28 Şubat'ın 20. Yılı - Son Dakika
Güncel

28 Şubat'ın 20. Yılı

28 Şubat'ın sembol isimlerinden biri olan Dr. Merve Safa Kavakçı, "Bu düzen elbetteki sizin üzerinize gelir ama bizler de buna hem 15 Temmuz'da hem de şimdi 20. senesini idrak ettiğimiz 28 Şubat'ta olduğu gibi karşı duracağız.

28.02.2017 18:33
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

28 Şubat'ın sembol isimlerinden biri olan Dr. Merve Safa Kavakçı, "Bu düzen elbetteki sizin üzerinize gelir ama bizler de buna hem 15 Temmuz'da hem de şimdi 20. senesini idrak ettiğimiz 28 Şubat'ta olduğu gibi karşı duracağız. ve nisan ayında yapılacak referandumda doğru kararları vererek hep beraber 'Evet' diyerek yolumuzda yürüyeceğiz." dedi.

Beykoz Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde, Beykoz Belediyesi, İlim Yayma Cemiyeti ve HAKADER tarafından organize edilen toplantıda konuşan Kavakçı, 20. yılında 28 Şubat'ı ve Türkiye'de bugün yaşanan süreci değerlendirdi.

Kavakçı, sadece kendisinin değil anne ve babasının da başörtüsü yasağı nedeniyle hayatlarında çeşitli sıkıntılar yaşadığını ifade ederek, "Ben zeki bir öğrenci değildim. Ama çalışkan bir öğrenciydim, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde o dönemde okuyan başörtülü tek öğrenci bendim. O zamanlar Özal Başbakan'dı, her gün öğrenci işlerine giderek 'yeni bir uygulama var mı başörtüsü ile derslere devam edebilir miyim' diye soruyordum ancak okuldan ayrılmak zorunda kaldım. Sadece ben de değil annem ve babam da sıkıntılar yaşadı. Erzurum'da Atatürk Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan annem başörtüsü nedeniyle görevine devam edemedi. Babam da başörtüsü özgürlüğüne destek verdiği için çok sıkıntılar yaşadı." diye konuştu.

"Bize kan emici vampirler dediler"

Bunun ardından eğitimine Amerika'da devam ettiğini kaydeden Kavakçı, "Bilgisayar Mühendisliği eğitimimi tamamlayıp Türkiye'ye döndüm. Ancak kapılar yine bize kapalıydı. O zaman siyasetin içinde bulunarak sorunları en tepeden çözmek gerektiğini düşünerek siyasete girdim. 1999 senesinde işte böyle bir Türkiye içesinde 'muhtar bile olamaz' dedikleri genç lider Recep Tayyip Erdoğan'ı hapse attılar. Onun hapse girdiği günlerde de yeni seçilmiş bir milletvekiliydim. Meclis'te yaşananlardan sonra karalama kampanyaları başlattılar. 'Mühendis olmuş ama adam olmamış' dediler. Bize kan emici vampirler dediler. O günlerdeki devlet siz gençlerin şimdi yaşadığı devlet değildi. O devlet ezerdi, yok ederdi. Şimdiki gibi halkı için olan bir devlet değildi. Müslüman gençlerin karşısında duran bir devletti." değerlendirmesinde bulundu.

"Kavakçı olayı milat kabul edildi"

Yaşananların sadece kendi hikayesi olmadığını vurgulayan Kavakçı, şöyle devam etti:

"Bu hikaye aynı zamanda Türkiye'nin de hikayesi. Başörtüsü yasağı benimle başlamasa da, Kavakçı olayı milat kabul edildi. O günden sonra Türkiye sınırları dışında da tanınmaya, çözüm yolları aranmaya başlandı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurdum. Türkiye Cumhuriyeti devleti seçme ve seçilme hakkını ihlal ettiği için mahkum edildi. O gün Meclis'te taktığım başörtüsü özgürlük simgesi olarak sergilendi. Böyle bir Türkiye'den bugünlere geldik. Başörtüsü meş'alesi benden kardeşim milletvekili Ravza Kavakçı'ya geçti. Kardeşim 2015'te aynı başörtüsü ile yemin etti. Hakkın savunucuları dimdik ayakta dururken batılın temsilcileri duramadılar, bize 15 Temmuz'u yaşattılar. Dimdik durup 'biz de varız, mazlumun yanındayız sadece halkımızın değil Suriye'den gelene de Afganistan'dan gelenlere de Irak'tan da gelenlere gönlümüzü, kapımızı, ülkemizi açarız' derseniz, 'dünya beşten büyük' derseniz, 'Rabia' ile selam verirseniz, 4, 5'ten büyük derseniz sizin başınıza bomba da yağdırırlar. Boğaz Köprüsünün tepesinden atış yaparak insanlarımızı öldürdüler. Suikast de düzenlerler. Bu düzen elbetteki sizin üzerinize gelir ama bizler de buna hem 15 Temmuz'da hem de şimdi 20. senesini idrak ettiğimiz 28 Şubat'ta olduğu gibi karşı duracağız. ve nisan ayında yapılacak referandumda doğru kararları vererek hep beraber 'Evet' diyerek yolumuzda yürüyeceğiz."

Beykoz Belediyesi toplantıda Kavakçı'ya teşekkür plaketi sundu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 28 Şubat'ın 20. Yılı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • TEM Otoyolu'nda feci kaza: 1 ölü, 2 yaralı
  02:46 TEM Otoyolu'nda feci kaza: 1 ölü, 2 yaralı

  TEM Otoyolu'nun Kocaeli geçişinde tıra arkadan çarpan otomobilin tavanı koptu. Kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 1'i ağır 2 kişi yaralandı. Olay yerinde yapılan incelemede otomobilde boş alkol şişeleri bulundu.

 • Anadolu Otoyolu'nda tıra çarpan otomobilde 1 ölü, 2 yaralı
  02:35 Anadolu Otoyolu'nda tıra çarpan otomobilde 1 ölü, 2 yaralı

  Kocaeli'de Anadolu Otoyolu'nun İzmit geçişi İstanbul istikametinde meydana gelen kazada, yabancı plakalı bir otomobil tıra çarptı. Kazada otomobilde bulunan 1 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi ağır yaralandı. Olay yerine polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastaneye kaldırıldıktan sonra otoyolun ulaşımı normale döndü.

 • Çanakkale'de 13 düzensiz göçmen yakalandı
  02:03 Çanakkale'de 13 düzensiz göçmen yakalandı

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine yasa dışı yollardan girdiği belirlenen 13 düzensiz göçmen, ilçe emniyet müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı. Operasyonda, göçmenlerden birinin kasten yaralama suçundan arandığı tespit edildi. Yakalanan düzensiz göçmenlerden 12'si Ayvacık ilçesindeki Yabancıları Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.


Advertisement