geçerli sayıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin mevcut  başkanı Cumhur İttifakı'nın AK Partili adayı Osman Zolan, oyların  yüzde 50.4'ünü alarak yeniden seçildi. Zolan'ın en büyük rakibi olan Millet İttifakı'nın İYİ Partili adayı Ümit Bahtiyar ise kullanılan oyların yüzde 43.8'ini alabildi. Zolan, 2014 seçimlerinde aldığı yüzde 45.2 oy oranını, bu seçimlerde 4 ilçenin CHP'ye geçmesine rağmen 5 puan artırdı.

MERKEZEFENDİ'YE KADIN BELEDİYE BAŞKANI

Mahalli İdareler seçiminde, daha önce AK Partili olan Merkezefendi, Serinhisar, Babadağ ve Honaz ilçeleri CHP'ye geçerken, daha önce CHP'de olan Bekilli ilçesi ise AK Parti'ye geçti. En büyük sürpriz Merkezefendi ilçesinde yaşandı. Denizli'nin merkezindeki 218 bin 908 seçmenli Merkezefendi ilçesinde 2014 seçimlerinde yüzde 39.9 oy oranıyla belediye başkanı seçilen AK Partili Muhammet Subaşıoğlu, bu seçimde belediye başkanlığı koltuğunu Millet İttifakı'nın CHP'li adayı avukat Şeniz Doğan'a kaptırdı. CHP'li Doğan, 2014 seçimlerinde yüzde 32.1 olan CHP'nin oy oranını ilçede yüzde 52.3'e çıkardı.

HONAZ VE BABADAĞ'DA SON ANA KADAR ÇEKİŞME YAŞANDI

Honaz'da mevcut Belediye Başkanı Ak Partili Turgut Devecioğlu çok az bir farkla belediye başkanlığı koltuğunu Millet İttifakı'nın CHP'li adayı akademisyen Yüksel Kepenek'e kaptırdı. Babadağ ilçesinde de durum aynı oldu. Mevcut Belediye Başkanı Ak Partili Salim Demirezen, belediye başkanlığını az bir farkla kaybetti. Babadağ ilçesini Millet İttifakı'nın CHP'li adayı serbest ticaret yapan Ali Atlı kazandı. Serinhisar ilçesinde ise mevcut belediye başkanı Ak Partili Mehmet Kobaş'ın yerine Cumhur İttifakı'nın AK Partili adayı Şeref Turhan belediye başkan adayı gösterildi. Ancak Serinhisar'da kazanan Millet İttifakı'nın CHP'li adayı mali müşavir Hüseyin Gemi oldu. Bekilli ilçesinde ise mevcut Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Başkafa'nın yerine emekli hemşire Türkan Keyik aday gösterildi. Ancak Cumhur İttifakı'nın AK Partili adayı öğretmen Mustafa Çoban en fazla oyu alarak burada seçimi göğüsleyen isim oldu, Denizli'nin iki merkez ilçesinden biri olan Pamukkale'de ise mevcut Belediye Başkanı Ak Partili Hüseyin Gürlesin'in yerine Cumhur İttifakı adayı olarak gösterilen AK Partili avukat Avni Örki seçimin galibi oldu.

BULDAN CHP'DEN MHP'YE GEÇTİ

Buldan ilçesinde resmi olmayan sonuca göre 85 sandıkta 19 bin 354 seçmen oy kullandı. Geçerli sayılan 18 bin 55 oydan yüzde 36.98'ini alan Cumhur İttifakı'nın adayı MHP'li Mustafa Şevik ipi göğüsleyen isim oldu. 6 bin 676 oy alan Şevik'i 4 bin 175 oy alan CHP'li Hikmet Şenözen ve CHP'den aday gösterilmeyince istifa edip DP'den aday olan, 4 bin 38 oy alan mevcut Belediye Başkanı Mustafa Gülbay takip etti. Sandıktan İYİ Parti'nin adayı Temel Başbuğ'a da 2 bin 713 oy çıktı.

KOLTUKLARINI KORUDULAR

Bozkurt'ta yine resmi olmayan sonuca göre, CHP'nin mevcut belediye başkanı eczacı Birsel Çelik, 35 sandıkta kullanılan 7 bin 611 oyun yüzde 50.66'sını aldı. Çelik, 3 bin 644 oy alan AK Partili rakibi Hamdi Cin'e 212 oy fark atarak koltuğunu korudu. Çelik, Merkezefendi'de seçimi kazanan CHP'li Şeniz Doğan ile Denizli'de belediye başkanı olan iki kadından adaydan biri oldu. Çal'da ise 70 sandıktan çıkan 13 bin 335 geçerli oydan 5 bin 735'ini alan mevcut belediye başkanı MHP'li Fethi Akcan, yerini korudu. Olayların yüzde 43.01'ini alan Akcan'ı yüzde 29.99 oy oranı ile İYİ Partili Mehmet Öztürk, yüzde 23.09 ile DSP'li Hasan Gündüz takip etti. Çivril'de mevcut belediye başkanı AK Partili Gürcan Güven'in yerine aday gösterilen Cumhur İttifakı'nın AK Partili adayı Niyazi Vural belediye başkanlığını kazandı. 19 bin 293 oy alan Vural, en yakın rakibi CHP'li Ömer Köseoğlu'na 1334 oy fark attı. Güney'de Cumhur İttifakı'nın adayı AK Partili Halil Ayhan 3 bin 655 oy alarak bir dönem daha başkanlığa seçildi. Rakibi Mustafa Urtekin ise 3 bin 598 oy alabildi. Sarayköy'de Necati Özbaş, Acıpayam'da Hulusi Şevkan, Beyağaç'da Mustafa Akçay, Çameli'nde Cengiz Arslan da seçimi tekrar kazanan AK Partili belediye başkanları oldu. Kale ilçesinde ise 6 bin 216 oy alan Mehmet Salih Sağınç'ı 3 bin 527 oy ile İYİ Parti adayı Necati Tahal takip etti. DP adayı Erkan Hayla ise 2 oy farkla Tahal'ın gerisinde kalıp, üçüncü sırada yer aldı.

TAVAS VE ÇARDAK AK PARTİ'DE KALDI

Tavas ilçesinde ise belediye başkanı AK Partili Turhan Veli Akyol'un yerine Cumhur İttifakı'ndan aday olan AK Partili adayı inşaat mühendisi Hüseyin İnamlık bayrağı kaptırmadı. İnamlık, resmi olmayan sonuçlara göre, 135 sandıkta kullanılan geçerli sayılan 29 bin 941 oydan 15 bin 755'ini aldı. En yakın rakibi İYİ Partili Kadir Tatık'tan 2 bin 240 oy fazla alan İnamlık başkanlığı elde etti. AK Partili Belediye Başkanı Mahmut Öztürk'ün yerine Cumhur İttifakı'nın AK Partili adayı olarak gösterilen veteriner hekim Hüsnü Yılmaz yine resmi olmayan sonuca göre 3 bin 46 oy ile seçimi kazanarak Çardak'ın AK Parti'de kalmasını sağladı. Yılmaz, DP adayı Mahmut Öztürk'ten 1334, İYİ Parti adayı Alaettin Tagay'dan ise 1857 oy fazla aldı.

- Denizli

Kaynak: DHA

Son Dakika Politika Denizli'de Zolan'ın Oyları Arttı Ancak 4 İlçe CHP'ye Geçti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama
  20:01 Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama

  Saran Holding, TFF'nin iptal ettiği Süper Lig yayın ihalesi kararına dair sert bir açıklama yayınladı. Açıklamada, ''TFF İhale Komisyonu ile gerçekleşen yüz yüze toplantıda, tarafımıza mevcut yayıncı kuruluşun ihaleden diskalifiye edildiği net olarak beyan edilmiştir. Dolayısıyla bugün gerçekleşen “iptal” daha önce de olduğu gibi, Türk futbolunu esir almış olan mevcut yayıncı ile devam etmenin kılıfıdır'' ifadeleri yer aldı.

 • ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak
  18:56 ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak

  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sürerken ABD Başkanı Joe Biden'dan Ramazan ayında 40 gün ateşkesi öngören müzakere görüşmelerine ilişkin açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde "Gelecek pazartesiye kadar bir ateşkes sağlanacaktır" diyen Biden, yeni açıklamasında ateşkesin yakın zamanda mümkün olmadığını söyledi. Biden, "Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak ancak umudumu koruyorum." dedi.

 • Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol
  18:07 Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol

  Beşiktaş, Galatasaray ile oynayacakları derbiyi yönetecek hakem Halil Umut Meler hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Meler'e adil ve hakkaniyetli olması çağrısında bulunuldu.

 • Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı
  17:31 Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı

  AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, Antalya'nın ulaşım sorununu çözmeyi hedeflediğini belirtti. Tütüncü, 5 yılın sonunda ulaşım sorunlarını ortadan kaldırdığı bir Antalya olacağını ifade etti. Ayrıca, 15 yeni güzergah açmayı planladıklarını söyledi.

 • Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı
  17:24 Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı

  Dünyanın en çok kazanan voleybolcuları arasında yer alan Zehra Güneş'in mal varlığı ortaya çıktı. Elde ettiği kazancı doğru değerlendirmek için finansal stratejilere önem veren Güneş'in, servetinin toplam değeri 4 milyon dolar civarında.

 • Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı
  17:06 Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı

  ABD'nin Los Angeles kentindeki Venedik Plajı'nda, bir kadının çıplak gezdiğini gören başka bir kadın çivili sopayla saldırmaya başladı. Kendini koruyan çıplak kadın sopayı almayı başardı. Bir türlü vazgeçmeyen elbiseli kadın bu sefer beyzbol sopasıyla saldırıya geçti. Çıplak kadın beyzbol sopasını da almayı başarırken, kavganın nedeni öğrenilemedi. Çevredekiler ise kavgayı izlemek yerine cep telefonlarıyla kayda almayı tercih etti.

 • Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü
  17:04 Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü

  Fenerbahçe'de sakatlığından dolayı haftalardır takımdan ayrı kalan Brezilyalı oyuncu Fred, tamamen iyileşti. Yıldız futbolcu, cumartesi günü oynanacak Hatayspor maçına ilk 11'de başlayacak.

 • Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti
  16:49 Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti

  TFF, Süper Lig ve 1. Lig'in yayıncı kuruluş ihalesini iptal etti. İptal kararının gerekçesi, TFF'nin ''rakam arttırın'' talebine iki firmanın da olumlu yanıt vermemesi oldu. Federasyondan yapılan açıklamada, ''İhale için verilen teklif bedellerinin yetersiz bulunması dolayısıyla Yayın İhale Komisyonu'nca ihalenin iptali yönünde tavsiye kararı alınmıştır'' ifadeleri yer aldı.

 • 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı
  16:45 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı

  Her 4 yılda bir gerçekleşen 29 Şubat, evlilik yıldönümlerine önem veren çiftler nedeniyle nikah dairelerinde ciddi bir düşüşe neden oluyor. İstanbul'da dünya evine girecek çiftlerin tercih etmediği bir gün olan 29 Şubat'ta, kentin 12 ilçesinde kimse nikah başvurusu yapmadı. Rekor oranda nikah sayısı ise 20 çift ile Esenyurt'un oldu.


Advertisement