'Uğur Mumcu Ödülleri' Tepebaşı'nda Sahiplerini Buldu - Son Dakika
Yerel

'Uğur Mumcu Ödülleri' Tepebaşı'nda Sahiplerini Buldu

Tepebaşı Belediyesi’nin destekleri ile Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Eskişehir Şubesi tarafından düzenlenen ‘30. ÇGD Uğur Mumcu’yu Anma Gecesi ve Ödül Töreni’nde dokuz kategorideki ödüller 32 isme takdim edildi.

22.01.2023 14:00  Güncelleme: 17:43

Tepebaşı Belediyesi'nin destekleri ile Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Eskişehir Şubesi tarafından düzenlenen '30. ÇGD Uğur Mumcu'yu Anma Gecesi ve Ödül Töreni'nde dokuz kategorideki ödüller 32 isme takdim edildi.

ÇGD Eskişehir Şubesi tarafından düzenlenen ve Tepebaşı Belediyesi'nin desteklediği, '30. ÇGD Uğur Mumcu'yu Anma Gecesi ve Ödül Töreni', Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde yapıldı. Ödül törenine; Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç'ın yanı sıra CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir Büyükşehir Belediye (EBB) Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP İl Başkanı Recep Taşel, İstanbul Baro Başkanı Filiz Saraç, Eskişehir Baro Başkanı Mustafa Elagöz, siyaset, basın, spor, sanat ve bilim dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Sunuculuğunu Soner Yüksel'in yaptığı tören, Tepebaşı Belediyesi İki Elin Sesi Var Çocuk ve Gençlik Senfoni Orkestrası'nın, günün anlam ve önemine uygun şarkıları seslendirmesi ile başladı.

ÇGD Eskişehir Şube Başkanı Can Hacıoğlu gecede yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

"ESKİŞEHİR, UĞUR MUMCU ŞEHRİ OLDU"

"30'uncu anma törenimizde Uğur Mumcu'nun çok yakın mesai arkadaşları da aramızda. Tam 30 yıl önce, ÇGD Eskişehir Şubesi yeni kurulmuştu. Biz de bir refleks göstermek düşüncesi ile anma düzenlemek istedik. Türkiye'de her yıl Mumcu anılıyor ama kendisinin adına ödülleri sadece Eskişehir Şubesi veriyor. Değerli başkan Ahmet Ataç'ın belediye başkanı seçilmesi ile güçlerimizi birleştirdik, bu şekilde etkinlikler düzenlemeye başladık. Eskişehir'de Uğur Mumcu anmalarında Ahmet Ataç'ın katkısı büyüktür. 20'inci yıla geldiğimizde Mumcu'nun aracının enkazı Eskişehir'e geldi. İzmir de istiyordu, Büyükşehir Belediye Başkanımızın devreye girmesi ile aile Eskişehir'i tercih etti. Eskişehir, bir Uğur Mumcu şehri oldu. Çeşitli toplantılarda kendisini Eskişehir'de çok kez görmüştük. Unutulmasın dedik ama unutulması mümkün değil. O hepimizin önünde. Törenlerimizde bu gerçeği gördük. O ölümsüzdür. Gerçeğe her zaman ihtiyaç var ve gerçek gazetecilik denildiği zaman Uğur Mumcu akıllara gelmeye devam ediyor. Biz analım, anmayalım; Uğur Mumcu her zaman yaşıyor."

Gecede söz alan EBB Başkanı Yılmaz Büyükerşen de şöyle konuştu:

"Rahmetli Uğur Mumcu, benim rektörlük yaptığım dönemde büyük ideallerle kurduğum İletişim Bilimleri Fakültesi Gazetecilik Bölümü hocalarından birisiydi. 50'li, 60'lı yıllarda gazetecilik yapan heyecanlı bir genç olarak, gazeteciliğin nasıl yapılması gerektiği konusunda birtakım algıları edinerek, örnekleri alarak uğraşan biriydim. İşte, o dönemde edindiğim bir kanaat vardı. Gazeteciliğin yalnızca güzel Türkçe kullanmak, heyecanlı olayların peşinde koşmak ve gazeteye vaktinde haberleri yetiştirmek olmadığını, aynı zamanda usta-çırak ilişkisine dayalı olduğuna inanıyordum. Bütün usta bildiğim gazetecileri Anadolu Üniversitesi Basın-Yayın Bölümü'nde, haftada ya da 15 günde bir hocalık yapmak üzere ısrarlarım sonucunda, zengin bir öğretim elemanı, ustalar kadrosu kurma imkanım olmuştu. Bunlardan bir tanesi de hiç şüphe yok ki Uğur Mumcu'ydu. Ankara'dan trenle gelir, derse girer, üniversitenin yemekhanesinde yemek yer, 'Ne olacak bu memleketin hali' derdik. Aradan 30 yıl geçti, hala 'Ne olacak bu memleketin hali' diyoruz."

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, şunları dile getirdi:

"UĞUR MUMCU ÖZEL YARATILMIŞ BİR İNSANDI"

"Uğur Mumcu çok özellikli bir insandı. Özel yaratılmış bir insandı. İleriyi görmesi çok önemliydi, geleceği de çok iyi görebiliyordu. Hatta 21 Ocak 1993'te, Cüneyt Arcayürek ile birlikte İstanbul'a, Cumhuriyet Gazetesi'ne gidiyorlar. İlhan Selçuk büyüğümüzün bir toplantısı vardı, ona katılıyorlar. Toplantıda İlhan Ağabey, Uğur Mumcu'yu biraz tedirgin görüyor, ne olduğunu soruyor. 'İlhan Abi dikkat et, seni de beni de öldürecekler' diyor, üç gün önce bunu söylüyor. İleri görüş böyle bir şey işte. Ocak ayı hüzün ayı, bu vesile ile Metin Göktepe, Hrant Dink ve Gaffar Okkan'ı saygı ile anıyorum."

'30. ÇGD Uğur Mumcu'yu Anma Ödülleri'nin kazananları ise şöyle:

- Siyaset kategorisinde: CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Kıbrıs Türkü siyasetçi Serdar Denktaş.

-Basın kategorisinde: Gazeteciler Rahmi Turan, İlker Karagöz, Serhan Asker, Timur Soykan, Sultan Uçar, İsmail Saymaz, Murat Ağırel.

-Hukuk kategorisinde: İstanbul Baro Başkanı Avukat Filiz Saraç.

-Sanat kategorisinde: Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Metin Uca, Ressam Prof. Atilla Atar, Dr. Ercan Kesal, senarist ve yönetmen Işıl Özgentürk, Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Festivalleri Sanat Yönetmeni Hüseyin Başkadem, 'Devrim Arabaları' oyuncuları Devrim Özder Akın, Mert Kırlak, Altan Gördüm, Vahide Perçim, Ali Düşenkalkar.

-Spor kategorisinde: Dünya Pentatlon 3'üncüsü İlke Özyüksel, Kick Boks Avrupa Şampiyonu Emre Karaca, Boksör Dilara Yücel.

-Sağlık kategorisinde: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü akademisyeni, bilim İnsanı, düşünür ve yazar Prof. Dr. Tamer Akan.

-Yaşam Boyu Başarı kategorisinde: Siyasetçi, yazar, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun.

-Araştırma-Mücadele kategorisinde: KONDA araştırma, T24, Oksijen Yazarı Bekir Ağırdır, akademisyen ve ekonomist, ENAG/Enflasyon Araştırma Grubu Yöneticisi Prof. Dr. Veysel Ulusoy.

-Onur Ödülü kategorisinde: Hukukçu, 14. Dönem Anayasa Mahkemesi Başkanı ve 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer.

\'Uğur Mumcu Ödülleri\' Tepebaşı\'nda Sahiplerini Buldu
Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel 'Uğur Mumcu Ödülleri' Tepebaşı'nda Sahiplerini Buldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement