Kış etkisini göstermeyince odun ve kömüre talep düştü - Son Dakika

Kış etkisini göstermeyince odun ve kömüre talep düştü

25.01.2023 15:27

Kış etkisini göstermeyince odun ve kömüre talep düştü "Kar yok, kapının önünden geçen de yok" Kömür fiyatları bir yılda ikiye katlandı Geçen sene 110 liraya satılan kömür 200 liraya çıktıİSTANBUL Geçen yıl bu zamanlarda İstanbul'da etkili olan kar yağışı, henüz görülmedi.

Kış etkisini göstermeyince odun ve kömüre talep düştü

"Kar yok, kapının önünden geçen de yok"

Kömür fiyatları bir yılda ikiye katlandı

Geçen sene 110 liraya satılan kömür 200 liraya çıktı

İSTANBUL Geçen yıl bu zamanlarda İstanbul'da etkili olan kar yağışı, henüz görülmedi. Hava sıcaklıkları önceki seneye göre arttı. Havalar mevsim normallerinde seyretmeyince, odun ve kömür ihtiyacı doğmadı. Buna bağlı olarak kömür ve oduna talep düştü. Odun ve kömür depoları doluluğunu korudu.

Geçen yıl etkisini bir hayli gösteren kara kış, bu yıl henüz gelmedi. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı, odun ve kömüre talebi düşürdü. Artan maliyetlerin de buna eklenmesiyle odun ve kömüre talep düştü. Geçen yıl çuvalı 110 liraya satılan kömür 200 liraya kadar çıktı. Odunun torbası ise 90 liradan satılıyor.

"Bu sene kar yok, kapının önünden geçen de yok"

Kömürcü Muhammet Döner, geçen seneye göre hem oduna hem de kömüre talebin olmadığı söyleyerek, "Hem fiyatların yükselmesi hem de bu sene kış mevsiminin etkisini çabuk göstermemesiyle kömüre ve oduna talep düştü. Bu sene kar yok, kapının önünden geçen de yok. Geçen yıl tonunu bin liraya sattığımız yakacak odununu şu anda 3 bin liraya satıyoruz. Odunun 25 kilogramlık çuvalı 90 liraya satılıyor. Odunu eski fiyattan satıyoruz, zam yapmadık. İthal Sibirya kömürünün çuvalı ise geçen yıl 110 liraydı, şu an çuvalı 200 liraya çıkmış durumda" dedi.

"Bu sene odun çok, ama alan yok"

Odunların daha çok fırınlarda kullanıldığını söyleyen Demirci, "Zamlardan dolayı bazı fırınlar doğalgaza geçiş yaptı. Kırsal mahallelerde doğalgaz kullanmayanlar odun tercih ediyor. Bu sene odun çok, ama alan yok. Odun fiyatlarının yükselmesi Rusya- Ukrayna arasındaki savaştan da kaynaklandı. Rusya, Bulgaristan, Ukrayna ve Makedonya'dan odun gelmiyor. Buna bağlı olarak fiyatlar yükseldi, talep karşılanamıyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Joe Biden, ABD'nin Ukrayna'ya F-16 vermeyeceğini söyledi Joe Biden, ABD'nin Ukrayna'ya F-16 vermeyeceğini söyledi Fenerbahçe'nin yeni transferi Emre Demir İstanbul'a geldi Fenerbahçe'nin yeni transferi Emre Demir İstanbul'a geldi Sarıyer'de kar yağışı etkili oluyor Sarıyer'de kar yağışı etkili oluyor

Son Dakika Ekonomi Kış etkisini göstermeyince odun ve kömüre talep düştü - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement