Gururlandıran başarı! 'Ekmek Şehri Balıkesir' kitabı Suudi Arabistan'da birinci seçildi - Son Dakika
Gastronomi

Gururlandıran başarı! 'Ekmek Şehri Balıkesir' kitabı Suudi Arabistan'da birinci seçildi

Gururlandıran başarı! \'Ekmek Şehri Balıkesir\' kitabı Suudi Arabistan\'da birinci seçildi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bu yıl Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen ve dünyanın uluslararası tek yemek kitapları yarışması olan ''Gourmand Ödülleri'nde ''Ekmek Şehri Balıkesir'' kitabıyla 1'inci seçilerek ülkemizi gururlandırdı. Kitap, ''Best in the World'' (dünyanın en iyisi) etiketiyle basılma hakkı kazandı.

28.11.2023 14:34  Güncelleme: 14:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Her yöresinde; ayrı bir kültürü, geleneği taşıyan Balıkesir'in ürün çeşitliğini, köklü geçmişini kayıt altına almak ve bu değerli mirası gelecek nesillere aktarabilmek için Başkan Yücel Yılmaz'ın vizyonuyla kitap çalışmalarına ağırlık veren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi "Zeytin Ülkesi Balıkesir" ile "Ekmek Şehri Balıkesir" kitaplarıyla yemek kültürüne yönelik tek uluslararası yarışma olan "Gourmand Ödülleri'nde dünya sahnesine çıktı. Her yıl dünyanın farklı bir ülkesinde gerçekleşen uluslararası etkinlik bu yıl 27-29 Kasım günlerinde Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenleniyor.

"BEST İN THE WORLD" ETİKETİYLE BASILACAK

Yarışmanın ilk gününde Ekmek Kitapları Kategorisi'nde birinciliği elde eden "Ekmek Şehri Balıkesir" kitabı ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Türk mutfağının zenginliğini ve kadim geçmişini dünyaya duyurarak ülkesini gururlandırdı. Böylelikle "Ekmek Şehri Balıkesir" kitabı, "Best in the World" (dünyanın en iyisi) etiketiyle basılma hakkı kazandı. "50 Peynirli Şehir Balıkesir" kitabının ardından ikinci kez bu başarıyı elde eden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin yarışmaya katıldığı bir diğer kitabı olan 'Zeytin Ülkesi Balıkesir'in de sonuçları bu gece belli olacak.

Dünyanın en iyi ekmek kitabı: Ekmek Şehir Balıkesir

YAZARLAR BAŞKAN YILMAZ'A TEŞEKKÜR ETTİ

Kitapların yazarları; Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber yaptıkları açıklamalarda ülkemize bu gururu yaşatmanın heyecanını yaşadıklarını söyleyerek kendilerine bu imkânı sunan, kitapların her aşamasında emeği ve katkısı olan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'a ve ekibine teşekkür etti. Büyükşehir Belediyesi'nin bu işi çok iyi sahiplenerek kendilerine her konuda destek olduğunu söyleyen yazarlar, emeklerinin karşılığını almanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Dünyanın en iyi ekmek kitabı: Ekmek Şehir Balıkesir
Dünyanın en iyi ekmek kitabı: Ekmek Şehir Balıkesir
Dünyanın en iyi ekmek kitabı: Ekmek Şehir Balıkesir

Son Dakika Gastronomi Gururlandıran başarı! 'Ekmek Şehri Balıkesir' kitabı Suudi Arabistan'da birinci seçildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Düzce'deki fırıncılar, sahur ve iftar sofralarını süsleyen
  12:38 Düzce'deki fırıncılar, sahur ve iftar sofralarını süsleyen "ramazan simidi" mesaisinde

  Düzce'de ramazan ayında tüketilen yöresel lezzetlerden olan ramazan simidi, fırın tezgahlarında satışa sunulmaya başlandı. Ramazanda sahurda tercih edilen simit, taş fırında pekmeze batırılarak susamsız pişiriliyor. Ürün, sahur sofralarında keşkek ve peynirle tüketiliyor.

 • Düzce Üniversitesi Öğrencisi Modern Türk Mutfağı Yarışmasında Altın Madalya Kazandı
  12:10 Düzce Üniversitesi Öğrencisi Modern Türk Mutfağı Yarışmasında Altın Madalya Kazandı

  Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 3. sınıf öğrencisi Oğuzhan Çevik, modern Türk Mutfağı yarışmasında 'Levrek Buğlama' adlı yemeği modern bir şekilde yorumlayarak altın madalya kazandı. Üniversitenin Müdürü Prof. Dr. Muammer Mesci, bu başarının öğrencinin azmi ve eğitim kalitesiyle birleştiğini belirterek, Oğuzhan Çevik'i tebrik etti ve gelecekteki kariyerinde başarılar diledi.

 • Bodrum'da 5. Acı Ot Festivali Öncesi Basın Toplantısı Düzenlendi
  11:29 Bodrum'da 5. Acı Ot Festivali Öncesi Basın Toplantısı Düzenlendi

  Bodrum Belediyesi ve OYDER işbirliğiyle düzenlenecek olan 5. Acı Ot Festivali öncesi basın toplantısı yapıldı. Festivalde yöresel ürünlerin tanıtımı ve bölge esnafının ekonomiye katkı sağlama amaçlanıyor. Festivalde ayrıca ünlü şeflerle yemek atölyeleri ve mutfak kültürünü tanıtan etkinlikler de yer alacak.

 • Efeler Gastronomi Festivali Başlıyor
  11:04 Efeler Gastronomi Festivali Başlıyor

  Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay'ın ilçe mutfağını yurt çapında tanıtmayı planladığı Efeler Gastronomi Festivali'nin üçüncüsü için geri sayım başladı. Festival, 8-9-10 Mart tarihlerinde Pınarbaşı Mesire Alanı'nda gerçekleşecek. Üç gün boyunca devam edecek lezzet şöleninde yemek yarışmaları, mutfak atölyesi çalışmaları, sergiler, paneller, söyleşiler gerçekleştirilecek. Festivalde; dünya çapında tanınmış şefler ve ünlü isimler de yer alacak.

 • Vakfıkebir Ekmeği ve Külek Peyniri Coğrafi İşaret Aldı
  10:24 Vakfıkebir Ekmeği ve Külek Peyniri Coğrafi İşaret Aldı

  Trabzon'un Vakfıkebir ilçesinde üretilen ve coğrafi işaret almaya hak kazanan Vakfıkebir Ekmeği ve Külek Peyniri, bölgenin önemli kültürel ve gastronomik değerleri arasında yer alıyor.

 • Lezita, Ege Yatırım İhracat Gastronomi İnovasyon Teknoloji organizasyonunda ödül aldı
  14:01 Lezita, Ege Yatırım İhracat Gastronomi İnovasyon Teknoloji organizasyonunda ödül aldı

  Lezita, Yeni Asır Gazetesi tarafından düzenlenen Ege Yatırım İhracat Gastronomi İnovasyon Teknoloji organizasyonunda Gastronomi Dalında İnovasyon Ödülü'ne layık görüldü. Şirketin Pazarlama Direktörü Besime Bakiler ödülü aldı ve Lezita'nın Türkiye ekonomisine katkı sağlayan önemli bir marka olduğunu belirtti.

 • Belçika'da Türk Gastronomisi Etkinliği Siyasetçileri Buluşturdu
  03 Mar Belçika'da Türk Gastronomisi Etkinliği Siyasetçileri Buluşturdu

  Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen Türk gastronomisi etkinliğine katılan Belçikalı siyasetçiler, Türk şefler eşliğinde mantı yaparak Türk kültürünü tanıttı. Etkinliğe, Brüksel Başkonsolosu, milletvekilleri ve AB Komisyonu yetkilileri de katıldı.

 • Denizli Kebabı: Türkiye'nin Sınırlarını Aşan Bir Lezzet
  03 Mar Denizli Kebabı: Türkiye'nin Sınırlarını Aşan Bir Lezzet

  Denizli'nin coğrafi işaret belgeli kebabı, Türkiye sınırlarını aşarak uluslararası bir üne kavuştu. Uzak Doğu ülkelerinden gelen turistler, Dursun Göçenoğlu'nun restoranında meşhur Denizli kebabının tadına bakıyor. Coğrafi işaretli ve özel tandır pişirme yöntemiyle hazırlanan bu lezzet, etin yumuşaklığı ve baharatların uyumuyla damaklarda unutulmaz bir tat bırakıyor. Denizli kebabının popülerliği arttıkça, şehir ekonomisine de önemli bir katkı sağlanıyor. Dursun Göçenoğlu, Denizli kebabını dünya markası yapma yolunda mücadele ettiklerini ve uzak doğudan gelen ziyaretçilerin ilgisinin her geçen gün arttığını belirtiyor.

 • Bir zamanlar çöpe atılıyordu! Kilosu 50 lira olan koyun kulağı Adana'da yok satıyor
  03 Mar Bir zamanlar çöpe atılıyordu! Kilosu 50 lira olan koyun kulağı Adana'da yok satıyor

  Sakatatın başkenti Adana'da bir zamanlar çöpe atılan koyun kulağına rağbet artıyor. Kilosu 50 liraya satılan kulak, kelle paça çorbasının içerisinde veya isteyen müşterilere özel olarak pişirilerek servis ediliyor. Sosyal medya sayesinde popülerliği artan koyun kulağının kelle alamayan vatandaşlar tarafından tüketildiğini belirten Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, "Adana'da hayvanın bütün bölgeleri tüketiliyor. Hayvanın eti kadar sakatatı da vitamin açısından faydalı" dedi.


Advertisement