'Putin'i sev, Fransa'dan nefret et': Kremlin yanlısı sosyal medya kampanyası Afrika'yı nasıl etkiliyor? - Son Dakika
Dünya
BBC

'Putin'i sev, Fransa'dan nefret et': Kremlin yanlısı sosyal medya kampanyası Afrika'yı nasıl etkiliyor?

\'Putin\'i sev, Fransa\'dan nefret et\': Kremlin yanlısı sosyal medya kampanyası Afrika\'yı nasıl etkiliyor?

Afrika'nın Fransızca konuşulan ülkelerinde Batı karşıtı ve Kremlin yanlısı kampanya yürüten geniş çaplı bir sosyal ağ ortaya çıktı.

01.02.2023 14:23  Güncelleme: 18:37
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Afrika'nın Fransızca konuşulan ülkelerinde Batı karşıtı ve Kremlin yanlısı kampanya yürüten geniş çaplı bir sosyal ağ ortaya çıktı.

"Russosphère" (Rus alanı) adı verilen sosyal ağ sıkça Fransa'yı "modern zaman sömürgeciliğiyle" suçlayan; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e övgüler yağdıran ve Ukrayna ordusu için "Nazi ve Satanist" ifadelerini kullanan paylaşımlar yapıyor. Rusya'nın Wagner isimli paralı asker grubuna da övgüler düzen sosyal ağ, katılmak isteyenler için Wagner'in işe alım süreçleriyle ilgili bilgi de paylaşıyor.

Uzmanlar, bu yanlış yönlendirmelerin Afrika halklarıyla Batı arasındaki güvensizliği artıracağını; kıtada Ukrayna'ya olan desteğin azalacağını söylüyor.

Sosyal ağı takip eden ve inceleyen Logically isimli teknoloji firmasıyla çalışan BBC'nin Küresel Dezenformasyon Ekibi, sosyal ağın arkasındaki şaşırtıcı kişiye ulaştı. Bu kampanyanın arkasında, kendisine "Stalinist" diyen 65 yaşındaki Belçikalı bir siyasetçi var.

Rusya savunması ve Wagner'e teşekkür

"Russosphère" kendisini "Rusya'yı savunan bir ağ" olarak tanımlıyor. Farklı sosyal medya platformlarındaki çeşitli sosyal ağların birleşmesiyle oluşan bu ağ 2021'de oluşturuldu. Ancak tam anlamıyla çalışmaya Şubat 2022'de, Rusya'nın Ukrayna işgalinden birkaç gün önce başladı. Ardından da hızla 80 bin takipçi kazandı.

İşgalin ardından Rusya devlet medyası birçok ana akım sosyal medya platformunda yasaklandı ya da kısıtlandı. Russosphère'e ise hiçbiri dokunmadı, o da hızla Facebook, Twitter, Telegram ve YouTube'da aktif hale geldi. Bir de, Rusya'nın kendi Facebook versiyonu olan VK'da.

Kyle Walter, Logically adlı teknoloji şirketinin ABD araştırma biriminin başında. Kendi iç istihbarat platformundan gelen veriler ve açık kaynaklardan edindiği bilgileri bir araya getirerek bu sosyal ağı takip etti. Ve nihayet arkasındaki isme, Luc Michel'e ulaştı.

Geçmişte Michel Rusya'nın işgal ettiği Ukrayna topraklarındaki seçimleri meşrulaştırmak için çalışmış; "Merci Wagner" isimli Rus paramiliter yetiştiren grubu desteklemek üzere çalışan bir organizasyonla bağlantıları olmuştu.

Michel'e ulaştığımızda, Russosphère hakkında konuşmayı kabul etti. Sosyal ağı kendisinin kurduğunu ancak Rusya'dan hiçbir maddi yardım almadığını; tamamen "özel parayla" fonlandığını söyledi.

Wagner ve başındaki Yevgeny Prigozhin'le hiçbir bağlantısı olmadığını savunan Michel, "Ben siber savaşı, medya savaşını yönetiyorum. Prigozhin askeri aktivileri yönetiyor" dedi.

Kyle Walter, Michel'in çabalarının ilk kez bu sosyal ağ ile gerçek dünyada bir etkisinin olduğunu ve sonuç aldığını söylüyor:

"Russosphère, Luc Michel'in ve genel etki operasyonlarının ciddi bir başarıya ulaştığı ilk platform oldu. Gruplara ilk başlarda bot hesaplar yardımcı olmuş olsa da şu an Afrika genelinden çok sayıda gerçek takipçisi var ve organik bir etki operasyonu haline geldi."

Muammer Kaddafi ve Vladimir Putin hayranlığı

Michel'in hikayesi, kendisini Afrika'nın dostu ilan eden bir kişi için oldukça şaşırtıcı.

1958'de doğan Michel, genç yaşından beri aktif olarak politikanın içinde. İlk olarak kendi ülkesi Belçika'daki neo-faşist gruplarda siyaset yaparken sonra eski bir Nazi işbirlikçisi olan Jean Thiriart'ı takip etmeye başladı. Thiriart, ABD'ye karşı birleşen bir " Vladivostok'tan Dublin'e Avro-Sovyet imparatorluğu" hayali kuran bir faşistti.

Michel'in siyasette atığı adımlar onu Libya'ya, Muammer Kaddafi'yi desteklemeye götürdü. Ardından tartışmalı Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın danışmanı olarak Burundi'ye gitti.

Tüm bu süre boyunca Rusya bağlantısını sürdürdü, Kremlin'in gençlik hareketi "Nashi" ile çalışmaya devam etti ve nihayetinde 2014'te Rusya'nın işgal ettiği Kırım, Donetsk ve Luhansk'taki gayrimeşru referandumda "seçim izleme grubu" oluşturarak seçimlerin "adil ve özgür" olduğu iddiasını dünyaya kanıtlamaya çalıştı.

BBC'ye verdiği mülakatta da "Ben bir Stalinistim" dedi ve ekledi:

"Rusya'yı 1980'lerden beri savunuyorum. Bence Rusya, Avrupa'da kalmış Amerika karşıtı tek güç. Ben Sovyetler Birliği hatırasına da bağlıyım. Amerika'nın olmadığı özgür bir dünya istiyorum."

Sosyal medyadan sokaklara

Belli bir amaçla yürütülen dezenformasyon kampanyalarının ne kadar etkili olduğunu ölçmek aslında zor. Ancak Afrika'da Rusya yanlısı mesaj rahatlıkla duyulabiliyor çünkü uzmanlara göre, Rusya tarafından fonlanan etki gücü yüksek yerel işbirlikçiler de bu mesajı güçlü bir şekilde kendi çevrelerine iletiyor.

Paris-8 Üniversitesi'nde Moskova'nın Afrika'daki operasyonları üzerine çalışan akademisyen Kevin Limonier, "Luc Michel gibi insanların başarısı, Fransa karşıtlığına dayanıyor. Sahadaki gerçek dertlere ve sorunlara parmak basıyor."

Merkez sağ görüşlü Alman düşünce kuruluşu Konrad Adenauer'den Ulf Laessing de, "Rusya yanlış bilgilendirmesi, Fransa askerlerinin Afrika'daki Sahel ülkelerinden, özellikle de Burkina Faso'dan çekilmesine yardımcı oldu." diyor.

2013'te yaklaşık 5 bin kişilik Fransız birlikleri, cihatçı gruplarla savaşmak üzere çoğunluğu Mali'de olmak üzere Burkina Faso, Çad, Nijer and Moritanya'da görevlendirilmişti. Ancak geçen yıl önce Mali'den çekilen Fransa, bu yıl da Burkina Faso'daki güçlerini çekmeye hazırlanıyor.

BBC İzleme Servisi'nden Beverly Ochieng de aynı fikirde:

"Mali, Burkina Faso, Nijer ve Çad'daki protesto gösterilerinde rusya bayrakları dalgalandı; ve bu kısmen Rusya'nın bilgi operasyonları sayesinde oldu."

Burkina Faso'da protestocular Fransız Büyükelçiliği'ne saldırdı ve Ouagadougou ile Moskova arasında daha sıkı bağlar kurulması için sloganlar attı.

Bu da Luc Michel'in hedefleriyle örtüşüyor. Michel, BBC'ye "Bence Afrika'nın tümünde Rusya Fransa'nın yerini almalı" dedi.

Kevin Limonier, "Bilgi operasyonlarının etkisini ölçmek neredeyse imkansız. Ama tek bir şey net: Böyle operasyonlar Batı'yı kaygılandırıyor."

Limonier'e göre Paris'te "Diplomatlar ve askerler bunu okuyor, görüyor ve 'Aman Tanrım' diyor."

Kaynak: BBC

Son Dakika Dünya 'Putin'i sev, Fransa'dan nefret et': Kremlin yanlısı sosyal medya kampanyası Afrika'yı nasıl etkiliyor? - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Viyana'da bir genelevde 3 kadının cesedi bulundu, şüpheli yakalandı
  10:33 Viyana'da bir genelevde 3 kadının cesedi bulundu, şüpheli yakalandı

  Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir ihbarı değerlendiren polis ekipleri, genelev binası içinde 3 kadın cesedi buldu. Kadınların cansız bedenlerinde kesikler ve bıçak yaraları tespit eden polis olayla ilgili olarak 27 yaşındaki bir Afgan şüpheliyi gözaltına aldı. Saldırganın yerel medyaya son müşteri olarak geneleve girmek istediğini geri çevrilmesi üzerine gururu incindiği için böyle bir katliam yaptığını söylediği öğrenildi.

 • Eşini öldüren adamdan korkunç itiraf!
  10:12 Eşini öldüren adamdan korkunç itiraf!

  Çanakkale'nin Biga ilçesinde boşanma aşamasındaki eşi Saliha Gizem Yıldızhan'ı iple boğarak öldüren Fırat Yıldızhan, savcılık ifadesinde suçunu itiraf etti. Yıldızhan, eşinin direnmesi üzerine boğazını hareketsiz kalana kadar sıktığını ve ölmesini istediği için hastaneye götürmediğini söyledi. Cesedi kardeşiyle birlikte gömen şahıslar tutuklandı.

 • Arkadaşını ziyaret eden genç kız feci şekilde can verdi
  10:00 Arkadaşını ziyaret eden genç kız feci şekilde can verdi

  Manisa'nın Alaşehir ilçesinde bir evde çıkan yangında, evde tek başına kalan genç kız hayatını kaybetti. Yangın sırasında apartman sakinleri tahliye edildi ve itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • KKTC'de tuhaf işler oluyor! Eski bakanın ardından emekli Korgeneral Ömer Paç tütün kaçakçılığından tutuklandı
  09:51 KKTC'de tuhaf işler oluyor! Eski bakanın ardından emekli Korgeneral Ömer Paç tütün kaçakçılığından tutuklandı

  KKTC'de yürütülen sahte diploma ve yolsuzluk soruşturması çerçevesinde KKTC'de 5 dönem bakanlık yapan Kemal Dürüst ve eşi Meray Dürüst'ün tutuklanmasının ardından bu kez de elektronik sigara tütünü kaçakçılığı yaptığı öne sürülen eski KKTC Barış Kuvvetleri Komutanı emekli Korgeneral Ömer Paç tutuklandı.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yanıtladı! Kirada yüzde 25 uygulaması devam edecek mi?
  08:58 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yanıtladı! Kirada yüzde 25 uygulaması devam edecek mi?

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konut kiralarında yüzde 25 zam sınırının 1 Temmuz 2024'te sona ereceğini ve bu durumun devam etmeyeceğini açıkladı. Bakan Tunç, kira davalarında arabuluculuk döneminin başladığını ve fahiş artışların önüne geçmek için bu uygulamaya geçildiğini belirtti.

 • 4 ilde eş zamanlı operasyon!
  08:37 4 ilde eş zamanlı operasyon! "Çakar" isimli organize suç örgütü çökertildi, elebaşları dahil 8 kişi yakalandı

  Yalova merkezli 4 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen "Kafes-47" operasyonlarında bölgede "Çakar" olarak bilinen organize suç örgütü çökertildi. Operasyonlarda örgütün elebaşlarından Yılmaz ve Erdem Çakar'ın da içerisinde bulunduğu 8 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonlar sonucu çok miktarda Türk Lirası ile çok sayıda senet, çek, tapu ve dijital materyale el konuldu.

 • Kaza sonrası savrulan otomobil bariyerlere saplandı! Anne ve baba öldü, kızları yaralandı
  07:54 Kaza sonrası savrulan otomobil bariyerlere saplandı! Anne ve baba öldü, kızları yaralandı

  Ankara'nın çarpışan otomobillerden birinin savrularak bariyerlere saplandığı kazada anne ve baba hayatını kaybetti, kızları ise yaralandı.

 • AK Partili vekil Kurtcan Çelebi'ye TOKİ kurasından arsa çıktı! Tepkiler yükselince sessizliğini bozdu
  07:28 AK Partili vekil Kurtcan Çelebi'ye TOKİ kurasından arsa çıktı! Tepkiler yükselince sessizliğini bozdu

  AK Parti Ankara Milletvekili Kurtcan Çelebi, TOKİ'nin "İlk Evim Arsa Projesi" kampanyasından arsa sahibi oldu. Kampanyaya göre aylık gelirinin 16 bin TL'nin altında olması gereken Çelebi "Vekil olmadan önce başvurum vardı. Kendi şirketimde sigortalı olarak çalışıyorum. Şirket ortağımın üzerine. Ben sigortalı görünüyorum" dedi. TOKİ'yi de aradığını belirten Çelebi, "İlgili kişiler bana arsanın çıktığını söylediler. Bu haktan feragat ettiğimi kendilerine söyledim" ifadelerini kullandı.

 • Gerilim giderek artıyor! Selahattin Baki'den Galatasaray'a jet hızında yanıt
  00:15 Gerilim giderek artıyor! Selahattin Baki'den Galatasaray'a jet hızında yanıt

  Fenerbahçe Yöneticisi Selahattin Baki, Kasımpaşa maçının ardından Galatasaray'ın kendileri için yaptığı penaltı paylaşımı hakkında konuştu. Sarı-kırmızılı kulübün açıklamasına aynı sertlikte yanıt veren Baki, "Utanmazlar! Galatasaray'ı tebrik ediyorum. Kendilerini ve tarihlerini bir kelimeyle izah etmişler" dedi.

BBC

Advertisement