Bakan Nebati, İzmir İş Dünyası Buluşması'nda konuştu: (1) - Son Dakika

Bakan Nebati, İzmir İş Dünyası Buluşması'nda konuştu: (1)

24.01.2023 17:19
Bakan Nebati, İzmir İş Dünyası Buluşması'nda konuştu: (1)

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, tüketici güven endeksi gibi öncü göstergelerin 2023 yılında Türkiye ekonomisi hakkında olumlu işaretler verdiğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, tüketici güven endeksi gibi öncü göstergelerin 2023 yılında Türkiye ekonomisi hakkında olumlu işaretler verdiğini söyledi.

Nebati, İzmir'de bir otelde düzenlenen İzmir İş Dünyası Buluşması'nda yaptığı konuşmada, İzmir'in 2021 yılında yüzde 14,1 büyümeyi başardığını, ihracatını da 2022 Kasım itibarıyla 20 yıl öncesine göre 6 kat artırarak 16,9 milyar dolara çıkardığını belirtti.

Bu dönemde İzmir'in, Türkiye'nin en çok ihracat yapan ikinci ili olduğunu kaydeden Nebati, 2022 yılı itibarıyla İzmir'in yıllıklandırılmış olarak 3,3 milyar dolar dış ticaret fazlasına ulaşmasının da oldukça kıymetli olduğunu dile getirdi.

Çin'de uygulanan "Sıfır-Kovid" politikası ve Rusya- Ukrayna Savaşı'nın, küresel aktivite ve ticaret üzerinde çeşitli sorunlara yol açtığını anlatan Nebati, şöyle devam etti:

"Bu gelişmeler sonucunda hızla artan enflasyonu düşürmek ve bununla mücadele etmek amacıyla birçok ülke merkez bankası para politikasında sıkılaşmaya giderken finansman maliyetleri önemli ölçüde yükseldi ve resesyon beklentileri de giderek güçlendi. 2023'e ise emtia fiyatlarındaki gevşeme ve Çin'in salgın önlemlerini gevşetmeye başlamasıyla daha olumlu bir atmosferde giriş yaptık. Diğer taraftan, küresel ısınma nedeniyle yaşanan kuraklık ve doğal afetler ekonomik aktiviteyi uzun vadede baskılayan en büyük tehditlerin başında geliyor. Bu sebeple, siz değerli iş insanlarımıza çevre dostu, sürdürülebilir yatırımlar yapmanızı öneriyorum. Vatandaşlarımızın da aynı bilinçle israftan sakınarak su ve enerji tasarrufunda bulunmalarının çok kıymetli olduğuna inanıyorum."

"Türkiye, son yüzyılın en zor yıllarından biri olan 2022 yılındaki krizleri fırsata çevirmeyi başarmıştır. Tüketici güven endeksi gibi öncü göstergeler de 2023 yılında ekonomimiz hakkında olumlu işaretler vermektedir." diyen Nebati, bu başarıların temelinde 20 yıldan bu yana elde edilen kazanımların yanı sıra istihdam, üretim ve ihracata odaklanan "Türkiye Ekonomi Modeli"nin de önemli bir payı olduğunu söyledi.

2022 yılının ilk üç çeyreğinde G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülkelerden birinin Türkiye olduğunu belirten Nebati, şunları kaydetti:

"Sürdürülebilir büyüme açısından önem arz eden makine teçhizat yatırımları ülkemizde 12 çeyrektir kesintisiz artmaya devam ediyor. Ekonomik aktivitedeki güçlü toparlanma ve etkili politikalarımız sayesinde, 2021 başından 2022 Kasım ayına kadar 4,5 milyon vatandaşımıza ilave istihdam oluşturduk. Toplam ihracatımızı, sizlerin de yüksek orandaki katkısıyla, 254,2 milyar dolara çıkartarak Cumhuriyet tarihimizin rekorunu beraberce kırdık. Rusya-Ukrayna Savaşı başladığında kimi çevreler tarafından turizme yönelik felaket senaryoları çizilmiş olsa da uyguladığımız politikalarla 2022 yılında turizmde de rekorlar kırdık. Faiz harcamalarının bütçemizden aldığı payı önemli oranda düşürerek oluşturduğumuz mali alanı da her daim eğitime, sağlığa, ulaşıma, yani vatandaşımıza hizmete yönlendirmeye devam ettik. Nasıl ki 2022'de son 20 yılın en iyi bütçe performanslarından birini sergilediysek 2023 yılında da bütçe disiplininin bozulması gibi bir durum kesinlikle söz konusu olmayacaktır. Nitekim çeşitli destekler, EYT ve ücret artışları gibi kararlarımızı alırken, vatandaşlarımızı her daim gözetmemizin yanı sıra bütçemize etkilerini de titizlikle hesaplıyoruz."

-"Enflasyonda belirgin düşüşler görmeye devam edeceğiz"

Bakan Nebati, küresel gelişmelerin ve 2021 sonunda yaşanılan ani kur artışlarının etkisiyle 2022 yılını yüksek enflasyonla geçirdiklerini dile getirerek, "Ancak enflasyonda da son 2 aydır düşüş eğilimine girmiş olduğunu hepimiz görüyoruz. Bu artık baz etkisini de aşarak enflasyondaki hızın düştüğünü göstermesi açsından çok önemli. Kurlardaki oynaklığın azalması, beklentilerdeki iyileşme ve iş dünyamızın fiyat sabitleme ve indirme kampanyamıza devam eden desteğiyle, ilerleyen aylarda da enflasyonda belirgin düşüşler görmeye devam edeceğiz. Öte yandan, enflasyondan vatandaşlarımızın alım güçlerinin etkilenmemesi için, 2022 yılında 290,4 milyar lira vergi gelirinden vazgeçtik. " ifadelerini kullandı.

Hükümet olarak ücret politikalarında da destekleyici bir duruş sergilediklerini, net asgari ücreti yüzde 54,7 artırdıklarını kaydeden Nebati, asgari ücretten alınan gelir ve damga vergisini kaldırdıklarını, bu uygulamayı tüm ücret gelirlerinin asgari ücrete isabet eden kısmı için geçerli kıldıklarını hatırlattı.

Nebati, kamu çalışanları ve emeklileri bugüne kadar enflasyona ezdirmediklerini, aylık ve ücretlerinde enflasyonun oldukça üzerinde reel artışlar yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Bu yılın başında da ilave refah payı vererek önemli iyileştirme sağladık. Temmuz ayında da ayrıca artış yapacağımızı hatırlatmak isterim. Bu yıl, siz değerli iş insanlarımıza sağlayacağımız asgari ücret desteğini de 100 liradan 400 liraya çıkardık. Yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceleyen Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında selektif bir yaklaşımla kredileri üretken alanlara yönlendiriyoruz. 2022 yılında Hazine Destekli Kefalet Sistemi kapsamında işletmelerimize toplam 115,7 milyar liralık kredi imkanı sağladık. Aynı yıl, 1,1 milyon esnafımıza yaklaşık 90,5 milyar lira tutarında Hazine Faiz Destekli Kredi kullandırdık. Geçtiğimiz günlerde de esnaflarımıza yönelik Hazine Faiz Destekli Kredi tutarını 150 milyar liraya çıkardık. Bunların yanında, ihracatçılarımıza ve turizmcilerimize uygun faizli ve uzun vadeli 150 milyar lira tutarında kredi imkanı sunuyoruz. Yakın zamanda açıkladığımız 14 yeni KGF paketiyle de 250 milyar liralık kredi tutarını sizlerin kullanımına sunmuş bulunuyoruz."

(Sürecek)

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
İzmir'de çifte vatandaşlar Bulgaristan seçimleri için sandık başında İzmir'de çifte vatandaşlar Bulgaristan seçimleri için sandık başında Depremzedelere destek için koşuyor Depremzedelere destek için koşuyor EURORESO Genel Kurulu EGİAD ev sahipliğinde yapıldı EURORESO Genel Kurulu EGİAD ev sahipliğinde yapıldı

Son Dakika Ekonomi Bakan Nebati, İzmir İş Dünyası Buluşması'nda konuştu: (1) - Son Dakika


Advertisement