"Istanbul Photo Awards" Sergisi Şanghay'da Açılıyor - Son Dakika
Güncel

"Istanbul Photo Awards" Sergisi Şanghay'da Açılıyor

"Istanbul Photo Awards" Sergisi Şanghay\'da Açılıyor

"Istanbul Photo Awards"da dereceye giren ve ödül kazanan fotoğraflardan oluşan sergi, yarın Şanghay Fotoğraf Merkezi'nde ziyaretçilerin ilgisine sunulacak.

31.07.2015 17:16  Güncelleme: 17:18

Türkiye'nin uluslararası düzeyde gerçekleştirilen ilk ve tek haber fotoğrafı yarışması olan "Istanbul Photo Awards"ın ödüllü fotoğraflarından oluşan sergi, Çin'in Şanghay kentindeki Şanghay Fotoğraf Merkezi'nde 1-15 Ağustos'ta açık olacak.

Istanbul Photo Awards 2014 jüri üyelerinden ve Şanghay Fotoğraf Merkezi'nin direktörü Pulitzer ödüllü Liu Heung Shing'in davetiyle gerçekleştirilen ve 107 fotoğrafın yer aldığı sergide ziyaretçiler, 2014'de dünya kamuoyunda ses getiren olayların görsel bir özetini bulacaklar.

Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun desteğiyle düzenlenen, Türk Hava Yolları'nın resmi havayolu sponsoru olduğu yarışmanın kazanan fotoğraflarından oluşan serginin, 1 Ağustos 2015 Cumartesi günü yerel saatle 16.00'da başlayacak olan açılış resepsiyonuna, Türkiye'nin Şanghay Başkonsolosu Özcan Şahin, AA Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel, Çin'in önde gelen basın kuruluşlarından temsilciler, fotomuhabirleri, iş adamları ve sanatseverler katılacak.

104 ülkeden 12 bin başvurunun yapıldığı "IstanbulPhoto Awards" yarışmasının ödüllü bazı fotoğrafları, daha sonra Pulitzer başta olmak üzere başka uluslararası yarışmalarda da ödül aldı.

Haber ve spor fotoğrafı dallarında tekil ve seri fotoğrafların değerlendirildiği yarışmada, "Yılın Fotoğrafı" ödülüne layık görülen Daniel Berehulak'ın Ebola salgınında Liberya'da çektiği fotoğraf da serginin en dikkat çekici görseli olarak yer alıyor.

2014 yılının unutulmaz anlarını ölümsüzleştiren sergide yer alan ödüllü haber fotoğrafları, değişik bölgelerdeki savaşlara, hastalıklara, çatışmalara ve renkli anlara dair farklı bir bakış açısı sunuyor.

Ebola salgını, İsrail'in Gazze'ye saldırı, Suriye'deki iç savaş ve Ukrayna'daki çatışmalar başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan savaş, çatışma, siyasi kriz, terör saldırıları ve doğal afetlerden haber fotoğrafçılarının objektiflerine yansıyan kareler, "Istanbul Photo Awards 2014" sergisinde yer alacak.

Sergide, yarışmanın spor dalındaki birincisi Byhangst Matthias'ın çektiği ve simge bir fotoğraf haline gelerek hafızalara kazınan ünlü futbolcu Messi'nin 4 rakip oyuncu arasındaki mücadelesini gösteren "Messi" adlı fotoğraf da meraklılarını bekliyor.

- Yarışmanın jürisinin ünlü isimleri

Anadolu Ajansı, "Istanbul Photo Awards 2014" kapsamında, yılın en iyi haber fotoğraflarını seçmek için fotoğraf dünyasının en prestijli profesyonellerini İstanbul'da bir araya getirmişti. Profesyonel fotoğrafçıların teknik ve estetik öğeleri birleştirdikleri haber fotoğrafları, son derece özverili bir çalışmanın sonucunda seçildi.

Yarışmanın jürisi, Time Dergisi uluslararası fotoğraf editörü ve jüri başkanı Alice Gabriner, Pulitzer ödüllü foto muhabiri ve Şangay Fotoğraf Merkezi'nin Direktörü Liu Heung Shing, Stern Dergisi fotoğraf editörü Harald Menk, Getty Images yöneticisi Georges De Keerle, World Press Photo ödüllü Guillaume Herbaut, World Press Photo ödüllü savaş Muhabiri Patrick Chauvel, AFP fotoğraf dağıtım ve iş geliştirme direktörü Michel Scotto, AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel ve AA Fotoğraf Editörü Fırat Yurdakul'dan oluşmuştu.

Jüri, yılın fotoğrafı "Photo of the Year 2014"ün yanı sıra "tekil haber", "seri haber", "tekil spor" ve "seri spor" kategorilerindeki ödüllerin sahiplerini belirlemişti. Yarışmada yılın fotoğrafının yanı sıra dört kategoride 7 ülkeden 11 fotoğrafçı ödüllendirilmişti.

Yılın fotoğrafına ve bütün kategorilerdeki birincilere 8 bin, ikincilere 3 bin, üçüncülere ise bin 500 ABD Doları ödül verilmişti.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 'Istanbul Photo Awards' Sergisi Şanghay'da Açılıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement