Basın Toplantısında Deprem Paniği - Son Dakika
Güncel

Basın Toplantısında Deprem Paniği

Basın Toplantısında Deprem Paniği

Kalkınma Bakanlığı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve İstanbul Politikalar Merkezi’nin ortaklaşa yürüttüğü “Sur’da yaşanan olayların kent ekonomisine etkilerinin analizi” projesinin sonuç bildirgesi açıklandı.

02.03.2017 16:36
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kalkınma Bakanlığı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve İstanbul Politikalar Merkezi'nin ortaklaşa yürüttüğü "Sur'da yaşanan olayların kent ekonomisine etkilerinin analizi" projesinin sonuç bildirgesi açıklandı.

Kalkınma Bakanlığı, Karacadağ Kalkınma Ajansı, DTSO ve İstanbul Politikalar Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği Sur'da yaşanan olayların kent ekonomisine etkilerinin analizi projesi tamamlandı. Projenin sonuç bildirgesi için bir otelde düzenlenen toplantıya Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi ve İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Fuat Keyman, DTSO Başkanı Ahmet Sayar ve proje yürütücüleri katıldı.

DTSO Başkanı Ahmet Sayar'ın projenin amaçları ile ilgili yaptığı konuşmanın ardından söz alan Keyman, Sur'dan başlayarak bu çalışmayı yapmaya karar verdiklerini söyledi. Keyman, "Eğer bir normalleşmeye gidilecekse bunu da tabi en önemli koşullarından biri ekonomiyi tekrardan canlandırmak ve ekonomik sorunlara çözüm olacak politikaları üretmek. Sur'da olanları ben kendim adıma içim sızlayarak seyrettim, yaşadım. O çatışmaların içinde de çok sevdiğim Tahir Elçi arkadaşımızı da kaybettik. Bölgemizde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Kürt vatandaşlarımız çözüm sürecine evet diyerek hendek ve şehir savaşlarına hayır diyerek ve çok önemli olarak 15 Temmuz darbe girişimine çok net hayır diyerek zaten Türkiye ile birlikte çok önemli bir mesajı verdiler" dedi.

Basın toplantısı sırasından deprem oldu

Öte yandan. Keyman'ın konuşması sırasında merkez üssü Adıyaman'ın Samsat ilçesi olan 5,5 büyüklüğünde meydana gelen deprem bölge illerinde olduğu gibi Diyarbakır'da da hissedildi. Keyman, konuşmasında "Deprem oluyor değil mi, çok şiddetli bir deprem oldu" diyerek tedirginliğini dile getirdi.

Projenin sonuç bildirgesinde ise şunlar yer aldı:

"Sur olaylarının ardından küçük işletmelerin çalışan sayılarında yüzde 43 azalma yaşandığı gözlendi. Sur dışında faaliyet gösteren kısmen daha büyük işletmelerdeki çalışan sayılarında yüzde 39 azalma yaşandı. Sur içinde oluşan maddi hasarın toplam boyutu 5 milyon liranın üzerindedir. Sur içinde işletmesi bulunanların yüzde 92'si işlerinin azaldığını, yüzde 7'si ise tamamen bittiğini dile getirdi. Sur dışı işletmelerin yüzde 56'sının bölge ülkeleri ile iş hacmi küçülmüş, yüzde 30'su ise bitti. Sur dışında faaliyet gösteren işletmelerin yüzde 91'i ortamın normalleşmesinin ticari faaliyetlerini sürdürebilmek için ekonomik destekten daha öncelikli görmektedir." - DİYARBAKIR

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Basın Toplantısında Deprem Paniği - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • TEM Otoyolu'nda feci kaza: 1 ölü, 2 yaralı
  02:46 TEM Otoyolu'nda feci kaza: 1 ölü, 2 yaralı

  TEM Otoyolu'nun Kocaeli geçişinde tıra arkadan çarpan otomobilin tavanı koptu. Kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 1'i ağır 2 kişi yaralandı. Olay yerinde yapılan incelemede otomobilde boş alkol şişeleri bulundu.

 • Anadolu Otoyolu'nda tıra çarpan otomobilde 1 ölü, 2 yaralı
  02:35 Anadolu Otoyolu'nda tıra çarpan otomobilde 1 ölü, 2 yaralı

  Kocaeli'de Anadolu Otoyolu'nun İzmit geçişi İstanbul istikametinde meydana gelen kazada, yabancı plakalı bir otomobil tıra çarptı. Kazada otomobilde bulunan 1 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi ağır yaralandı. Olay yerine polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastaneye kaldırıldıktan sonra otoyolun ulaşımı normale döndü.

 • Çanakkale'de 13 düzensiz göçmen yakalandı
  02:03 Çanakkale'de 13 düzensiz göçmen yakalandı

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine yasa dışı yollardan girdiği belirlenen 13 düzensiz göçmen, ilçe emniyet müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı. Operasyonda, göçmenlerden birinin kasten yaralama suçundan arandığı tespit edildi. Yakalanan düzensiz göçmenlerden 12'si Ayvacık ilçesindeki Yabancıları Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.


Advertisement