Gümüşhane'de 23 Bin 35 Öğrenci İçin İlk Ders Zili Çaldı - Son Dakika

Gümüşhane'de 23 Bin 35 Öğrenci İçin İlk Ders Zili Çaldı

19.09.2016 16:33
Gümüşhane'de 23 Bin 35 Öğrenci İçin İlk Ders Zili Çaldı

Gümüşhane’de 2016-2017 eğitim öğretim yılı İlköğretim haftası törenlerle kutlanıyor.

Gümüşhane'de 2016-2017 eğitim öğretim yılı İlköğretim haftası törenlerle kutlanıyor.

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından program Işıl Sema Doğan İlkokulunda gerçekleştirildi.

Programa Vali Okay Memiş, Milletvekili Hacı Osman Akgül, Garnizon Komutanı Albay Cezayir Danışan, Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, kurum müdürleri, okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Eylül Sena Demir, Nisanur Evcan, Fatma Güzel Gül ve Selen Hazal Ayaz adlı öğrenciler günün anlam ve önemiyle ilgili şiirler okudu.

"Öğrenci, öğretmen, veli üçgeni şart"

Burada yaptığı konuşmada Gümüşhane'de 2016-2017 eğitim ve öğretim yılının açıldığını kaydeden Vali Memiş, öğrenci-öğretmen-veli üçlüsüne dikkat çekerek, "Üçlü denge olmazsa eğitimde başarı ve kaliteyi sağlamamız çok zor. Öğrenci, öğretmen ve veli üçlü dengesi şart. Çocuğuyla çok ilgili olmayan velilerimiz var. Bu konuda mutlaka duyarlılık göstermeleri gerekiyor" dedi.

"Tüm öğrencilerinize eşit davranın"

Öğretmenlerden de tüm öğrencilere mutlaka eşit davranılmasını isteyen Vali Memiş, "Böyle öğretmen olmayın. Çocuğa ne Vali'nin çocuğu diye, ne Belediye Başkanı'nın, ne zengin birisinin çocuğu diye farklı davranan öğretmen istemiyoruz. Bir çobanın çocuğu da değerli, bir hizmetlinin çocuğu da değerli. Bu çocuklar sizlere emanet" diye konuştu.

"Gümüşhane'yi daha yaşanılabilir bir kent haline getirmek bizim ödevimiz"

Gümüşhane'yi bütün ilçeleri ve bütün köyleriyle daha yaşanılabilir bir kent haline getirmenin kendi ödevleri olduğunu ifade eden Vali Memiş, "Yollarıyla, kamu hizmetlerinin tamamıyla, eğitimiyle, öğretimiyle, fiziksel mekanlarıyla. Bizler fiziksel mekanları nicelik olarak iyileştireceğiz ama niteliği de öğretmen arkadaşlar olarak sizler işleyeceksiniz. Elinizde bir maden var. Bu madeni nasıl işlerseniz o çocuklar öyle yetişecek, ne verirseniz onu alacaklar. İyi öğretmen olmak çok zor bir şey değil. Biraz fedakarlık ve samimiyet istiyor" ifadelerini kullandı.

"Yerli, milli ve manevi bir eğitimle geleceğimizi şekillendirebiliriz"

Gümüşhane'de ikili eğitim yapılmadığını, bunun da önemli bir unsur olduğuna değinen Vali Memiş, şunları söyledi: "Yeni okul ihtiyacımız neredeyse yok gibi. Mevcutların standartlarını da yükseltiyoruz. Dolayısıyla biz ödevlerimizi yapıyoruz. Sizler de ödevinizi yapmalı, bu çocukları değerler eğitimiyle beraber iyi yetiştirmeliyiz. Mutlak suretle bilimsel bir eğitimle çocuklarımızı yetiştirmeliyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ulaşmak ve onu aşmak için bilimsel eğitim vermeliyiz. Ancak bilime taparcasına bilimsel eğitim değil. Bunun modası geçti. O materyalist felsefe değişmeye başladı. Bilginize tapmayacaksınız. Dolayısıyla değerler eğitimiyle beraber yerli, milli ve manevi bir eğitim verirsek çocuklarımıza ancak başarılı oluruz. Yerli, milli ve manevi bir eğitimle geleceğimizi şekillendirebiliriz."

"Hiçbir öğrenci sürekli yükselen bir grafikle eğitimine devam etmez"

Hiçbir öğrencinin de sürekli yükselen bir grafikle eğitim ve öğretimine devam etmeyeceğinin altını çizen Vali Memiş, "Yaşadığı sorunlardan kaynaklı iniş ve çıkışları olabilir. Ama bütün çocuklar zekidir. Bunu unutmayalım. Her çocuğun hayatında ailesinde yaşadığı şeylerden dolayı eğitim grafiği sürekli yükselmez. Buna mutlaka dikkat edeceksiniz. Eğer grafik düşüyorsa mutlaka bir sebebi vardır. Bunu araştırıp, bulup o çocuğu mutlaka desteklemek zorundasınız" dedi.

"Yeni öğretmenlerimiz mutlaka şehirle kaynaşsınlar"

Öğretmenlerin aydın insanlar olduklarını, yeni atanan öğretmenlerin de şehirle kaynaşmasını çok istediklerini belirten Vali Memiş, "İnsanlar terbiyeyi ailesinde, kültürü okulda öğrenir. Bazı okullar diğer okullara göre kültürel değerleri daha yüksek okullardır" diye konuştu.

"FETÖ üretimde değil de eğitimde yuvalandı"

FETÖ terör örgütünün üretimde olmadığını fakat eğitimde yuvalandıklarını dile getiren Vali Memiş, "Niye bir sanayi kuruluşunda kadrolaşmadı da eğitim camiasında kadrolaştı. Gümüşhane sanayi sitesinde, üretimde yoklar, eğitimdeler. Sizlerin arasındaydılar. Eğitimi tercih ettiler. Neden? Nesiller yetiştireceklerini düşündüler. Her türlü siyasal sistemin, yönetimin eksikleri olabilir ancak hiçbir darbe teşebbüsü meşru görülemez. Ne Fetullahçı darbe girişimi ne de başka gerekçelerle yapılacak darbe girişimi. Lütfen kendi anayasal değerlerimize, Cumhuriyetin temel niteliklerine sahip çıkan, herkesi kucaklayarak eğitim ve öğretimimize devam edelim" diyerek sözlerini sonlandırdı.

"Devlet kurumlarıyla var"

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Hacı Osman Akgül ise Türkiye'de 15 Temmuz akşamı darbe girişimiyle gerçekleştirilen işgal hareketine karşı milletin verdiği kahramanca, cesurca, yiğitçe mücadelenin altını çizerek, Türkiye'de artık demokrasiyi tam anlamıyla güçlü bir şekilde tahkim etmenin kaçınılmaz bir sonuç olduğunu söyledi.

Devletin kurumlarıyla var olduğunu ifade eden Akgül, "Bu devletin kurumları bizim tek güvencemizdir. Oysaki biz güvencemizi devlette, devlet kadrolarında benim adamım olsun anlayışıyla bugüne kadar yürüttük. İnşallah bundan sonra bu tarz bir yapılanma değil, demokrasinin tahkimi açısından da kaçınılmaz olan çoğulcu bir yapılanmayla birlikte demokrasimizin de geleceğini güvence altına alacağız" dedi.

"Bu gençlik bu ülkeyi 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaştıracak gençlerdir"

Milletvekili Akgül, "Eğer biz bu ülkede, bu coğrafyada güven ve huzur içerisinde yaşayacaksak, geleceğimizi daha güçlü bir şekilde tahkim edeceksek, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün belirttiği muasır medeniyetler seviyesine çıkacaksak, 2023, 2053, 2071 hedeflerini yakalayacaksak bu ancak bizim genç nesilleri entelektüel birikimi yüksek seviyede yetiştirmemiz, onların bu ülkenin değerlerine, milli ve manevi değerlerine bağlı, saygılı birer kişi olarak, özgür kişi olarak yetiştirmemize bağlı. Eğer biz kişilerimizi özgür iradelerini kullanmaktan alıkoyup bir yerlere bağımlı hale getirirsek o gençliğin bu ülkeye vereceği hiçbirşey yoktur. Bu gençlik bu ülkeyi 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaştıracak gençlerdir" diye konuştu.

"Geleceğimiz 14 Temmuz'dan daha aydınlık, daha güvendedir"

Eğitim kadrolarına çok önemli görevler düştüğünü, gençleri sorgulayabilen, hataları eleştirebilen ve geleceğe ışık tutabilen bireyler olarak yetiştirmeleri gerektiğini ifade eden Milletvekili Akgül, yeni neslin artık sorgulayabildiğini belirterek, "Eğer biz gençleri sorgulayabilen, doğruyu arayabilen, özgür iradesini kullanabilen bir nesil olarak yetiştirirsek bu ülkenin geleceği Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi muasır medeniyetler seviyesi üzerine mutlaka çıkacaktır. 15 Temmuz'da bu milletin demokrasisine, ülkesine, ülkesinin işgaline karşı ne kadar duyarlı, inançlı ve kahramanca mücadele vermek azminde olduğunu da ispatlamıştır ve geleceğimiz 14 Temmuz'dan daha aydınlık, daha güvendedir" dedi.

Eğitimin her vatandaş için hem bir hak ve görev, hem de milli bir sorumluluk olduğunu vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan ise "Eğitilmiş yüksek nitelikli insan bütün zamanların en kıymetli varlığıdır. Bunun için çocuklarımızı ve gençlerimizi yarının güçlü Türkiye' sinin sorumluluğunu omuzlarda taşıyacak, onu yükseltecek nitelikte yetiştirmek ve bu görevi milli kültüre dayalı bir eğitim anlayışıyla sürdürmemiz gerekmektedir. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi eğitimli insan sayısıyla ölçülür. Çocuklarımızı hep birlikte bugünden, yarının dünyasında söz sahibi olacak şekilde yetiştirmek zorundayız. Onların gerek tüm eğitim kademlerinde gerekse hayatta üretken birey olmalarının yolu öncelikle ilköğretimden geçer. Sağlam bir eğitimle ilköğretimlerini tamamlayan bireyler diğer eğitim kademeleri olan lise ve yükseköğrenimlerinde daha başarılıdırlar" dedi.

189 okul ve kurumda 23 bin 35 öğrenci

Doğan, il genelinde 175 okul, 14 kurum olmak üzere toplam 189 okul ve kurumda okulöncesinde bin 491, ilkokulda 6 bin 293, temel eğitimde 8 bin 758, genel liselerde 2 bin 892, meslek liselerinde 2 bin 633 ve İmam Hatip Liselerinde 968 öğrenci olmak üzere toplam 23 bin 35 öğrencinin eğitim gördüğünü, il genelinde 2 bin 629 kız, 2 bin 754 erkek olmak üzere toplam 5 bin 383 kapasiteye sahip pansiyonlarda 2 bin 731 öğrenci kaldığını söyledi.

2016-2017 eğitim-öğretim yılında taşımalı eğitim kapsamında 2 bin 416 öğrencinin 295 yerleşim yerinden 81 taşıma merkezine taşındığını kaydeden Doğan, Gümüşhane genelinde 8 okulöncesi, 157 ilkokul, 41 ortaokul, 19 imam hatip ortaokul ve 28 ortaöğretim kurumu bulunduğunu sözlerine ekledi.

Doğan, 2016-2017 eğitim-öğretim yılının ilk haftasında tüm resmi ve özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarının bütün sınıf, şube ve kursiyer gruplarına "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma" teması ile öğrencilerin seviyesi dikkate alınarak bilgilendirme ve etkinlikler yapılacağını da sözlerine ekledi.

Tören, 4.sınıf öğrencilerinin okula yeni başlayan 1.sınıf öğrencilerine çiçek vermesi ve ardından sınıfların gezilmesiyle son buldu. Törende ayrıca tüm katılımcılara "15 Temmuz 2016 Türkiye'yi darbeyle işgal teşebbüsü" adlı kitapçık dağıtıldı. - GÜMÜŞHANE

YORUMLAR
500
Samsunspor 57 yaşında Samsunspor 57 yaşında Yalovalı çiftçilere tarımda tasarruflu su kullanımı eğitimi Yalovalı çiftçilere tarımda tasarruflu su kullanımı eğitimi Tarihi Kentte Etkileyici Performans Tarihi Kentte Etkileyici Performans
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Gümüşhane'de 23 Bin 35 Öğrenci İçin İlk Ders Zili Çaldı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement