HİNDİSTAN CUMHURİYET BAYRAMI'NIN 74'ÜNCÜ YILI İSTANBUL'DA KUTLANDI - Son Dakika

HİNDİSTAN CUMHURİYET BAYRAMI'NIN 74'ÜNCÜ YILI İSTANBUL'DA KUTLANDI

28.01.2023 11:43

? Hindistan Cumhuriyet Bayramı'nın 74'üncü yıl dönümü İstanbul'da bir otelde verilen resepsiyonla kutlandı.

? Hindistan Cumhuriyet Bayramı'nın 74'üncü yıl dönümü İstanbul'da bir otelde verilen resepsiyonla kutlandı. Işık yakma töreniyle başlayan resepsiyonda iki ülkenin milli marşları okundu, pasta kesildi. Yöresel dans gösterlerinin yapıldığı gecede konuklara Hindistan yemekleri de ikram edildi.

Hindistan'ın 74'üncü Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu İstanbul Başkonsolosu Sudhi Choudhary ve Kanav Bhartendu ev sahipliğinde gerçekleşti. Resepsiyona İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Bozkurt Gevrek, Hindistan Büyükelçisi Dr. Virander Paul ve eşi Racheline Shadap, Bahcesehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz, DEİK Hindistan Türkiye iş Konseyi Başkanı Hülya Gedik, DHA Genel Müdürü Celal Korkut, başkonsoloslar, iş insanları, Türkiye'deki Hindistan firmalarının temsilcileri ve her iki ülkeden konuklar katıldı.

Işık yakma töreniyle başlayan resepsiyonda iki ülkenin milli marşları okundu. Ardından açılış konuşmalarına geçildi. Daha sonra Hindistan'ın yöresel müzikleri çalınarak dans gösterisi yapıldı. Program konuklara yöresel yemeklerin ikramıyla sona erdi.

G20 başkanlığını alan Hindistan 2023'ü Uluslararası 'darı yılı' olarak ilan etmişti. O nedenle gecede İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Bozkurt Gevrek'e ülkenin darılarını içeren ürünlerin olduğu hediye paketi takdim edildi.

"TÜRKİYE VE HİNDİSTAN ARASINDA YÜZYILLARI AŞAN SAMİMİ BAĞLAR MEVCUTTUR"

Kutlama resepsiyonunda konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Bozkurt Gevrek, 'Hindistan halkını, konukları sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Hindistan Milli Günü kutlu olsun. Tarihi ve kültürel açıdan iki dost ülke olan Türkiye ve Hindistan arasında yüzyılları aşan samimi bağlar mevcuttur. Hindistan halkının milli mücadelemize verdiği gönülden destek, Türkiye tarafından her zaman memnuniyetle hatırlanmaktadır. Hindistan hergün büyüyen ekonomisi, geniş pazarı, askeri gücü, uzay ve bilişim teknolojisi, zengin insan kaynağı, köklü tarihi ve kültürel mirasıyla bölgesi ve dünya için parlak bir gelecek vadediyor. Ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkiler karşılıklı ziyaretlerle gelişiyor. Sosyal, kültürel, siyasi ve ekonomik iş birliklerimiz güçlenerek devam ediyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Hindistan Başbakanı Sayı. Narendra Modi'nin Eylül 2022 Şanghay İşbirliği Örgütü Semerkant Zirvesi'nde bir araya gelmesi bu güçlü ilişkilerin en güzel yansımasıdır. Atatürk ve Gandhi'nin mirasçısı kadim milletlerimizin Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında gayret ve emeklerinin karşılığını fazlasıyla alacağına yürekten inanıyorum' dedi.

"BİZLER İSTİKRARLI TOPLUMLARI VE CANLI EKONOMİLERİ OLAN İKİ GENÇ CUMHURİYETİZ"

İki ülke ilişkilerinin önemine vurgu yapan İstanbul Başkonsolosu Sudhi Choudhary ise 'Hindistan ve Türkiye sadece iki ülke değil, bizler sanatta, mimaride, dilde ve yemekte güçlü bir tarihi bağa sahip, iki medeniyetiz. Hindistan ve Türk halkı bin yıldır etkileşim halindeler. Hızla dönüşen bir dünyada birbirimize destek olduk. Topraklarımızın yetiştirdiği önemli isimler birbirlerinden ilham almışlardır. Ülkelerimizdeki milyonlarca kişiye hala ilham olmaya devam ediyorlar. Hindistan Cumhuriyet Bayramı'nın 74'üncü yılını kutlarken Türkiye ise 100'üncü yılını kutlayacak. Bizler istikrarlı toplumları ve canlı ekonomileri olan iki genç cumhuriyetiz, demokratik ülkeleriz. BM ve G20'deki görevlerimiz ile ifadelerimizde de görüldüğü üzere uluslararası oyuncularız. 2023 yılı Hindistan için çok özel bir tarihtir, G20'de başkanlığı üstlendi. Hindistan'ın teması 'tek dünya, tek aile, tek gelecek' gibi geniş kapsamlı G20 gündemi ile sonuç odaklı yaklaşımı vurgulandı. Hindistan ve Türkiye doğal ortaklardır. Bizler birçok alanda yakınen birlikte çalışıyoruz. Karşılıklı fayda için daha da kapsamlı ilişkileri geliştirebilecek imkanlar var. Bu özel kutlamamızda yer alan konuklarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
Prof. Dr. İlber Ortaylı, kütüphane konuşmalarına konuk oldu Prof. Dr. İlber Ortaylı, kütüphane konuşmalarına konuk oldu Hindistan'da depremzedelere yönelik 'Dost Operasyonu'na övgü için bisiklet turu düzenlendi Hindistan'da depremzedelere yönelik 'Dost Operasyonu'na övgü için bisiklet turu düzenlendi Haftanın tarihine bakış Haftanın tarihine bakış

Son Dakika Güncel HİNDİSTAN CUMHURİYET BAYRAMI'NIN 74'ÜNCÜ YILI İSTANBUL'DA KUTLANDI - Son Dakika


Advertisement