Adana'da koronavirüs salgını sonrası şalgam satışları patladı - Son Dakika
Ekonomi

Adana'da koronavirüs salgını sonrası şalgam satışları patladı

Adana'da koronavirüs salgını nedeniyle şalgam suyu satışları arttı. 35 yıldır şalgam suyu üretip, satışını yapan Nesrin Hitay, pandemi sürecinde acılı şalgam satışlarının yüzde 25 arttığına dikkat çekerek kargo ve litrelik taleplerin fazlalaştığını söyledi.

01.09.2020 10:11  Güncelleme: 20:07
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Adana'nın Merkez Seyhan ilçesi Çakmak Caddesi'ndeki iş yerinde Adanalıların vazgeçilmezi olan şalgam suyu satışı yapan Nesrin Hitay (45), koronavirüs vakasının ilk çıktığı mart ayından bu yana acılı şalgam satışlarının yüzde 25 oranında artığını belirtti. Doğal yapım bir içecek olan şalgamın acılı olarak tüketiminde koronavirüse iyi geleceğini savunan Hitay, "Acılı şalgamın boğazdaki bakterileri öldürücü etkisi oluyor. Bunu da zaten uzmanlar açıkladı. Acılı 'şalgam içelim, koronavirüs olmayalım' diyorum" dedi.

Adana'da koronavirüs salgını sonrası şalgam satışları patladı

"ŞEHİR DIŞINA KARGO SATIŞLARI ARTTI"

35 yıldan bu yana ailecek şalgam üretip satan Hitay, şehir dışına litrelik kargo satışlarının da arttığını vurgulayarak şöyle konuştu:

"Artık faydalarını da tüm Türkiye öğrendi. Lezzetiyle şalgamı severek içiyorlar zaten. Bir de koronaya koruyucu etkisinin olabildiğini duyduklarından bu yana kargo satışlarımızda artış oldu. İnsanlar özellikle el yapımı şalgam istiyor. Hazır şalgamlara göre çok daha faydalı. Çünkü mayayla yapılan şalgam bana göre şalgamdır. İçinde katkı maddeleri olan şalgamı ben şalgamdan saymam. Mayayla yapılan şalgamın faydasını görürsünüz."

Adana'da koronavirüs salgını sonrası şalgam satışları patladı

"ŞALGAM BİRÇOK HASTALIĞA KARŞI İYİDİR"

Çocuklarıyla birlikte gelerek şalgam içen Ceylan Demirel ise şalgam suyunun pandemi sürecinde çok daha önemli olduğunu söyledi. Demirel, "Bağışıklığı artırdığını söylüyorlar o yüzden sık sık içiyoruz" dedi.

Her gün mutlaka şalgam suyu içtiğini ifade eden Muhittin Göncel de, "Bugünlerde pandemi sürecindeyiz. Koronavirüs hastalığına şalgamın iyi geldiği söyleniyor. Çoğunlukla acılı tercih ediyorum. 5 litrelik, 3 litrelik alıyoruz. Şalgam birçok hastalığa karşı iyidir" diye konuştu.

Adana'da koronavirüs salgını sonrası şalgam satışları patladı

"BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR"

Beslenme ve Diyet Uzmanı Eliza Sabancı, doğal yapım şalgam suyunun fermante edilmiş olması sayesinde bağışıklığı koruyan, antioksidan, vitamin, mineral içeren çok faydalı, sağlıklı bir içecek olduğunun altını çizdi. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde şalgamın da içinde bulunan probiyotiklerden faydalanıldığını dile getiren Sabancı, "Şalgam probiyotikler nedeniyle çok zengin bir içecek. Pandemi döneminde de vitamin ve mineraller çok önemli olduğu için şalgam tüketimini öneririm. Çünkü hem C vitamininden zengin, hem de doğal antioksidan kaynağıdır. Pandemi döneminde içilmesi gerekir" dedi.

Adana\'da koronavirüs salgını sonrası şalgam satışları patladı
Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Adana'da koronavirüs salgını sonrası şalgam satışları patladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (1)

 • NOKTA: EE ŞALGAMA ZAM YOKMU YANİ İLGİNÇ 0 0 Yanıtla
 • İlkbahar yağışları çiftçilerin yüzünü güldürdü
  10:24 İlkbahar yağışları çiftçilerin yüzünü güldürdü

  Elazığ'da kışın istenilen düzeyde kar yağışının alınmaması sonucu tedirgin olan çiftçilerin yüzünü bahar yağmurları güldürdü. Elazığ'da sonbahar ve özellikle kış aylarının kurak geçmesi, istenilen düzeyde kar yağışının alınamaması çiftçileri tedirgin etmişti. Bahar yağışlarıyla birlikte Elazığlı çiftçilerin yüzü gülerken, tarımsal üretimdeki umutlar da arttı.

 • Bayramiç Barajı'ndaki yüzde 100 doluluk oranı üreticinin yüzünü güldürdü
  10:14 Bayramiç Barajı'ndaki yüzde 100 doluluk oranı üreticinin yüzünü güldürdü

  Çanakkale'de, Kaz Dağları'ndan beslenen Bayramiç Barajı, yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Kuraklık nedeniyle endişe yaşanan barajdaki su seviyesi, üreticilerin rahatlamasını sağladı. Baraj, 250 bin dekar alanı sulayarak tarımsal üretimi destekliyor.

 • CHP Milletvekili: Tarım sektörünün bankalara olan kredi borcu yüzde 75 arttı
  09:39 CHP Milletvekili: Tarım sektörünün bankalara olan kredi borcu yüzde 75 arttı

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarım sektörünün bankalara olan kredi borcunun bir yılda yüzde 75 arttığını ve çiftçilerin borçlanarak üretim yapmaya çalıştığını belirtti. Gürer ayrıca tarımsal desteklemelerin yetersiz olduğunu ve çiftçilere verilen mazot desteğinin 3 katı vergi olarak geri alındığını ifade etti.

 • Denizli Kebabı Bayramda Yoğun İlgi Gördü
  09:15 Denizli Kebabı Bayramda Yoğun İlgi Gördü

  Denizli'nin tescilli lezzeti Denizli Kebabını yemek için yurt dışı ve içinden kebapçılara akın eden yerli ve yabancı ziyaretçiler, her yıl olduğu gibi bu bayramda da kebaba yoğun ilgi gösterdi. Denizli Kebabının coğrafi işaret tesciliyle dünya lezzet haritasına adını yazdırdığına işaret eden işletme sahibi Dursun Göçenoğlu, bu özel lezzetin hayranlarına her bayramda olduğu gibi bu yıl da unutulmaz deneyimler sunmaya devam ettiklerini söyledi.


Advertisement