TBMM Başkanı Kurtulmuş: Türkiye'nin kadınlara seçme ve seçilme hakkını vermesi tarihi bir dönüm noktasıdır - Son Dakika
Politika

TBMM Başkanı Kurtulmuş: Türkiye'nin kadınlara seçme ve seçilme hakkını vermesi tarihi bir dönüm noktasıdır

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 89. yıl dönümü programında konuştu. Kurtulmuş, Türkiye'nin kadınlara seçme ve seçilme hakkını vermesinin tarihi bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

05.12.2023 14:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 89'uncu yıl dönümü programında konuştu

TBMM Başkanı Kurtulmuş:

" Türkiye'nin çok daha kısa bir süre içerisinde seçme ve seçilme hakkına kadınlara vermiş olması daha doğrusu kadının seçme ve seçilme hakkının kendisinin almış olması bizim için tarihi bakımından fevkalade önemli bir dönüm noktasıdır"

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş:

"5 Aralık sadece bir kazanım değil, sürekli bir mücadelenin parçasıdır"

ANKARA - Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, "Türkiye'nin çok daha kısa bir süre içerisinde seçme ve seçilme hakkına kadınlara vermiş olması daha doğrusu kadının seçme ve seçilme hakkının kendisinin almış olması bizim için tarihi bakımından fevkalade önemli bir dönüm noktasıdır" dedi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 5 Aralık tarihini kadınların Türk siyasi hayatına katılımının önemini ve özellikle kadınlarımızın toplumun her kesiminde daha güçlü bir şekilde yer almasını temin etmenin bir müzakeresi olarak da görmek gerektiği kanaatinde olduğunu söyleyerek, "Bu insanlık dramı karşısında sessiz kalan, dili olup konuşmayan, haklı olup bu zulme, katliama, soykırım boyutlarına varmış olan katliama her hangi bir şey söylemeyen, eli olup bu zulmü durdurmayan masumlar el uzatmayanları da insanlık adına kınadığımızı ifade etmek isteriz" ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, 5 Aralık günü o zamanki Meclis'te kabul edilen Türk Kadınını Seçme ve Seçilme Hakkı ile ilgili Anayasa değişikliğinin değiştirilmesine değinerek, "Seçme ve seçilme yaşını 18'e indirerek hem Türk kadınının önünü açtığımız gibi hem de gençlerinde önünü açtık. Bunun da Türkiye için fevkalade büyük bir kazanım olduğunu bir kere daha ifade etmek isterim. Batı ile kıyaslandığında bugünün çok ileri sayılan ülkeleriyle kıyasladığımızda Türk kadınının seçme ve seçilme hakkı daha önce yer almıştır. Batıda bu konuyla ilgili 50-60 yıl verilen mücadeleler var. Büyük mücadelelerden sonra ancak kadınlara seçme ve seçilme hakkını gerçekleştirmiştir. Ama görece olarak Türkiye'nin çok daha kısa bir süre içerisinde seçme ve seçilme hakkına kadınlara vermiş olması daha doğrusu kadının seçme ve seçilme hakkının kendisinin almış olması bizim için tarihi bakımından fevkalade önemli bir dönüm noktasıdır" değerlendirmesini yaptı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, 1930 yerel seçimlerde, 1933 muhtarlık, ihtiyarlık heyeti, 1934 seçme ve seçilme hakkı seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını elde ettiklerini ifade ederek, "Kamuda görev yapan kadınların yüzde 42'sinin üniversitelerdeki, öğretim görevlilerinin yüzde 51'nin öğretmenlerin yüzde 60'nın, partililerimizin yüzde 46'sının kadınlardan oluşmaktadır. 5 Aralık sadece bir kazanım değil, sürekli bir mücadelenin parçasıdır" şeklinde konuştu.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Belçika, Fransa, İtalya gibi pek çok gelişmiş ülkede kadınlar seçime ve seçilme hakkı kazanamamışken Türk kadınının genel seçimlere katılma ve milletvekili seçilme hakkı elde ettiklerini söyleyerek, daha önce kadınların 1930 yılında Belediye seçimlerine katılmasının önünün açıldığını söyledi.

AK Parti 22. Dönem Ankara Milletvekili Remziye Öztoprak, kadınların hak ettikleri pozisyonlarda bulunmalarına dikkat çekerek, toplumsal adaletin bir gereği olduğunu ifade etti.

Etkinliğe kadın milletvekilleri, yabancı misyon şefleri ve diğer yetkililer katıldı.

TBMM Başkanı Kurtulmuş: Türkiye\'nin kadınlara seçme ve seçilme hakkını vermesi tarihi bir dönüm noktasıdır
Kaynak: İHA

Son Dakika Politika TBMM Başkanı Kurtulmuş: Türkiye'nin kadınlara seçme ve seçilme hakkını vermesi tarihi bir dönüm noktasıdır - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Edirne'de 28 düzensiz göçmen yakalandı
  14:14 Edirne'de 28 düzensiz göçmen yakalandı

  Edirne'de yapılan denetimlerde yasa dışı yollarla yurda girdikleri belirlenen 28 Afganistan, Irak ve Pakistan uyruklu düzensiz göçmen yakalandı. Göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi.

 • Edirne'de Son Bir Haftada 115 Aranan Şüpheli Yakalandı
  14:11 Edirne'de Son Bir Haftada 115 Aranan Şüpheli Yakalandı

  Edirne Valiliği, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin son bir haftada çeşitli suçlardan aranan 115 şüpheliyi yakaladığını açıkladı. Emniyet ve asayişin sağlanması için çalışmaların devam edeceği belirtildi.

 • AK Parti Maltepe Belediye Başkan Adayı Kadem Ekşi, İstanbul'un En Büyük Yeşil Alan Projesini Yapacaklarını Söyledi
  14:11 AK Parti Maltepe Belediye Başkan Adayı Kadem Ekşi, İstanbul'un En Büyük Yeşil Alan Projesini Yapacaklarını Söyledi

  AK Parti Maltepe Belediye Başkan Adayı Kadem Ekşi, Haberler.com YouTube kanalında yapılan bir röportajda, Maltepe için vaatlerini anlattı. Ekşi, İstanbul'un en büyük yeşil alan projesini gerçekleştireceklerini belirtti. İstanbul Botanik Park projesi kapsamında 8.2 kilometrekarelik bir alanda gençlik merkezi, spor merkezleri, ekolojik köyler ve sosyal donatı alanları oluşturulacak. Projenin 2 yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

 • Gazze'de ateşkes için yapılan müzakereler, ilerleme kaydedilmeden sona erdi
  14:08 Gazze'de ateşkes için yapılan müzakereler, ilerleme kaydedilmeden sona erdi

  Hamas ve arabulucular arasındaki ateşkes görüşmeleri Salı günü Kahire'de hiçbir ilerleme sağlanamadan sona erdi. Hamas, İsraillilerden yanıt beklerken, İsrail ise Hamas'ın taleplerini kabul etmedi. Hamas, Gazze'ye insani yardımın girişine ve yerinden edilen Filistinlilerin geri dönmesine izin verilmesini talep ediyor.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi İşçileri Zam Teklifini Kabul Etmedi
  14:08 İzmir Büyükşehir Belediyesi İşçileri Zam Teklifini Kabul Etmedi

  İzmir Büyükşehir Belediyesinde çalışan işçileri ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde teklif edilen yüzde 30'luk zam kabul görülmedi. Belediye-İş Sendikası İzmir Şubeleri iş bırakarak protesto düzenledi. İZULAŞ şoförleri de kontak kapattı.

 • Ali Babacan, Malatya'da depremzedeleri ziyaret etti
  14:08 Ali Babacan, Malatya'da depremzedeleri ziyaret etti

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Malatya'da yerel seçim çalışmaları kapsamında depremzedeleri ziyaret etti. Babacan, deprem sonrası yardım çalışmalarını anlattı ve parti olarak yerel yönetimler ve şehircilik eylem planlarını açıkladıklarını belirtti.

 • FETÖ'nün Askeri Lise Sınavı sorularıyla ilgili 2 kişi yakalandı
  14:07 FETÖ'nün Askeri Lise Sınavı sorularıyla ilgili 2 kişi yakalandı

  FETÖ'nün 2012 yılındaki Askeri Lise Sınavı sorularını usulsüzce temin ederek örgütün sözde askeri yapılanma içerisinde bulunan öğrencilerin sınavda başarılı olmasını sağladığı iddia edilen 2 şahıs Afyonkarahisar'da gözaltına alındı.

 • Kırklareli Valisi: Sınıra kontrolsüz araç geçişine izin vermiyoruz
  14:04 Kırklareli Valisi: Sınıra kontrolsüz araç geçişine izin vermiyoruz

  Kırklareli Valisi Birol Ekici, kentte sınıra doğru kontrolsüz hiçbir aracın geçişine izin vermediklerini belirtti. Ekici, düzensiz göçle mücadele çalışmalarının sonuç verdiğini ve Kırklareli'nin düzensiz göç rotası olmaktan çıkarıldığını ifade etti. Jandarma ve emniyet güçlerinin şubatta 22 göçmen kaçakçısını yakaladığını ve 10 araca el konulduğunu söyleyen Ekici, mücadelenin havadan, karadan ve denizden devam ettiğini vurguladı.

 • Konya'da kaçakçılık operasyonunda 16 şüpheli gözaltına alındı
  14:04 Konya'da kaçakçılık operasyonunda 16 şüpheli gözaltına alındı

  Konya'da gerçekleştirilen kaçakçılık operasyonlarında, 10 araç motoru, 66 cep telefonu, 222 cep telefonu aksesuarı, 11 akıllı saat, 74 elektronik sigara, 29 elektronik sigara likiti, 8 bin 130 paket sigara, 580 kilogram kıyılmış tütün ve 171 sikke ele geçirildi. Operasyonlarda 16 şüpheli gözaltına alındı ve adli işlem başlatıldı.

 • AK Parti Manisa Milletvekilleri Yerel Seçimler Hakkında Konuştu
  14:02 AK Parti Manisa Milletvekilleri Yerel Seçimler Hakkında Konuştu

  AK Parti Manisa milletvekilleri Murat Baybatur ve Tamer Akkal, Manisa'daki basın mensuplarıyla bir araya gelerek, 31 Mart yerel seçimleri ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Baybatur ve Akkal, seçimlerde Cumhur İttifakı adaylarına tam destek verdiklerini belirtti.


Advertisement