Paranın ilk basıldığı Sart'ta para politikaları konuşuldu - Son Dakika
Ekonomi

Paranın ilk basıldığı Sart'ta para politikaları konuşuldu

Paranın ilk basıldığı Sart\'ta para politikaları konuşuldu

Tarihte parayı ilk basan ve ticari hayatı canlandıran Lidya Krallığı'nın başkenti olan ve bugün Manisa'nın Salihli ilçesi sınırlarında bulunan Sardes antik kentindeki Roma dönemi Gymnasium binası, 'Pandemi Sonrası Para Politikaları ve Ekonomik Dönüşüm" ana temalı II.

22.09.2023 13:30  Güncelleme: 18:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Tarihte parayı ilk basan ve ticari hayatı canlandıran Lidya Krallığı'nın başkenti olan ve bugün Manisa'nın Salihli ilçesi sınırlarında bulunan Sardes antik kentindeki Roma dönemi Gymnasium binası, 'Pandemi Sonrası Para Politikaları ve Ekonomik Dönüşüm" ana temalı II. Salihli-Sart Para Kongresi'ne ev sahipliği yaptı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Salihli Belediyesi iş birliğinde hayata geçen 'Pandemi Sonrası Para Politikaları ve Ekonomik Dönüşüm' ana temalı II. Salihli-Sart Para Kongresi açılış töreni dünyada paranın ilk basıldığı yer olan Lidya Krallığının başkenti antik Sardes (Sart) kentindeki Gymnasium önünde gerçekleştirildi.

Paranın doğduğu yer Sardes

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını Sardes antik kenti kazı heyeti Başkanı Prof. Dr. Nicholas Cahill yaptı. Madeni paraya kadar olan süreçte antik çağda alışverişte kullanılan yöntemleri ve para basımını anlatan Prof. Dr. Cahill, kongrenin 2 bin 600 yıl önce paranın ilk basıldığı Sardes'te yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

"Bütün çabamız tarihi mirasımıza sahip çıkmak"

Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda ise, "Bizlerin bütün çabası bu tarihi mirasımıza sahip çıkmak, ülkemize ve dünyamıza tanıtmak. Bu anlamda da bugüne kadar 'Lidya Altın Ülke Altın Gemoloji ve Kuyumculuk Sempozyumu' düzenledik. Bilkent Üniversitesi iş birliği içerisinde Salihli'ye özel bestelenen ilk senfoni konserini burada gerçekleştirdik. Ayrıca bizim için ve ülkemiz için gerçekten en önemli konularımızdan Kula-Salihli Jeoparkımız ile içinde Sart'ımızın ve Bin Tepeler'imizin olduğu bu alanı uluslararası alanda ve Avrupa Küresel Jeoparklar alanında tanıttık ve tanıtmaya devam ediyoruz. Bu amaçla Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın başkanlığında Kula ve Salihli belediyelerinin oluşturduğu Jeopark Belediyeler Birliğini kurduk. Türkiye'nin tek jeopark temsilcisi Kula-Salihli Unesco Jeoparkı ile tarihi miraslarımıza sahip çıkmak, onları koruyarak gelecek nesillerimize aktarmayı hedef haline seçtik. Bu anlamda 5-11 Eylül 2023 tarihinde Fas'ın Marekeş kentinde düzenlenen 10. Uluslararası Unesco Küresel Jeoparklar Ağı konferansına Kula Belediye Başkanımız Hüseyin Tosun, Büyükşehir Belediye Başkanımızın danışmanı Azmi Açıkdil, üniversite hocalarımız ile birlikte katıldık. Konferansta Kula ve Salihli Jeoparkı sınırları içerisinde bulunan Türkiye'mizin en genç volkanlarının bulunduğu Salihli'mizdeki jeositleri, doğal ve kültürel güzelliklerimiz, Salihli'mizdeki Bin Tepeleri yabancı delegelere bütün görselliği ve detayları ile açık bir şekilde anlatma fırsatı bulduk" dedi.

Başkan Kayda konuşmasını şöyle tamamladı:

"5-8 Mart 2024 tarihlerinde Avrupa Jeoparklar Ağı Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Kula-Salihli Jeoparkı'nda yapılması kararlaştırıldı. 44 ülkeden yaklaşık 207 kişilik heyete ev sahipliği yapacak olmamız bu alanda yürüttüğümüz çalışmaların ne kadar önemli olduğunu ve ne kadar mesafe kat ettiğimizi çok net ortaya koymaktadır. Salihlimize, Kulamıza, Manisamıza ve ülkemizin tek jeoparkı olması nedeniyle ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Her yıl Amerika Birleşik Devletlerinde düzenlenen ve tüm dünyada bankacılık sektörünün yakından takip ettiği Jackson Hole toplantısının bir benzeri, dünyada paranın ilk basıldığı bu şehirde, bu noktada neden olmasın?"

"Para dendiğinde ilk akla gelen yerdeyiz"

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar ise paranın basılmasıyla ticari hayata yön veren bir antik şehirde üniversite ve Salihli Belediyesi iş birliğiyle yapılan kongrenin önemli olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:

"Bu tarz etkinliklerin düzenlenmesi konusu itibariyle önemli olmasının yanında düzenlendikleri mekanlar açısından da önemli. Dolayısıyla para dendiğinde dünyada ilk akla gelen yer olan Salihli'de, Sart'ta böyle bir kongrenin düzenleniyor olması bölge açısından da ayrı bir önem arz ediyor. Kongre akademik anlamda katkı sağlayacağı gibi bölgenin tanıtımı açısından da önemlidir."

"Ekonomimizi dövize bağımlılıktan kurtarmak mecburiyetindeyiz"

Yapılan açılış konuşmalarının ardından kongrenin ilk konuşmasını ise MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay gerçekleştirdi. Akçay, "Para geçirdiği tarihsel seyir içerisinde dijital paraya doğru evriliyor ancak neye evrilirse evrilsin milli para bağımsızlığımızın simgesidir. Milli ve güçlü para oldukça önemlidir. Kendi milli parası olmayan ülkeler uluslararası arenada tanınmadığı gibi ekonomik olarak da maalesef ezilirler. Günümüzde ülkeler atom bombası tehdidine karşı para ile mücadele yolunu kullanmayı tercih ediyor. Milli ve yerli paramızı kullanmaktan başka çıkış yolumuz yoktur aksi takdirde döviz kurları altında ezilmeye sıkıntı yaşamaya devam ederiz. Yani ekonomimizi dövize bağımlılıktan kurtarmak mecburiyetindeyiz. Yaşadığımız temel sıkıntılardan bir tanesi de budur" dedi.

Bahçeli için hatıra parası bastı

Konuşmaların ardından kongrenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere plaket takdimi yapıldıktan sonra konuklar tarihte ilk paranın basıldığı darp yöntemiyle hatıra parası bastı. MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay hem kendisi hem de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için hatıra parası basarken, Merkez Bankası temsilcileri de Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan için hatıra parası bastı. Gerçekleşen açılış töreninin ardından kongre ilçedeki bir otelde yapılan sunumlarla devam etti.

Açılış Törenine MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, Salihli Kaymakamı Mehmet Kamil Sağlam, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Murat Koçtürk, Sardes antik kenti kazı heyeti Başkanı Prof. Dr. Nicholas Cahill, esnaf meslek odaları, akademisyenler, merkez bankası temsilcileri katıldı. - MANİSA

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Paranın ilk basıldığı Sart'ta para politikaları konuşuldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Edirne'de metrelerce uzayan tava ciğer kuyruğu
  19:24 Edirne'de metrelerce uzayan tava ciğer kuyruğu

  Edirne'de, kentin meşhur lezzeti tava ciğer yemek isteyen yüzlerce vatandaş metrelerce uzunluğunda kuyruk oluşturdu. Tarihi ve turistik bir kent olan Edirne, bayram tatilinde binlerce turisti ağırladı. Restoranların önünde saatlerce bekleyen vatandaşların oluşturduğu kuyruk havadan görüntülendi. Ziyaretçiler, tava ciğerin tadına bakmadan kentten ayrılmamak için uzun süre beklemeye razı olduklarını belirtti.

 • ATM'den 10 TL ve 20 TL Para Çekme İşlemleri Sonlanıyor
  19:09 ATM'den 10 TL ve 20 TL Para Çekme İşlemleri Sonlanıyor

  Bankaların aldığı karar doğrultusunda, Türkiye genelinde ATM'lerden 10 TL ve 20 TL çekme işlemleri resmi olarak sona eriyor. Enflasyon ve TL'nin değer kaybı nedeniyle bankalar, ATM'lerde 10 ve 20 TL banknotları yerleştirmeme kararı almıştır. Bu durum, vatandaşların 100 ve 200 TL banknotları daha fazla kullanmasına ve 10 ve 20 TL ile alınabilecek ürün ve hizmetlerin azalmasına sebep olmuştur.

 • Diyarbakır'da Oteller Ramazan Bayramı'nda Yüzde 100 Doluluk Oranına Ulaştı
  18:25 Diyarbakır'da Oteller Ramazan Bayramı'nda Yüzde 100 Doluluk Oranına Ulaştı

  Diyarbakır'da oteller, Ramazan Bayramı tatiliyle birlikte yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Yerli ve yabancı turistler, kentin tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfetmek için Diyarbakır'ı tercih etti. Otellerdeki yoğunluk karşısında ziyaretçiler şaşkınlık yaşadı.

 • Rize'de Üreticilere Ücretsiz Ata Tohumu Dağıtıldı
  17:57 Rize'de Üreticilere Ücretsiz Ata Tohumu Dağıtıldı

  Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) tarafından Engindere Mahallesi'nde üreticilere mısır, fasulye, salatalık, kara lahana, maydanoz, pazı ve kabak tohumu verildi. Dernek Başkanı Mustafa Mavi, geçen yıldan itibaren üreticilere ata tohumu dağıttıklarını söyledi. Vatandaşların ata tohumuna ilgi gösterdiğini ifade eden Mavi, 'Geleneksel tohumlarımızı yaymaya çalışıyoruz.' dedi. Ata tohumu dağıtım törenine, AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı ve muhtarlar da katıldı.

 • Vietnam'da tarihin en büyük banka dolandırıcılığı davası sonuçlandı
  17:46 Vietnam'da tarihin en büyük banka dolandırıcılığı davası sonuçlandı

  Ho Şi Minh City'deki sömürge döneminden kalma ihtişamlı mahkeme binasında büyük bir olay yaşandı. 67 yaşındaki emlakçı ve inşaatçı Truong My Lan, 44 milyar dolar kredi almak suçundan ölüm cezasına çarptırıldı. Davada 2700 kişinin ifadesi alındı ve 85 kişi suçlu bulundu. Truong My Lan'ın kocası ve yeğeni de hapis cezası aldı. Bu olay, Vietnam'da beyaz yaka suçlardan ölüm cezası verilen nadir kadınlardan biri oldu.


Advertisement