Filistin Yönetimi ve Hamas'tan Unesco Genel Direktörü'ne Mescid-i Aksa Tepkisi - Son Dakika
Güncel

Filistin Yönetimi ve Hamas'tan Unesco Genel Direktörü'ne Mescid-i Aksa Tepkisi

Filistin Yönetimi ve Hamas\'tan Unesco Genel Direktörü\'ne Mescid-i Aksa Tepkisi

KUDÜS (AA) – Filistin Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Genel Direktörü Irina Bokova'nın, "Kudüs'ün tarihsel yapısı bölünmez bir bütündür ve her üç semavi dinin de şehirle tarihsel bağı vardır" şeklindeki açıklamalarının kabul edilemez olduğunu belirtti.

15.10.2016 19:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

KUDÜS (AA) – Filistin Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Genel Direktörü Irina Bokova'nın, " Kudüs'ün tarihsel yapısı bölünmez bir bütündür ve her üç semavi dinin de şehirle tarihsel bağı vardır" şeklindeki açıklamalarının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Filistin Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan yazılı açıklamada Bokova'nın açıklamalarının üye ülkelerin iradelerine hakaret anlamı taşıdığına vurgu yapılarak, "Biz, üye ülkelerin bağımsızlıklarının yansıması olan iradelerine hakaret anlamı taşıyan bu açıklamayı reddediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, "Sayın Bokova'nın bu açıklamaları UNESCO'nun Yönetim Kurulu'nun karar ve yetkilerini zedelemektedir." ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Hamas hareketinden yapılan açıklamada, Bokova'nın açıklamalarının İsrail'in baskısı sonucu olduğu vurgulanarak, "Bu açıklama UNESCO'nun gerçekliği ve UNESCO'dan çıkan kesin kararla tamamen çelişmektedir." denildi.

Hamas ayrıca, Bokova'ya İsrail'in baskılarına karşı direnme ve UNESCO'nun kararına saygı duyma çağrısı yaptı.

UNESCO Genel Direktörü Bokova cuma günü, "Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam tarihinin Mescid-i Aksa'dan silinmesi ve inkar edilmesine yönelik herhangi bir girişim bölgeyi tehlikeye sürükleyecektir." diyerek "Kudüs'ün tarihsel yapısı bölünmez bir bütündür ve her üç semavi dinin de şehirle tarihsel bağı vardır." ifadelerini kullanmıştı.

Daha önce Mescid-i Aksa ile ilgili UNESCO Dışişleri Komisyonu'na sunulan karar tasarısında 6'ya karşı 24 evet oyu ile Mescid-i Aksa'nın Yahudilikle bir bağının olmadığına karar verilmişti. İki üyenin katılmadığı oylamada 26 üye çekimser kalmıştı.

Karar tasarısının pazartesi UNESCO'nun 58 üyeli yönetim kurulunda bir kez daha oylanması bekleniyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Filistin Yönetimi ve Hamas'tan Unesco Genel Direktörü'ne Mescid-i Aksa Tepkisi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İran, İngiltere, Fransa ve Almanya Büyükelçilerini çağırdı
  15:01 İran, İngiltere, Fransa ve Almanya Büyükelçilerini çağırdı

  İran, Tahran'daki Fransa, İngiltere ve Almanya Büyükelçilerini, İsrail'in İran aleyhine girişimleri karşısında sorumsuz tutum sergiledikleri gerekçesiyle Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. İngiltere, Fransa ve Almanya'nın Tahran Büyükelçileri, İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. İran Dışişleri Bakanlığı, Siyonist rejimin ülkemizin vatandaşlarına ve çıkarlarına karşı gerçekleştirdiği eylemlere tepki göstermeyen İngiliz, Fransız ve Alman yetkililerin sorumsuz tutumlarını eleştirdi.

 • Edirne'de boşanma aşamasındaki eşi tarafından öldürülen Petek Aksak toprağa verildi
  15:01 Edirne'de boşanma aşamasındaki eşi tarafından öldürülen Petek Aksak toprağa verildi

  Edirne'nin Atatürk Mahallesi'nde boşanma aşamasındaki eşi tarafından öldürülen 22 yaşındaki Petek Aksak, yüzlerce kişinin katılımıyla gözyaşları içinde toprağa verildi. Olayın şüphelisi olan Berşan Aksak'ın mahkemesi ise devam ediyor.

 • Beyşehir Gölü'nde Bayram Tatilinde de Av Yasağı Denetimleri Devam Ediyor
  14:58 Beyşehir Gölü'nde Bayram Tatilinde de Av Yasağı Denetimleri Devam Ediyor

  Beyşehir Gölü'nde 15 Mart'ta başlayan balık av yasağı, 9 günlük bayram tatili süresince de denetlenmeye devam ediyor. Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı su ürünleri kontrol ekipleri, göl çevresinde 24 saat boyunca denetimlerini sürdürüyor. Jandarma ekipleri de çalışmalara destek veriyor. Yapılan denetimlerde av yasağına aykırı av malzemeleri ele geçirildi ve kaçak avlanmaya geçit verilmediği vurgulandı.

 • Diyarbakır'da İş Adamı Yüzlerce Davetlinin Katılımıyla Dünyaevine Girdi
  14:57 Diyarbakır'da İş Adamı Yüzlerce Davetlinin Katılımıyla Dünyaevine Girdi

  Diyarbakır'da Akyol Medya'nın kurucusu Serdar Akyol ve Zelal Bekiroğulları düğün salonunda yapılan düğünle evlendi. Berdan Mardini ve yerel sanatçıların şarkılarıyla eğlenceli bir gece geçiren yüzlerce davetliye teşekkür ettiler.

 • Yol verme tartışması meydan savaşına döndü... O anlar kamerada- Bayramlaşmaya giderken adeta savaştılar
  14:57 Yol verme tartışması meydan savaşına döndü... O anlar kamerada- Bayramlaşmaya giderken adeta savaştılar

  Aydın'ın Kuşadası ilçesinde birbirlerine yol vermediği ileri sürülen sürücüler ve yakınları arasında çıkan tartışma, tekme tokat kavgaya dönüştü. Bayramlaşmaya giderken yaşanan olayda, ticari taksi şoförü ve yolcular dakikalarca darp edildi. Kadınların saç baş birbirlerine girdiği anlar ise bir vatandaş tarafından kaydedildi. Polis ekiplerinin müdahalesiyle kavga sonlandırıldı ve taraflar karakolda şikayetçi oldu. Soruşturma devam ediyor.

 • Çankırı-Kastamonu karayolunda çıkan orman yangını ekiplerin müdahalesiyle söndürüldü
  14:54 Çankırı-Kastamonu karayolunda çıkan orman yangını ekiplerin müdahalesiyle söndürüldü

  Çankırı-Kastamonu karayolunda çıkan orman yangını, ekiplerin müdahalesiyle büyümeden söndürüldü. Olay, Çankırı-Kastamonu karayolunda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, ağaçlık alanda bilinmeyen sebeple yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine gelen jandarma ve itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile yangın büyümeden söndürüldü.

 • İzmir'de ev yangınında kalbi duran kedi itfaiye ekibi tarafından hayata döndürüldü
  14:53 İzmir'de ev yangınında kalbi duran kedi itfaiye ekibi tarafından hayata döndürüldü

  İzmir'in Gaziemir ilçesinde çıkan ev yangınında dumandan etkilenen ve kalbi duran bir kedi, itfaiye ekibinin müdahalesiyle hayata tutundu. İtfaiye ekipleri, yangına müdahale ederken evde kayıp olduğu belirtilen kedinin dumandan etkilendiğini ve kalbinin durduğunu tespit etti. Kalp masajı ve solunum cihazıyla desteklenen kedinin kalbi yeniden atmaya başladı. Kedinin sağlık durumu ise veteriner hekim tarafından iyi olduğu belirlendi. Ayrıca, Konak ilçesinde bir kirpinin tel örgüye sıkışması sonucu itfaiye ekibi tarafından kurtarıldığı görüntüler de paylaşıldı.


Advertisement