Vahap Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın Kasım Ayı Meclis Toplantısı'na Katıldı - Son Dakika
Yerel

Vahap Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın Kasım Ayı Meclis Toplantısı'na Katıldı

Vahap Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası\'nın Kasım Ayı Meclis Toplantısı\'na Katıldı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) Kasım ayı olağan Meclis Toplantısı’na katıldı. MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Seçer, meclis üyelerinin sektörel ve kente dair sorularını cevapladı.

30.11.2023 09:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin'in sürekli gelişen bir kent olduğunu belirterek, "Büyükşehir olarak hayata geçirdiğimiz projeler Mersin koşullarına uygun projeler. Bir hayvancılık projesi yapmışsak, buranın tarım ve hayvancılık sektörü durumuna yönelik çalışmalar yaptık. Arıcılardan fide-fidan desteğine, sulama borusundan hayvan, tohum ve gübre desteğine, tarımla ilgili aklınıza ne gelirse kendi bütçemiz ve vizyonumuz ölçeğinde yapmaya çalıştık" dedi.

Başkan Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MTSO) Kasım ayı olağan Meclis Toplantısı'na katıldı. MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Seçer, meclis üyelerinin sektörel ve kente dair sorularını cevapladı. 4,5 yıllık görev süresi hakkında değerlendirmelerde bulunan Seçer, "4 ay sonra 5 yıl tamamlanacak. 5 yıllık süre sonunda da Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı seçiminde halk adaylardan birini tercih edecek ve bir 5 yılı daha bize verecek" diye konuştu.

4,5 yıllık süre içerisinde Mersin'in, bölgenin, ülkenin ve dünyanın yaşadığı koşulları düşünerek, yararlı işler yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Seçer, "Belediyecilik hizmetlerini değerlendirirken sosyal hizmetleri bir başlık altında değerlendirdik. Bir diğeri yatırımlar. Bu yatırımlar altyapı ve üst yapı yatırımları. Bir diğer başlık da kente vizyon koyarak, kentin gelecek 50 yılını, 100 yılını bu projeksiyonu yapmak, kente bir değer katmak. Bu anlayışla çalışmalarımızı yaptık" şeklinde konuştu.

Kentin demografik özelliği, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yapısının alınan kararlarda, yatırım programlarında, uygulanacak projelerde büyük önem arz ettiğine dikkat çeken Seçer, büyükşehir olarak hayata geçirdikleri projelerin Mersin koşullarına uygun projeler olduğunu vurguladı. Seçer, "Bir hayvancılık projesi yapmışsak, buranın tarım ve hayvancılık sektörü durumuna yönelik çalışmalar yaptık. Arıcılardan fide-fidan desteğine, sulama borusundan hayvan, tohum ve gübre desteğine, tarımla ilgili aklınıza ne gelirse kendi bütçemiz ve vizyonumuz ölçeğinde yapmaya çalıştık" ifadelerini kullandı.

Mersin'in, sürekli gelişmekte olan bir kent hüviyetine sahip olmasının yanı sıra, gelir düzeyi düşük kitlelerin de kentte yer aldığına işaret eden Seçer, buna yönelik de birçok uygulama hayata geçirdiklerini ve insanların istihdama katılması için projeler ürettiklerini aktardı. Büyükşehir belediyesi olarak Mersin'de istihdam alanları oluşturacak, sektörlerin gelişmesini sağlayacak ve kente katkı sunan yatırımların hayata geçirilmesi için çaba sarf ettiklerini kaydeden Seçer, yatırımları hayata geçirirken diğer yandan da sosyal hizmet ve yardımları göz ardı etmediklerinin altını çizdi. İmar çalışmaları hakkında da değerlendirmede bulunan Seçer, Mezitli, Yenişehir, Toroslar ve Akdeniz olmak üzere bütün merkez ilçelerde Büyükşehir'in 1/5000'lik planları tamamladığını aktardı. Seçer, "İlçe belediyelerinin yapmakla görevli olduğu 1/1000'lik uygulama planlarının kimisi devam ediyor kimisi tamamlandı. Mezitli ve Yenişehir'de bir sorun yok, kısmen bazı yerlerde devam eden çalışmalar var, Toroslar'da birkaç etap var. Akdeniz ilçemiz de bitmek üzere" dedi.

"Mersin sürekli gelişen bir kent"

Mersin'in sürekli gelişmekte olan bir kent olduğuna vurgu yapan Seçer, buna bağlı olarak nüfus yoğunluğunun da arttığını ve buna uygun çalışmalar yapmak zorunda olduklarını kaydetti. Seçer, "Gelişen kent nüfusuna karşı önlem olarak yeni bulvarlar açacaksınız, kent trafiğini rahatlatacaksınız. Bunu yaparken de bir master plan çerçevesinde yapacaksınız. Biz ilçeler de dahil bunu gerçekleştirdik. Son rötuşları da yapılıyor. Onay aşamasında diyebiliriz. Bu dönem sonuna kalmaz Master Plan onaylanacak. Şu anda Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin talebi üzerine onlara da bir sunum yapacağız. Onların da katkılarını alıp sonuç itibariyle planı tamamlayacağız. Biz bu plan çerçevesinde yapılacak katlı kavşaklardan raylı sistemlere, açılacak yeni bulvarlara kadar birçok konuda bilgi sahibi olup, bu çalışmaları yapıyoruz" diye konuştu.

Kent genelinde gerçekleştirdikleri yol çalışmaları hakkında detaylı bilgiler veren Seçer, 4. Çevre Yolu'nun Müftü Deresi'yle 34. Cadde arasındaki bölümünün yapımının tamamlandığını ve uzun yıllardır bakım bekleyen 3. Çevre Yolu'nu da daha konforlu hale getirdiklerini ve Türkiye'de ilk defa uygulanan kanalize kavşak sistemi modeli ile inşa ettiklerini vurguladı. 2. Çevre Yolu'nun da ilk 980 metrelik bölümünü açtıklarını belirten Seçer, alandaki bütün imar plan çalışmalarının da bittiğini ve hukuki altyapısının hazırlanıp önümüzdeki günlerde yol asfalt biriminin çalışmalara başlayacaklarını kaydetti. Seçer, kısa sürede 3. ve 4. Çevre Yolu'nu Üniversite Caddesi'ne bağlayacaklarını ve böylelikle 2. Çevre Yolu'nun Saya Park Kavşağı'ndaki trafik yükünü azaltmış olacaklarını dile getirdi.

Hal katlı kavşağına başlayabilmeleri için Pamukluk Barajı Projesi'nin hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken Seçer, "Oradan bizim mevcut Berdan Barajı'ndan beslenen boru hattımız geçiyor. Mersin'in ana borusu geçiyor. Tarsus'tan aldığımız suyun borusu ve Mersin halkının yüzde 85'inin su ihtiyacını oradan karşılıyoruz ve biz o deplaseye girsek, orası da birkaç ay sürer. Mersin birkaç ay susuz kalamayacağı için orayı Pamukluk Barajı Projesi'nden sonra yapacağız" dedi. - MERSİN

Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Vahap Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın Kasım Ayı Meclis Toplantısı'na Katıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bursa'da haritalarda yer almayan fay keşfedildi! 7,3 büyüklüğünde deprem tehlikesi
  13:17 Bursa'da haritalarda yer almayan fay keşfedildi! 7,3 büyüklüğünde deprem tehlikesi

  Bursa'da daha önce haritalarda yer almayan 95 kilometre uzunluğunda Kayapa-Yenişehir Fayı keşfedildi. Yeni keşfedilen fayın 7,3 büyüklüğünde bir deprem üretebileceği belirtiliyor.

 • Partilerin oy oranı ne? Son seçim anketinden sürpriz sonuçlar çıktı
  12:59 Partilerin oy oranı ne? Son seçim anketinden sürpriz sonuçlar çıktı

  ASAL Araştırma tarafından 2 bin kişi ile yapılan "Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" anketinden sürpriz sonuçlar çıktı. AK Parti'nin yüzde 34.4 ile ilk sırada yer aldığı araştırmada CHP'nin oyu yüzde 23.2 olarak belirlendi. 14 Mayıs seçimlerinde CHP kontenjanından milletvekili çıkaran DEVA ve Gelecek Partisi'nin ise listeye girememesi dikkat çekti.

 • Belediye başkan adayı, canlı yayında olduğunu unutup jandarma komutanına küfretti
  12:25 Belediye başkan adayı, canlı yayında olduğunu unutup jandarma komutanına küfretti

  31 Mart seçimleri için AK Parti tarafından Niğde'nin Hacıabdullah beldesinde aday gösterilen Babaoğlan Altun, bir sosyal medya platformundan canlı yayınlanan konuşması sırasında jandarma komutanına "o.... ç....." dedi. Altun, toplantıya katılanların "Canlı yayındayız" şeklinde hatırlatma yapmaları üzerine "Olsun, hak etti" karşılığını verdi.

 • Süper Lig'de 2024-2025 sezonunun başlangıç tarihi belli oldu
  12:17 Süper Lig'de 2024-2025 sezonunun başlangıç tarihi belli oldu

  TFF, Süper Lig'de 2024-2025 sezonunun başlangıç tarihini açıkladı. Trendyol Süper Lig ve Trendyol 1. Lig 9, 10, 11 ve 12 Ağustos 2024 tarihlerinde oynanacak maçlarla başlayacak.

 • Küfürlü şeriat paylaşımı yapan Feyza Altun hakkında istenen ceza belli oldu
  12:04 Küfürlü şeriat paylaşımı yapan Feyza Altun hakkında istenen ceza belli oldu

  Küfürlü şeriat paylaşımı nedeniyle gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan avukat Feyza Altun hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

 • Türkiye'de casusluk yapan 10 şüpheli kıskıvrak yakalandı
  12:03 Türkiye'de casusluk yapan 10 şüpheli kıskıvrak yakalandı

  İçişleri Bakanlığı, Türkiye'de casusluk faaliyetleri kapsamında elde ettikleri bilgi ve belgeleri Fransa ve Çin istihbarat servislerine aktardıkları belirlenen 10 şüphelinin yakalandığını bildirdi. Şüpheliler arasında kendini sözde aktivist ve gazeteci olarak tanıtan Ahmed Katie de bulunuyor. Katie'nin, Türkiye'deki siyasi partilerle irtibat kurmaya çalıştığı ve Türk devlet yetkililerinden sözde tehditler aldığını ileri sürdüğü belirlendi. Ayrıca, Katie'nin Fransız istihbaratının direktifleriyle Türkiye'deki faaliyetlerini Halep Dostları Topluluğu yöneticileri üzerinden ilettiği tespit edildi. Çin istihbarat birimine bilgi aktaran 7 şüpheliye de operasyon düzenlendi ve çok sayıda dijital materyal ile para ve silah ele geçirildi.

 • Acun Ilıcalı, Survivor'ı heyecanlı şekilde izleyen gençleri Dominik'e davet etti
  11:48 Acun Ilıcalı, Survivor'ı heyecanlı şekilde izleyen gençleri Dominik'e davet etti

  Acun Ilıcalı, Survivor All Star'ı heyecanlı şekilde izledikleri anları kayda alarak yayınlayan gençleri Dominik'e davet etti. Gençler de Ilıcalı'nın teklifini geri çevirmedi.

 • ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin'e küfretti
  11:33 ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin'e küfretti

  ABD Başkanı Joe Biden, seçim kampanyası konuşmasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ağır sözler kullanarak küfretti. Biden, Putin'in neden olduğu sürekli nükleer çatışma endişesine dikkat çekerek, asıl tehdidin iklim olduğunu belirtti. Ayrıca, Biden, eski ABD Başkanı Donald Trump'ı da Putin hakkında konuşmamakla eleştirdi.


Advertisement