Didim Ziraat Odası Dünyaya Açıldı - Son Dakika
Yerel

Didim Ziraat Odası Dünyaya Açıldı

Didim Ziraat Odası Dünyaya Açıldı

Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği toplantısında katılan Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir Fas'ın Meknes-Tafilet Ziraat Odası ile Didim Ziraat Odası arasında merkezi olmayan işbirliği ve ortaklık anlaşmasının yapıldığını söyledi.26-27...

04.03.2013 17:01

Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği toplantısında katılan Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir Fas'ın Meknes-Tafilet Ziraat Odası ile Didim Ziraat Odası arasında merkezi olmayan işbirliği ve ortaklık anlaşmasının yapıldığını söyledi.

26-27 Şubat 2013 tarihlerinde Fas'ın Meknes şehrinde yapılan Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği (RECOMED) toplantısına katılan Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir toplantıda görüşülen konularla ilgili bilgiler verdi. Gökdemir ayrıca toplantıda Fas'ın Meknes-Tafilet Ziraat Odası ile Didim Ziraat Odası arasında merkezi olmayan işbirliği ve ortaklık anlaşmasının yapıldığını söyledi.

Kısa adı RECOMED olan Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliğinin Fas'ın Meknes şehrinde yapılan toplantısına İtalya'dan Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği Başkan Enrico Lupi, Akdeniz Zeytin Şehirleri Genel Sekreter Elisa Scuto ile Prof. Dr. Gar osci, Fas Zeytin Araştırma Temsilcileri Noureddine Ouazzanı, Fas Ulusal Zeytin Temsilcisi ve Meknes Belediye Başkanı Ahmed Hilal, İspanya'dan Salvador Cubero'nun yanı sıra Türkiye'den de Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir, Kuyucak Ziraat Odası Başkanı Kemal Emir, Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü ve Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Bilal Tarhan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Yönetim Kurulu Toplantısı açılış konuşmasını Meknes Belediye Başkanı Ahmed Hilal yaptı.

Açılış konuşmasından sonra RECOMED Başkanı Enrico Lupi sözü aldı. Daha önce yapılmış toplantı notları gözden geçirildi; Genel Sekreter Elisa tarafından okundu. Daha önce İtalya'da 16 Kasım 2012'de onaylanan birliğin logosu tekrar bu toplantıda da görüşüldü ve logo konusundaki karar kesinleştirildi. Daha sonra RECOMED web sitesi konusu tartışıldı.

"WEB SİTESİ TARTIŞILDI"

Toplantının içeriğiyle ilgili bilgiler aktaran Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir "RECOMED'in web sitesiyle ilgili, ulusal web sitelerine bağlı birliğin potansiyel web sitesinin test aşamasındaki bazı sayfalarından örnek sunmak amacıyla Msoft firmasına söz verildi. Hali hazırda sadece İtalya İspanya Hırvatistan ve İsrail'in ulusal birliklerinin web sitelerinin olduğu konuşuldu.

Bu ülkeler kendi web sitelerini RECOMED'e bağlamaya hazır olup diğer ülkeler de öncelikle bir ağ oluşturmaları, daha sonra da bu ağı RECOMED'e entegre edilmek üzere ulusal bir web sitesi aracılığıyla görünür hale getirmeleri hususunda teşvik edileceklerdir.

Birlik Başkanı Lupi, RECOMED ile ulusal web siteleri arasındaki bu tür entegre bir projenin IOC'ye

(Uluslar arası Zeytin Konseyi) sunulması öncesinde, ulusal web sitesi bulunmayan ülkelerden bu projeye uygun olarak kendi ulusal web sitelerini kuracaklarına ilişkin taahhüt alınmasının önemini vurgulamıştır. Bu öneriyi kabul eden tüm üyeler, RECOMED web sitesi projesinin tanıtılması düşüncesiyle IOC'nin 2013 yılı zeytin sektöründe tanıtım faaliyetlerine yönelik çağrısına cevap verilmesi hususunda mutabakata varmışlardır. Web sitesi projesinden sonra RECOMED'İN EXPO 2015 Milano'da yer alması konusu tartışıldı."dedi.

"RECOMED EXPO 2015'TE"

Toplantıya katılan Prof. Dr. Garosci'nin RECOMED'in EXPO 2015 Milano sergisine katılım ve kurumsal bir rol üstlenme teklifi yaptığını dile getiren Başkan Gökdemir " RECOMED'in ve zeytin sektörünün bu sergide olmasının önemi vurgulanmış ve EXPO 2015 de RECOMED'in olması kararlaştırıldı. Şu anda 1000000 m2 üzerine kurulacak sergide aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 50 ülke rezervasyon yapmıştır. 20 milyondan fazla ziyaretçinin geleceği tahmin edilmekte ve 9 bölümden oluşacak kapalı alan bulunacaktır. RECOMED'İn de bu sergiye katılımının önemi ayrıca Başkan tarafından da vurgulanmıştır.

Bir sonraki Yönetim Kurulu toplantısının İspanya yeterli bütçeyi bulabilirse Mayıs ayında İspanyada yapılacağı aksi durumda EXPO ya ev sahipliği yapacak İtalya'nın Milano kentinde yapılması kararlaştırıldı" diye konuştu.

MEKNES-TAFİLET ZİRAAT ODASI VE DİDİM ZİRAAT ODASINDA İŞ BİRLİĞİ

Başkan Gökdemir Didim Ziraat Odasının da yaptığı ikili çalışmalarla ilgili de bilgiler aktararak "Fas'ta yapılan toplantıda ayrıca Fas'ın Meknes-Tafilet Ziraat Odası ve Didim Ziraat Odası arasında merkezi olmayan işbirliği ve ortaklığı yapılmıştır. Bu ortaklıkta; Kuruluş temsilcileri merkezi olmayan işbirliği çerçevesinde bölge toplulukları arasındaki alışverişlere yetki veren ve bunları denetleyen Türkiye'de ve Fas Krallığı'nda geçerli kanunlara ve yönetmeliklere göre başarılı alışveriş ilerlemesini destekleme taahhüdünde bulunduk. Bu kapsamda Türkiye'de ve Fas Krallığı arasında var olan arkadaşlık ve işbirliği ilişkilerini güçlendirme unsuru göz önünde bulundurulacaktır" dedi.

Ortaklık anlaşmasının maddelerle teyit altına alındığını belirten Gökdemir hazırlanan maddelerin iki Ziraat Odası arasından imzalandığını söyledi. Gökdemir ayrıca ziyaret kapsamında Meknes'te yapılan Zeytin Festivaline katıldıklarını söyledi. - AYDIN

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Didim Ziraat Odası Dünyaya Açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement