Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi: Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek - Son Dakika
Güncel

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi: Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi: Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında düzenlenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yapıldı. Cari açığın önemli ölçüde azaldığı, rezervlerin güçlendiği ve ülke risk priminde önemli gerileme yaşandığı belirtilen açıklamada, "Haziran ayı ile birlikte dezenflasyon süreci başlayacak ve yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecektir. Piyasadaki enflasyon beklentileri de bunu teyit eder niteliktedir." ifadelerine yer verildi.

25.06.2024 17:04

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı sona erdi. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, "Haziran ayı ile birlikte dezenflasyon süreci başlayacak ve yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecektir. Piyasadaki enflasyon beklentileri de bunu teyit eder niteliktedir." denildi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısının ardından yapılan açıklamada, cari açığın önemli ölçüde azaldığına, rezervlerin güçlendiğine ve ülke risk priminde önemli gerileme yaşandığına dikkat çekildi.

EKK, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Raci Kaya, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, İklim Değişikliği Başkanı Halil Hasar ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

"ÜLKE RİSK PRİMİMİZDE ÖNEMLİ GERİLEME YAŞANMIŞTIR"

Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, ekonomi politikalarının etkin bir koordinasyon içerisinde uygulanmasını sağlamak amacıyla oluşturulan EKK'nin 2024 yılı beşinci toplantısının gerçekleştirildiği hatırlatıldı. Ekonomi programının ilk yılını geride bırakırken, şu ana kadar elde edilen kazanımların, doğru yolda ilerlendiğini gösterdiği bildirilen açıklamada, "Bu süreçte daha dengeli bir büyümeye doğru yol alırken istihdam tarihi yüksek seviyelere ulaşmış, işsizlik oranı düşmeye devam ederek tek haneli seviyelerde seyretmiştir. Cari açık önemli ölçüde azalırken, rezervlerimiz güçlenmiş ve ülke risk primimizde önemli gerileme yaşanmıştır." ifadelerine yer verildi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı Sonuçlandı

"HAZİRAN AYI İLE BİRLİKTE DEZENFLASYON SÜRECİ BAŞLAYACAK"

Kalıcı refah artışına ulaşmak ve yatırım ortamını daha da iyileştirmek için fiyat istikrarını sağlamanın temel öncelik olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Haziran ayı ile birlikte dezenflasyon süreci başlayacak ve yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecektir. Piyasadaki enflasyon beklentileri de bunu teyit eder niteliktedir. Uygulamaya aldığımız kamuda tasarruf ve verimlilik paketiyle daha da güçlendireceğimiz mali disiplin, dezenflasyon sürecine destek olmaya devam edecektir. On İkinci Kalkınma Planı'nın odağında yer alan yeşil ve dijital dönüşüm çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. İkiz dönüşümü sağlamak amacıyla yeni sanayi politikalarını hayata geçiriyoruz. Nitelikli yatırımlara ve yüksek teknoloji ürün ihracatına sağladığımız desteklerle katma değerli üretimi ve verimliliği artırmayı sürdüreceğiz."

TOPLANTIDA ELE ALINAN KONULAR

Açıklamada, toplantıda Türkiye'nin uluslararası rekabet gücünü korunması ve güçlendirilmesi amacıyla kurulacak Ulusal Emisyon Ticaret Sistemi ve Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması kapsamında sanayide yeşil dönüşümü gerçekleştirmeye yönelik yürütülen çalışmaların istişare edildiği bildirildi.

Katma değeri yüksek, ihracat potansiyelini artıracak ve cari işlemler dengesinde sürdürebilir iyileşmeyi sağlayacak yatırımlara yönelik olarak yeniden yapılandırılan Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri'nde (YTAK) durumun değerlendirildiği belirtilen açıklamada, aktif sanayi politikalarının önemli bir bileşeni olan YTAK süreçlerinin hızlandırılmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

Toplantıda istihdam teşviklerine yönelik etki analizi çalışmasının kurul üyeleriyle paylaşıldığı, gelecek dönemde teşviklerin gözden geçirilerek sistemin etkinliğinin artırılmasına yönelik atılması gereken adımların ele alındığı ifade edilen açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası öncülüğünde yürütülen "Dijital Türk Lirası Projesi" ile bankalara verilmesi öngörülen "Toplumsal Yatırım Notu" çalışmalarında gelinen son durumun da toplantıda gözden geçirildiği vurgulandı.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi: Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (18)

 • Mehmet Yılmaz: bir haftada yakıta 2 sefer okkalı zam enflasyon hızlı düşecekmiş güldüm bu işe ben 37 2 Yanıtla
 • Guner Çavuşoğlu: Yakıta gelen zamlarla mı enflasyon düşecekmiş, bir terslik var burada, tam tersi aslında, yakıt zamları enflasyonu körükler, her şey yakıtla alakalı değil mi, (yani taşımacılık vs gibi) :(( 33 2 Yanıtla
 • emre kula: Bunlara artık kimse inanmıyor benzin ve mazota gelen zamlardan belli 30 3 Yanıtla
 • Sahin Erdoğan: rusya ukranya savasa gitiyo yuzde 16 enfilasyon turkiye stabil yuzde 300 enflasyon bu iste terslik var :))) 28 3 Yanıtla
 • Göksel Tuygun: son 20 günde tepeden tırnağa herşeye zam geldi bırakın dalga geçmeyi işinize bakın 25 4 Yanıtla
 • Son durak: Yalan enflasyonuna son verirseniz ekonomik enflasyonun artis hizi belki yavaslar. Bolca laf salatası. 22 3 Yanıtla
 • KEMAL SERKAN YASMAN: Enflasyon yarın %10 olarak da açıklayabilirsiniz, kim inanır ? ( Not : Kadir’de inanmaz. ) 17 3 Yanıtla
 • hasan kara: buna malatyalı konyalı rizeli inanır başka kımse ınanmaz :D 16 2 Yanıtla
 • Ankara null: 20senedir ayni yalan ziyaaaa 13 4 Yanıtla
 • Kamil Şenel: Valla tüikle Bi film çevirmezseniz eğer...... Sen düşmez 16 1 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement