Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Bodrum'da Deve Güreşi Festivali Yapıldı - Son Dakika

Bodrum'da Deve Güreşi Festivali Yapıldı

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 150 devenin katıldığı festival düzenlendi.

Bodrum\'da Deve Güreşi Festivali Yapıldı
02.01.2012 - 14:05,

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 150 devenin katıldığı festival düzenlendi.

Ortakent Yahşi beldesindeki sahada düzenlenen, deve sucuğu satılan, davul zurna çalınarak çeşitli eğlenceler düzenlenen festivalde zaman zaman güreş alanının dışına çıkan develer, görevlilere zor anlar yaşattı.

Ortakent Yahşi Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, deve güreşi geleneğini yaşatmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Güreşlere katılımın yüksek olduğunu belirten Şahbaz, "Güreşler yılbaşına denk geldiği için katılımın az olacağını sanıyorduk. Ancak vatandaşlar festivalimize yoğun ilgi gösterdi. Güreşlerden elde edeceğimiz geliri belediye binasının yapımında kullanacağız" dedi.

Bu arada, güreşleri izlemeye gelen Hollanda vatandaşları Brigit Nielen ve Marcella Van Eijsden deve sucuğu yedi.

Deve sucuğunun tadını çok beğendiğini belirten Nielen, "Deve güreşlerini üçüncü kez izlemeye geldim. Deve sucuklarının tadını çok beğeniyorum. Arkadaşlarıma da tavsiye edeceğim. Çok değişik bir tadı var. Sucuğun tamamının deve etiyle yapıldığını öğrendim. Buradan sucuk alarak Hollanda'ya götüreceğim" diye konuştu.

Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk'in "Beyoğlu" isimli devesinin bakıcısı 68 yaşındaki Hava Emel ise çocukluğundan beri deve bakıcılığı yaptığını kaydederek, "Develer bakılması kolay hayvanlar. Yiyeceğini, suyunu düzenli verdikten sonra sıkıntı yaşanmıyor. Onların bütün huylarını biliyorum, o yüzden sıkıntı yaşamıyorum" dedi.

Güreşleri, Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk, Mumcular Belediye Başkanı Birol Aydın ve Yalıkavak Belediyesi Başkan Vekili Nevcihan Özcan da izledi.

- MUĞLA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Bodrum'da Deve Güreşi Festivali Yapıldı - Son Dakika


Advertisement