Son Dakika Haberleri: Susurluk Şeker Fabrikası, Açılışı 62 Yıl Önce Menderes'in Kullandığı Makasla Yaptı

Susurluk Şeker Fabrikası, Açılışı 62 Yıl Önce Menderes'in Kullandığı Makasla Yaptı

3 yıl önce

1955'te Başbakan Adnan Menderes tarafından açılışı yapılan Susurluk Şeker Fabrikası, 3 yıllık aradan sonra yeniden üretime başladı. Açılış kurdelesi ise Menderes'in kullandığı makasla kesildi.

Susurluk Şeker Fabrikası, Açılışı 62 Yıl Önce Menderes'in Kullandığı Makasla Yaptı, System.String[]

Susurluk Şeker Fabrikası 2014 yılında aldığı son üründen sonra bugün yapılan törenle yeni ürün alımını başlattı. Alımlar nedeniyle hazırlanan kurdele ise 1955 yılında fabrikanın açılışını yapan dönemin Başbakanı Adnan Menderes'in kullandığı makas ile gerçekleşti.

1955'TE AÇILIŞINI BAŞBAKAN MENDERES YAPMIŞTI

Balıkesir'in Susurluk ilçesinde bulunan ve temeli dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından 1954 yılında atılan Susurluk Şeker Fabrikası'nın açılışı 1 yıl sonra yine dönemin Başbakanı Adnan Menderes tarafından yapılmıştı.

3 YIL ARANIN ARDINDAN YENİDEN ÜRETİME BAŞLADI

Üretimine 2010 yılında ara veren fabrika 2014 yılında tekrar ürün alımlarına başlamasına rağmen aynı yıl içerisinde faaliyetine yine son vermek zorunda kaldı. Susurluk Şeker Fabrikası geçen 3 yılın ardından bugün düzenlenen tören ile yeniden üretime başladı. Türk Şeker Fabrikaları bünyesindeki en büyük iki tesisten biri olan bu fabrikanın sezonu açması nedeniyle tören düzenlendi. Törene, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Balıkesir Milletvekilli Sema Kırcı, Balıkesir Milletvekilleri Mahmut Poyrazlı ve Kasım Bostan, Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altunkalem, Susurluk Şeker Fabrikası Müdürü Hakan Çelik, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Susurluk Belediye Başkanı Hüseyin Hızlıoğlu, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ve çok sayıda davetli katıldı. Törende söz alan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, fabrikanın tekrar aktif hale gelmesi için özel uğraş verdiğini belirtirken, "Yaptığımız girişimler sonucu beklenilen güzel haberi aldık ve fabrika üretime tekrar başladı" dedi.

380 BİN TON PANCAR İŞLENECEK

Susurluk Şeker Fabrikası Müdürü Hakan Çelik ise, 2010 yılından 2017 yılına gelene kadar en son 2014 yılında fabrikanın şeker üretimi gerçekleştirdiğini ve sonrasında atıl durumda kaldığını belirtti. Çelik, bugün tekrar üretime başlayan fabrikalarının, Bursa ve Balıkesir sınırları içersindeki 8 ilçede, 5 bölgede, 85 köyde, bin 335 çiftçiyle sözleşme yaptıklarını söyledi. Fabrikalarında bu yıl 506 bin ton pancar işleneceğini kaydeden Çelik, "Böylece, 58 bin 400 ton kristal şeker, 30 bin 260 ton melas ve 140 bin ton yaş küspe elde edilecek. Bu üç üretimin tahmini parasal değeri 180 milyon olacak. Fabrikamıza ürünlerini teslim edecek çiftçilerimize ise ürün bedeli olarak 70 milyon lira ödenecek" diye konuştu.

MENDERES'İN KULLANDIĞI MAKAS İLE SEZON AÇILDI

Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altunkalem de, Susurluk Şeker Fabrikası'nın Balıkesir, Bursa, Manisa, Çanakkale çiftçisi olduğu kadar bölge esnafı ve hayvan yetiştiricileri için de büyük önemi bulunduğunu söyledi. Konuşmaların ardından Susurluk Şeker Fabrikası'nda sezon açılışı, Vali Ersin Yazcı'da bulunan Adnan Menderes'in açılışta kullandığı makas ile kurdelenin kesilmesi ile gerçekleşti.

Susurluk Şeker Fabrikası, Açılışı 62 Yıl Önce Menderes'in Kullandığı Makasla Yaptı
Haber Yayın Tarihi: 11.09.2017 09:27 Kaynak: DHABeton mikserinin altında kalan babasının cansız bedenine sarılıp ağladı
Bombalı saldırı için Türkiye'ye gelen kadın terörist yakalandı Yeni yılda istihdam desteği devam edecek! Çalışan başına 49 bin lira verilecek