10 büyükelçi geriliminin azalması dolara yansıdı - Son Dakika

10 büyükelçi geriliminin azalması dolara yansıdı

25.10.2021 17:32

Gece yarısı 9,84 ile rekor kıran dolar, 10 büyükelçinin Osman Kavala çağrısında geri adım atması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olumlu karşılamasıyla beraber düşüşe geçti. Peş peşe gelen olumlu açıklamalarla dolar 9,56 seviyesine kadar geriledi.

Büyükelçi krizinin gölgesinde gece yarısı 9,84 ile rekor kıran dolar kuru, gün boyu 9,75-9,80 aralığında seyretti. Büyükelçilerin geri adımı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olumlu mesajı sonrası kur düşüşe geçti.

Dolar/TL, 10 büyükelçiliğin Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını talep eden açıklamasıyla ilgili olarak, "Viyana Sözleşmesi'nin 41. Maddesi'ne riayet etmeyi teyit eder" açıklaması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söz konusu açıklamayı "olumlu" karşıladığının bildirilmesinin ardından 9,56 seviyesine kadar çekildi.

DOLAR GEÇEN HAFTAYI 9,60 SEVİYESİNİN ÜSTÜNDE KAPATMIŞTI

Merkez Bankası'nın geçen hafta aldığı 200 baz puanlık faiz indirimi kararı sonrasında Dolar/TL kuru 9,66'ya kadar yükselerek rekor tazelemiş, haftayı ise 9,61 seviyesinden kapatmıştı.

BÜYÜKELÇİ KRİZİ

ABD, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda'nın Ankara büyükelçilerinin, Osman Kavala'nın yargılandığı davayla ilgili eleştirel açıklamaları, Türkiye'de tepki çekmişti. 10 ülkenin büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak bu rahatsızlık dile getirilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu büyükelçilerin "istenmeyen adam" (persona non grata) ilan edilmesi için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na talimat verdiğini açıklamıştı.

Henüz bu açıklama resmi bir karara dönüşmeden siyasi gerilim ihtimali kur üzerinde yeni bir baskı yarattı. Bu gelişmelerin ışığında gece saatlerinde düşük hacimli piyasada işlem görmeye başlayan dolar, 9,84 lirayla yeni tarihi zirvesini gördü.

ABD Büyükelçiliği konu hakkında bugün yeni bir açıklama yaparak Viyana Sözleşmesi'nin 41. Maddesi'ne riayet edilerek Türkiye'nin iç işlerine karışılmayacağı iletildi. Ayrıca büyükelçilerin, ülkelerin iç işlerine saygı duyduğu da hatırlatıldı. ABD'nin açıklamalarının ardından Cumhurbaşkanlığı kaynakları tarafından aktarılan bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyükelçiliğin bu açıklamasını olumlu olarak karşıladı. Bu gelişme sonrası kur geri çekilmeye başladı.

GÜNCEL DOLAR VE ALTIN FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

10 büyükelçi geriliminin azalması dolara yansıdı

Son Dakika Ekonomi 10 büyükelçi geriliminin azalması dolara yansıdı - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

Son Dakika! Dolar ve altından rekor seviye 10:02 Son Dakika! Dolar ve altından rekor seviye Epic Games, Google'ın ücretleri korumak için bir Fortnite görev gücü kurdu 09:53 Epic Games, Google'ın ücretleri korumak için bir Fortnite görev gücü kurdu Burcu Esmersoy ikinci el giyiniyormuş 09:51 Burcu Esmersoy ikinci el giyiniyormuş
Stefan Kuntz hangi takımla eşleşmek istiyor? 09:43 Stefan Kuntz hangi takımla eşleşmek istiyor? Doktorlar dünyanın en yeni hastalığının teşhisini koydu 09:30 Doktorlar dünyanın en yeni hastalığının teşhisini koydu Süleyman Soylu'dan Sezai Karakoç paylaşımı geldi! Sosyal medya bu olayı konuştu 08:48 Süleyman Soylu'dan Sezai Karakoç paylaşımı geldi! Sosyal medya bu olayı konuştu
İktidar partisinde yeni strateji ekibi: İşte o 6 isim 08:09 İktidar partisinde yeni strateji ekibi: İşte o 6 isim 07:23 "28 Şubat'ın yaraları kapatıp helalleşeceğiz" diyen Kılıçdaroğlu'na Çetin Doğan'ın eşinden tepki: Generallerden helallik istesin
14:51
Advertisement