Fetö'nün Medya Ayağı Yarın Hakim Karşısına Çıkıyor - Son Dakika

Fetö'nün Medya Ayağı Yarın Hakim Karşısına Çıkıyor

26.03.2017 13:39
Fetö'nün Medya Ayağı Yarın Hakim Karşısına Çıkıyor

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) medya yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda aralarında Atilla Taş, Oğuz Usluer, Bülent Ceyhan, Ünal Tanık, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Ufuk Şanlı ve Hanım Büşra Erdal ile "fuatavni" hesabının kurucusu olduğu tespit edilen Said Sefa'nın da bulunduğu...

ENES CAN - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) medya yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda aralarında Atilla Taş, Oğuz Usluer, Bülent Ceyhan, Ünal Tanık, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Ufuk Şanlı ve Hanım Büşra Erdal ile "fuatavni" hesabının kurucusu olduğu tespit edilen Said Sefa'nın da bulunduğu 25'i tutuklu 29 sanık yarın hakim karşısına çıkıyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Murat Çağlak tarafından, terör örgütünün medya yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan ilk iddianamede, örgütün medyayı algı operasyonları için nasıl kullandığı anlatılarak, örgütün bizatihi yetiştirdiği ve medya içerisine yerleştirdiği şahısların örgüt lehine nasıl propaganda yaptıkları ve eylemleri tek tek sıralanıyor.

İddianamede, terör örgütünün sosyal medyadaki hesaplarından "fuatavni" hesabının kurucusu olduğu tespit edilen Said Sefa, kapatılan Meydan gazetesinin yazarı Atilla Taş, yine kapatılan "Rotahaber" sitesinin sahibi Ünal Tanık ile gazeteciler Abdullah Kılıç, Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Bayram Kaya, Bülent Ceyhan, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu, Cihan Acar, Cuma Ulus, Davut Aydın, Emre Soncan, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Habib Güler, Halil İbrahim Balta, Hanım Büşra Erdal, Hüseyin Aydın, Muhammed Sait Kuloğlu, Muhterem Tanık, Murat Aksoy, Mustafa Erkan Acar, Mutlu Çölgeçen, Oğuz Usluer, Seyid Kılıç, Ufuk Şanlı, Yakup Çetin ve Yetkin Yıldız şüpheli sıfatıyla yer alıyor.

Sanıklar hakkında, açık kaynak taramaları, TMSF kayıtları, MASAK raporu, ByLock sorgulamaları, şu¨pheli ifadeleri, tanık beyanları, arama tutanakları, dernek ve vakıf kayıtları ile HTS döku¨mlerinin delil olarak yer aldığı iddianamede, sanıklardan yazar Ufuk Şanlı ile televizyoncu Oğuz Usluer'in örgütün şifreli haberleşme programı olan "ByLock" kullanıcısı olduğu belirtildi.

Hakkında yakalama kararı bulunan firari sanık Bülent Ceyhan'ın ise ikametgahında yapılan aramada 1 dolar bulunduğu ifade edilen iddianamede, Ceyhan'ın Tu¨rk Hava Kuvvetlerine ait Yu¨zbaşı ru¨tbeli askeri u¨niforma ile fotoğrafının tespit edildiği yer aldı.

Tasfiye sürecinin haklılığı yönünde kamuoyu oluşturmaya çalıştı

İddianamede, sanık Hanım Büşra Erdal'ın örgu¨t tarafından TSK'nın u¨st du¨zey komutanlarının tasfiye edilip örgu¨t mensuplarının yerleştirilmesi su¨recinde yazdığı yazılarla tasfiye su¨recinin haklılığı yönu¨nde kamuoyu oluşturmaya çalıştığı aktarıldı.

Erdal'ın attığı twitlerle bu kişilerin ailelerinin tepkisini topladığı belirtilen iddianamede, örgütün yaptığı soruşturma ve açtığı davaların, devleti ele geçirme amacı taşıdığı tespit edilip soruşturmalar başlayınca sanık Erdal'ın bu soruşturmaları "kumpas" olarak nitelendirip halk nezdinde itibarsızlaştırarak örgu¨t adına faaliyet gösterdiğinin tespit edildiği vurgulandı.

Örgütün zaman zaman hedefi yok etmek adına kumpaslar kurduğu da belirtilen iddianamede, şunlar kaydedildi:

"FETO¨ tarafından kurgulanan hayali bir o¨rgu¨t ortaya atılmıs¸, adına 'Ergenekon Tero¨r O¨rgu¨tu¨' denmis¸, bu hayali o¨rgu¨tle ilgili basın yayın u¨zerinden iyi kurgulanmıs¸ metinler defalarca tekrar edilmis¸, sosyal medyada bo¨yle bir o¨rgu¨t varmıs¸ gibi paylas¸ımlar yapılmıs¸, o¨rgu¨tle iltisaklı ko¨s¸e yazarları da bir anda o¨rgu¨t medyası ile paralel yazılar yazmaya bas¸lamıs¸tır. Toplumda uyanan tehlikeli bir o¨rgu¨t algısı u¨zerine, 'Ergenekon sorus¸turmalarına!' toplumsal destek sagˆlanmıs¸ ve hedefteki kis¸ilere kars¸ı yapılan operasyonlara tepkisellik engellenmis¸tir. 19 Ocak 2011 tarihinde Zaman gazetesi, Soner Yalc¸ın'ın go¨zaltına alınmasını is¸leyerek, ABD Bu¨yu¨kelc¸isine atfen 'Ergenekon du¨nyanın neresinde olsa yargılanır' haberini yapmıs¸tır."

Sanık Ünal Tanık'ın sahibi olduğu "Rotahaber" internet sitesinde FETÖ'nu¨n söylemlerini sık sık topluma duyurduğu ve örgu¨tu¨n kara propaganda hesabı olan "fuatavni" hesabına yazılar yazdırılıp paylaşımlarını topluma ilettiği anlatılan iddianamede, "Buna rağmen resmi kurumlarca talep edildiğinde 'fuatavni' ile ilgili herhangi bir hesap veya kimlik bilgisini vermemiştir. Algıya yönelik Rotahaber ile ilgili çok sayıda tespit, dosya arasındadır. Bu şekilde örgu¨t adına algı faaliyetlerinde bulunarak ve örgu¨tu¨n kara propaganda hesabı kullanıcısının bilgilerini resmi kurumlardan gizleyerek, şu¨phelinin örgu¨t u¨yesi olduğu kanaatine varılmıştır." değerlendirmesinde bulunuldu.

Kamuoyunda "S¸ike operasyonu" olarak bilinen operasyonda go¨revli u¨st ru¨tbeli emniyet mensubu Mutlu Ekizoğlu, Nazmi Ardıç ve digˆer s¸u¨phelilerin kullandıkları telefon hatları ile Zaman gazetesinin bu¨nyesinde bulundugˆu Feza Gazetecilik AS¸'ye ait telefonlar arasında sık sık go¨ru¨s¸meler oldugˆunun tespit edildiği de vurgulanan iddianamede, böylece o¨rgu¨tu¨n emniyet ic¸indeki mensuplarıyla basın ic¸erisindeki mensuplarının birlikte, aynı amaca yo¨nelik hareket ettikleri kanaati olus¸tuğu ifade edildi.

İddianamede, 17 Aralık so¨zde yolsuzluk operasyonunun, basında da es¸ zamanlı algı operasyonu ile devam ettiği ve bu bagˆlamda 18 Aralık 2013 tarihli bazı gazetelerde "yolsuzluk ve ru¨s¸vet operasyonuymus¸" gibi anlatım yapıldığı kaydedilerek, ileriki zamanlarda da gazetelerde algının sürdürüldüğü aktarıldı. Örgütün kapatılan kanalında yayınlanan "Şefkat Tepe" dizisinde 11 Ocak 2014'te yapılması muhtemel MİT tırları operasyonuyla ilgili konuların is¸lendiği de vurgulandı.

-"Örgütün amaçları doğrultusunda haber yapmayana baskı"

İddianamede, soruşturma kapsamında tanık olarak dinlenilen 3 kişinin ifadesinde, şüpheli Abdullah Kılıç, Bülent Ceyhan ve Oğuz Usluer'in bir dönem görev yaptıkları Habertürk'te örgüt adına çalıştıkları ve örgüt lehine haber yaptıkları belirtilerek, bu kişilerin ayrıca örgütün amaçları doğrultusunda haber yapamayan gazetecilere baskı kurduklarını iddia ettikleri kaydediliyor. Tanık Y.Ç'nin ifadesinde, bir su¨re sonra Radikal gazetesinden şu¨pheli Abdullah Kılıç'ın Habertürk'e haber koordinatöru¨ olarak atandıktan sonra kurumun örgu¨tu¨n haber kanalı gibi çalışmaya başladığını anlatarak, zaman zaman da olmamış olayları son dakika olarak girdiklerini ve bu olayların sonradan gerçekleştiğini söylediği anlatılıyor.

-"Fuatavni" hesabının kurucusuna ağırlaştırılmış müebbet

O¨zellikle Gezi Parkı olayları esnasında sosyal medyanın Türkiye'de c¸ok etkin kullanılabildigˆinin go¨rüldüğü ve FETO¨ ac¸ısından ise 17-25 Aralık sonrası su¨rec¸te algı olus¸turulması ac¸ısından sosyal medyanın etkin s¸ekilde kullanıldığına işaret edilen iddianamede, örgu¨tu¨n sosyal medyada c¸ok sayıda propaganda hesabı olmasına ragˆmen o¨zellikle "fuatavni" adıyla kullanılan hesabın, tu¨m digˆerlerini de kapsayacak s¸ekilde sembol haline geldiği ve o¨rgu¨tu¨n yayın, dedikodu yo¨ntemiyle yaptıgˆı algıyla aynı konuların es¸ zamanlı bu hesapta da is¸lendigˆinin o¨zellikle dikkat c¸ekici bulunduğu aktarıldı.

Hesabın kurucusu olduğu tespit edilen ve firari olduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarılan sanık Said Sefa'nın, terör örgütünün sosyal medyadaki propaganda aracı olarak kullandığı "fuatavni" hesabının kurucusu olduğu belirtilen iddianamede, sanık Sefa hakkında "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütü yönetmek" suçundan da 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

-Medya yapılanması soruşturması sürüyor

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesince 13 Şubat'ta kabul edilen iddianamede, diğer 28 sanık hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan ayrı ayrı 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi. Sanıklar yarın Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayında hakim karşısına çıkacak. Duruşmalar 28, 29, 30 ve 31 Mart'ta sürecek.

Öte yandan, bu açılan davanın dışında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, FETÖ'nün medya yapılanmasına yönelik soruşturmalar ise tüm hızıyla sürüyor. Söz konusu bu soruşturmalar kapsamında, "fuatavni" hesabını Said Sefa'dan sonra kullanan şüpheli ile örgütün mensubu olduğu tespit edilen şüpheliler hakkında işlem yapılarak ikinci bir iddianamenin yazımına geçileceği öğrenildi.

Adana'da kaçak 1590 paket sigara ele geçirildi Adana'da kaçak 1590 paket sigara ele geçirildi NEHİRDE 5 GÜN SONRA CESEDİ BULUNAN FERHAT, TOPRAĞA VERİLDİ NEHİRDE 5 GÜN SONRA CESEDİ BULUNAN FERHAT, TOPRAĞA VERİLDİ Çocuklarının kavgasına dahil olan iki kardeş ağabeyini başından vurduktan sonra intihar etti Çocuklarının kavgasına dahil olan iki kardeş ağabeyini başından vurduktan sonra intihar etti

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fetö'nün Medya Ayağı Yarın Hakim Karşısına Çıkıyor - Son Dakika


Advertisement