Son Dakika Haberleri: Vietnam Savaşı'nın Yıl Dönümü

Vietnam Savaşı'nın Yıl Dönümü

10 yıl önce

1
Vietnam savaşının bitmesinin üstünden 35 yıl geçti. Komünist rejimin ülkede egemen olmasını engellemek için başlatılan savaşta, 3 milyon Amerikan askeri görev aldı. Savaşın çok uzun sürmesi ve verilen kayıpların artması üzerine, Vietnam Savaşı en çok muhalefet edilen savaşlardan biri oldu.
2
1975'te Amerikan askeri ülkeden çekildiğinde ve ülkenin en büyük şehri Saigon (bugünkü Ho Chi Minh City) komünist kontrolüne terk edildiğinde, 58 bin Amerikan askeri ve 2 milyona yakın Vietnamlı hayatını kaybetmişti.

ABD'nin desteklediği Güney Vİetnam rejimi otoriter karakterdeydi ve yolsuzluklarla anılıyordu. Başkan Ngo Dinh Diem Katolik azınlığa mensuptu. Yandaki fotoğrafta, bu yönetimin Budistlere olan eziyetini protesto etmek için kendini yakan bir Budist rahip görülüyor.

3
Güney Vietnamlı polis şefi, şüpheli Viet Cong askerini kafasından vurmaya hazırlanıyor.


Vietnamlı bir adam elinde çocuğun ile Güney Vietnamlı askerlerle konuşuyor.

Kimliği bilinmeyen bir ABD askeri. Başlığında, "Savaş cehennemdir" yazıyor. Güney Vietnamlı bir asker, Viet Cong gerillaları hakkında bilgi sakladığına inandığı bir çiftçiyi bıçağının tersi ile tehdit ediyor.

4
Viet Cong ateşinden kaçan kadın ve çocuklar...

Vietnam'dan dönüşte ailesi tarafından karşılanan bir ABD askeri Vietnam savaşında savaşan askerler savaş karşıtı bir gösteride. Kara birliklerine destek olmak üzere hazırlanan ABD helikopterleri.

5
ABD'li aktör ve komedyen Bob Hope ABD askerlerine moral desteği veriyor.


Kamboçya sınırında öldürülmüş bir ABD askerinin cesedi helikoptere çekiliyor.


Güney Vietnamlı bir kadın ölen kocasının ardından ağlıyor. ABD askerleri siperde.

6
Yaralı ABD askerleri tedavi edilebilecekleri bir yere götürülene kadar bekliyorlar.


ABD Başkanı Richard Nixon ABD askerleri ile...


ABD donanma personeli, Saigon'dan gelecek kurtarma uçuşlarına yer açmak için bir helikopteri denize atıyor.

7
Saigon'dan ABD helikopterleri tarafından kurtarılan Güney Vietnamlı bir anne ve çocukları.


Bir Kuzey Vietnam tankı Saigon'da başkanlık sarayından içeri giriyor. Komünist güçlerin Güney Vietnam'da da kontrolü ele geçirişlerinin simgesel anlarından biri.


8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31Haber Yayın Tarihi: 01.05.2010 02:16 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dünyayı ikiye bölen tartışma! Yıkayarak mı, silerek mi temizlenmeli? Kuzey Yıldızı İlk Aşk'ın mavi gözlü hırçın güzeli bakın kaç yaşında! Nefes alamıyor diye soluğu hastanede aldı! Burnundan çıkan şey doktorları bile şoke etti Sivas'ta şaşkına çeviren görüntü! Gören 'Çin Seddi gibi' diyor MasterChef'in yakışıklı İtalyan şefi Danilo Zanna'nın eşi Türk çıktı!