İzmir Kitap Fuarı 19. Kez Kitapseverlerle Buluştu - Son Dakika
Ekonomi

İzmir Kitap Fuarı 19. Kez Kitapseverlerle Buluştu

İzmir Kitap Fuarı 19. Kez Kitapseverlerle Buluştu

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle bu yıl 19’uncusu düzenlenen İzmir Kitap Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı.

19.04.2014 16:40

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle bu yıl 19'uncusu düzenlenen İzmir Kitap Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı.

İzmir Uluslararası Fuar Alanı'nda düzenlenen 19. İzmir Kitap Fuarı, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Hürriyet Gazetesi Yazarı Doğan Hızlan, İZFAŞ Genel Müdürvekili Mehmet Şakir Örs, Cumhuriyet gazetesi yazarı Metin Celal ve çok sayıda davetlinin katılımıyla açıldı.

Kitapla ne kadar çok buluşulursa bilgiye atılan adımların bir o kadar yoğunlaşacağını ve bilgi toplumu olmanın yolunun kitaptan geçtiğini ifade eden Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, şöyle konuştu: "Kitap fuarları hayatımızda hep önemli bir yer işgal etmiştir. Hele 19'uncu yılı olması daha da önemli. 19'uncu yaş Nazım Hikmet'in dediği gibi bireyin ilk yoldaşıdır. Heyecanların ayağa kalktığı, bilincin oluşmaya başladığı bir yaş. Bu kitap fuarı da bu yaşıyla hem bilincimizin oluşmasına hem de heyecanlarımızın artmasına katkı koyacak. Daha da genişledi ve nitelikli bir hal kazandı. Daha çok yayıncıyı, yazarı ve şairi bir araya getirdi. Dolayısıyla bizim kitapla buluşmamızı sağlıyor, bu bilgi toplumu için ilk ve önemli adımlardır. Biz kitabın ve kütüphanelerin çok önemli olduğu kuşağın insanlarıyız. Kütüphanelerden sürekli ödünç kitaplar alır okurduk, arkadaşlarımızla değiş tokuş yapardık. Dolayısıyla ben kütüphanelerin insanların yaşantısında önemli yer işgal etmesi gerektiğine inanan birisiyim. Bundan sonra semt merkezlerinde kütüphane odalarının ve kitaplıkların olmasını sağlayacağız."

ÜNLÜ YAZAR VE ŞAİRLER

Fuarda düzenlenecek etkinlik kapsamında Feyza Hepçilingirler, Doğan Hızlan, Gülten Dayıoğlu, İlber Ortaylı, Canan Tan, Muzaffer İzgü, Füruzan, Ercan Kesal, Murathan Mungan, Yılmaz Özdil, Can Dündar, Ayfer Tunç, İlker Başbuğ, Deniz Kavukçuoğlu, Sunay Akın, Ahmet Ümit, Ataol Behramoğlu, Mustafa Balbay, Uğur Dündar, Doğu Perinçek, Ahmet Telli, Erdoğan Aydın, Yekta Kopan, Enver Ercan, Erendiz Atasü, Ayşe Kulin, Onur Öymen, Aslı Tohumcu, Behiç Ak, Bülent Habora ve Nihat Behram ve daha birçok yazar ve şair misafir olacak.

ONUR KONUĞU HEPÇİLİNGİRLER

19. İzmir Kitap Fuarı'nın Onur Konuğu Feyza Hepçilingirler oldu. 1948 yılında Ayvalık'ta doğan Hepçilingirler, İstanbul Yüksek Öğretmen Okulunu ve İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. İzmir Kemalpaşa ve İzmir Karataş liselerinde edebiyat öğretmeni ve Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Yazmaya, okul yıllarında (1963) Feyza Baran adıyla ve İzmir'de kimi dergilerde yayımlanan şiirlerle başladı. 1979 yılında Kültür Bakanlığının açtığı Çocuk Yapıtları Yarışmasında 'Yanlışlıklar' adlı oyunuyla Başarı Ödülü, 1981'de Akademi Kitabevi Yarışmasında 'Sabah Yolcuları' adlı dosyasıyla Öykü Birincilik Ödülü kazandı. 'Eski Bir Balerin' adlı kitabıyla Sait Faik Hikaye Armağanı (1985), 'Potluğu Gidermek' adlı öyküsüyle Yunus Nadi Armağanı Öykü İkincilik Ödülünü (1989), 'Ne Güzel Ölmüştüm' adlı öyküsüyle Borski Grümen (Balkan Yazarlar Karşılaşması) Ödülünü (1991), 'Savrulmalar' adlı öykü kitabıyla da Sedat Simavi Edebiyat Ödülünü (1997) aldı. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde öğretim görevliliğine ve Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki'nde yazılarına devam ediyor.

ÇOCUKLARIN YOĞUN İLGİSİ

İlk gününde ziyaretçilerin akınına uğrayan fuara çocuklar da yoğun ilgi gösterdi. İlkokul birinci sınıf öğrencisi Gülizar Sefer kitap fuarında gezmeyi çok sevdiğini belirterek, "Kitapları seviyorum. Böyle fuarları çok seviyorum. Hep gezinirim buralarda, kitaplar alırım herkese tavsiye ederim" diye konuştu.

KANUNİ'NİN YAZDIĞI ORİJİNAL KUR'AN-I KERİM

Külltür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel El Sanatları ve Kitapları standın da ziyaretçilerle buluşturulan Kanuni Sultan Süleyman'ın kendi el yazısı ile yazdığı Kur'an-ı Kerim de ilgi gördü. Mağaza ve stand sorumlusu İsmail Efe, bakanlığın 3'üncü baskısı olan Kur'an-ı Kerim'e ilginin yoğun olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Orijinali Topkapı Sarayı'nda olan Ahmet Karahisarlı'ya ait 1544'lü yıllarda Kanuni Sultan Süleyman'ın kendisinin yazmaya başladığı ancak daha sonra müritleri tarafından yaklaşık 54 senede tamamlanan el yazması Kur'an'dır. Orjinali Topkapı Sarayı'nın müzesindedir."

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle düzenlenen 19. İzmir Kitap Fuarı, İzmir Uluslararası Fuar Alanı'nda başladı. 27 Nisan 2014 tarihine kadar devam edecek fuara, 405 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılıyor. Fuar süresince söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk programları olmak üzere 145 etkinlik yapılacak. Dokuz gün sürecek fuarda, 800 civarında şair ve yazar da okuyucularıyla buluşacak. Girişin ücretsiz olduğu ve 27 nisan'da kapılarını kapatacak olan fuar, 11.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek. - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi İzmir Kitap Fuarı 19. Kez Kitapseverlerle Buluştu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement