İstanbul Film Festivali Heyecanı Yaklaşıyor - Son Dakika
Güncel

İstanbul Film Festivali Heyecanı Yaklaşıyor

İstanbul Film Festivali Heyecanı Yaklaşıyor

İKSV tarafından 5-20 Nisan tarihleri arasında onuncu kez Akbank sponsorluğunda gerçekleştirilecek İstanbul Film Festivali heyecanı yaklaşıyor.

27.02.2014 10:40

Sezonun merakla beklenen filmleri festivalde Akbank Galaları'nda

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 5-20 Nisan tarihleri arasında onuncu kez Akbank sponsorluğunda gerçekleştirilecek İstanbul Film Festivali heyecanı yaklaşıyor. 33. İstanbul Film Festivali'nin en sevilen bölümlerinden Akbank Galaları'nda bu yıl da geniş kitleye hitap eden yıldızları usta yönetmenlerle buluşturan, merakla beklenen 9 filmin Türkiye'deki ilk gösterimleri yapılacak.

Wes Anderson'ın Berlin Film Festivali'nin açılışını yapan ve Jüri Büyük Ödülü'nü de kazanan son filmi The Grand Budapest Hotel/ Büyük Budapeşte Oteli, Akbank Galaları'nın merakla beklenen filmlerinden. Türkiye prömiyerini festivalde yapacak film 1920'lerde Avrupa'da büyük bir otelde yıllardır görev yapan, adı efsaneleşmiş Gustave H. ile yakın arkadaşı, lobi görevlisi Zero Moustafa'nın maceralarını anlatıyor. Filmin bol yıldızlı oyuncu kadrosunda Ralph Fiennes'ın yanı sıra F. Murray Abraham, Edward Norton, Mathieu Amalric, Saoirse Ronan, Adrien Brody, Willem Dafoe, Léa Seydoux, Jeff Goldblum, Jason Schwartzman, Jude Law, Tilda Swinton, Harvey Keitel, Tom Wilkinson, Bill Murray, Owen Wilson gibi isimler yer alıyor.

Schindler'in Listesi ve İngiliz Hasta filmlerinde canlandırdığı karakterlerle en iyi erkek oyuncu dalında Oscar'a aday gösterilen Ralph Fiennes, Büyük Budapeşte Oteli'nin başrolünün yanı sıra The Invisible Woman filminde hem yönetmen hem de oyuncu olarak karşımıza çıkıyor. Yazar Charles Dickens'ın metresi Nelly'yle ilişkisini ele alan film Abi Mogan tarafından senaryoya uyarlandı. Ralph Fiennes'in canlandırdığı Charles Dickens'ın unutulmaz aşkı Nelly Ternan'nı Felicity Jones canlandırıyor.

2003 yılında İstanbul Film Festivali'nin Sinema Onur Ödülü'nü alan yönetmen Stephen Frears'ın Martin Sixsmith'in The Lost Child of Philomena isimli kitabından uyarladığı son filmi Philomena da Akbank Galaları kapsamında izleyicilerle buluşacak. Aynı zamanda festivalin açılış filmi olan Philomena, kayıp oğlunu arayan bir annenin gerçek öyküsünü anlatıyor. Prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali'nde birçok ödül kazanan Philomena, dört dalda BAFTA, üç dalda Altın Küre ve "En İyi Film" ile "En İyi Kadın Oyuncu" dahil dört dalda da Oscar'a aday gösterildi. Jeff Pope ve İngiliz mizahının başarılı ismi, aynı zamanda filmin başrol oyuncularından Steve Coogan tarafından senaryolaştırılan filmde, Philomena rolünü etkileyici performansıyla Judi Dench üstleniyor.

Fransız yönetmen Cédric Klapisch'in L'Auberge Espagnole/ İspanyol Pansiyonu ve Les Pouppées Russes/ Rus Bebekler'den sonra çektiği, üçlemenin son filmi Casse-tête chinois/ Chinese Puzzle, çocuklarından ayrı kalmaya dayanamayarak eski eşinin peşinden New York'a taşınan 40 yaşındaki Xavier'nin maceralarını anlatıyor. Bu hareketli kent komedisinde Klapisch'in daha önceki filmlerinde de beraber çalıştığı Romain Duris, Audrey Tautou ve Cécile de France rol alıyor.

Downton Abbey adlı televizyon dizisiyle BAFTA'da en iyi yönetmen ödülünü alan Brian Percival, birçok ülkede en çok satanlar listelerinde yer alan, Türkçeye de çevrilmiş The Book Thief/ Kitap Hırsızı kitabını aynı adla sinemaya uyarladı. Sinemaseverlerin Akbank Galaları bölümünde izleyeceği Kitap Hırsızı'nda rol alan genç oyuncu Sophie Nélisse performansı ile dikkat çekerek Satellite Film ve Phoenix Film Eleştirmenleri Topluluğu tarafından ödüle layık görüldü. Nazi Almanya'sında geçen Kitap Hırsızı, Azrail'in gözünden bir kızın kitap çalarak kendine büyülü bir dünya kurmasını anlatıyor. Filmin başrollerinde ayrıca Geoffrey Rush ve Emily Watson yer alıyor.

Roman Polanski'nin aynı adlı ünlü tiyatro oyunundan uyarladığı ve Cannes'da Altın Palmiye için yarışan son filmi Venus in Fur merakla beklenen Gala filmlerinden. Kadın ve erkek arasındaki savaşın bir yansıması olarak bir yönetmen ve onun sahneye koyacağı oyunda başrolü kapmaya çalışan bir aktrisin birbirine hazırladığı kurnaz tuzakları anlatan filmde Polanski hınzırca kendisiyle de dalga geçiyor. Yönetmen rolündeki Mathieu Amalric, şaşırtıcı şekilde Polanski'nin gençliğine benzerken, aktrisiyse Polanski'nin gerçek hayattaki karısı Emmanuelle Seigner canlandırıyor.

Bertrand Tavernier'nin San Sebastián Film Festivali'nde En İyi Senaryo Ödülü'nü alan son filmi Quai d'Orsay/ Dışişleri bürokrasisiyle dalga geçen keyifli bir siyasi taşlama. 2001 yılında İstanbul Film Festivali'nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü alan usta yönetmen Bertrand Tavernier'nin filminin oyuncu kadrosunda Jane Birkin, Thierry Lhermitte, Raphaël Personnaz, Niels Arestrup ve son dönemde adı Fransa cumhurbaşkanı François Hollande ile anılan Julie Gayet yer alıyor.

Akbank Galaları bölümünün diğer sürprizleri ise Denis Villeneuve'den gelecek. 2009 Filmekimi'nde Polytechnique filmiyle izlediğimiz, 30. İstanbul Film Festivali'nde Incendies/ İçimdeki Yangın filmiyle Altın Lale için yarışan Kanadalı yönetmen Denis Villeneuve 2013 yılında yaptığı son iki filmi Prisoners/ Tutsak ve Enemy ile bu yıl yine festival programında.

Nobel ödüllü yazar José Saramago'nun Türkiye'de de yayımlanan The Double/ Kopyalanan Adam isimli romanından esinlenerek Javier Gullón tarafından senaryosu yazılan gerilim filmi Enemy, televizyonda kendisine çok benzeyen birini gören bir adamın bu benzerinin izini sürüşünü ele alıyor. Villeneuve'ün bu filminde başrolü, birbirine tıpatıp benzeyen iki ayrı adamı oynayan Jake Gyllenhaal üstlenirken, Mélanie Laurent, Isabella Rossellini, Sarah Gadon, Stephen R. Hart ve Jane Moffat gibi isimler ona eşlik ediyor. Enemy, Courmayeur Noir Film Festivali'nde En İyi Film Ödülü kazandı.

En İyi Görüntü dalında Oscar'a aday gösterilen Tutsak ise, kaçırılan iki kız çocuğunun aranması sırasında yaşananları anlatıyor. Denis Villeneuve, Enemy filmini çekerken yeni bir film yönetmek için teklif alınca birlikte çok uyumlu çalıştığı Jake Gyllenhaal'ı hemen bu yeni filmin kadrosuna da dahil ediyor. Soluk soluğa izlenen bir polisiye gerilim olan Tutsak'ın oyuncu kadrosunda, bu kez yardımcı rolde olan Gyllenhaal'ın yanısıra Hugh Jackman, Maria Bello, Terrence Howard, Melissa Leo ve Paul Dano yer alıyor.

33. İstanbul Film Festivali'nin programının tamamına, 6 Mart Perşembe gününden itibaren film.iksv.org adresinden ulaşılabilir.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel İstanbul Film Festivali Heyecanı Yaklaşıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement