ABD'nin dış ticaret açığı ekimde arttı - Son Dakika
Ekonomi

ABD'nin dış ticaret açığı ekimde arttı

ABD\'nin dış ticaret açığı ekimde arttı

ABD'nin ekim ayındaki dış ticaret açığı bir önceki aya göre yüzde 5,1 artarak 64,3 milyar dolara yükseldi. Ülkenin ihracatı azalırken ithalatı ise arttı. Çin, AB ve Kanada ile olan ticaret açığı ise artış gösterdi.

06.12.2023 18:01
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ABD'nin dış ticaret açığı, ekimde aylık bazda yüzde 5,1 artarak 64,3 milyar dolara yükseldi.

ABD Ticaret Bakanlığı, ekim ayına ilişkin dış ticaret verilerini açıkladı.

Buna göre, ülkenin dış ticaret açığı ekimde bir önceki aya kıyasla yüzde 5,1 artışla 64,3 milyar dolara çıktı. Piyasa beklentisi, dış ticaret açığının bu dönemde 64,2 milyar dolar olması yönündeydi. Üç ayın en yüksek seviyesine çıkan dış ticaret açığı, eylülde 61,2 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Ülkenin ihracatı ekimde yüzde 1 azalışla 258,8 milyar dolara gerilerken, ithalatı yüzde 0,2 artarak 323 milyar dolara çıktı.

AB'ye karşı verilen dış ticaret açığında artış

Söz konusu dönemde ABD, en fazla dış ticaret açığını 23,9 milyar dolarla Çin karşısında verdi. Ülkenin Avrupa Birliği (AB) ve Kanada ile arasındaki ticaret açığı bu dönemde artış gösterirken İsviçre ile olan ticaret açığı azaldı.

ABD'nin AB ile ticaret açığı ekimde 19,2 milyar dolara ve Kanada ile arasındaki ticaret açığı 7,3 milyar dolara yükseldi. Ülkenin İsviçre ile olan ticaret açığı ise 300 milyon dolara geriledi.

Söz konusu dönemde ABD'nin açık verdiği diğer ticaret partnerleri arasında Meksika (11,9 milyar dolar), Vietnam (9,3 milyar dolar), Almanya (7,5 milyar dolar), Japonya (6,6 milyar dolar), İrlanda (5,8 milyar dolar), Tayvan (5,1 milyar dolar), İtalya (4 milyar dolar) Güney Kore (3,7 milyar dolar), Hindistan (3,4 milyar dolar), Malezya (2 milyar dolar), Fransa (900 milyon dolar), İsrail (600 milyon dolar), İsviçre (300 milyon dolar ve Suudi Arabistan (200 milyon dolar) yer aldı.

Ülkenin ticaret fazlası verdiği ülkeler ise Hollanda (3,8 milyar dolar), Güney ve Orta Amerika (3,7 milyar dolar), Hong Kong (1,9 milyar dolar), Avustralya (1,3 milyar dolar), Belçika (800 milyon dolar), Brezilya (400 milyon dolar), Singapur (200 milyon dolar) ve İngiltere (200 milyon dolar) oldu.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi ABD'nin dış ticaret açığı ekimde arttı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Tarımsal Üretimin Planlanması Toplantısı Tekirdağ'da Gerçekleşti
  12:49 Tarımsal Üretimin Planlanması Toplantısı Tekirdağ'da Gerçekleşti

  Tekirdağ'da düzenlenen Tarımsal Üretimin Planlanması bilgilendirme toplantısında, iklim değişikliği, su sıkıntısı, artan nüfus ve yoğun kentleşme gibi faktörlerin tarımsal üretim üzerindeki etkileri ele alındı. Toplantıda, tarımsal üretim planlamasının önemi vurgulandı ve uygulama süreci hakkında bilgiler paylaşıldı.

 • Edirne Ticaret Borsasında Buğdayın Kilogramı Rekor Fiyattan Satıldı
  12:44 Edirne Ticaret Borsasında Buğdayın Kilogramı Rekor Fiyattan Satıldı

  Edirne Ticaret Borsasında buğdayın kilogramı en yüksek 9,356 liradan satıldı. Borsada işlem gören diğer ürünler arasında ise ayçiçeği yer alıyor ve kilogramı 15,418 liradan satılıyor.

 • Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, mücbir sebep süresinin uzatılmasını talep etti
  12:43 Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, mücbir sebep süresinin uzatılmasını talep etti

  Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, deprem sonrası ortaya çıkan vergi yükünün altından kalkmanın imkansız olacağını belirterek, mücbir sebep süresinin en az 1 yıl daha uzatılmasını talep etti.

 • Panama Dışişleri Bakanı: Panama Kanalı'nın trafiği artıyor
  12:42 Panama Dışişleri Bakanı: Panama Kanalı'nın trafiği artıyor

  Panama Dışişleri Bakanı Janaina Tewaney Mencomo, Süveyş Kanalı ve Kızıldeniz'de yaşanan sorunlar nedeniyle bazı firmaların rotasını değiştirerek Panama Kanalı'nı tercih ettiğini ve bu durumun Panama Kanalı'ndaki trafiği artırdığını belirtti. Mencomo ayrıca, Türkiye'nin kıtalar arası bir köprü rolü oynadığını ve Türkiye ile Panama arasındaki işbirliğinin geliştiğini vurguladı. Panama Dışişleri Bakanı, düzensiz göçmenlerin Panama'yı geçiş rotası olarak kullandığını ve Türkiye'nin bu konuda tecrübelerinden faydalanabileceklerini ifade etti.

 • Düzce'de Ramazan Simidi Sahur ve İftar Sofralarında Yerini Alıyor
  12:38 Düzce'de Ramazan Simidi Sahur ve İftar Sofralarında Yerini Alıyor

  Düzce'de ramazan ayında tüketilen yöresel lezzetlerden olan ramazan simidi, fırın tezgahlarında satışa sunulmaya başlandı. Ramazanda sahurda tercih edilen simit, taş fırında pekmeze batırılarak susamsız pişiriliyor. Ürün, sahur sofralarında keşkek ve peynirle tüketiliyor. Fırıncılar, simidin işçiliğinin zahmetli olduğunu belirtiyor ve ürünün talep gördüğünü ifade ediyor.

 • Antalya'ya Yabancı Turist Sayısı Arttı
  12:36 Antalya'ya Yabancı Turist Sayısı Arttı

  Antalya'ya bu yılın ilk iki ayında gelen yabancı turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,82 artarak 499 bin 784 oldu. Şubatta en çok ziyaretçinin geldiği ülke Almanya olurken, Rusya ve İngiltere de yoğun ilgi gösteren ülkeler arasında yer aldı.

 • Beşiktaş'ta çalışma ruhsatı olmayan taksiciye 9 bin 574 lira ceza
  12:32 Beşiktaş'ta çalışma ruhsatı olmayan taksiciye 9 bin 574 lira ceza

  Beşiktaş'ta çalışma ruhsatı olmayan ve taksimetre açmadan yolcu taşımaya çalışan bir taksiciye 9 bin 574 lira para cezası verildi. İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, sosyal medyada ve ulusal basında yayımlanan görüntüler üzerine harekete geçerek taksiciyi yakaladı. Taksiciye, çalışma ruhsatı olmaması ve taksimetre açmaması nedeniyle toplamda 9 bin 574 lira para cezası kesildi. Trafikten men edilen taksi ise kullanılamaz hale getirildi.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, işyurtları sisteminin milli ekonomiye katkısını vurguladı
  12:31 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, işyurtları sisteminin milli ekonomiye katkısını vurguladı

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Burdur Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Adalet Bakanlığı İşyurtları Atölye ve Tesislerinin açılışında yaptığı konuşmada, işyurtları sisteminin milli ekonomiye katkı sağladığını ve elde edilen gelirin adalet hizmetlerine harcandığını belirtti. Tunç, ayrıca işyurtlarının hükümlülerin meslek edinmeleri ve topluma kazandırılmaları amacıyla önemli bir rol oynadığını ifade etti.

 • Kayseri'de Tarım Teknolojileri Paneli Düzenlendi
  12:24 Kayseri'de Tarım Teknolojileri Paneli Düzenlendi

  Kayseri'de ORAN ve KTB işbirliğiyle düzenlenen Tarım Teknolojileri Paneli'nde, tarım ve hayvancılığa katkı sağlayan belediyeler ve yeni teknolojilerin kullanımı konuşuldu. Panelde, akıllı tarımın önemi vurgulandı ve tarımda verim artışının teknoloji ve dijitalleşme ile sağlanacağı belirtildi. Ayrıca, ORAN'ın kırsal kalkınma ve tarım alanına destek verdiği projeler hakkında bilgi verildi.

 • Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ramazan denetimlerini sıklaştırdıklarını açıkladı
  12:22 Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ramazan denetimlerini sıklaştırdıklarını açıkladı

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, ramazan ayı öncesi denetimleri sıklaştırdıklarını belirterek, Konya'da yapılan tarım ve hayvancılık yatırımlarını ve yeni düzenlemeleri açıkladı. Yumaklı, ramazan ayına özgü olarak 7 bin 500 kişinin sahaya çıktığını ifade etti. Ayrıca, gıda denetimlerinin artırılacağını ve vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşımını sağlamak için çalıştıklarını belirtti.


Advertisement