Gazze'ye sağlık yardımı taşıyan uçak Mısır'a inmek üzere Kayseri'den havalandı - Son Dakika
Sağlık

Gazze'ye sağlık yardımı taşıyan uçak Mısır'a inmek üzere Kayseri'den havalandı

Gazze'ye sağlık yardımı taşıyan uçak, Mısır El Eriş'e inmek üzere Kayseri'den havalandı. Yardım uçağı, dönüşte hasta ve refakatçilerini Türkiye'ye getirecek.

29.11.2023 08:37  Güncelleme: 10:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Gazze'ye sağlık yardımı taşıyan uçak, Mısır El Eriş'e inmek üzere Kayseri'den havalandı. Yardım uçağı, dönüşte çoğunluğu çocuklardan oluşan hasta ve refakatçilerini Türkiye'ye getirecek.

"GAZZE'YE SAĞLIK YARDIMLARIMIZ DEVAM EDİYOR"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Gazze'ye sağlık yardımlarımız devam ediyor. Kayseri'den şimdi kalkan uçakta; kuvözler, anestezi cihazları, yenidoğan ventilatörleri, ameliyat masaları, tavan lambaları ve birçok tıbbi cihaz yer almakta. Mısır El- Ariş'e inecek olan yardım uçağımız dönüşte ise; çoğunluğu çocuklardan oluşan hasta ve refakatçilerini, tedavileri için ülkemize getirecek. İlgili üç ülkeyle koordinasyon çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor" dedi.

Gazze'ye sağlık yardımı taşıyan uçak Mısır El Eriş'e inmek üzere Kayseri'den havalandı

9 UZMAN PERSONEL VE 8 TON TIBBİ MALZEME BULUNUYOR

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait C-130 tipi uçakta 9 uzman sağlık personeli ve yaklaşık 8 ton tıbbi malzeme bulunuyor. Türkiye, İsrail ile Hamas arasında çatışmaların başladığı 7 Ekim tarihinden bu yana bölgeye bir gemi ve 12 uçakla 700 ton insanı yardım ve tıbbi malzeme, 8 sahra hastanesi, 20 ambulans sevk etti.

Gazze'ye sağlık yardımı taşıyan uçak Mısır El Eriş'e inmek üzere Kayseri'den havalandı
Gazze'ye sağlık yardımı taşıyan uçak Mısır El Eriş'e inmek üzere Kayseri'den havalandı
Gazze'ye sağlık yardımı taşıyan uçak Mısır El Eriş'e inmek üzere Kayseri'den havalandı
Gazze'ye sağlık yardımı taşıyan uçak Mısır El Eriş'e inmek üzere Kayseri'den havalandı
Gazze\'ye sağlık yardımı taşıyan uçak Mısır\'a inmek üzere Kayseri\'den havalandı
Kaynak: İHA

Son Dakika Sağlık Gazze'ye sağlık yardımı taşıyan uçak Mısır'a inmek üzere Kayseri'den havalandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Manisa'da 2. Şifalı Otlar Festivali düzenlendi
  16:21 Manisa'da 2. Şifalı Otlar Festivali düzenlendi

  Manisa'da bu yıl ikincisi düzenlenen Şifalı Otlar Festivali'ne eski TBMM Başkanı Bülent Arınç katıldı. Arınç, şifalı otların alternatif tıp kaynağı olduğunu ifade ederek, hastanelerin adının şifahane olarak değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

 • Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, sağlık çalışanlarına ulaşım indirimi sağlayacak
  15:03 Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, sağlık çalışanlarına ulaşım indirimi sağlayacak

  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, öğretmenlere uyguladığı ulaşım indiriminin bir benzerini sağlık çalışanlarına uygulama kararı aldı. Sağlık çalışanları, belediyenin araçlarından yüzde 40 indirimle; özel toplu taşıma araçlarından yüzde 33 indirimle faydalanabilecek. İlçeler arası seyahat eden sağlık çalışanları için ise yüzde 62,50 ile yüzde 75,29 arasında indirim yapılacak. İndirimler 4 Mart 2024 Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak.

 • Sivas'ta kayak yapan kişi düşerek bacağını kırdı, ambulans helikopterle hastaneye kaldırıldı
  13:29 Sivas'ta kayak yapan kişi düşerek bacağını kırdı, ambulans helikopterle hastaneye kaldırıldı

  Sivas'ın Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi'nde kayak yaparken düşen bir kişinin bacağı kırıldı. İlk tedavisi merkezde yapılan kişi için ambulans helikopter çağrıldı ve yaralı Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

 • Diyetisyenden Ramazan ayında beslenme uyarısı: 'Sahur öğününü mutlaka yapmalıyız'
  13:07 Diyetisyenden Ramazan ayında beslenme uyarısı: 'Sahur öğününü mutlaka yapmalıyız'

  Diyetisyen Tuğba Nur Selçuk, Ramazan ayında nasıl beslenilmesi gerektiğine dair önemli bilgiler verdi. Sahur öğününün atlanmaması gerektiğini vurgulayan Selçuk, öğünlerin dengeli olması ve yemeklerin yavaş tüketilmesi gerektiğini belirtti. Kronik hastalığı olanların doktorlarına danışmadan oruç tutmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 • Bingöl'de Zemin Analizi ve Riskli Binalar İncelendi
  12:46 Bingöl'de Zemin Analizi ve Riskli Binalar İncelendi

  Bingöl Üniversitesi tarafından yürütülen bir proje kapsamında, Bingöl'ün deprem açısından riskli bölgeleri incelendi. Proje kapsamında kent merkezinin zemin analizi tamamlandı ve riskli yapılar belirlendi. Ayrıca, doktora tezleriyle birlikte hazırlanan rapor ilgili kurumlarla paylaşılacak ve kentsel dönüşüm için yeni imar planları hazırlanacak.

 • Cezaevleri Çocuklar İçin Uygun Değil, Sistem Değişmeli
  12:32 Cezaevleri Çocuklar İçin Uygun Değil, Sistem Değişmeli

  Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) Hapiste Çocuk Tematik Alan Temsilcisi Avukat Cansu Şekerci, hapishanelerin çocuklar için uygun olmadığını ve sistemin değişmesi gerektiğini belirtti. Programda, suça sürüklenmiş çocuklar ve hapishanede annesiyle kalan çocuklar konusu ele alındı. Şekerci, tahliye sonrasında çocukların nasıl yönlendirileceğine dair hazırlık yapılmadığını ve meslek edindirme kursları ile madde bağımlılığını önlemeye yönelik programların uygulanması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Türkiye'de suça sürüklenen çocuk sayısının son 10 yılda hızla arttığına dikkat çekildi.

 • Bozcaada'da rahatsızlanan vatandaş tıbbi tahliye edildi
  12:01 Bozcaada'da rahatsızlanan vatandaş tıbbi tahliye edildi

  Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinde rahatsızlanan bir vatandaşın tıbbi tahliyesi Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından gerçekleştirildi. Vatandaş, durumunu bildirdikten sonra ekipler tarafından Çanakkale'ye getirilerek hastanede tedavi altına alındı.

 • Uzmanlar uyarıyor:
  11:59 Uzmanlar uyarıyor: "500 milyona yakın işitme kayıplı insan var, erken tedavi önemli"

  Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Özgür Yiğit, 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü'nde toplumsal farkındalığın sağlanmasının önemine dikkat çekti. İşitme kaybının demansı tetikleyen faktörlerden biri olduğunu belirten Yiğit, işitme kaybıyla doğan veya sonradan gelişen çocukların erken dönemde tespit edilmesi ve tedavi edilmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

 • Norveç Kralı Harald'a Kalp Pili Takıldı
  11:59 Norveç Kralı Harald'a Kalp Pili Takıldı

  Malezya'da tatil yaptığı sırada enfeksiyon kapan 87 yaşındaki Norveç Kralı Harald'a kalp pili takıldığı ve tedavisinin ardından taburcu edilerek, ülkesine döndüğü açıklandı. Kral Harald'ın iyileşme sürecine Norveç'teki bir hastanede devam edeceği belirtildi.

 • Muğla Yeşilay Şubesi, gençlere teknoloji bağımlılığına dikkat çekmek amacıyla 'Sosyal İkilem' filmini ücretsiz olarak izletti
  11:40 Muğla Yeşilay Şubesi, gençlere teknoloji bağımlılığına dikkat çekmek amacıyla 'Sosyal İkilem' filmini ücretsiz olarak izletti

  Muğla Yeşilay Şubesi, Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında gençlere teknoloji bağımlılığına dikkat çekmek amacıyla 'Sosyal İkilem' filmini ücretsiz olarak izletti. Film, internetin yaygınlaşması ve sosyal medyanın etkin kullanımının gençlerin manipülasyonuna ve demokrasinin tahrip edilmesine nasıl yol açtığını anlatıyor. Film gösterimi, öğretim üyeleri, öğrenciler ve halkın ilgisiyle dikkat çekti.

 • Hatay'da depremzedeler, Defne Devlet Hastanesi'nde tedavi ediliyor
  11:13 Hatay'da depremzedeler, Defne Devlet Hastanesi'nde tedavi ediliyor

  Hatay'da 6 Şubat 2023'teki depremlerde uzvundan yaralanan afetzedeler, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yapımı tamamlanan Defne Devlet Hastanesi'nde tedavi ediliyor. Hastanede bulunan fizik tedavi ünitesinde uzman fizyoterapistler eşliğinde tedavi programı uygulanarak, depremlerde uzvundan yaralananlar eski sağlıklarına kavuşmaya çalışıyor. Defne Devlet Hastanesi Başhekimi Barış Kavvasoğlu, fizik tedavi ünitesinin bölgede ihtiyaç olduğunu belirterek, hastanenin hizmete girmesiyle birlikte uzvundan yaralanan ve farklı şehirlere giden afetzedelerin geri dönmeye başladığını ifade etti. Fizik tedavi ünitesi sorumlusu Fizyoterapist Necmi Demir ise ünitede 8 fizyoterapist ve 1 fizik tedavi teknikeriyle hizmet verdiklerini söyledi. Deprem sonrası enkaz altında kalan ve uzuvlarını kaybeden afetzedelerin kendi memleketlerinde tedavi görmelerinin morallerini yüksek tutmalarını sağladığını belirten Demir, hastanenin fizik tedavi ünitesinin hizmete girmesinin önemli ve değerli olduğunu vurguladı.

 • Diyarbakır'da Veteriner Hekim Adayları Yaban Hayvanlarını Uygulamalı Öğreniyor
  11:11 Diyarbakır'da Veteriner Hekim Adayları Yaban Hayvanlarını Uygulamalı Öğreniyor

  Diyarbakır'daki Dicle Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi, veteriner hekim adaylarına yaban hayvanlarının tedavisini uygulamalı olarak öğretiyor. Merkezde, çeşitli yaban hayvanları tedavi edilirken, Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencileri de akademik gelişimlerine katkı sağlıyor. Merkezdeki eğitim programı, canlı hayvanlarla gerçekleştirilen uygulamalı eğitimlerle destekleniyor. Veteriner hekim adayları, uzman akademisyenler ve veteriner hekimlerden destek alarak yaban hayvanlarını tanıma ve tedavi etme becerilerini geliştiriyor.


Advertisement