Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam - Son Dakika

Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam

15.08.2013 20:56
Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam

Mısır'da demokrasi yanlılarının katledilmesi, Zonguldak, Mersin, Denizli ve Kocaeli'de protesto edildi

Zonguldak, Mersin, Denizli ve Kocaeli'de sivil toplum örgütleri, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı protesto etti.

Zonguldak'ta Çaycuma ilçesi merkezinde bir araya gelerek Mursi'nin fotoğraflarını ve darbe karşıtı çeşitli pankartlar taşıyan sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı protesto etti.

MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, burada yaptığı konuşmada, Mısır'ın seçilmiş tek cumhurbaşkanı olan Mursi'nin darbeyle devrilmesinden bu yana iradelerine sahip çıkan halkın şiddetten özenle kaçınmasına karşın defalarca katliamlara maruz kaldıklarını söyledi.

Sivil silahsız insanlara karşı hedef gözetmeksizin silah kullanmanın ve katliam yapmanın gerek BM'nin kabul ettiği sözleşme ve anlaşmalara göre gerekse TCK hükümlerine göre "insanlığa karşı suç" niteliği taşıdığını vurgulayan Ünsal, şunları kaydetti:

"Dünya, olan bitene sadece sessiz kaymayıp, aynı zamanda ABD ve AB gibi herkese demokrasi pazarlayan büyük ülkeler eliyle katliama destek veriyor. İslam İşbirliği Teşkilatı ise etkili üyeleri olan Suud, Katar ve Körfez emirlikleri eliyle İsrail'in güvenliğini esas alan bu lanetli darbeyle işbirliği yaptığı için darbeye karşı etkin olarak ses çıkaramadığı gibi darbenin sonuçları olan katliamlara da göz yumuyor. Barışçıl gösterilerle iradelerine sahip çıkan Mısır halkı katliamlarla susturulamayacak."

Mısır halkının maruz bırakıldıkları yalnızlık çemberini sokaklarda kurdukları silahsız direniş siperleriyle parçalayacağını, herkese hukuk ve iradeye sahip çıkma dersi vereceğini ifade eden Ünsal, "ABD, İsrail, Suud destekli katiller eliyle Mısırlı kardeşlerimizin uğradıkları vahşi katliamı lanetliyor, katledilen kardeşlerimize rahmet, yaralılara şifa, direnişçilere sabır, irfan, istikamet ve başarı temenni ediyoruz" diye konuştu.

Eyleme destek veren 17 sivil toplum kuruluşunun üyeleri ve vatandaşlar daha sonra dağıldı.

Mersin

Mersin'de Mustazaflar Cemiyeti ve Hür Dava Partisi üyesi bir grup, Hastane Caddesi'nde Mısır'da katliam yapan ordu mensupları aleyhine yazılar bulunan dövizler taşıyıp slogan attı.

Grup adına konuşan Mustazaflar Cemiyeti Mersin Şube Başkanı Veysi Yumlu, Mısır'da darbecilerin yeni bir katliama başladıklarını, darbeye karşı direnişin sembolü olan Adeviye Meydanı'nın adeta "kan gölüne" çevrildiğini belirtti.

Halkın oylarıyla iktidara gelen Mursi yönetiminin silah zoruyla düşürüldüğünü ifade eden Yumlu, "Yaklaşık 1 yıl önce halkın oylarıyla iktidara gelen Mursi yönetiminin çalışmaları, zalim diktatörlerin hoşuna gitmediği için yönetime tuzaklar kurdular. Müslümanlar iktidarda başarısız olsun diye her fırsatta önlerini kestiler. Bu da yetmedi kendi demokrasi putlarını ayakları altına alarak amacı Mısır sokakları Müslüman kanıyla boyandı" dedi.

Grup, açıklamanın ardından dua ederek dağıldı.

Denizli

Denizli'de Anadolu Gençlik Derneği üyesi yaklaşık 100 kişilik grup, Delikliçınar Meydanı'nda toplanıp ölenler için Kur'an-ı Kerim okudu.

Grup adına basın açıklaması yapan dernek şube başkanı Ahmet Eryılmaz, Mısır, Suriye ve Irak'taki darbe süreçlerinin aynı merkezler tarafından yapıldığını savundu.

Yaşanan katliam karşısında ABD ve Avrupa Birliği'nin sessiz kalmasının şaşkınlık yarattığını dile getiren Eryılmaz şunları söyledi:

"Sessiz kalan ülkeler iki yüzlülüğü ortaya koymuştur. Türkiye hükümetinden Mısır'ın darbeci yönetimine karşı sözde kalmayan yaptırımlar beklediğimizi beyan ediyoruz. Kınamanın ve eleştirmenin bir karşılığının olmadığını zaten biliyoruz. 'Batı ile yürütülen yolun bir dipsiz kuyu olduğunun farkına varın' diyoruz. Ülkemiz halkına ve tüm dünya Müslümanlarına sesleniyoruz. Kendilerini seçilmiş olarak belirten bir topluluk yeryüzünde müslüman olsun ya da olmasın tüm insanlığa karşı sistemli ve sinsi bir savaş yürütmektedir."

Grup kılınan gıyabi cenaze namazın ardından Mısır'da katliam yapanlar aleyhine slogan atıp olaysız şekilde dağıldı.

Kocaeli

İzmit'te bir araya Genç Kocaelilier Derneği üyesi bir grup, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı protesto etti. "Cuntacılara karşı tek yürek", "Şahadet parmağımız göklere kadar uzansın" yazılı dövizler taşıyan grup, Sabri Yalım Parkı'nda toplandı.

Grup adına basın açıklaması yapan dernek başkanı Ayhan Varol, her geçen gün artarak devam eden vahşete rağmen darbe karşıtlarının provakasyonlara gelmediğini belirterek Mısır halkının haklı davalarını gölgeleyecek hiçbir davranışta bulunmadığını söyledi

Mısır'da yaşananların demokrasiye hizmet etmediğini ifade eden Varol, bu durumu herkesin görerek gerekli tepkiyi göstermesi gerektiğini savundu.

Gruptakiler, basın açılamasının ardından bir süre slogan attıktan sonra olaysız şekilde dağıldı.

Miting çağrısı

Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik yapılan katliamda hayatını kaybedenler için cumartesi günü, Bursa'da Başkaban Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı miting düzenleneceği bildirildi.

Birlik Vakfı Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Bayraktar, yazılı açıklamasında, Mısır'da darbe karşıtlarına yapılan katliama tepki için, cumartesi günü Mevlana Mahallesi Meydanı'nda düzenlenecek olan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı mitingin ayrı bir önem arzettiğini bildirdi.

Bayraktar, Bursa halkını tepkilerini göstermesi için mitinge davet etti. - Zonguldak

Kaynak: AA
Tablet almak için para biriktirdiği kumbarayı yanlışlıkla çöpe attı Tablet almak için para biriktirdiği kumbarayı yanlışlıkla çöpe attı Zonguldak'ta uyuşturucu operasyonu: 1 gözaltı Zonguldak'ta uyuşturucu operasyonu: 1 gözaltı Geleceğin futbolcularını yetiştiriyorlar Geleceğin futbolcularını yetiştiriyorlar

Son Dakika Yerel Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam - Son Dakika


Advertisement