Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: Ukrayna halkı, Neonazi yöneticilerden kurtarılacak - Son Dakika

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: Ukrayna halkı, Neonazi yöneticilerden kurtarılacak

26.11.2022 22:24

Ukrayna'da Nazi ideolojisine karşı mücadele ettiklerini savunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dış güçlerin Sovyetler Birliği döneminden bu yana Ukrayna'da Nazizm'in ortaya çıkarılması için çaba gösterdiğini söyleyerek, "Ukrayna halkı Neonazi yöneticilerden kurtarılacak" ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus televizyon kanalının Nazizm'in tarihi ile ilgili bir belgesel programında Ukrayna'daki savaşla ilgili açıklamalarda bulundu. Lavrov, Ukrayna'da Nazi ideolojisine karşı mücadele ettiklerini ve Sovyetler Birliği'nden beri dış güçlerin Ukrayna'da Nazizm'in ortaya çıkarılması için çaba gösterdiğini savundu.

DIŞ GÜÇLERİ İŞARET ETTİ

Lavrov, "Dış güçlerin etkisi olmasaydı hiçbir şey olmazdı. Sadece Nazileri yüceltmek açısından değil, Nazizm'i mevcut Ukrayna hükümetinin teorisi ve pratiğine dönüştürmek açısından da. Bu dava Sovyetler Birliği'nin ilan edildiği dönemden itibaren sürüyor" dedi.

"UKRAYNA LİDERLERİ ABD'NİN EYLEMLERİNE BOYUN EĞDİ"

Ukrayna yönetimlerinin ABD'nin etkisi altında kaldığını da savunan Lavrov, "Amerikan cephesi Ukrayna'nın 'anti Rusya' haline gelmesini hedefledi. Ukrayna liderleri ABD'nin bu kozlarına ve eylemlerine boyun eğdi. Ukrayna'nın eski Devlet Başkanı Leonid Kuçma, hiç kimsenin Ukrayna'nın anti Rusya'ya dönüşeceğini hayal edemediği dönemde 'Ukrayna Rusya değil' kitabını yazdı" diye konuştu.

BATI 'YA BİZİMLESİNİZ YA DA RUSYA' KAVRAMINI DESTEKLEDİ"

Rusya Dışişleri Bakanı, "1990'ların sonlarında AGİT'te ortak bir ekonomik ve insani alan ile tüm Avrasya kıtasında (Atlantik'ten Pasifik Okyanusu'na kadar) bir güvenlik alanı inşa edilmesi gerektiğine dair yapılan tüm görüşmeler boş laftan ibaret kaldı. Batı bu güzel sözlerin ardında 'ya bizimlesiniz ya da Rusya' kavramını destekledi. Azak gibi gönüllü ve milliyetçi taburlardan, alaylardan bahsettiniz. 2014 yılında darbe gerçekleştirildiğinde Azak zaten aşırılık yanlısı bir örgüt olarak biliniyordu" ifadelerini kullandı.

"NEONAZİLER İLE SAVAŞIYORUZ"

Lavrov, "Ukrayna topraklarında Neonazi oluşumlarına müsamaha göstermeyeceğiz. Kötü bir şey hissetmediğimiz Ukraynalılara karşı değil, Neonaziler ile savaşıyoruz" şeklinde konuştu.

"UKRAYNA HALKI NEONAZİ YÖNETİCİLERDEN KURTARILACAK"

Ukrayna'da sürdürdükleri operasyonları işaret ederek Nazi destekçisi yöneticilerin ortadan kaldırılacağını da ima eden Lavrov, "Ukrayna halkı Neonazi yöneticilerden kurtarılacak, Slav kardeşlerinin yanında iyi komşuluk, dostluk ve refah içinde yaşamayı hak ediyorlar" diye konuştu.

"AB'NİN HİÇBİR BAĞIMSIZLIĞI KALMADI"

Açıklamalarında ABD ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri de eleştiren Lavrov, AB'nin bağımsızlığını yitirdiğini öne sürerek, "ABD ve Avrupa birlikte oynuyor. AB'nin neredeyse hiçbir bağımsızlığı kalmadı. Washington Brüksel'i kendi altında ezdi. Avrupa Birliği'nde neredeyse hiç bağımsız ses kalmadı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ara sıra da olsa cılız sesle AB'nin 'stratejik özerkliğini' hatırlamaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA
YORUMLAR (4)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Moldova Dışişleri Bakanlığı: Lavrov'un Moldova ile ilgili açıklamaları gerçeğe dayalı değil Moldova Dışişleri Bakanlığı: Lavrov'un Moldova ile ilgili açıklamaları gerçeğe dayalı değil Moldova Dışişleri Bakanlığı: Lavrov'un Moldova ile ilgili açıklamaları gerçeğe dayalı değil Moldova Dışişleri Bakanlığı: Lavrov'un Moldova ile ilgili açıklamaları gerçeğe dayalı değil Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, gündemdeki konuları değerlendirdi Açıklaması Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, gündemdeki konuları değerlendirdi Açıklaması

Son Dakika Politika Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: Ukrayna halkı, Neonazi yöneticilerden kurtarılacak - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement