Kocasını Öldürmekten Mahkum Olan Çilem Tahliye Oldu - Son Dakika
3. Sayfa

Kocasını Öldürmekten Mahkum Olan Çilem Tahliye Oldu

Adana'da, kocasını öldürdüğü iddiasıyla yargılanan ve 15 yıl hapse mahkum edilen Çilem Doğan, Yargıtay incelemesi bitinceye kadar 50 bin lira kefaletle tahliye edildi.

20.06.2016 21:54  Güncelleme: 11:52

Adana'da 33 yaşındaki kocası Hasan Karabulut'u öldürdüğü iddia edilen ve 15 yıl hapis cezasına mahkum edilen Çilem Doğan hakkında 50 bin lira nakdi kefaletle tahliye kararı verildi.

YARGITAY ONARSA YENİDEN TUTUKLANABİLİR

Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi, avukatının yaptığı başvuruyu kabul ederek Doğan'ın yargılandığı davada Yargıtay aşaması tamamlanıncaya kadar 50 bin TL kefaletle tahliyesine karar verdi. Doğan, hakkındaki mahkumiyet kararı Yargıtay'ca onanırsa yeniden cezaevine girecek. Yargıtay kararı bozarsa yeniden yargılama sırasında tutuksuz olacak.


"HEP Mİ KADINLAR ÖLECEK?" DEMİŞTİ

Evliliklerinin ilk gününden beri eşi Hasan Karabulut'tan şiddet gördüğünü belirten, polise yaptığı şikayetlerden sonuç alamayan Çilem Doğan, geçen temmuz ayında eşini silahla öldürmüştü. Doğan, gözaltında olduğu sırada gazetecilerin soruları üzerine, "Hep mi kadınlar ölecek? Biraz da erkekler ölsün" demişti.

15 YIL HAPİS CEZASI ALMIŞTI

Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Çilem Doğan 8 Haziran'daki duruşmada, "eşini kasten öldürmek" suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilmiş, ardından da eylemini öldürdüğü eşinden kaynaklanan haksız tahrik altında gerçekleştirdiği için cezası 18 yıla, duruşmadaki iyi hali nedeniyle de 15 yıla düşürülmüştü.

MAHKEME BAŞKANI CEZA VERİLMEMESİNİ İSTEDİ

Oy çokluğuyla verilen bu karara mahkeme başkanı Ogün Maden, muhalif olup Karabulut'un daha önce eşinden gördüğü şiddet olayları nedeniyle eylemini TCK'nın 27/2'nci maddesine göre "meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan" gerçekleştirdiğini belirtip ceza verilmemesini istemişti.

TUTUKLULUĞUNA İTİRAZ ETTİLER

Çilem Doğan'ın avukatı İsa Ayanoğlu, Çilem'in tutukluluğuna önceki gün itiraz etti. Ayanoğlu, itiraz dilekçesinde, Yargıtay incelemesi bitinceye kadar Çilem Doğan'ın tutukluluğunun kaldırılmasını isteyip, "Müvekkilimin bakıma muhtaç 2,5 yaşında bir kızı vardır. Yargıtay aşaması uzun süreceğinden müvekkilimin ve kızının mağdur olmaması için mahkemece belirlenecek nakdi kefaletle tahliye edilmesini talep ediyoruz." ifadelerine yer verdi.

KEFALETLE SERBEST KALMASINA KARAR VERİLDİ

Mahkeme heyeti, Ayanoğlu'nun bu talebini yerinde görüp 50 bin lira nakdi kefaletle Mersin'in Tarsus ilçesindeki Kapalı Cezaevi'nde tutuklu Çilem Doğan'ın tahliyesine karar verdi.


AİLESİ 50 BİN LİRAYI VERDİ

Çilem Doğan'ın babası Yusuf ve annesi Emine Doğan, kızlarını cezaevinden çıkartmak için 50 bin lira kefalet parasını yatırdı.

Avukat İsa Ayanoğlu ise Doğan için verilen kararın şiddet mağduru kadınlar için bir zafer niteliği taşıdığını söyledi.

CEZAEVİ ÇIKIŞINDA BÜYÜK SEVİNÇ

Çilem Doğan mahkemenin tahliye kararının ardından, bulunduğu cezaevinden çıkarak babaevine döndü.


OLAYIN GEÇMİŞİ

Adana'da Çilem Doğan'ın 8 Temmuz 2015'te evinde eşi Hasan Karabulut'u tabancayla ateş ederek öldürdüğü iddia edilmiş, olayın ardından kaçan zanlı, ertesi gün polise teslim olmuştu.

Kocasını Öldürmekten Mahkum Olan Çilem Tahliye Oldu
Kaynak: AA

Son Dakika 3. Sayfa Kocasını Öldürmekten Mahkum Olan Çilem Tahliye Oldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (11)

 • Ayla karabağ: SORUYORUM NEREDE ADALET NEREDE HUKUK NEREDE İNSAN HAKLARI KİMSENİN KİMSEYİ ÖLDÜRME HAKKI YOK TÜRKİYE DE ADALET YOK 10 YAŞINDA ÇOCUK EKMEK ÇALDI DİYE 18 YIL CEZA VEREN MAHKEME İNSAN CANI ALANA ÖDÜL VERİP TAHLİYE EDİYOR LANET OLSUN BU SISTEME 27 11 Yanıtla
 • hatice: bence süper bi r karar öldürmeseydi ölecekti 23 7 Yanıtla
 • .....: kadın kocasını öldürmekte haklıydı ama adalet önünde cinayetin cezası olmalı. iyi de olsa kötü de olsa o da bir candı. 7 14 Yanıtla
  AKILLI DUMRUL: ne diyosun sen la ? oruç kafana mı vurdu (tutuyorsan tabi) 4 2 .....: oruç kafama vurmadı tabiki dumrul.sadece bazen doğrular senin gbi kuş kafalara ağır geliyor. senin mantığından gidersek herkes hak ettiğini düdündüğü kişiyi öldürsün ve serbest kalsın. şimdi ben sana gıcık oldum, öldürmek için sebebim var ve seni şimdi seni bulup öldürsem haklı mıyım? 1 5
 • adanalı: Türkan Şoray a benzettim. Gözlerinin iriliği elmacık yanakları falan güzel kadın. 14 4 Yanıtla
 • müslüman türk: aferin millet birbirini daha çok gebertsin.. 7 9 Yanıtla
 • sefa: ÇİFTE STANDAR T DERIM BUNA EBN 7 8 Yanıtla
 • yalova: avrupa da bile var nefsi müdafa 14 1 Yanıtla
 • KARAR: %60 Hakimin takdir yetkisi olursa olacağı bu...CEZALAR HAKİMDEN HAKİME DEĞİŞİYOR.... Lastik gibi....Bu yanlış Tekrar CEZA KANUNU DEĞİŞSİN....Sosyal hayatta güven vermiyor... Vatandaşın devlete olan güveni KALMADI..... 11 1 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement