Meloni'ye İstanbul ziyaretinde eşlik eden Prof. Dr. İlber Ortaylı: Afrikalı göçmenler bize gelecekmiş - Son Dakika
Politika

Meloni'ye İstanbul ziyaretinde eşlik eden Prof. Dr. İlber Ortaylı: Afrikalı göçmenler bize gelecekmiş

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İtalya Başbakanı Giorgia Meloni arasındaki görüşmede Afrikalı göçmenlerin ele alındığı iddiası kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Meloni'ye İstanbul ziyaretinde eşlik eden Prof. Dr. İlber Ortaylı da iddiaları doğrularken, katıldığı canlı yayında Afrikalı göçmenlerin Türkiye'ye getirilmek istendiğini anlattı. Ortaylı, "Çiğ et yiyen, sokaklarda işeyen, çıplak gezen kesim var, İnşallah onları göndermezler" dedi.

23.01.2024 11:14  Güncelleme: 11:19
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'yi üç gün önce kabul etmişti. Görüşmede Afrikalı göçmenlerin ele alındığı iddiası kamuoyunda geniş yankı uyandırırken, Meloni'ye İstanbul gezisi sırasında eşlik eden Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan katıldığı canlı yayında dikkat çeken açıklamalar geldi. Afrikalı göçmenlerin Türkiye'ye getirilmek istendiğini anlatan Ortaylı, "Çiğ et yiyen, sokaklarda işeyen, çıplak gezen kesim var, İnşallah onları göndermezler. Böyle bir adım atılırsa bu vatana ihanettir" ifadelerini kullandı.

İLBER ORTAYLI AFRİKALI İDDİASINI DOĞRULADI

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni' Kapalıçarşı'da eşlik eden tarihçi, Prof. Dr. İlber Ortaylı, katıldığı Habertürk yayınında İtalyan basınında çıkan ve Afrikalı göçmenlerin Türkiye'ye gönderilmek istendiğine yönelik iddiaları doğruladı. Ortaylı, göçmen anlaşması iddialarına dair şunları söyledi; "Çok önemli bir tezleri var. Afrikalı göçmenler İtalya'yla, bize gelecekmiş. İtalya'nın doğru, yabancı kaldıracak bir yapısı yok. Ne mekanı yeter ne hizmetleri yeter ne kaynakları. O çok açık. Ama zaten bizde yeterince var. Zenciler üzerine yazılan bazı mesajları okudum, felaket. Fransa'nın güney sahillerinde, Almanya'nın en 'faşo' yerlerinde falan böyle şeyler yazılmaz. Çok ayıp bir şey, utandım.

"İNŞALLAH ÇİĞ ET YİYEN, SOKAKLARA İŞEYENLERİ GÖNDERMEZLER"

Türkler o kadar da zenci düşmanı bir millet değil. İyi kötü bu memleket ilk defa şimdi tanımıyor Afrikalıları. Pekala arada bir sempatik bir ilişki şu anda bile var. Buradaki Afrikalılar çok fazla şikayetçi değiller. Bir şekilde ilişkiler normal gidiyor, problemimiz başka gruplarla. Çiğ et yiyen, afedersiniz sokaklarda işeyerek gezen, yatan, çıplak gezen Afrikalı bir kesim var, İnşallah onları göndermezler" dedi.

ÖZDAĞ: YETER ARTIK

Ortaylı'nın sözleri sosyal medyada gündem oldu, yeni göçmen anlaşması iddiası yoğun tepkiyle karşılandı. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ise Ortaylı'nın sözleri üzerine yaptığı paylaşımda iktidara tepki gösterdi; "Umarım doğru değildir. 2017'de Türkiye'de Anadolu Ajansı'nın İngilizce haberinde ülkemizdeki Afrikalı sayısı 1 milyon 750 bin olarak verilmişti. Bugün sayı 2 milyonun ötesinde. Mesele sadece Aksaray, Laleli ile sınırlı değil. Kütahya, Karabük gibi Anadolu şehirlerinde bile siyah cemaatler oluştu. Dünya'da azalan AIDS Türkiye'de artıyor. Avrupa'nın çöpünü para karşılığı ülkemize getiren AKP şimdi de ülkemizi daha fazla Asya ve Afrika'nın insan çöplüğü yapmamalı. Yeter artık."

Meloni'ye İstanbul ziyaretinde eşlik eden Prof. Dr. İlber Ortaylı: Afrikalı göçmenler bize gelecekmiş
Meloni\'ye İstanbul ziyaretinde eşlik eden Prof. Dr. İlber Ortaylı: Afrikalı göçmenler bize gelecekmiş

Son Dakika Politika Meloni'ye İstanbul ziyaretinde eşlik eden Prof. Dr. İlber Ortaylı: Afrikalı göçmenler bize gelecekmiş - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (25)

 • Gerginyo : Getirirler merak etmeyin Türk düşmanı bir yönetim var çünkü 479 67 Yanıtla
 • Serkan Basar: türkiye türkiye olalı bu kadar ülkeye kötülük görmemiştir 429 48 Yanıtla Ercan Cikmaz: DEMPKK mi Türkiye yi Kurtaracak? 24 26
 • Şbn Şbn: Buda kendini bişey sanıp gündem olma peşinde 51 369 Yanıtla
 • ULUBATLI HASAN : AKP zihniyetini biliyoruz fakat Milliyetçi geçinen MHP milletvekilleri ve her söze bir lafı olan Sn. BAHÇELİ mikrofon sen de , her zaman olduğu gibi koşulsuz destek, tam destek mi vereceksiniz ? 321 30 Yanıtla Serkan ergezer : ÜLKE ELDEN GİDİYOR 9 5
 • Mustafa Uzun: Italyan basbakani İlber ortayli 'yami anlatmiş devlet sırrını ????sen neymissin be abi (ben bu ortaylinin ne dedigini ne is yaptigini anlamadim )biseyler anlatiyor yavan yavan ama cozemedim. 40 301 Yanıtla
 • Serkan Basar: türkiyeyi ortadan kaldırmak için sanki söz vermişler 233 11 Yanıtla
 • Atalay k: Doğruluğu varsa halk seçimlerde yönünü bulur 198 16 Yanıtla
 • Ali Usda: Aklıma Osmanlı Komutanı Mehmet Ali Paşa geldi Paşa komutasındaki ordu Purt bataklıklarında Rus ordusunu kuşatmış. Rus ordusu kaybettik demiş ve silahları gömmüşler teslim olacağız ama en azından silahlar Osmanlı nın eline geçmesin. Rus çarı son şansını denemek için KATERİNA yı Mehmet Ali Paşa nın çadırına göndermiş. 2-3 saat sonra Osmanlı ordusu kuşatmayı kaldırmış. Bu gerçekten yaşanmıştır. Hoş geldin KATERİNA. Artık ülkendeki yabancıları bize gönderebilirsin. Ha ha haaaa. 137 23 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız
 • YTP Genel Başkanı Ahmet Reyiz Yılmaz, İsrail ve İran arasında birlik çağrısında bulundu
  20:04 YTP Genel Başkanı Ahmet Reyiz Yılmaz, İsrail ve İran arasında birlik çağrısında bulundu

  Yeni Türkiye Partisi (YTP) Genel Başkanı Ahmet Reyiz Yılmaz, İsrail ve İran arasında yaşanan son olayların ardından siyasi partilere birlik çağrısında bulundu. Yılmaz, ülkenin güvenliği ve savunması için iktidar ve muhalefetin birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

 • Ramazan Bayramı tatili boyunca mobil göç araçlarıyla denetlenen 40 binden fazla yabancının 2 bin 101'i kaçak çıktı
  19:56 Ramazan Bayramı tatili boyunca mobil göç araçlarıyla denetlenen 40 binden fazla yabancının 2 bin 101'i kaçak çıktı

  6-14 Nisan tarihlerini kapsayan Ramazan Bayramı tatili süresince, 30 büyük ilde mobil göç araçlarıyla yapılan denetlemelerde, 40 bin 892 yabancı uyruklu şahıstan 2 bin 101'inin kaçak olduğu belirlendi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, denetimlerin valilikler, Göç İdaresi Başkanlığı, polis, jandarma ve Sahil Güvenlik tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

 • Netanyahu: 'Kendi kararlarımızı vereceğiz'
  19:49 Netanyahu: 'Kendi kararlarımızı vereceğiz'

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ve Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Biz kendi kararlarımızı vereceğiz ve İsrail kendisini savunmak için gereken her şeyi yapacaktır" dedi. Cameron ve Baerbock ise gerilimin tırmanmaması ve herkesin ölçülü ve sorumlu hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

 • Başkan Özdemir: '100 yılın projesinde çalışmalar devam ediyor'
  19:42 Başkan Özdemir: '100 yılın projesinde çalışmalar devam ediyor'

  Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde'nin Kale Projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Kale ve çevresinde başlatılan projenin hızla ilerlediğini belirten Başkan Özdemir, çalışmaların devam ettiğini ve en geç 3 yıl içinde bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.


Advertisement