Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı'nda kritik uyarı: Erkek çocukların aşılanması şart - Son Dakika
Güncel

Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı'nda kritik uyarı: Erkek çocukların aşılanması şart

Rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir hastalık olduğunu ve HPV aşısının devlet politikası haline getirilerek aşılama programına girmesi gerektiğini söyleyen Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Ünal, HPV aşısının hem erkek hem de kız çocuklarına erken yaşta yapılmasının önemine işaret etti.

15.01.2024 09:49  Güncelleme: 10:27
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir hastalık olduğunu ve HPV aşısının devlet politikası haline getirilerek aşılama programına girmesi gerektiğini söyleyen Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Ünal, HPV aşısının hem erkek hem de kız çocuklarına erken yaşta yapılmasının önemine işaret etti. Prof. Dr. Ünal, 'Esasında erkeklerin aşılanması gerekiyor. Bu virüsü erkekler taşıyor ve bulaştırıyor. Dolayısıyla 9 ila 15 yaş arasındaki erkek çocuklarının aşılanması şarttır' dedi.

Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Orhan Ünal, Türkiye'de HPV virüsüyle karşılaşma oranının kadınlarda yaklaşık yüzde 85, erkeklerde ise bu oranının yüzde 91'lere çıktığını söyledi. HPV ve buna bağlı kanserlere karşı farkındalık oluşturulmasının önemine de değinen Prof. Dr. Orhan Ünal, 'Farkındalık, bilinçlendirmek suretiyle olmalıdır. Aşılamanın ve rahim ağzı kanserinin önemini televizyonlarda kamu spotları aracılığıyla vurgulamak gerekiyor. Aşı karşıtları kanser oranının çok düşük olduğunu söylüyor ve abartıldığını düşünüyor. Ama ben kanser üzerine çalışan ve kadın doğum hekimi olarak şunu söylüyorum; bu kanser karşımıza önlenebilir bir dönemde çıkmadığında ve yayıldığında oldukça ıstıraplı bir yol izliyor. Kanserin kemiğe ve diğer organlara sıçraması durumunda tedavisi mümkün olmuyor. Bir insanın organlarını kaybetmesini, ağrı çekmesini ve ıstırabını görmek gerekiyor. Dolayısıyla bu farkındalığı yaratmak lazım. İnsanları bilgilendirerek cinselliği tabu olmaktan çıkarmak lazım' ifadelerini kullandı.

'AŞILAMA DEVLET POLİTİKASI HALİNE GELMELİ'

Türkiye'de HPV aşısına ulaşma noktasında bir sıkıntı yaşanmadığını söyleyen Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Ünal, 'Eczanelerden aşıya ulaşılabiliyor. Eskiden ikili aşı dediğimiz ve HPV'nin en çok kanser yapan tipi 16 ve 18'e etkili aşı vardı. Sonrasında erken yaşlarda sıklıkla karşılaşılan, HPV 6 ve 11 tipleriyle bulaş sonucu oluşan siğillerden de korunmak adına dörtlü aşı dediğimiz kombinasyon kullanıldı. Son olarak da HPV'nin 9 tipine karşı etkili dokuzlu aşı Türkiye'ye de yakın zamanda geldi ve kullanılmaya başlandı. Korunma için 9-15 yaş arasında 6 ay arayla iki doz yeterli olmaktadır. 15 yaşını doldurduktan sonra ise 26 yaşına kadar 3 doz aşı öneriliyor. Avustralya'da, İngiltere'de, Amerika'da olduğu gibi bu aşılama devlet politikası haline gelirse daha çok kişi aşıya ulaşabilecektir' diye konuştu.

'CİNSEL YAŞAM NE KADAR AKTİF OLURSA RİSK O KADAR ARTIYOR'

Türkiye'de rahim ağzı kanserine yakalanma oranının yüz binde 4 buçuk olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ünal, 'Türkiye'de yılda bin 500 kişi bu nedenle hayatını kaybediyor. Gelişmiş ülkelerle aramızda büyük bir fark yok. Bu anlamda bizim bulunduğumuz nokta olumlu bir yerdedir. Bunun sebeplerinden biri ülkemizde cinsel yaşamın Amerika ve Avrupa'ya göre daha geç yaşlarda başlamasıdır. Cinsel ilişki ne kadar erken yaşta olursa ve partner sayısı ne kadar fazla olursa HPV'ye yakalanma oranı da o kadar yüksek oluyor' dedi.

'TÜRKİYE'NİN AŞILAMA PROGRAMINA DAHİL OLMASI GEREKİYOR'

Rahim ağzı kanserinin en önemli etkeninin 'human papilloma' virüsü olarak adlandırılan HPV etkeniyle olduğunu sözlerine ekleyen Ünal, şöyle devam etti:

'Türkiye'de HPV virüsüyle karşılaşma oranı kadınlarda yaklaşık yüzde 85'ken erkeklerde ise bu oran yüzde 91'lere çıkıyor. Ortalamaya baktığımızda Türkiye'de yüzde 85 oranında HPV enfeksiyonuyla karşılaşma olasılığı var. Dolayısıyla bu kadar yüksek bir oran söz konusu olduğu için bu konuda bir önlem almamız gerekiyor. Cinsel yaşam ne kadar aktif olursa bu olasılık o kadar artıyor. Bu nedenle önlem olarak da Türkiye'nin aşılama programına dahil olması gerekiyor.'

'HPV AŞISI FELÇ YAPIYOR' İDDİASINA YANIT: VARSAYIMLAR ÜZERİNDEN TOPLUM SAĞLIĞIYLA OYNANMAMALI

HPV aşısı 'felç yapıyor' iddialarına da cevap veren Prof. Dr. Orhan Ünal, birtakım varsayımlar üzerinden toplum sağlığıyla oynanmaması gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:

'Her aşıda olduğu gibi HPV koruma aşısında da birtakım yan etkiler olabilir. Lokal ağrılar ve kızarıklıklar olabilir. Düşük tansiyonla karşılaşılabilir. Sinir sistemiyle alakalı otoimmun bir hastalık olan Guillain-Barre dediğimiz bir rahatsızlık iddia ediliyor ama bu konuda yapılan araştırmalar bunu tam olarak doğrulamadı. Aşının yan etkilerinin bildirildiği, toplandığı ve incelendiği bir organizasyon var. Bu incelemeler sonucunda Dünya Sağlık Örgütü ve aşı güvenliği organizasyonları 'aşının şu yan etkisi var' diyebileceği bir veri ortaya koymadı. 20 senelik bir aşının şu an böyle bir yan etkisinden söz edemiyoruz, ilerleyen süreçte daha fazla vakanın verilerini görmek ve değerlendirmek gerekiyor. Felç olma veya birtakım ağır komplikasyonlar olmadığını görüyoruz. Amerika'da, İngiltere'de, Avustralya'da milyonlarca insan HPV aşısı oldu. Bu insanlar felç olduğunu hiç mi bildirmiyor? Böyle bir durumda buralardan bildirimler çıkması gerekirdi.

İnsan sağlığı çok önemli. Birtakım varsayımlarla ve kötü olayları örnek göstererek bir toplumun sağlığıyla oynanmaması gerektiği kanaatindeyim. Onların bu yönde bildireceği vakalar varsa ortaya koysunlar ve öyle tartışalım. Aşılama, insan sağlığı için çok önemli bir konu. Onun için birtakım varsayımlarla hareket edilmemeli. Kadınların bu kanserle karşılaştığında başlarına gelen o kadar kötü şeyler var ki; bunlar dururken, bu olayı yaşamamış insanların 'bu şöyle tehlikelidir, böyle felç yapıyor' diye konuşmaları, insanları şüpheye düşürür ve aşı olmaktan vazgeçmelerine neden olur. O nedenle konuşmalarına dikkat etmeleri kanaatindeyim.?

'HPV AŞISININ ÖMÜR BOYU KORUYUCULUĞU VAR'

Havuz, tuvalet ve hamamlar gibi ortak kullanım alanlarından HPV bulaş riskinin oldukça düşük olduğunu belirten Prof. Dr. Ünal, 'Bu alanlardan bulaş riski yüzde 0,1'den daha az. Yani neredeyse buralardan enfeksiyon bulaşmaz, yok denecek kadar azdır. Yüzde 99 oranında seksüel yolla bulaşıyor. HPV virüsü 37 derece sıcaklığa ihtiyaç duyduğu için cinsel temas tek bulaşma yolu diyebiliriz. Prezervatifin virüsten koruma oranı ise yüzde 60'tır. Onun için korunma bakımından en etkili yol aşıdır. Bu noktada Dünya Sağlık Örgütü de aşılamanın son derece etkili olduğunu belirlemiştir ve önermektedir. HPV aşısının yıllar içinde antikor seviyesi azalsa (10-15 yılda) da ömür boyu koruyuculuğu vardır. Aşı sonrası HPV ile karşılaşan bireylerde koruma belleği aktive olduğu için antikor miktarı da tekrar yükseliyor ve koruma sağlanıyor. Tekrarlama durumu söz konusu değildir' ifadelerini kullandı.

'ERKEK ÇOCUKLARININ DA AŞILANMASI ŞART'

HPV aşısının erken yaşlarda önerilmesinin sebepleri hakkında da bilgi veren Ünal, 'Çünkü 9-11 yaşlarında daha yüksek bir antikor cevabı alıyoruz. Bu yaşlarda cinsel yaşam da başlamadığı için antikor seviyesi daha güçlü oluyor. Ama tabi 45 yaşına kadar aşı yapılabilir diyoruz. Bu, erken yaşlardaki aşı kadar antikor seviyesini yükseltmiyor. O bakımdan hem erkek hem de kız çocuklarına erken yaşta aşı yapılmasını öneriyoruz. Esasında erkeklerin aşılanması gerekiyor. Bu virüsü erkekler taşıyor ve bulaştırıyor. Dolayısıyla 9 ila 15 yaş arasındaki erkek çocuklarının aşılanması şarttır. Olaya hep rahim ağzı kanseri olarak bakıyoruz. Aslında baş-boyun kanserleri, anal kanserler HPV nedeniyle oluyor. Dolayısıyla erkek çocuklarının aşılanmasını öneriyoruz' dedi.

KORUNMANIN 3 YOLU: AŞI, PAP SMEAR TESTİ VE FARKINDALIK

HPV enfeksiyonuna çok yönlü bakılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Ünal, gençlerin bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığını söyledi ve şöyle devam etti:

'Bu durum sadece kanserden de ibaret değil. Bazı genital akıntılar, enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan diğer birçok hastalıkların da tedavi edilmesi gerekiyor. Bu hastalıklar yardımcı faktör olarak etki ediyor ve rahim ağzı kanserinin ortaya çıkmasına ve yayılmasına neden oluyor. Sigara kullanımı da bağışıklık sistemini doğrudan etkilediği için HPV enfeksiyonunun kansere ulaşmasına sebebiyet veriyor. Yüzden fazla tipi olan HPV tiplerinin yüzde 90'ı kanser yapmıyor ancak kansere yol açan orta ve yüksek tipleri 30 civarında ve hepsi de yüksek risk taşımıyor. Ayrıca yüksek riskteki tip de olsalar, yıllar içinde kansere yol açıyor bu yüzden de erken teşhisle önlenebiliyor. Yani vajinal smear taraması ile kanser öncesi lezyonlar erken teşhisle önlenebiliyor. Erken tedaviyle; sadece rahim ağzının kazınmasıyla yine gebe kalınabiliyor ve kadınlar hayatına devam edebiliyor. Birinci koruma; aşı, ikinci koruma smear testiyle takip, üçüncüsü ise halkın bilinçlendirilmesiyle farkındalık oluşturulması.'

'AŞI YAPTIRMAK HER ŞEYİ BİTİRMİYOR'AŞIDAN SONRA TARAMA DEVAM ETMELİ'

Erken teşhisin ve düzenli taramanın hayat kurtardığını ifade eden Prof. Dr. Orhan Ünal, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

'Bir kadının kanser olabilmesi için kadın doğum uzmanına hayatında hiç gitmemiş olması gerekiyor. Çünkü HPV virüsü alındıktan sonra hemen kanser yapmıyor. 5 yıl, 10 yıl hatta bazen 20 yıllık bir süreç de olabiliyor. Bu, bağışıklık sistemine göre değişkenlik gösterebiliyor. Dolayısıyla bir kez olsun bile bir uzmana gitmek ve pap smear testi yaptırmak erken teşhis açısından önem arz ediyor. Dünya Sağlık Örgütü 21 yaşından 30 yaşına kadar üç yılda bir smear aldırmayı öneriyor. 30 yaşından sonra HPV baktırmaya başlıyoruz. Bu yaştan sonra hem smear hem de HPV'ye bakılıyor ve yüksek riskli bir durum yoksa zaman aralığı 5 yılda 1'e çıkıyor. 30 yaşına kadar, virüs yüzde 90 oranında temizlenebiliyor. HPV aşısını yaptırmak bu enfeksiyonla tekrar karşılaşılmayacağı anlamına gelmiyor. Çünkü 100'den fazla tipi var. Bizim en çok kanser yapan 9 tipine karşı aşımız var. Bu nedenle aşı yapmak her şeyi bitirmek anlamına gelmiyor. Aşıdan sonra tarama devam etmelidir. 65 yaşına kadar bu taramayı yapıyoruz.?

Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı\'nda kritik uyarı: Erkek çocukların aşılanması şart
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı'nda kritik uyarı: Erkek çocukların aşılanması şart - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bursa'da bir apartman dairesinde yangın çıktı
  12:40 Bursa'da bir apartman dairesinde yangın çıktı

  Bursa'nın Gemlik ilçesinde bulunan 5 katlı bir binanın dördüncü katında yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yangın kısa sürede kontrol altına alındı. Yangında can kaybı olmazken, evde maddi hasar meydana geldi.

 • Kayseri'de Bunalıma Giren Genç Kendini Asarak Hayatına Son Verdi
  12:36 Kayseri'de Bunalıma Giren Genç Kendini Asarak Hayatına Son Verdi

  Kayseri'nin Kocasinan ilçesinde yaşanan olayda, bunalıma girdiği iddia edilen 23 yaşındaki A.O.İ., yalnız yaşadığı evinde kendini doğalgaz borusuna asarak intihar etti. Yakınlarının ihbarı üzerine olay yerine gelen polis ve sağlık ekipleri, genç adamın hayatını kaybettiğini belirledi. Polis ekipleri olayla ilgili inceleme yaparken, A.O.İ.'nin cenazesi hastane morguna kaldırıldı. Soruşturma başlatıldı.

 • Rize'de meydana gelen kazada 2 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı
  12:35 Rize'de meydana gelen kazada 2 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı

  Rize'nin Fındıklı ilçesinde dün gece saat 02.00 sıralarında meydana gelen kazada, İsmail Baykal yönetimindeki otomobil takla atarak yoldan çıktı. Kazada İsmail Baykal ve Hasan Çatalbaş hayatını kaybederken, Yiğitcan İ., Umut P., Yetişan İ. yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, kaza ile ilgili inceleme devam ediyor.

 • Mahalle sakinleri, dört aydır heyelanda çöken yolun yapılmasını bekliyor
  12:34 Mahalle sakinleri, dört aydır heyelanda çöken yolun yapılmasını bekliyor

  Zonguldak'ın Devrek ilçesine bağlı Çorak köyünde meydana gelen heyelan sonucu ulaşıma kapanan yolun 4 aydır yapılmayı beklediğini ifade eden mahalle sakinleri, zor günler yaşadıklarını belirtti. İki aileye ait üç katlı bir bina tahliye edilirken, İl Özel İdaresi ve AFAD tarafından heyelanlı bölgede incelemeler yapıldı. Yol için ödenek beklenirken, köy sakinleri hastaların da hastaneye ulaşmada zorluk yaşadığını dile getirdi.

 • Efeler Belediye Başkanı Anıl Yetişkin, belediye personeli ile bayramlaştı
  12:32 Efeler Belediye Başkanı Anıl Yetişkin, belediye personeli ile bayramlaştı

  Efeler Belediye Başkanı Anıl Yetişkin, Ramazan Bayramı tatili nedeniyle belediye personelini ziyaret ederek bayramlaştı. Başkan Yetişkin'in samimi tutumu çalışanlar arasında memnuniyetle karşılandı.

 • Manavgat'ta Sorgun Çamlığı'nda çıkan yangın kontrol altına alındı
  12:32 Manavgat'ta Sorgun Çamlığı'nda çıkan yangın kontrol altına alındı

  Antalya'nın Manavgat ilçesinde bulunan Sorgun Çamlığı'nda çıkan yangın ekiplerin hızlı müdahalesi sonucu kontrol altına alınırken yangında 3 dönüm arazi zarar gördü.

 • Çıldır Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri Mazbatalarını Aldı
  12:32 Çıldır Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri Mazbatalarını Aldı

  31 Mart yerel seçimlerinin ardından Çıldır Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri mazbatalarını alarak göreve başladılar. Başkan Azizoğlu, halka hizmet etmek için çalışacaklarını ve yeni yatırımlar için uğraşacaklarını belirtti.


Advertisement