Putin, Ukrayna'daki Durumu Trajedi Olarak Tanımladı - Son Dakika
Politika

Putin, Ukrayna'daki Durumu Trajedi Olarak Tanımladı

Putin, Ukrayna\'daki Durumu Trajedi Olarak Tanımladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'da yaşananları 'trajedi' şeklinde tanımlayarak, çevrim içi düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'ne video konferansla katıldı. Putin, Ukrayna'nın Rusya ile müzakereyi reddettiğini belirtirken, dünyanın temel bir dönüşüm sürecinden geçtiğini ve küresel ekonomik kalkınmanın yeni güçlü merkezlerinin ortaya çıktığını vurguladı.

22.11.2023 19:53
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'da yaşananları "trajedi" şeklinde tanımlayarak, "Bu savaşın, can kaybının şoke edici olduğunu anlıyorum. 2014'te Ukrayna'daki kanlı darbe ve ardından Kiev rejiminin Donbas'ta kendi halkına karşı yürüttüğü savaş, bu şok edici değil mi? Filistin'de, Gazze Şeridi'nde sivillerin katledilmesi şok edici değil mi?" dedi.

Putin, çevrim içi düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'ne video konferansla katıldı.

Zirvede bazı liderlerin Ukrayna'daki savaşa ilişkin değerlendirmelerinden de söz eden Putin, "Bazı liderler konuşmalarında 'Rusya'nın Ukrayna'da devam eden saldırganlığından ötürü' şok olduklarını belirttiler. Evet, elbette askeri harekat her zaman bir ülke için trajedidir. Bu trajediyi nasıl durduracağımızı düşünmeliyiz." diye konuştu.

Ukrayna'nın Rusya ile müzakereyi reddettiğini belirten Putin, "Rusya, Ukrayna ile görüşmeleri hiçbir zaman reddetmedi. Müzakere sürecinden çekildiğini kamuoyuna açıklayan da Rusya değil Ukrayna'ydı. Üstelik devlet başkanları tarafından Rusya ile bu tür müzakereleri yasaklayan bir kararname imzalandı." dedi.

Putin, savaşın her zaman trajik bir olay olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Bu savaşın, can kaybının şoke edici olduğunu anlıyorum. 2014'te Ukrayna'daki kanlı darbe ve ardından Kiev rejiminin Donbas'ta kendi halkına karşı yürüttüğü savaş, bu şok edici değil mi? Filistin'de, Gazze Şeridi'nde sivillerin katledilmesi şok edici değil mi? Doktorların, çocuklar üzerinde ameliyatlar yapması, çocukların vücudunda anestezi olmadan neşter kullanması şok edici değil mi? Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Gazze'nin büyük bir çocuk mezarlığına dönüştüğünü söylemesi şok edici değil mi?"

Dünyada yaşanan dönüşüm süreci

Dünyanın temel bir dönüşüm sürecinden geçtiğini vurgulayan Putin, "Küresel ekonomik kalkınmanın yeni güçlü merkezleri ortaya çıkıyor. Küresel yatırım, ticaret ve tüketici faaliyetlerinin önemli bir kısmı, dünya nüfusunun çoğunun yaşadığı Asya, Afrika ve Latin Amerika bölgelerine kayıyor." diye konuştu.

Küresel ekonomide yaşanan sorunların, bazı ülkelerin kötü niyetli makroekonomik politikalarından kaynaklandığını anlatan Putin, "Ekonomi ve bankacılık sistemine trilyonlarca dolar ve avronun sürülmesi, küresel enflasyonda, gıda ve enerji fiyatlarında hızlı bir artışa neden oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Putin, ticari rekabette adil olmayan bazı adımların atıldığını, Kuzey Akım boru hattına yapılan "terör saldırısının" da buna örnek teşkil ettiğini söyledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Putin, Ukrayna'daki Durumu Trajedi Olarak Tanımladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • CHP Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Cem Kotan, Proje Tanıtım Toplantısında Hedeflerini Açıkladı
  12:35 CHP Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Cem Kotan, Proje Tanıtım Toplantısında Hedeflerini Açıkladı

  CHP Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Cem Kotan, basın mensupları ile bir araya gelerek projelerini tanıttı. Kotan, katılımcı demokrasi ve halkla bütünleşme vurgusu yaparak, 5 yıllık güzel bir yolculuk ve başarı hikayeleri yazacaklarını belirtti.

 • AFAD, Deprem Haftası kapsamında Vali Ünsal'ı ziyaret etti
  12:34 AFAD, Deprem Haftası kapsamında Vali Ünsal'ı ziyaret etti

  Artvin AFAD Müdürü Kemal Şenlioğlu ve beraberindeki personel, Deprem Haftası kapsamında Vali Cengiz Ünsal'ı ziyaret etti. Vali Ünsal, ziyarette deprem hazırlıklarının koordinasyonunu sağlayan AFAD'ın önemine vurgu yaparak, toplumda deprem bilincinin oluşturulması ve hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti. AFAD Müdürü Şenlioğlu ise kurumlarının deprem ve diğer afetlere hazırlıklı olduğunu ifade etti ve toplumdaki farkındalığı artırmak için etkinlikler planladıklarını söyledi.

 • Çayırova Belediye Başkanı ve Belediye Başkan Adayı Bünyamin Çiftçi, projelerini tanıttı
  12:32 Çayırova Belediye Başkanı ve Belediye Başkan Adayı Bünyamin Çiftçi, projelerini tanıttı

  Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, yeniden seçilmesi halinde hayata geçireceği projeleri tanıttı. Programda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, gelecek süreçte kentin ne istediğinin farkında olduklarını belirtti. Çiftçi, 5 yıl önce hizmet sevdasıyla yola çıktıklarını ve ilçeye değer kazandıran birçok hizmete imza attıklarını söyledi.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, işyurtları sisteminin milli ekonomiye katkısını vurguladı
  12:31 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, işyurtları sisteminin milli ekonomiye katkısını vurguladı

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Burdur Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Adalet Bakanlığı İşyurtları Atölye ve Tesislerinin açılışında yaptığı konuşmada, işyurtları sisteminin milli ekonomiye katkı sağladığını ve elde edilen gelirin adalet hizmetlerine harcandığını belirtti. Tunç, ayrıca işyurtlarının hükümlülerin meslek edinmeleri ve topluma kazandırılmaları amacıyla önemli bir rol oynadığını ifade etti.

 • Niğde'de İl Toprak Koruma Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
  12:30 Niğde'de İl Toprak Koruma Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

  Niğde Valisi Cahit Çelik başkanlığında gerçekleştirilen İl Toprak Koruma Kurulu Toplantısı'nda tarım arazilerinin korunması ve geliştirilmesiyle ilgili konular ele alındı. Toplantıda, tarım arazilerinin korunması, geliştirilmesi ve verimli kullanılmasına yönelik yapılan inceleme, değerlendirme ve izleme faaliyetleriyle ortaya çıkan sorunlara çözüm önerileri tartışıldı.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı: Dizilerin toplum üzerindeki etkisini dikkate almalıyız
  12:24 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı: Dizilerin toplum üzerindeki etkisini dikkate almalıyız

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Televizyon Dizilerinde Kadın Paneli'nde yaptığı konuşmada, dizilerin insanlar ve toplum üzerindeki etkilerini dikkate almanın önemine vurgu yaptı. Bakan Göktaş, Türk dizilerinin dünya çapında bir marka olduğunu ve Türkiye'nin tanıtımı için büyük bir fırsat olduğunu belirtti. RTÜK Başkanı Şahin ise şiddet sahnelerinin ortadan kaldırılması için çalıştıklarını ifade etti.


Advertisement