Şampiyon develer Tavas arenasında kozlarını paylaştı - Son Dakika
Yerel

Şampiyon develer Tavas arenasında kozlarını paylaştı

Tavas Belediyesi tarafından düzenlenen Tavas Deve güreşleri, farklı illerden gelen 180 ünlü devenin mücadelesine sahne oldu. Yörük kültürünü yaşatmayı amaçlayan etkinlik, geniş bir katılımla gerçekleşti.

05.12.2023 12:07
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Şampiyon develer kozlarını Tavas arenasında paylaştı

Farklı illerden gelen pehlivan develer, Tavas'ta yapılan sezonun en büyük deve güreşlerinde mücadele etti

DENİZLİ - Tavas Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Tavas Deve güreşleri Denizli, Aydın, Muğla, İzmir, Manisa ve Antalya'dan toplam 180 ünlü devenin kıyasıya mücadelesine sahne oldu.

Yörük kültürünü yaşatmaya ve gelecek nesillere aktarmaya devam eden Tavas Belediyesi tarafından Altınova Mahallesi'nde düzenlenen deve güreşleri geniş bir katılımla gerçekleşti. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Zolan, Tavas İlçe Kaymakamı Sayın Mutlu Köksal, Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, Koyun-Keçi Birliği Başkanı Kadir Özdemir, İlçe protokolü, çevre İl ve İlçelerden de yoğun katılım ile sezonun en büyük deve güreşleri gerçekleştirildi.

"Buradaki gayemiz Yörük kültürünü yaşatmak"

Deve güreşleri için konuşan, Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık; "Tavas'ımızda ikincisini düzenlediğimiz, geleneksel hale getirdiğimiz deve güreşlerimizi tekrar burada ev sahipliği yapmamın mutluluğunu yaşıyoruz. Ben öncelikle katılmanızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Buradaki gayemiz Yörük kültürünü yaşatmak" dedi.

"Gayemiz gelecek nesillerimizi aktarmak"

Kültürel değerlerin gelecek kuşaklara aktarılmasına önem verdiklerine değinen Başkan İnamlık, "Burada çocuklarımızı görüyorum, devlerin urganlarından tutmuşlar, yürütüyorlar. Gayemiz gelecek nesillerimizi aktarmak. Birlik ve beraberlik içerisinde yapıyoruz. Ben öncelikle şunu da belirtmek istiyorum. Bugün köyümdeyiz Altınova'dayız. 1953 yılında Altınova da 250 tane deve varmış. Bugünün tırları bir şeyler yüklüyoruz, o zamanlarda ise 250 devemiz nakliyeler yapıyorlardı. Develer ticaret için önemli bir roldeydi. Ben tekrar bu kültürümüzü yeni neslimizi aktaralım amacıyla gayretiyle deve güreşlerimizi birlik ve beraberlik içerisinde tertip etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Denizli, Aydın, Muğla, Manisa, İzmir ve Antalya'dan gelen yaklaşık 180 tane pehlivan deve etkinlik için güreşti. 180 devenin sahiplerine katılımdan dolayı teşekkür ediyorum. Elimizden geldikçe misafirperverlik etmeye çalıştık. Bugün güreşecek olan develerimize ve sahiplerine başarılar diliyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde güzel bir yarış olsun istiyorum. Hepinize katılımlarınızdan dolayı sonsuz teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Şampiyon develer Tavas arenasında kozlarını paylaştı
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Şampiyon develer Tavas arenasında kozlarını paylaştı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • YSK'ya yerel seçim itirazları için son başvuru bugün
  10 Nis YSK'ya yerel seçim itirazları için son başvuru bugün

  31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerle ilgili il seçim kurullarının kararlarına itiraz için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bugün saat 17.00'ye kadar başvuru yapılabilecek. İl seçim kurullarının kararlarına olağanüstü itiraz için ise son tarih 14 Nisan Pazar günü saat 17.00'ye kadar.

 • Çin Jiamusi Hanjiang Festivali: Nehre Dua ve Bereket
  10 Nis Çin Jiamusi Hanjiang Festivali: Nehre Dua ve Bereket

  Çin'in kuzeydoğusundaki Heilongjiang eyaletinin Jiamusi kentinde, 2024 Çin Jiamusi Hanjiang Festivali başladı. Festivalde, yerel halkın nehre bağırarak yeni yılın bereketi ve iyi balık hasadı için dua ettiği eski bir gelenek olan 'Hanjiang' ritüeli gerçekleştiriliyor. Ayrıca festivalde Şaman dansları, hikaye anlatıcılığı ve diğer performanslar da sergileniyor. Hanjiang Festivali, balıkçı ve avcı toplulukları tarafından kutlanan geleneksel bir kutsama törenidir.

 • DEM Parti'nin 2024 seçimlerinde en düşük oy aldığı 10 il
  10 Nis DEM Parti'nin 2024 seçimlerinde en düşük oy aldığı 10 il

  CHP'nin yıllar sonra birinci parti olarak sandıktan çıktığı 31 Mart yerel seçimlerinin yankıları sürüyor. Haritanın kırmızıya boyandığı seçimde DEM Parti'nin en düşük oy aldığı iller de belli oldu. DEM Parti'nin 2024 seçimlerinde en düşük oy aldığı 10 il: Yozgat, Sivas, Tokat, Gümüşhane, Ordu, Samsun, Kütahya, Amasya, Sinop ve Kırıkkale.

 • Bakan Bayraktar, Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutladı
  10 Nis Bakan Bayraktar, Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutladı

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hatay'a ziyaret gerçekleştirerek Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutladı. Bakan Bayraktar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk'ü tebrik etti ve Hatay'ın hızlı bir şekilde yaralarını saracağını söyledi.

 • Düzce'de 4. dönemini kazanan Hanife Gür, mahalle sakinlerinin takdirini kazanıyor
  10 Nis Düzce'de 4. dönemini kazanan Hanife Gür, mahalle sakinlerinin takdirini kazanıyor

  Düzce'de yaşadığı mahalle sakinlerinin ısrarlarıyla 15 yıl önce adaylığını koyduğu muhtarlığı 4. döneminde de kazanan 63 yaşındaki Hanife Gür, hizmet azmi ve her yaştan insanla kurduğu muhabbetle örnek yöneticilik sergiliyor. Gür, semt pazarı ve kadınlar için el emeği pazarının kurulması, lise ve üniversite öğrencileri için kursların açılması, oyun parkı ve spor sahalarının yapımı gibi sosyal, ekonomik, sağlık ve eğitim alanlarında hizmetlerin getirilmesi çabalarıyla mahalle sakinlerinin takdirini ve sevgisini kazandı.

 • CHP Çanakkale İl Teşkilatı Bayramlaşma Programında Buluştu
  10 Nis CHP Çanakkale İl Teşkilatı Bayramlaşma Programında Buluştu

  CHP Çanakkale İl Teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlediği bayramlaşma programında partililer ve vatandaşlarla bir araya geldi. Programda konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem Erkek, tüm vatandaşların bayramını kutladı ve değişimin gücüyle ayağa kalkan CHP'nin Türkiye'de de ayağa kalkacağını belirtti. Programa CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, Çanakkale Milletvekilleri İsmet Güneşhan ve Özgür Ceylan, Çanakkale İl Başkanı Levent Gürbüz ve Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun da katıldı.

 • Çin, turizmi teşvik etmek için kampanya başlatacak
  10 Nis Çin, turizmi teşvik etmek için kampanya başlatacak

  Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmi teşvik etmek amacıyla Mayıs ayında ülke genelinde bir ay sürecek bir kampanya başlatacağını duyurdu. Kampanya, turizm sektörünün gelişimini artırmayı, çevre dostu turizmi yaygınlaştırmayı ve kültürel gelişimi turizmle bütünleştirmeyi hedefliyor. Bakanlık, altı şehri turistik niteliklerini vurgulamak için seçecek ve yerel yönetimlere tercihli uygulamalar benimsemeleri çağrısında bulunacak. Ayrıca, yerel turizm departmanları turistik cazibe merkezlerini tanıtmak ve canlı yayın gösterileri düzenlemek için sosyal medya platformlarıyla işbirliği yapacak.

 • Emekliye neden zam yapılmadı? Bakan Şimşek
  10 Nis Emekliye neden zam yapılmadı? Bakan Şimşek "İzin veremezdik" diyerek nedenini anlattı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti MYK'sında emeklilere neden zam yapılmadığını anlattı. Şimşek "Bunu yapmak için Türkiye'nin yurtdışından yüzde 50'den fazla faizle borçlanması gerekecekti" dedi.

 • Yargıtay, zincirleme dolandırıcılık suçunu kabul etti
  10 Nis Yargıtay, zincirleme dolandırıcılık suçunu kabul etti

  Yargıtay 11. Ceza Dairesi, kendisini 'Kamu Güvenliği Teşkilatı İstihbarat Daire Başkanı' olarak tanıtan kişiden birden fazla kez para alan sanığa verilen 5 ay hapis cezasını, zincirleme dolandırıcılık suçunu kabul ederek bozdu. Daire, aynı suçun farklı gerekçelerle ve farklı zamanlarda birden fazla kez işlendiğini belirterek daha ağır cezanın uygulanması gerektiğine hükmetti.

 • Özgür Özel'in Yurt Dışı Temasları... Şule Erten Bucak:
  10 Nis Özgür Özel'in Yurt Dışı Temasları... Şule Erten Bucak: "Seçimlerden Sonra Genel Başkan'a Büyük Bir İlgi Olduğunu Gördük"

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in yurt dışı temaslarında yer alan eski CHP Genel Sekreter Yardımcısı Şule Erten Bucak, Özel’in Romanya programına ilişkin, “PES Genel Sekreteri Filibeck açılış konuşmasında, ‘Aramızda Almanya Şansölyesi Scholz ve seçimlerden zaferle çıkmış olan CHP Genel Başkanı Özel de var’ dediği anda -sanıyorum 5 bin kişilik bir salondu- büyük bir alkış koptu. Genel Başkan ayağa kalktı, hepsini selamladı. Bunun üzerine Scholz da ayağa kalkıp Genel Başkanın yanına gelip öperek onu kutladı. Bu toplantı çok başarılı bir şekilde geçti. Seçimlerden sonra Genel Başkana büyük bir ilgi olduğunu gördük” dedi. Erten Bucak, ayrıca Sosyalist Enternasyonal’ın ilk Yerel Yönetimler Komitesi Toplantısı’nın Türkiye'de yapılacağını bildirdi.

 • İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Ramazan Bayramı'nı kutladı
  10 Nis İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Ramazan Bayramı'nı kutladı

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ramazan Bayramı'nı kutlayarak, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

 • Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Halkın düzeni değiştirmek istediğini gösterdik
  10 Nis Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Halkın düzeni değiştirmek istediğini gösterdik

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yerel seçimlerde halkın düzeni değiştirmek istediğini net bir şekilde gösterdiğini belirtti. Seçer, toplumun farklı kesimlerinin sorunlarının hesabının sandıkta görüldüğünü ifade etti.


Advertisement