Erdoğan'ın Gazze diplomasisi hız kesmiyor! Bugün Katar'a ardından da Yunanistan'a gidecek - Son Dakika
Diplomasi

Erdoğan'ın Gazze diplomasisi hız kesmiyor! Bugün Katar'a ardından da Yunanistan'a gidecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yoğun Gazze diplomasisi devam ediyor. Bugün Katar'a gidecek olan Erdoğan, çatışmalara ara verilmesinde arabuluculuk rolü üstlenen Katar Emiri ile Gazze'de insani aranın yeniden başlatılması ve kalıcı ateşkesin sağlanması konularını değerlendirecek. 7 Aralık Perşembe günü Atina'ya gidecek olan Erdoğan'ın burada yapacağı görüşmelerde de, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları gündemde olacak.

04.12.2023 08:03  Güncelleme: 08:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yoğun diplomasi trafiğine devam ediyor. Erdoğan, bu yılki 19'uncu yurt dışı ziyaretini Katar'a yapacak.

DOHA'DA AL SANİ İLE BİR ARAYA GELECEK

Cumhurbaşkanı, bugün öğleden sonra Katar'ın başkenti Doha'da olacak. Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya gelecek. Hem iki ülke ilişkileri hem de bölgesel gelişmeler ele alınacak.

TİCARET HACMİNİ ARTIRACAK YENİ ANLAŞMALAR MASADA

Türkiye ile Katar arasındaki ilişkiler son yıllarda büyük bir ivme kazandı. İki ülke arasında yaklaşık 2,5 milyar dolarlık ticaret hacminin daha da arttırılması hedefleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti sırasında da ticaret hacminin arttırılması için bazı iş birliği anlaşmalarına da imza atılacak.

Erdoğan'ın Gazze diplomasisi hız kesmiyor! Bugün Katar'a ardından da Yunanistan'a gidecek

EN ÖNEMLİ BAŞLIK GAZZE OLACAK

Cumhurbaşkanı'nın, Al Sani ile görüşmesinde en önemli başlıklardan biri de Gazze olacak. Erdoğan, çatışmalara ara verilmesinde arabuluculuk rolü üstlenen Katar Emiri ile Gazze'de insani aranın yeniden başlatılması ve kalıcı ateşkesin sağlanması konularını değerlendirecek.

KÖRFEZ İŞ BİRLİĞİ KONSEYİ'NDEKİ MESAJI DA MERAKLA BEKLENİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan salı günü de Katar'da olacak. Körfez İş birliği Konseyi toplantısına katılacak. Erdoğan'ın bu toplantıda da İsrail'in Gazze'deki katliamıyla ilgili mesajlar vermesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar ziyaretinin ardından Türkiye'ye dönecek.

Erdoğan'ın Gazze diplomasisi hız kesmiyor! Bugün Katar'a ardından da Yunanistan'a gidecek

PERŞEMBE GÜNÜ ATİNA'YA GİDECEK

Cumhurbaşkanı 7 Aralık Perşembe günü ise, Atina'ya gidecek. Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'nden Türkiye'ye dönüş yolunda, kritik ziyaretine ilişkin önemli mesajlar verdi. "Temennimiz o dur ki yeni bir dönem başlamış olsun, ABD bizi birbirimize düşürme gayretinde, biz ilişkileri geliştirirsek kazançlı çıkarız" dedi.

ANKARA-ATİNA HATTINDA YENİ DÖNEM

Türkiye ile Yunanistan arasında uzun yıllardır Ege ve Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimler, 6 Şubat depremlerinin ardından bir kenara bırakılmıştı. 11 ili vuran depremlerin ardından, Ankara-Atina hattında yeni bir dönem başlamıştı. Erdoğan'ın Yunanistan ziyaretinde, ikili ilişkilerin geliştirilmesi için atılacak adımlar ele alınacak. Cumhurbaşkanı'nın görüşmelerinde İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları da gündemde olacak.

Erdoğan\'ın Gazze diplomasisi hız kesmiyor! Bugün Katar\'a ardından da Yunanistan\'a gidecek

Son Dakika Diplomasi Erdoğan'ın Gazze diplomasisi hız kesmiyor! Bugün Katar'a ardından da Yunanistan'a gidecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Antalya Diplomasi Forumu'nu değerlendirdi
  22:01 Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Antalya Diplomasi Forumu'nu değerlendirdi

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 3. Antalya Diplomasi Forumu'nun tamamlandığını belirterek, forumun küresel bir marka ve fikir platformu olduğunu vurguladı. Fidan, katılımcılara teşekkür ederken, ADF 2024'ün düzenlenmesinde emeği geçenleri kutladı.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Afrika ülkelerinden mevkidaşlarıyla görüştü
  19:55 Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Afrika ülkelerinden mevkidaşlarıyla görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Antalya Diplomasi Forumu'nun son gününde, Afrika ülkelerinden mevkidaşlarıyla görüştü.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Bangladeş ve Panama Dışişleri Bakanlarıyla görüştü
  16:57 Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Bangladeş ve Panama Dışişleri Bakanlarıyla görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 3. Antalya Diplomasi Forumu (ADF) 2024 kapsamında Bangladeş Dışişleri Bakanı Muhammad Hasan Mahmud ve Panama Dışişleri Bakanı Janaina Tewaney Mencomo ile bir araya geldi. Fidan, ADF 2024 çerçevesinde Bangladeşli ve Panamalı mevkidaşları ile görüştü.

 • Antalya Diplomasi Forumu'nda gençlerin rolü ele alındı
  15:53 Antalya Diplomasi Forumu'nda gençlerin rolü ele alındı

  Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlenen 'Ortak Geleceğimiz: Küresel Barış için Gençlik' başlıklı panelde gençlerin sürdürülebilir barış ve kalkınmada oynadığı rol ele alındı. Panelde konuşan akademisyenler ve aktivistler, gençlerin çatışmalardaki kırılganlığını vurgulayarak, onların daha fazla dahil edilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, gençlerin barışın inşasında etkili olabileceği ve diyalogun önemine vurgu yapıldı.

 • YÖK Başkanı: Türkiye, bilim diplomasisiyle bölgesel ilişkileri arttırmaya çalışıyor
  15:41 YÖK Başkanı: Türkiye, bilim diplomasisiyle bölgesel ilişkileri arttırmaya çalışıyor

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, bilim diplomasisinin bölgesel krizlerin aşılmasında, gerilimlerin azaltılmasında önemli rol oynadığını belirterek, Türkiye'nin yükseköğretim sistemiyle bölgedeki ülkeler arasındaki ilişkilerin artmasına vesile olabilecek çaba içerisinde olduğunu söyledi. Özvar ayrıca, Türkiye'nin uluslararası üniversite sıralamalarında önemli başarılar elde ettiğini ve binlerce uluslararası öğrencinin Türkiye'de eğitim gördüğünü ifade etti. Ayrıca, Türkiye'nin Azerbaycan ve Özbekistan ile ortak üniversiteler kurma çalışmalarının da devam ettiğini belirtti.

 • Gazze'de ateşkes ne zaman? Bakan Fidan yanıtladı
  14:32 Gazze'de ateşkes ne zaman? Bakan Fidan yanıtladı

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Antalya Diplomasi Forumu'nda Gazze'deki durum ve beklenen ateşkes hakkında konuştu. Diplomasinin tüm imkanlarının kullanıldığını belirten Fidan, Ramazan'dan önce Gazze'de ateşkese ulaşılması için ciddi bir çaba olduğunu ifade etti.

 • Antalya Diplomasi Forumu'nda Bölgesel İşbirliğinde Kültür ve Eğitimin Rolü Vurgulandı
  14:25 Antalya Diplomasi Forumu'nda Bölgesel İşbirliğinde Kültür ve Eğitimin Rolü Vurgulandı

  Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlenen panelde, kültür, eğitim ve bilimin yanı sıra bölgesel işbirliklerinin diplomasiye katkısı ve Türk kültürel mirasının korunmasının önemi vurgulandı. Panelde konuşan uzmanlar, eğitimin uluslararası ilişkilerdeki rolüne dikkat çekerek, kültür ve eğitimin ulusların gelişimi ve refahı için belirleyici faktörler olduğunu ifade etti. Ayrıca, Türk devletleri arasındaki kültürel yakınlığın işbirliği ve ilişkileri etkilediği vurgulandı.

 • Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay, MIKTA etkinliğine katıldı
  13:43 Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay, MIKTA etkinliğine katıldı

  Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Antalya Diplomasi Forumu'nda MIKTA'nın etkinliğine katıldı. Bozay, Meksika'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen kalkınma işbirliği konusundaki etkinliğe katıldı.

 • Yapay Zeka ve Diplomasi: Yeni Sınırların Yönetilmesi Paneli Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlendi
  13:35 Yapay Zeka ve Diplomasi: Yeni Sınırların Yönetilmesi Paneli Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlendi

  Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlenen "Yapay Zeka ve Diplomasi: Yeni Sınırların Yönetilmesi" başlıklı panelde, yapay zeka alanındaki çalışmaların ulusal ve uluslararası işbirliği içinde yürütülmesi gerektiği belirtilerek, ortak makul ve uygulanabilir bir sürecin önemine vurgu yapıldı.

 • Dışişleri Bakanı Fidan, ABD'ye stratejik mekanizma toplantısı için seyahat edecek
  13:03 Dışişleri Bakanı Fidan, ABD'ye stratejik mekanizma toplantısı için seyahat edecek

  Dışişleri Bakanı Fidan: "Blinken'ın daveti üzerine stratejik mekanizma toplantısı yapmak üzere ABD'ye önümüzdeki hafta bir seyahat planlanmış durumda"


Advertisement