İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi Gazze Şeridi'nde görüntülendi - Son Dakika
Güncel

İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi Gazze Şeridi'nde görüntülendi

İsrail ordusu, İran'dan gelen insansız hava aracı ve füze saldırılarına karşı kullanılan Demir Kubbe hava savunma sistemini basın mensuplarına sergiledi. Sistem, Gazze Şeridi yakınlarındaki Sderot kentinde hazır bekliyor. İsrail Ordu Sözcüsü, İsrail'in bu saldırılara karşı ABD ve diğer ülkelerle işbirliği yaptığını belirtti. Demir Kubbe, 4-70 kilometre mesafede roket, füze ve İHA saldırılarını önlemek için kullanılıyor.

17.04.2024 21:23  Güncelleme: 23:06

İsrail ordusuna ait Gazze Şeridi çevresindeki Demir Kubbe hava savunma sistemi bataryası, gazeteciler tarafından görüntülendi.

İsrail ordusu, gazetecilere düzenlediği basın turunda İran'dan İsrail'e düzenlenen insansız hava aracı ve füze saldırılarında kullanılan "Demir Kubbe" hava savunma sistemini sergiledi. İsrail ordusunun aralıksız saldırılarının devam ettiği Gazze Şeridi yakınlarındaki en büyük İsrail kenti Sderot çevresinde Demir Kubbe sisteminin hazır şekilde beklediği görüldü.

İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi görüntülendi

İRAN'IN SALDIRISI, İSRAİL HAVA SAHASI DIŞINDA ÖNLENDİ

İsrail Ordu Sözcüsü Doron Gavish, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İran'dan düzenlenen insansız hava aracı, balistik füze ve seyir füzesi saldırısında atılan mühimmatların önemli bir çoğunluğunun İsrail hava sahası dışında önlendiğini belirtti.

İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi görüntülendi

İsrail'in İran'dan atılan mühimmatlara karşı savunmasında başta ABD olmak üzere birden fazla ülkenin birlikte hareket ettiğinin altını çizen Gavish, ABD Merkez Komutanlığı'nın (CENTCOM) bu saldırıların önlenmesinde İsrail ile tam iş birliği içinde hareket ettiğinin altını çizdi.

İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi görüntülendi

DEMİR KUBBE SİSTEMİ

İsrail'in son dönemde savunma sanayisi ihracatında öne çıkan "Demir Kubbe, Davut Sapanı, Arrow-3" gibi hava ve füze savunma sistemleri ABD ile ortak üretildi. İsrail'in bu sistemleri ihraç ederken ABD'nin onayını alması gerekiyor.

İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi görüntülendi

Rafael Advanced Defense Systems tarafından çalışmalarına 2007'de başlanan Demir Kubbe'nin ilk testleri Temmuz 2008'de ve son testi Temmuz 2010'da yapıldı. Sistem, Mart 2011'de de teslim edilerek 7 Nisan 2011'de Gazze'den gelen bir Grad füzesinin önlenmesiyle operasyonel hale geldi. Demir Kubbe hava savunma sistemi sınırlı bir menzilde 4-70 kilometre mesafede roket, füze ve İHA gibi hava saldırılarına karşı önleyici mekanizmasıyla biliniyor.

İsrail\'in Demir Kubbe hava savunma sistemi Gazze Şeridi\'nde görüntülendi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi Gazze Şeridi'nde görüntülendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (4)

  • Tahsin Mehdevi: Direnişin roketleri karşısında kevgire dönmüştür Elhamdülillah. Ne kadar saklamaya çalışsalar da İran'ın füze ve İHA' larının verdiği zararın verdiği ağır hasarlar bir bir ortaya çıkıyor. 6 10 Yanıtla
    Sertan Koçak: Ne hasarı adamların burnu bile kanamadı , sanırım sende ak partili yalan zihniyet zekasına kendini kaptırmışın 1 0 Ahmed Mehmed: Hepsi tırt 1 0
  • Ahmed Mehmed: Bu sistemi kilitleyebilecek bir hacker yok mu koca dünyada 0 0 Yanıtla

Advertisement