Finlandiya'ya müjdeli haber! NATO üyeliği TBMM'de kabul edildi - Son Dakika

Finlandiya'ya müjdeli haber! NATO üyeliği TBMM'de kabul edildi

Son Güncelleme: 31.03.2023 10:41

Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün onaylanmasına ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda onaylandı. Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö'nün 17 Mart'ta Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesinin ardından Türkiye, Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay vermişti.

Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün onaylanmasına ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldü. Protokol Meclis Genel Kurulu'ndan geçerek yasalaştı.

"NATO'YA ÜYELİĞİ KATKI SAĞLAYACAK"

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen uluslararası sözleşmeye ilişkin teklifle; NATO'ya üyeliğinin Avrupa-Atlantik güvenliğine katkı sağlayacağı değerlendirilen Finlandiya'nın Kuzey Atlantik Antlaşması'na katılımına ilişkin olarak antlaşmaya taraf her bir ülkenin imzaladığı protokolün onaylanmasının uygun bulunması amaçlanıyor.

NİİNİSTÖ'DEN GECE YARISI PAYLAŞIM

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün onaylanmasına ilişkin kanun teklifinin, TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesinin ardından, "Finlandiya, NATO'nun güvenliğine kendini adamış, güçlü ve kabiliyetli bir müttefik olacak." ifadesini kullandı.

İKİLİ GÖRÜŞMENİN ARDINDAN ONAY ÇIKMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Mart'ta Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'yü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırlamıştı. İki liderin Beştepe'deki görüşmesinde ana gündem maddesi Finlandiya'nın NATO üyeliği konusu olmuştu. Görüşmede Finlandiya'nın NATO üyeliğine vize çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya'nın NATO'ya katılımının Meclis'te onay sürecini başlatmaya karar verdiklerini açıklamıştı.

"FİNLANDİYA'NIN SAMİMİ VE SOMUT ADIMLAR ATTIĞINI GÖRDÜK"

Erdoğan, şunları söylemişti: "Eş zamanlı olarak üçlü muhtırayı imzalamak suretiyle Türkiye'nin haklı güvenlik kaygılarının giderilmesi gerektiğini kayıt altına almıştık. Finlandiya'nın üçlü muhtıradaki taahhütlerini yerine getirmek için samimi ve somut adımlar attığını gördük."

"TÜM FİNLANDİYALILAR İÇİN ÖNEMLİ HABER"

Niinistö ise şu şekilde konuşmuştu: "Bugün atılan imza TBMM'nin onay sürecini başlattığına dair çok önemli bir gösterge. Tüm Finlandiyalılar için önemli haber bu. Aynı zamanda milletvekillerimizin yüzde 95'i geçtiğimiz bahar döneminde NATO üyeliği başvurumuzu destekledi. Sizlere çok teşekkür ediyoruz."

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Finlandiya'ya müjdeli haber! NATO üyeliği TBMM'de kabul edildi - Son Dakika


Advertisement