Denizli'deki Mağaralar Turizm Sektörüne Katkı Sağlıyor - Son Dakika
Turizm

Denizli'deki Mağaralar Turizm Sektörüne Katkı Sağlıyor

Denizli\'deki Mağaralar Turizm Sektörüne Katkı Sağlıyor

Denizli'de bulunan mağaralar, turizm sektörüne önemli katkılar sağlıyor. Kaklık Mağarası ve Keloğlan Mağarası, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Mağaraların doğal güzellikleri ve sağlık açısından faydaları turistlerin ilgisini çekiyor.

22.11.2023 11:21  Güncelleme: 12:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği dünyaca ünlü "beyaz cennet" Pamukkale'yi barındıran Denizli'de mağaralar da turizm sektörüne katkı sağlıyor.

Anadolu Ajansının (AA) " Türkiye'nin Mağaraları" dosya haberinin yedinci bölümünde Denizli'nin mağara turizmi potansiyeline yer verildi.

"Beyaz cennet" Pamukkale'yle ünlü Denizli, mağara turizmiyle de ön plana çıkıyor.

İl merkezine 30 kilometre mesafede bulunan, 1800'lü yıllarda iki Fransız tarafından keşfedilen ve 2002 yılında yapılan düzenlemelerle turizme kazandırılan Kaklık Mağarası, her yıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor.

Tavan yüksekliği 2 ila 5 metre olan, kuzeydoğu-güneybatı yönünde 40, kuzeybatı-güneydoğu yönünde 65 metre uzunluğundaki, sarkıt, dikit ve damla taşıyla süslü mağarada, Pamukkale'dekine benzer traverten basamakları yer alıyor. Ayrıca içerisinde bol miktarda termal su bulunuyor.

Nemli ve ılık havaya sahip mağaranın iç sıcaklığı zaman zaman 32 dereceye ulaşıyor.

"Yer altındaki Pamukkale" Kaklık Mağarası

Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, Kaklık Mahallesi sınırlarındaki mağaranın gezilip görülmesi gereken eşsiz bir yer olduğunu söyledi.

Mağaranın "Yer altındaki Pamukkale" olarak da tanımlandığını ifade eden Kepenek, şöyle konuştu:

"Biz Pamukkale'ye alternatif değiliz tabii ki. Kaklık Mağarası ayrı bir destinasyon, Pamukkale ayrı bir destinasyon. İlgi çok yoğun. Pamukkale'ye gelen turistlerin çok önemli bir bölümü turlarla Kaklık Mağarası'na da geliyor. Bu da bizim için çok sevindirici bir gelişme. Aylık ortalama 10 binin üzerinde ücretli ziyaretçimiz oluyor. Ücretsiz giriş hakları olanları da saydığımızda aylık 20 bine yakın ziyaretçi ağırlıyoruz."

Kepenek, mağarada misafirlerin güvenli şekilde vakit geçirmesi için tüm önlemlerin alındığına işaret ederek şunları kaydetti:

"Biz orayı, bir turist geldiğinde 2-3 saat zaman geçirebileceği yer haline getirdik. Burada başarılı olduk. Şu anda Kaklık Mağarası, ilgi uyandıran bir nokta. Özellikle mağara turizmine ilgi duyan vatandaşlarımız için gerçekten çekim merkezi oldu. Kaklık Mağarası, bir tane daha olmayan bir mağara. Bu nedenle kıymetini bilmemiz gerekiyor. Suyundaki bazı minerallerin deri hastalıklarına da iyi geldiği bilindiğinden sağlık açısından da önemli bir çekim merkezi. Kaklık Mağarası'na ilgiyi daha çok tanıtarak, daha çok bilinmesine olanak sağlayarak ayda 30 bin ziyaretçi sayısına ulaşmaya çalışıyoruz."

Keloğlan Mağarası

Acıpayam ilçesindeki Dodurgalar Mahallesi'nde 1990'lı yıllarda bulunan Keloğlan Mağarası da 2003 yılında turizme kazandırıldı.

Mallı Dağı'nın doğu yamacında, 145 metre uzunluğundaki Keloğlan Mağarası'nda farklı noktalara yerleştirilen renkli aydınlatmalar, sütun, sarkıt, dikit ve travertenlerin oluşturduğu atmosfere ayrı bir hava katıyor.

İsmi konusunda yörede farklı hikayelerin anlatıldığı mağarada, söylentiye göre kel ve köse bir çoban 7 gün geçirmek zorunda kalmış, köyüne döndüğünde gür saç ve sakala kavuşmuş. Başka bir rivayete göre ise çobanlık yapan kel bir genç, sevdiği kıza kavuşamadığı için kendini dağlara vurmuş ve bu mağarada yaşamış. Bir süre sonra saçları çıkmaya başlayan genç, köyüne dönüp sevdiği kızla evlenmiş.

Mağaranın ziyaretlerden sorumlu görevlisi Ercan Dana ise turistlerin geziden sonra bölgeden memnun ayrıldıklarını dile getirdi.

Ercan Dana, mağaraya ilginin her geçen gün artmaya başladığını belirterek, "Yıllık ortalama 19 bin ziyaretçiyi burada ağırlıyoruz. İçerideki ışıklandırmayı çok beğenenler oluyor. Genelde aileler ve tur otobüsleriyle yabancı turistler geliyor. Astım, bronşit olan kişilere faydası olduğunu söylüyorlar. Astımı, bronşiti olan vatandaşlarımız 'nefesim açıldı' diye bize bilgi veriyorlar." diye konuştu.

Acıpayam ilçesindeki Alacain ve Aslanini, Çivril'deki Teresuyu ve Akkale, Çal ilçesindeki Merdivenli Kuyu, Babadağ'da bulunan İncirpınar, Tavas ilçesindeki Köyçukuru, Çakıroluk ile Öğlekayası, Güney'deki Karabey İni, Kale ilçesindeki Eskikale ve Kapuz, Çameli ilçesindeki Karagöz Kargın Dağı mağaraları da araştırmacılar ve doğa meraklılarının rotalarında yer alıyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Turizm Denizli'deki Mağaralar Turizm Sektörüne Katkı Sağlıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Norwegian Air İGA İstanbul Havalimanı'na uçuşlara başladı
  21:40 Norwegian Air İGA İstanbul Havalimanı'na uçuşlara başladı

  Norveç'in bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Norwegian Air Shuttle, İstanbul Havalimanı'na uçuşlara başladı. Oslo'dan İstanbul'a düzenlenen seferle birlikte İGA İstanbul Havalimanı'na uçan havayolu sayısı 102 oldu.

 • Turizm Haftası Kutlamaları Çeşme'de Gerçekleştirildi
  19:43 Turizm Haftası Kutlamaları Çeşme'de Gerçekleştirildi

  Turizm haftası nedeniyle Çeşme'de düzenlenen törende, Çeşme Turizm Fakültesi'nin turizm sektörüne katkı sağlama misyonu vurgulandı. Törende öğrenciler halk oyunları ve step dans gösterileri sergilerken, uluslararası gastronomi yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi Orkestrası Blue Sounds da mini bir konser sundu.

 • Erzincan'da Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında yöresel lezzetler tanıtıldı
  18:09 Erzincan'da Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında yöresel lezzetler tanıtıldı

  Erzincan'da Girlevik Şelalesi'nde düzenlenen '48. Turizm Haftası' etkinlikleri kapsamında, yöresel lezzetlerin tanıtımı yapıldı. Şelalenin bulunduğu bölgede kurulan stantlarda, Kemah tuzu, kesme kadayıf, bal ve peynir gibi birçok ürünün yanı sıra yöresel yemekler de tanıtıldı. Ayrıca etkinliklerde kentin güzelliklerini yansıtan fotoğraflar da sergilendi. Vali Hamza Aydoğdu, konuşmasında kentin kültürel mirasına sahip çıkılmasını vurgulayarak, Erzincan'ın yöresel yemeklerinin gelecek nesillere aktarılması gerektiğini belirtti. İl Kültür Turizm Müdürü Oğuzhan Kılıç ise etkinliklerin Erzincan'ın doğal ve tarihi güzelliklerini ön plana çıkarmayı amaçladığını ifade etti.

 • Sinop Valisi Mustafa Özarslan, Boyabat ilçesinde tarihi mekanlarda incelemelerde bulundu
  18:00 Sinop Valisi Mustafa Özarslan, Boyabat ilçesinde tarihi mekanlarda incelemelerde bulundu

  Sinop Valisi Mustafa Özarslan, Boyabat ilçesinde bulunan tarihi mekanlarda incelemelerde bulundu. Vali Özarslan, Boyabat Kalesi ve Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı'nda yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Özarslan, Boyabat Kalesi'nin restore edilerek turizme kazandırılması için Valilik olarak ellerinden gelen çabayı göstereceklerini belirtti.

 • Mersin Turizm Fuarı Açıldı
  17:33 Mersin Turizm Fuarı Açıldı

  Mersin Üniversitesi (MEÜ) Turizm Fakültesi ve Mersin Turizm Mezunları Derneği işbirliğinde düzenlenen Mersin Turizm Fuarı, MEÜ Akdeniz Kültür Merkezi'nde başladı. Fuarda oteller, acenteler, odalar, halk eğitim merkezleri ve Mersin Olgunlaşma Enstitüsü gibi çeşitli kurumlar stant açtı. Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar, fuarın açılışında Mersin'in turizm potansiyelini tanıtmak için önemli bir etkinlik olduğunu belirtti. Fuar kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlenecek ve 19 Nisan'da sona erecek.

 • Şahinbey Belediye Başkanı Turizm Haftası'nda turizmin önemini vurguladı
  17:15 Şahinbey Belediye Başkanı Turizm Haftası'nda turizmin önemini vurguladı

  Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Turizm Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda turizmin ülke ve il tanıtımında önemli bir rol oynadığını belirtti.

 • Mardin'de Turizm Çalıştayı Düzenlendi
  17:09 Mardin'de Turizm Çalıştayı Düzenlendi

  Mardin'de Turizm Haftası dolayısıyla düzenlenen 'Mardin Turizm Çalıştayı'nda, Mardin turizminin önemi vurgulandı. Vali Tuncay Akkoyun, tarihi kentin turizm zenginliğini ve kültürünün şehre sağladığı değerleri anlattı. Çalıştayda konuşmaların yanı sıra, turizm konusunda uzman isimler de sunumlar yaptı.

 • Batman'da Turizm Master Planı Çalıştayı Düzenlendi
  17:01 Batman'da Turizm Master Planı Çalıştayı Düzenlendi

  Batman'da gerçekleştirilen 'Batman Turizm Master Planı Çalıştayı'nda, kentin turizm rotasının belirlenmesi amacıyla bir turizm master planı hazırlandı. Vali Ekrem Canalp, çalıştayın bu planın omurgasını oluşturacağını belirtirken, kültür ve inanç turizminin önemine vurgu yaptı. Ayrıca sağlık, doğa, kış ve kamp turizminin geliştirilmesi için çalışmaların yapıldığı ifade edildi. Çalıştaya, sektör temsilcileri, akademisyenler ve öğrencilerin yanı sıra TÜRSAB Başkan Yardımcısı Davut Günaydın da katıldı.

 • Mardin'de Ramazan Bayramı'nda Turist Yoğunluğu Esnafı Memnun Etti
  16:58 Mardin'de Ramazan Bayramı'nda Turist Yoğunluğu Esnafı Memnun Etti

  Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Azad Güngör, Ramazan Bayramı tatilinde yüzde 100 doluluk oranı yaşadıklarını belirtti. Mardin turizmini 12 aya yaymayı hedeflediklerini ve yıl içinde 1 milyon konaklama hedeflediklerini söyleyen Güngör, esnafın yüzünü güldürdüklerini ifade etti. Tarihi Çarşı'da esnaf İbrahim Akdoğan da bayram öncesi sakinlik yaşandığını ancak bayram tatilinde turist yoğunluğunun arttığını dile getirdi. Esnaf Yonca Sözen ise geçen bayramlara göre yoğunluğun daha fazla olduğunu ve Mardin esnafının bu durumu iyi değerlendirdiğini belirtti. Esnaf Abdulvahap Teken ise yıllardır esnaflık yaptığını ancak bu kadar yoğunluğu ilk defa yaşadığını söyledi.


Advertisement