Dha İstanbul Bülteni  - 2 - Son Dakika

Dha İstanbul Bülteni  - 2

31.05.2017 12:00
Dha İstanbul Bülteni  - 2

(aktüel görüntüyle) 1- DEV GEMİ İSTANBUL BOĞAZI'NDAN GEÇİYOR (3)Haber-Kamera: Ramazan EĞRİ - Hasan YILDIRIM - İSTANBUL DHARusya'dan Türkiye' ye direkt doğal gaz akışını sağlayacak gaz boru hattı inşaatında çalışacak olan 444 metre boyunda ve 124 metre genişliğindeki boru döşeme gemisi...

(aktüel görüntüyle)

1- DEV GEMİ İSTANBUL BOĞAZI'NDAN GEÇİYOR (3)

Haber-Kamera: Ramazan EĞRİ - Hasan YILDIRIM - İSTANBUL DHA

Rusya'dan Türkiye' ye direkt doğal gaz akışını sağlayacak gaz boru hattı inşaatında çalışacak olan 444 metre boyunda ve 124 metre genişliğindeki boru döşeme gemisi "Pioneering Spirit" saat 08.00 sıralarında İstanbul Boğazı'na girdi. Dev gemi Karadeniz'e doğru ilerliyor. Gemiye Kıyı Emniyeti'ne ait 4 gemi ile 2 kurtarma gemisi eşlik ediyor. Geminin 15 Temmuz Şehitler Köprüsü altından geçişi sırasında kıyıdakiler meraklı gözlerle izledi.

SEFERLER İPTAL

"Pioneering Spirit" in İstanbul Boğazı'ndan geçişi nedeniyle tüm vapur seferleri iptal edildi.

Görüntü Dökümü:

-----------

-Geminin geçişinden görüntü

-Köprünün altından geçişi

-Geçişi kıyıdan izleyenler

31.05.2017 - 09.47 Haber Kodu : 170531023

31.05.2017 - 09.50 Haber Kodu : 170531024

========================

2- HAVADAN GÖRÜNTÜLERLE DEV GEMİNİN BOĞAZDAN GEÇİŞİ

Haber-Kamera: Ali  AKSOYER - İSTANBUL DHA

Rusya'dan Türkiye' ye direkt doğal gaz akışını sağlayacak gaz boru hattı inşaatında çalışacak olan 444 metre boyunda ve 124 metre genişliğindeki boru döşeme gemisi "Pioneering Spirit" in İstanbul Boğazı'ndan geçişi havadan böyle görüntülendi.

Görüntü Dökümü:

--------

-Geminin geçişinden havadan görüntüler

31.05.2017 - 10.48 Haber Kodu : 170531037_

=============================

3- MUSTAFA ARMAĞAN'A "ATATÜRK'E HAKARET" TEN 4,5 YIL HAPİS İSTENDİ

İddianameden,

"Şüphelinin 1926 yılında yayınlanmış yabancı bir gazeteyi ve bir yazarın kitabını referans göstererek tarihi belgeye dayanmayan adeta dedikodu şeklindeki bilgileri okurlarını ve kamuoyunun  dikkatini habere çekmek amacıyla büyük puntolarla verdiği…"

"Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, ömrü savaş meydanlarında geçmiş, tüm dünyanın tartışmasız  kabul ettiği, büyük bir asker ve devlet adamı olan Mustafa Kemal Atatürk hakkında itibarsızlaştırmaya yönelik suç kastı ile haberin yapıldığı anlaşılmıştır"

Haber: Serpil KIRKESER/ İSTANBUL DHA

Genel Yayın Yönetmeni olduğu Derin Tarih Dergisi'nin Mayıs sayısında  kaleme aldığı "Latife Hanım konuşursa neler olur?" başlığıyla yayınlanan yazı dizisinde Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret ettiği belirtilen Mustafa Armağan'ın 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapsi istendi. Şüpheli Armağan ifadesinde, yazı dizisinde kitaptan ve gazete röportajından alıntılar yaptığını belirterek, suçlamaları reddettiği de iddianamede yer aldı.

İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ İHBARDA BULUNDU

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Ertuğrul Sarıyar tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheli Mustafa Armağan'ın Derin Tarih dergisinin yayın yönetmeni olduğu belirtildi. Derginin Mayıs 2017 tarihli 62. Sayısının dergi kapağı olarak "Latife Hanım'ın 91 yıldır gizlenen mektubu", "Kemal Paşa Çakma Napolyondur" başlıkları ile Latife Hanım'ın fotoğrafının basıldığı anlatılan iddianamede,  derginin 38-53 sayfa aralığında şüpheli Armağan tarafından hazırlandığı anlaşılan "Latife Hanım konuşursa neler olur?" başlığı altında bir yazı dizisi kaleme aldığı kaydedildi. İddianamede yazı içerisinde Atatürk'e hakaret içeren ibarelerin bulunduğu gerekçesiyle İstanbul Emniyet Müdürlüğünce Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na dergi örneği de gönderilerek adli yönden  yasal işlemlerin yapılması talep edildiği ifade edildi.  Derginin incelendiği ve soruşturma başlatıldığı anlatılan iddianamede söz konusu derginin Mayıs sayısı hakkında da savcılığın talebi üzerine hakimlik tarafından toplatılmasına,  basım yayın ve dağıtımın durdurulmasına ve el konulmasına karar verildiği hatırlatıldı.

ARMAĞAN SUÇLAMAYI REDDETTİ

İddianamede şüpheli Armağan'ın soruşturma kapsamında alınan ifadesine de yer verildi. Armağan ifadesinde şunları söyledi:

"Alıntı yaptığım Rıfat N. Bali tarafından yazılmış 'New Documents On Atatürk The Eyes Of American Diplomats' adıyla First Edition 2007 basım tarihli kitabı delil olarak sunuyorum. Ben kitaptan alıntılar yaptım. Yine daha önce Atatürk'ün özel hayatı ile ilgili yayınlanan eserlerden çıktılar sunuyorum. Büyük insanların özel hayatları daima merak konusu olmuştur. Tarihteki devlet adamlarının özel hayatlarında her zaman araştırma konusu olmuştur. Yaptığımız  işin formatı gereği tarihi konularla ilgili araştırma yapıyoruz. Yazımız araştırmaya dayanmaktadır. Yazının içeriği belgeye dayanmaktadır.  Yayında geçen Latife Hanım'ın mektubunun fotokopisi ya da aslı elimde yoktur. Ama haberde belirttiğimiz yabancı gazetede röportaj konusu olmuştur ve yayınlanmıştır. Ayrıca Türkiye'de çeşitli basın ve yayınlarda bu mektup defalarca gündeme gelmiştir. Atılı Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret suçlamasını kabul etmiyorum"

YARGITAY KARARI ÖRNEK GÖSTERİLDİ

İddianamede, "Şüphelinin yazısına dayanak yaptığı Latife Hanım'ın Atatürk'e yazdığı iddia olunan mektupların aslının Türk Tarih Kurumu'nun elinde olduğu ve henüz içeriğinin kamuoyu ile paylaşılmadığı bilinmektedir. Şüpheli alınan ifadesinde mektubun aslı ya da fotokopisinin elinde olmadığını, mektup içeriğinin Rıfat N. Bali tarafından yazılmış 'New Documents On Atatürk The Eyes Of Amican Diplomats'  isimli kitapta yayınlandığını 21 Şubat 1926 tarihinde basılan 'Boston Sunday Advertiser' isimli gazetede Latife Hanım ile yapılan bir röportajı esas aldığını savunmaktadır. Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nin 24 Mayıs 2006 tarihli kararında 'Ceza Hukukunda hukuka uygunluk nedenleri arasında  sayılan haber verme hakkından yararlanabilmek için haberin gerçek olması, haberin bilinmesinde kamu yararı bulunması ve haberde küçültücü değer yargılarının bulunmaması gerekir. Gazetecinin bu hukuka uygunluk nedeninden yararlanabilmesi için haberi vermeden önce olayın doğru olup olmadığını araştırması gerekmektedir' ifadelerine yer verilmişti" denildi.

"SUÇ KASTI İLE HABERİN YAPILDIĞI ANLAŞILMIŞTIR"

İddianamede, "Şüphelinin 1926 yılında yayınlanmış yabancı bir gazeteyi ve bir yazarın kitabını referans göstererek tarihi belgeye dayanmayan  adeta dedikodu şeklindeki bilgileri okurlarını ve kamuoyunun  dikkatini habere çekmek amacıyla büyük puntolarla verdiği Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu, ömrü savaş meydanlarında geçmiş, tüm dünyanın tartışmasız  kabul ettiği büyük bir asker ve devlet adamı olan Mustafa Kemal Atatürk hakkında itibarsızlaştırmaya yönelik suç kastı ile haberin yapıldığı anlaşılmıştır" ifadelerine yer verildi.

4,5 YILA KADAR HAPSİ TALEP EDİLDİ

İddianamede şüpheli Mustafa Armağan'ın "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret suçundan 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapsi talep edildi. İddianame kabul edilirse şüpheli Armağan önümüzdeki günlerde Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

===========================

4- İSTANBUL'DAKİ DARBE GİRİŞİMİ ANA DAVASINDA 2. DURUŞMA BAŞLADI

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLER SİLİVRİ'DE

Haber: Ümit TÜRK Kamera: İdris TİFTİKCİ  İstanbul/ DHA

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul'da yaşanan eylemleri planladığı ve "Yurtta Sulh Konseyi" üyesi oldukları iddiasıyla bir numaralı sanığı Fetullah Gülen olan, 6'sı general, 17'si subay olmak üzere 15'i tutuklu 9'u firari 24 sanığın yargılandığı davanın ikinci duruşması başladı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri'de yapılan duruşmada 13 sanık hazır bulundu. İstanbul'daki darbe girişiminde şehit olanların yakınlarıyla, gaziler de duruşmaya katıldı. Mahkeme heyeti başkanı Cem Karaca duruşmayı başlatırken kısa bir açıklama yaptı.

"EĞER BURADA YARGILAMA YAPABİLİYORSAK ŞEHİTLERİMİZ SAYESİNDE OLMUŞTUR"

Mahkeme Başkanı Karaca, "15 Temmuz basit bir durum değil, dış güçler eliyle ülkemize açıkça işgal girişimiydi. Bu girişim başta aziz şehitlerimiz ve gaziler olmak üzere üniformasına leke sürmemiş TSK'nın ve emniyetin kahraman evlatlarını tarafından püskürtülmüştür. Eğer burada yargılama yapabiliyorsak gerektiğinde vücudunu tankın paletlerine siper edebilmiş cesur şehitlerimizin sayesinde olmuştur. Şehitlerimizin ruhlarını saygıyla anıyoruz, sizleri anlıyoruz. Aziz Türk milleti adına yargılama yapan mahkemenin görevi, suçu ve suçsuzu ayırıp suçluları gerekli şekilde cezalandırmaktadır. Bu bizim hukuki ve ahlaki görevi sorumluluğumuz dışında inancımızın gereğidir. Yargılamanın ilk aşaması da savunmadır. Savunma alınırke yargılama faaliyetleri sırasında dışarıdan yapılacak müdahalelere engel olmak mahkememizin sorumluluğudur. Savunmalar sırasında savunmayı kesmek slogan atmak alkışlamak gibi durumlar yasaktır. Bende dahil omak üzere herkes sırayla konuşmak durumundadır. Uyulamdığı taktirde yasanın verdiği bana yetkiye dayanarak gerekli müdahalelerde bulunacağım" dedi.

Duruşma başkanın açıklamasının ardından savunması biten dönemin 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Erdal Öztürk'ün çapraz sorgusuna geçildi.

89 KİŞİNİN ŞEHİT EDİLMESİNDEN SORUMLULAR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay tarafında hazırlanan iddianamede 1 numaralı şüpheli FETÖ elabaşısı Fetullah Gülen gösterildi.  Gülen ile birlikte 11 sanık, İstanbul'da darbecilerin ateşiyle şehit olan 89 kişiden sorumlu tutuluyor.

ŞÜPHELİLERİN İŞLEDİĞİ İDDİA EDİLEN SUÇLAR...

"Türkiye Büyük Millet Meclisini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme", "Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme", "7 kez olmak üzere bir suçu işleyememekten dolayı duyduğu infialle ve kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme", "82 kez olmak üzere tasarlayarak bir suçu işleyememekten dolayı duyduğu infialle kasten öldürme","2 kez cebir kullanarak, silahla, birden fazla kişi tarafından birlikte, kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle, kamu görevinin sağladığı nüfus kötüye kullanılmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaya teşebbüs etme", "2 kez cebir kullanmak suretiyle gece vakti, silahla, kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ve birden fazla kişi tarafından birlikte konut dokunulmazlığını ihlal etme", "2 kez cebir kullanmak suretiyle gece vakti, silahla, kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ve birden fazla kişi tarafından birlikte konut dokunulmazlığını ihlal etme", "silahlı terör örgütü kurmak", "4 kez kara ulaşım araçlarının alıkonulması, "2 kez hava ulaşım araçlarının alıkonulması, "2 kez gece vakti, cebir kullanmak suretiyle, silahla, birden fazla kişi tarafından birlikte ve kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle işyeri dokunulmazlığını ihlal", "haberleşmenin engellenmesi", "işyeri dokunulmazlığını ihlal", "7 kez olmak üzere silahla, birden fazla kişi tarafından birlikte ve kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi", "silahla, birden fazla kişi tarafından birlikte ve kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi"

DARBECİ ASKERLERE 3'ER KEZDEN 92'ŞER KEZE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEBİ...

İddianamede Fetullah Gülen, Tümgeneral Fethi Alpay, Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit, Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, Tuğgeneral Eyyüp Gürler, Muzaffer Düzenli, Uzay Şahin, Onur Özden, Ahmet Zeki Gerehan, Mehmet Murat Çelebioğlu ve Murat Yanık hakkında atfedilen tüm suçlardan ayrı ayrı 92 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 56 yıldan 174 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor. Şüpheliler Engin Durmaz, Mehmet Kapan ve Fatih Karakaya hakkında 47 kez, şüpheli Sadık Cebeci hakkında 17 kez, şüpheliler Nebi Gazneli, Müslüm Kaya hakkında 6 kez, şüpheliler Şakir Çınar, Rıfkı Keser, İrfan Arat, Ömer Faruk Özköse, Ahmet Gümüş, Erdal Öztürk ve Yüksel Durak hakkında ise 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

YURTTA SULH KONSEYİ İSTANBUL YAPILANMASI...

İddianamede, "Yurtta Sulh Konseyi İstanbul Yapılanması"nın; Fethi Alpay, Mehmet Nail Yiğit, Özkan Aydoğdu, Eyyüp Gürler, Muzaffer Düzenli, Uzay Şahin, Onur Özden, Ahmet Zeki Gerehan, Mehmet Murat Çelebioğlu ve Murat Yanık isimli şüphelilerden oluştuğu belirtiliyor.

Görüntü Dökümü:

----------

-Duruşma salonu çevresinden detaylar

-Şehit yakınları ve gazilerin gelişi

-Sanıkları taşıyan iki midibüsün gelişi

31.05.2017 - 09.40 Haber Kodu : 170531021_

======================

5- TAKSİM'DE "GEZİ PARKI OLAYLARI YILDÖNÜMÜ" ÖNLEMLERİ

Haber-Kamera: Zeki GÜNAL/İSTANBUL,

Gezi Parkı olaylarının 4'üncü yıl dönümü nedeniyle Taksim'de önlemler alındı.

2013 yılında yaşanan Gezi parkı eylemlerinin 4'üncü yıl dönümü nedeniyle olası bir eyleme karşı Taksim Cumhuriyet Anıtı ve Gezi Parkı polis bariyerleri ile giriş çıkışlara kapatıldı. Polis önlemlerine ek olarak Taksim Meydanı ve Gezi Parkına itfaiye ve sağlık ekiplerinin konuşlandırıldığı görüldü.

Görüntü dökümü

--------------

-Taksim Meydanı

-Meydana konuşlandırılan itfaiye ve sağlık ekipleri

-Polis bariyerleri

-Gezi Parkı

-Gezi parkına konuşlandırılan itfaiye ve sağlık ekipleri

-Genel ve detay görüntüler

31.05.2017 - 10.27  Haber Kodu : 170531029

İyi Parti Gençlik Kolları, Yıkılmaya Başlanan Atatürk Havalimanı'nda: 'Bu Yıkım Ak Parti İktidarının Son Çırpınışlarıdır' İyi Parti Gençlik Kolları, Yıkılmaya Başlanan Atatürk Havalimanı'nda: 'Bu Yıkım Ak Parti İktidarının Son Çırpınışlarıdır' Taşdelen: 'Bir Orman Gibi Kardeşçe Yaşayacağımız Cumhuriyeti Tekrar Kuracağız' Taşdelen: 'Bir Orman Gibi Kardeşçe Yaşayacağımız Cumhuriyeti Tekrar Kuracağız' Atatürk'ün Milli Mücadele Ateşini Başlattığı Beşiktaş'ta 'İlk Adım Yürüyüşü' Yapıldı Atatürk'ün Milli Mücadele Ateşini Başlattığı Beşiktaş'ta 'İlk Adım Yürüyüşü' Yapıldı

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha İstanbul Bülteni  - 2 - Son Dakika


Advertisement