Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı açıkladı - Son Dakika
Yerel

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı açıkladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı\'nı açıkladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı hazırladıklarını belirterek, "İki yıllık çalışmalarımız sonucunda hazırladığımız Eylem Planımız ile öncelikle Türkiye'de Kadın Erkek Eşitliğine...

21.02.2024 10:25  Güncelleme: 11:01
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı hazırladıklarını belirterek, "İki yıllık çalışmalarımız sonucunda hazırladığımız Eylem Planımız ile öncelikle Türkiye'de Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Bütçeleme perspektifinin kurumsallaşması için bir yol haritası sunmayı hedefliyoruz" dedi.

Bakan Göktaş, Türkiye'de Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Projesi 3. Danışma Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Danışma Kurulunun 2021'de gerçekleştirilen ilk toplantısında projenin içerdiği konuların ve hedeflerin paylaşıldığını, 2023 yılındaki ikinci toplantıda ise proje hedeflerine ulaştıracak uygulamalar hakkında istişarelerde bulunulduğunu hatırlattı.

Bu toplantıda ise hazırlanan Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nın değerlendirmeye sunulacağını belirten Göktaş, "İki yıllık çalışmalarımız sonucunda hazırladığımız Eylem Planımız ile öncelikle Türkiye'de Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Bütçeleme perspektifinin kurumsallaşması için bir yol haritası sunmayı hedefliyoruz. Söz konusu hedefimize ilişkin değerlendirmelerin Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve 12. Kalkınma Planı'na ait çalışmalarda yer alması projenin hayata geçirilmesini büyük ölçüde desteklemiştir. Ulaştığımız noktada milli değerlerimiz, Türkiye Yüzyılı hedeflerimiz ve proje kazanımlarımız uyumlu ve destekleyici bir gelişim seyri yakalamıştır" diye konuştu.

"Kadın haklarının gelişimine katkı sunacak etkili bir adım olarak değerlendiriyoruz"

Türkiye'nin son 22 yıllık süreçte sosyal politikalar vizyonunu önemli ölçüde genişletip kalıcı adımlar attığını vurgulayan Göktaş, "Özellikle kadın haklarının gelişimi ve kadın-erkek eşitliği hakkında gerçekleştirilen yasal düzenlemeler, pek çok alanda daha adil bir perspektifin yerleşmesine öncülük etmiştir. Bu gelişmelerle birlikte Türkiye'de Kadın-Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Projesi'ni de ülkemizde kadın haklarının gelişimine katkı sunacak etkili bir adım olarak değerlendiriyoruz. Bakanlığımızın ana faydalanıcı, Türkiye Cumhuriyeti Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın eş faydalanıcı olduğu ve Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin Uygulayıcı Ortaklığı ile hayata geçirdiğimiz proje ile sadece kadınlar için değil toplumun bütünü için daha adil paylaşımı esas alan bir kalkınma modeline ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.

Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı yakın zamanda yürürlüğe koyulacak

Bu süreçte gerçekleştirdikleri önemli adımlara değinen Göktaş, şunları kaydetti:

"2023 yılında yürürlüğe giren 12. Kalkınma Planımızda kadınların hayatın tüm alanlarındaki fırsat ve imkanlardan eşit biçimde yararlanmaları ve her düzeyde temsil ve katılımlarının artırılması ilkelerine temel amaç düzeyinde yer verilmiştir. Planda ayrıca kadın erkek eşitliğine duyarlı bütçeleme çalışmalarının yaygınlaştırılması adına doğrudan bir taahhüt de bulunmaktadır. Kadının güçlendirilmesine yönelik çalışmalarımız 10 yılı aşkın süredir ulusal politikalarımızın öncelikli hedeflerinden biri haline gelmiştir. 2024-2028 yılları için güncelleme çalışmalarını tamamladığımız Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planımızı da en yakın zamanda yürürlüğe koyacağız.

2021 yılında gündemimize aldığımız Kadın-Erkek Eşitliğine Duyarlı Bütçeleme Projesinde geçen üç yılda önemli gelişmelere imza attık. Yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında; 2024-2026 dönemi Yatırım Programı ile merkezi ve yerel yönetimler Bütçe Hazırlık Rehberlerinde ilk kez kadın erkek eşitliğine duyarlı bütçeleme ilkesine yer verilmesini sağladık. Merkezi yönetim bütçe programlarında kadınların güçlenmesine ilişkin göstergelerinin sayısını artırmayı başardık. Böylelikle kurumların cinsiyet bazlı kayıt tutmalarını ve sundukları hizmetlerin kadınları ve erkekleri ne şekilde etkilediğini daha görünür ve hesaplanabilir hale getirmelerine öncülük ettik. Bu alanda kat ettiğimiz ilerleme, OECD'nin değerlendirme raporlarına da yansıdı. 2023 yılı raporuna göre Türkiye, kadın erkek eşitliğine duyarlı bütçelemeyi uygulayan 23 ülke arasında yer almaktadır."

"4 aşamalı bir eylem planı tanımladık"

2024 yılı itibarıyla alandaki başarıları paydaşlarla birlikte hazırladıkları Strateji Belgesi ve Eylem Planıyla farklı bir boyuta taşıdıklarını vurgulayan Bakan Göktaş, Türkiye'de Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Projesini gerçekleştirmeye yönelik 4 aşamalı bir eylem planı tanımladıklarını anlattı.

Göktaş, öncelikle kanıta dayalı sosyal politikalar oluşturmak adına mevcut toplumsal yapıyı analiz etmeyi ve güncel veriler toplamayı planladıklarını, ikinci adımın ise kadın-erkek eşitliğine duyarlı yaklaşımın kamu kurumlarının tüm aşamalarında yerleşmesini sağlamak olacağını kaydetti.

Özellikle kamu yatırımlarında kadınların güçlenmesine yönelik hizmetlere ayrılan bütçenin görünürlüğü ve etkinliğinin önem kazanacağını vurgulayan Göktaş, üçüncü olarak bu alanda kamu kurumlarının kapasitelerinin geliştirilmesi adına personel eğitimleri ve yeni kurumsal düzenlemeler gerçekleştireceklerini ve ilgili kurumlar arasındaki koordinasyon ile kısa sürede kalıcı bir gelişme sağlayacaklarını ifade etti.

Son aşamada proje hedeflerine yönelik tüm çalışmaların izlenmesi ve denetlenmesinin yer aldığını kaydeden Göktaş, projeden en yüksek verimi almak adına Kadın-Erkek Eşitliğine Duyarlı Bütçeleme İzleme Gruplarıyla denetimleri yaygınlaştıracaklarını bildirdi.

Bakan Göktaş, "Kamu hizmetlerinin önemli bir boyutu olan planlama ve bütçeleme alanında kadın-erkek eşitliğinin güçlenmesini odağına alan Eylem Planımızın toplumsal adaletin sağlanmasında da önemli bir adım olacağına inanıyoruz. Eylem Planımızın tüm yönleriyle hayata geçirilmesinde özellikle Strateji Geliştirme Birimleri olmak üzere tüm paydaşlarımızın desteğini önemsiyoruz. Danışma Kurulumuzun güçlü iş birliği ile oluşan bu özel sinerjinin Eylem Planımızın uygulanması sürecinde de artarak devam etmesini ve ülkemize faydalı hizmetlere dönüşmesini diliyorum." ifadelerini kullandı.

Toplantıda, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Tuba Vural Çokal, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Başkan Yardımcısı Kutluhan Taşkın, AB Türkiye Delegasyonu Sivil Toplum Temel Haklar, Adalet ve İçişleri Bölüm Başkanı Alexander Fricke ve UN Women Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova proje kapsamında yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı açıkladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • CHP Hatay'da seçim sonuçlarına itiraz etti
  02 Nis CHP Hatay'da seçim sonuçlarına itiraz etti

  Hatay'da kesin olmayan sonuçlara göre seçimi 2. sırada tamamlayan Cumhuriyet Halk Partisi sonuçlara itirazda bulundu.

 • MTSO Başkanı: Önümüzdeki dört yıl deprem bölgesinin ayağa kaldırılması için fırsat olmalı
  02 Nis MTSO Başkanı: Önümüzdeki dört yıl deprem bölgesinin ayağa kaldırılması için fırsat olmalı

  Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 31 Mart yerel seçimlerini değerlendirdi. Seçimsiz geçecek dört yılın önemine vurgu yapan Başkan Sadıkoğlu, 'Önümüzdeki dört yıl hükümetimizin ve seçilen belediye başkanlarının en önemli gündemi deprem bölgesinin ayağa kaldırılması olmalı' dedi.

 • Ahmet Aras, Muğla'da Seçim Zaferini Kutladı
  02 Nis Ahmet Aras, Muğla'da Seçim Zaferini Kutladı

  CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Aras, seçim zaferinin ardından Muğlalılara teşekkür etti ve Muğla ittifakının zaferini kutladı.

 • Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, AK Parti'nin oy oranını artıran başkan oldu
  02 Nis Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, AK Parti'nin oy oranını artıran başkan oldu

  Isparta Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Şükrü Başdeğirmen, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde AK Parti'nin oy oranını en çok artıran başkan oldu. Başdeğirmen, 2019 yerel seçimlerinde yüzde 38 olan oy oranını 2024'te yüzde 41,95'e yükseltti.

 • Milas'ta Polise Mukavemet Eden Şahıslar Gözaltına Alındı
  02 Nis Milas'ta Polise Mukavemet Eden Şahıslar Gözaltına Alındı

  Muğla'nın Milas ilçesinde polis memuruna mukavemet gösteren ve sosyal medyadan aşağılayıcı bir yorum yapan şahıslar polis tarafından gözaltına alındı. Şahıslar, emniyette ifadelerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • Van'da DEM Partililer ile polis arasında gerginlik
  02 Nis Van'da DEM Partililer ile polis arasında gerginlik

  Van'da yapılan yerel seçimlerin ardından DEM Partililerin kutlama yapmasıyla polis arasında gerginlik yaşandı. Polis ekipleri TOMA ve gaz bombası kullanarak müdahale etti.

 • Hilal Özdemir, Suadiye Mahallesi'nde muhtar seçildi
  02 Nis Hilal Özdemir, Suadiye Mahallesi'nde muhtar seçildi

  Hilal Özdemir, yerel seçimlerde Kadıköy'ün Suadiye Mahallesi'nden muhtar adayı olduğunu açıklamıştı. Seçim sonrasında muhtar olduğunu duyuran Özdemir, teşekkür mesajıyla yeni dönemde mahalleye hizmet etmeye devam edeceğini belirtti.

 • Ankara'da CHP, 3 ilçe belediyesi daha kazandı
  02 Nis Ankara'da CHP, 3 ilçe belediyesi daha kazandı

  Ankara'da yapılan 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi sonuçlarına göre, CHP 3 ilçe belediyesi daha kazanarak toplamda 16 ilçe belediyesine sahip oldu.

 • İYİ Parti Yahyalı Belediye Başkan Adayı Mustafa Balcı ve Adaylar İstifa Etti
  02 Nis İYİ Parti Yahyalı Belediye Başkan Adayı Mustafa Balcı ve Adaylar İstifa Etti

  İYİ Parti Yahyalı Belediye Başkan adayı Mustafa Balcı ve belediye meclisi üyesi adayları ile ilçe teşkilatının bazı yöneticileri, partilerinden istifa etti. Balcı, seçim ofisinde, ilçe teşkilatı yöneticileri ve belediye meclisi üyesi adaylarının da hazır bulunduğu toplantıda yaptığı açıklamada, yerel seçimi geride bıraktıklarını belirterek, kazananı tebrik ettiğini söyledi. Yahyalı için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarına inandığını ifade eden Balcı, şunları kaydetti: 'Bu seçimin kaybedilmesinde bizim hatalarımızın olduğu gibi uzun bir süre yalnız bırakılmamızın da etkisi olduğunu düşünüyoruz. Başta içinde bulunduğumuz il yönetiminin ilgisizliği, ilçe yönetiminin teşkilatlanma ve planlamalardaki eksiklikleri bizi farklı bir karar almaya zorlamıştır. Şu andan itibaren Yahyalı ilçe teşkilatında görev alan 7 arkadaşımız ve seçimde belediye meclisi üyesi adaylığı yarışında bulunan tüm adaylarımızla İYİ Parti üyeliğinden ve partideki görevlerimizden istifa ettiğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.'

 • Avrupa'nın ortasında ilkokula silahlı saldırı! 3 yaralı
  02 Nis Avrupa'nın ortasında ilkokula silahlı saldırı! 3 yaralı

  Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de bir okulda silahlı saldırı düzenlendi. Olayda 3 öğrenci yaralandı, reşit olmayan bir şüpheli gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Vatandaşlara Teşekkür Etti
  02 Nis Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Vatandaşlara Teşekkür Etti

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından yeniden başkan seçilmesinin ardından vatandaşlara teşekkür etti. Şahin, seçim sonuçlarının demokratik kazanç olduğunu belirterek, hizmet belediyeciliğinin devam edeceğini ve Gaziantep Modeli'ni canlı tutacaklarını ifade etti.

 • Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı: Zaman kaybetmeden üretim ve ihracata odaklanmalıyız
  02 Nis Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı: Zaman kaybetmeden üretim ve ihracata odaklanmalıyız

  Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, yerel seçimlerin ardından üretim ve ihracata odaklanılması gerektiğini belirtti. Seçimlerin demokratik olgunluk içerisinde gerçekleşmesinin önemine dikkat çeken Kadooğlu, ekonomideki makro dengelerin iyileştirilmesi için çalışılması gerektiğini vurguladı.


Advertisement