Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması - Son Dakika

Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması

16.11.2017 13:40
Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması, System.String[]

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, "OHAL kalkmadan seçim ittifakları üzerine konuşmak gerçekçi olmaz. Önce OHAL'i kaldırın, demokratik siyaset zemini oluşturun. Ondan sonra insanlar kiminle ittifak yapar ya da yapmaz kendi teveccühleridir.

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, "OHAL kalkmadan seçim ittifakları üzerine konuşmak gerçekçi olmaz. Önce OHAL'i kaldırın, demokratik siyaset zemini oluşturun. Ondan sonra insanlar kiminle ittifak yapar ya da yapmaz kendi teveccühleridir." dedi.

Yiğitalp, partisinin diğer Diyarbakır Milletvekilleri Felaknas Uca ve İmam Taşçıer ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Sur ve Hasankeyf'te tarihi dokuya ve kültürel yapıya uygun olmayan şehircilik ve kamulaştırma çalışmaları yürütüldüğünü öne sürdü.

Diyarbakır ve çevresinde bir yıkım yaşandığını, kentin kimliğinden uzaklaştırıldığını ileri süren Yiğitalp, bu durumun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kent kültürünün korunmasına yönelik sözleriyle de bağdaşmadığını savundu.

Yiğitalp, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sur'un demografik yapısını bozan, sosyolojik yapısını yerle bir eden bir siyaset izlendiğinin farkındayız. Oranın, yüzde 75 oy alan partisinin vekillerinin buna itiraz etme konusundaki sesini duymazdan geleceksiniz, böyle bir şey mümkün değil. Biz Türkiye'nin üçüncü büyük partisiyiz. Yapılacak her şeyde bizim de sözümüz ve itirazımız var. Her şeyden önce bizim sözümüz ve itirazımız, oranın yerel halkının sözü ve itirazıdır. Diyarbakır'da yaşanlara, oradaki tarihe saygı duymak zorundasınız."

Yiğitalp, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Türkiye'nin, İranlı işadamı Rıza Sarraf'la ilgili olarak ABD yönetimine nota vermesine ilişkin soruya Yiğitalp, "Rıza Sarraf bu ülkenin sorunu değil, bu hükümetin sorunudur. 80 milyon insan Rıza Sarraf üzerinden gelecek inşa etmiyor. Hükümet kendi geleceğini Rıza Sarraf üzerinden inşa ediyor." yanıtını verdi.

Yiğitalp, seçim ittifaklarına yönelik bir soruya da ülkenin OHAL koşullarında olduğuna işaret etti.

Bu koşullarda yapılan hiçbir ölçümün gerçekçi olamayacağını öne süren Yiğitalp, "OHAL kalkmadan ittifaklar üzerine konuşmak gerçekçi olmaz. Önce OHAL'i kaldırın, demokratik siyaset zemini oluşturun. Ondan sonra insanlar kiminle ittifak yapar ya da yapmaz kendi teveccühleridir." diye konuştu.

- Kaynak: AA

Son Dakika Politika Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması - Son Dakika


Son Dakika

Ünlü şarkıcı Sibel Tüzün, Ankara Anlaşması'yla Londra'ya yerleşti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Hastanelerimiz, yoğun bakımlar doluyor Tartışmalı Oxford-Astrazeneca koronavirüs aşısı yeniden incelenecek Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştı İranlı nükleer bilimci Fahrizade'nin öldürülmesi sonrası Netanyahu'dan itiraf gibi sözler: Gergin günler bizi bekliyor Jese Rodriguez'in sevgilisinin doğum günü partisine gitmesi taraftarı çileden çıkardı Taksici, oğlunu ziyarete gittiği cezaevi önünde 9 kurşunla öldürüldü İlk tesettürlü model Halima Aden, 'Bana göre değil' diyerek mankenliği bıraktı