Son dakika Şanghay İşbirliği Örgütü haberleri, Şanghay İşbirliği Örgütü son dakika, son dakika Şanghay İşbirliği Örgütü

Son Dakika Şanghay İşbirliği Örgütü Haberleri

 • Çin Devlet Başkanı Şi'nin Vietnam ziyareti, ikili ilişkileri yeniden tanımladı
  13 Ara Çin Devlet Başkanı Şi'nin Vietnam ziyareti, ikili ilişkileri yeniden tanımladı

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Vietnam ziyareti, iki ülke arasında "kapsamlı stratejik ortaklık" olarak tanımlanan ilişkinin, "ortak geleceği paylaşan Çin-Vietnam topluluğu" hedefiyle derinleştirilmesine yönelik mutabakata tanıklık etti.

 • Putin, BAE Devlet Başkanı Zayed Al Nahyan ile görüştü
  06 Ara Putin, BAE Devlet Başkanı Zayed Al Nahyan ile görüştü

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus Su-35 savaş uçaklarının korumasında Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'ye geldi. Başkanlık sarayında görkemli bir törenle karşılanan Putin, BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile görüştü.

 • Putin, BAE'ye Su-35 savaş uçaklarıyla geldi
  06 Ara Putin, BAE'ye Su-35 savaş uçaklarıyla geldi

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus Su-35 savaş uçaklarının korumasında Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'ye geldi. Putin, BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile gerçekleştirdiği görüşmede, 'BAE, Rusya'nın Arap dünyasındaki kilit ticaret ortağıdır' dedi.

 • Rusya Savunma Bakanı: Ukrayna 125 binden fazla asker ve 16 binden fazla silah kaybetti
  01 Ara Rusya Savunma Bakanı: Ukrayna 125 binden fazla asker ve 16 binden fazla silah kaybetti

  Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna'nın gerçekleştirdiği karşı saldırıda 125 binden fazla asker ve 16 binden fazla silah kaybettiğini iddia etti. Şoygu, Rus ordusunun Ukrayna'daki eylemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu ve Rus birliklerinin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine büyük zarar verdiğini savundu. Ayrıca, Rus Silahlı Kuvvetlerinin yeni bir akademik döneme başladığını ve özel askeri operasyonlara odaklanacaklarını belirtti.

 • CHP Genel Başkanı Özel, Memleketi Manisa'da: 'Yerel Seçimler, Gelecek Genel Seçimlerin Anahtarı Olacak.
  07 Kas CHP Genel Başkanı Özel, Memleketi Manisa'da: "Yerel Seçimler, Gelecek Genel Seçimlerin Anahtarı Olacak.

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, memleketi Manisa’da CHP İl Başkanlığı önündeki partililere ve vatandaşlara seslendi. Özel, “Bu iktidar, bu halkı; bu fakirlik, bu hayat pahalılığı, bu enflasyon, bu işsizlikle daha fazla tutamaz. Yerel seçimler, gelecek genel seçimlerin anahtarı olacak. Hep birlikte çalışacağız, hep birlikte başaracağız; iktidarı değiştireceğiz” dedi.

 • İran, ŞİÖ üyelerine saldırmazlık paktı teklif etti
  02 Kas İran, ŞİÖ üyelerine saldırmazlık paktı teklif etti

  İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Askeri Başdanışmanı Yahya Rahim Safevi, Çin'de gerçekleşen Pekin Xiangshan Forumu'nda ŞİÖ üyelerine saldırmazlık paktı imzalanmasını teklif etti. Safevi, Çin ve İran silahlı kuvvetlerinin ortak bir anlayışa varması gerektiğini belirtti ve ŞİÖ üyeleri arasında ortak güvenlik ve kalıcı barışın sağlanması için saldırmazlık paktının bir model olabileceğini ifade etti. İran, geçtiğimiz eylülde ŞİÖ'ye tam üye olarak katılmıştı.

 • Şanghay İşbirliği Örgütü Başkanlar Konseyi 22. Toplantısı Yapıldı
  26 Eki Şanghay İşbirliği Örgütü Başkanlar Konseyi 22. Toplantısı Yapıldı

  Şanghay İşbirliği Örgütü üye ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te 22'incisi düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Çin Başbakanı Li Qiang, toplantıda dış müdahaleye ve blok temelli çatışmalara karşı güçlü bir şekilde karşı koyma çağrısı yaptı. Toplantıda ayrıca ŞİÖ'nün 2024 eylem planı kabul edildi.

 • Çin Başbakanı Li Çiang, Rusya ile işbirliğinin üçüncü tarafları hedef almadığını belirtti
  26 Eki Çin Başbakanı Li Çiang, Rusya ile işbirliğinin üçüncü tarafları hedef almadığını belirtti

  Çin Başbakanı Li Çiang, Rusya ile giderek gelişen işbirliğinin herhangi bir üçüncü tarafı hedef almadığını ve üçüncü tarafça bozulamayacağını bildirdi. Li, Çin ile Rusya arasındaki işbirliğinin iki halkın yararına dünya kalkınmasına katkı sağlamayı, eşitliği ve korumayı hedeflediğini belirtti. Ayrıca Li, Çin'in Rusya ile kalkınma stratejilerini uyumlaştırmayı, ticaret, yatırımlar ve enerji alanında işbirliği ile coğrafi bağlantılılığı artırmayı istediğini belirtti.

 • ŞİÖ Üye Ülkeleri Güçlü Bir Bölgesel Güvenlik Bariyeri İnşa Etmeli
  26 Eki ŞİÖ Üye Ülkeleri Güçlü Bir Bölgesel Güvenlik Bariyeri İnşa Etmeli

  Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üye ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Çin Başbakanı Li Qiang, toplantıda yaptığı konuşmada, üye ülkelerin dış müdahaleye ve blok temelli çatışmalara karşı güçlü bir bölgesel güvenlik bariyeri inşa etmeleri gerektiğini vurguladı.

 • Kırgızistan Başbakanı ŞİÖ Diyalog Ortaklarıyla İşbirliği Yol Haritası Geliştirilmesi Gerektiğini Söyledi
  26 Eki Kırgızistan Başbakanı ŞİÖ Diyalog Ortaklarıyla İşbirliği Yol Haritası Geliştirilmesi Gerektiğini Söyledi

  Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) diyalog ortaklarıyla işbirliğine yönelik bir yol haritasının geliştirilmesi ve benimsenmesi gerektiğini söyledi. Kırgızistan, ŞİÖ 22. Hükümet Başkanları Zirvesi'ne ev sahipliği yaptı. Zirvede, ekonomi, ticaret, gıda güvenliği ve iklim değişikliği gibi konular ele alındı ve toplam 14 belgeye imza atıldı.

 • Kırgızistan, İran'ın deniz limanlarını kullanmak istiyor
  25 Eki Kırgızistan, İran'ın deniz limanlarını kullanmak istiyor

  Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov, denize kıyısı olmayan ülkesinin transit ve ulaştırma amacıyla İran'ın deniz limanlarını kullanmak istediğini belirtti. Caparov, İran'ı Şanghay İşbirliği Örgütü'ne tam üyelik almasından dolayı tebrik ederken, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir de İran'ın Kırgızistan ile dostluk ve ortaklık temelinde ilişkileri güçlendirmek istediğini ifade etti.

 • Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya ile ilişkilerin uzun vadeli bir taahhüt olduğunu belirtti
  18 Eki Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya ile ilişkilerin uzun vadeli bir taahhüt olduğunu belirtti

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya ile gelişen ilişkilerin günlük menfaatlerle şekillenen bir yakınlaşma değil uzun vadeli bir stratejik taahhüt olduğunu bildirdi. Şi, iki ülke arasındaki ilişkinin daimi iyi komşuluk ve karşılıklı faydaya dayalı işbirliğinden güç aldığını vurgulayarak, Rusya ile ilişkilerin günlük menfaatlerden ziyade uzun vadeli bir taahhüt olduğunu ifade etti. Ayrıca, Çin'in Rusya ile pratik işbirliğine yeni boyutlar eklemeye devam edeceğini ve iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin 75. yılını kutlayacaklarını belirtti.

 • Putin, stratejik ortaklığı perçinlemek için Ukrayna Savaşı'ndan bu yana ilk kez Pekin'de
  17 Eki Putin, stratejik ortaklığı perçinlemek için Ukrayna Savaşı'ndan bu yana ilk kez Pekin'de

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'daki savaş nedeniyle ABD ve Batı ile ilişkilerinde gerilimlerin sürdüğü bir dönemde, "stratejik ortağı" olarak gördüğü Çin'e ziyaret gerçekleştirdi.

 • Çin Dışişleri Bakanı, BMGK'nın İsrail-Filistin çatışmasında acil adım atmasını istedi
  16 Eki Çin Dışişleri Bakanı, BMGK'nın İsrail-Filistin çatışmasında acil adım atmasını istedi

  Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmede, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin İsrail-Filistin çatışmasında acil adım atması gerektiğini vurguladı. Vang, çatışmanın sona erdirilmesi, müzakerelerin başlaması ve insani yardım kanallarının oluşturulması gerektiğini belirtti. Ayrıca, Rusya ve Çin arasındaki işbirliği ve uluslararası konular da görüşüldü.

 • Semerkant, Dünya Turizm Örgütü Genel Kuruluna ilk kez ev sahipliği yapıyor
  16 Eki Semerkant, Dünya Turizm Örgütü Genel Kuruluna ilk kez ev sahipliği yapıyor

  Özbekistan'ın Semerkant şehri, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) Genel Kuruluna ilk kez ev sahipliği yapıyor.

 • İsrail'deki savaş IMEC projesini rafa kaldırabilir
  12 Eki İsrail'deki savaş IMEC projesini rafa kaldırabilir

  Dr. Hüseyin Korkmaz, 7 Ekim saldırılarının ardından Filistin-İsrail çatışmasının Çin'in Kuşak ve Yol Girişimi'ne alternatif planlanan IMEC projesine etkilerini AA Analiz için kaleme aldı.

 • Çin, Şi Cinping'in küresel topluluk vizyonunu açıkladı
  26 Eyl Çin, Şi Cinping'in küresel topluluk vizyonunu açıkladı

  Çin, Devlet Başkanı Şi Cinping'in 10 yıl önce dile getirdiği küresel topluluk vizyonunu kamuoyuna açıkladı. Belgede, Çin'in bu vizyon doğrultusunda çalıştığı ve daha fazla ülkenin katıldığı vurgulandı. Çin, dış politika hedefini ifade eden bu vizyonu diplomaside de kullanıyor.

 • Kırgızistan'da Avrasya-Anti-Terör-2023 Tatbikatı Gerçekleştirildi
  21 Eyl Kırgızistan'da Avrasya-Anti-Terör-2023 Tatbikatı Gerçekleştirildi

  Kırgızistan'da, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üye bazı ülkelerin katılımıyla 'Avrasya-Anti-Terör-2023' gerçekleştirildi. Tatbikata, BDT üyesi devletler ve ŞİÖ üyesi Ermenistan, Belarus, Hindistan, İran, Kazakistan, Çin, Kırgızistan, Pakistan, Rusya, Tacikistan ve Özbekistan'dan ilgili güvenlik kurumlarının heyetleri katıldı. Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi ve BDT üye devletlerin Terörle Mücadele Merkezi, dün başkent Bişkek'te terörizm ve aşırıcılıkla mücadele uluslararası konferansı düzenlemişti.

 • Rusya Devlet Başkanı Putin'den, Çin'e 'tek kutuplu hegemonyaya direnme' çağrısı Açıklaması
  21 Eyl Rusya Devlet Başkanı Putin'den, Çin'e "tek kutuplu hegemonyaya direnme" çağrısı Açıklaması

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD öncülüğündeki G7 ülkelerinin Ukrayna'daki savaş nedeniyle Moskova üzerindeki baskısını artırdığı bir dönemde Çin'e, "tek kutuplu hegemonyaya direnme" çağrısı yaptı.

 • Rusya Savunma Bakanı Şoygu: Rusya ve İran arasındaki etkileşim yeni bir seviyeye ilerliyor
  20 Eyl Rusya Savunma Bakanı Şoygu: Rusya ve İran arasındaki etkileşim yeni bir seviyeye ilerliyor

  Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ABD ve ortaklarının karşı çıkmasına rağmen Moskova ile Tahran arasındaki etkileşimin yeni bir seviyeye ilerlediğini söyledi. Şoygu, İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiyani ile görüşmesinde, Rusya ve İran'ın planladığı tüm faaliyetleri hayata geçirmeyi amaçladıklarını belirtti. Ayrıca, Orta Doğu'da istikrar ve güvenliğin güçlendirilmesi alanında daha fazla ortak eyleme hazır olduklarını kaydeden Şoygu, Rusya-İran diyaloğunun yoğun bir şekilde geliştiğini dile getirdi. İran Savunma Bakanı Aştiyani ise İran ile Rusya arasındaki askeri ve savunma işbirliğinin bölgesel ve uluslararası güvenlik ve istikrarı güçlendirme hedefi doğrultusunda ilerlediğini ifade etti.

 • Çin ve Rusya, çok kutuplu bir dünya düzenine katkıda bulunmaya hazır
  18 Eyl Çin ve Rusya, çok kutuplu bir dünya düzenine katkıda bulunmaya hazır

  Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Rusya ile çok kutuplu bir dünyanın oluşumu ve daha adil bir dünya düzeninin kurulmasına katkıda bulunmaya hazır olduklarını söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Moskova'da bir araya geldi.

 • Özbekistan bağımsızlığının 32'nci yılını kutluyor
  01 Eyl Özbekistan bağımsızlığının 32'nci yılını kutluyor

  Özbekistan, eski Sovyetler Birliği'nin parçalanmasının ardından ilan ettiği bağımsızlığının 32'nci yılını kutluyor.

 • Gelişen Asya'nın kilit noktası: Orta Asya ülkeleri
  30 Ağu Gelişen Asya'nın kilit noktası: Orta Asya ülkeleri

  Gelişen Asya'nın kilit konumundaki Orta Asya ile Avrupa Birliği (AB), Rusya, ABD, Çin ve Körfez Arap devletleri arasındaki işbirliğini geliştirme mekanizmaları dikkat çekici düzeye ulaştı.

 • İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi: Ülke Ekonomisini Batılı Ülkelerin İsteklerine Bağlamayacağız
  29 Ağu İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi: Ülke Ekonomisini Batılı Ülkelerin İsteklerine Bağlamayacağız

  İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, nükleer anlaşmayı yeniden canlandırmayı hedefleyen müzakereler yoluyla yaptırımların kaldırılması için çaba gösterdiklerini ancak ülke ekonomisini Batılı ülkelerin isteklerine bağlamayacaklarını söyledi.

 • İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi: Batı İran'ı yalnızlaştıramadı
  29 Ağu İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi: Batı İran'ı yalnızlaştıramadı

  İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, gerçekleştirdiği basın toplantısında Batı'nın İran'a karşı izlediği stratejilerin başarısız olduğunu belirtti. Reisi, İran'ın komşu ve müttefik ülkelerle ilişkilerinin güçlendiğini ve düşmanın halkı hayal kırıklığına uğratma çabalarının başarısız olduğunu vurguladı.

 • İran, BRICS üyeliğiyle neyi hedefliyor?
  29 Ağu İran, BRICS üyeliğiyle neyi hedefliyor?

  Dr. Mehmet Koç, 15. BRICS Zirvesi'nde üyeliğe davet edilen İran'ın üyelikten olası ekonomik ve diplomatik kazanımlarını AA Analiz için kaleme aldı.

 • İran'ın BRICS'e Üye Olma Çabası ABD Yaptırımlarını Etkisiz Hale Getirme Düşüncesiyle İlgili
  25 Ağu İran'ın BRICS'e Üye Olma Çabası ABD Yaptırımlarını Etkisiz Hale Getirme Düşüncesiyle İlgili

  Tahran yönetiminin BRICS'e üye olma çabasının ardında ABD yaptırımlarını etkisiz hale getirme düşüncesi olduğu ifade ediliyor. İran'ın BRICS üyeliğiyle dolar baskısından kurtulmayı hedeflediği belirtiliyor. İranlı uzmanlar, Tahran yönetiminin Doğu yanlısı tutumunun bu çabada etkili olduğunu ve Çin'in meziyetlerinden faydalanmayı amaçladığını söylüyor. Ancak bazı uzmanlar, denge politikası yürüten ülkelerin küresel dönüşümün tam olarak gerçekleşmediğini kabul edip daha derin bir bakış açısına sahip olduğunu vurguluyor. İran'da Doğu'ya ideolojik bir yaklaşımın güçlü olduğu ve radikal muhafazakar grupları desteklediği ifade ediliyor. Tahran yönetiminin BRICS ve Şanghay İşbirliği Örgütü'ne üye olma çabasının aynı zamanda ülke içi siyasi grupların çekişmesi olduğu da belirtiliyor. BRICS'in davetiyle birlikte İran'ın 2024 yılında üye ülke sayısı 11'e yükselecek.

 • Çin Savunma Bakanı Rusya'yı Ziyaret Etti, İşbirliğini Geliştirmek İstiyor
  15 Ağu Çin Savunma Bakanı Rusya'yı Ziyaret Etti, İşbirliğini Geliştirmek İstiyor

  Çin Savunma Bakanı Li Şangfu, Rusya'yı ziyaretinde iki ülke arasındaki askeri ilişkilerin gelişmesinden memnuniyetini dile getirerek, işbirliğini daha da güçlendirmek istediklerini bildirdi. Li, Çin-Rusya askeri ilişkilerinin ittifak kurmama, cepheleşmeme ve üçüncü tarafları hedef alamama ilkelerine dayandığını vurguladı. Ayrıca, Çin'in Rusya ile olan askeri işbirliğinin dünyada barışa ve istikrara katkı sağlayacağına inandığını belirtti. Li, ayrıca Şanghay İşbirliği Örgütü kapsamında güvenlik alanındaki çalışmaları artırmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

 • Rusya ve Çin Dışişleri Bakanları Telefonda Görüştü
  07 Ağu Rusya ve Çin Dışişleri Bakanları Telefonda Görüştü

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile telefonda görüşerek, Vang'ı bakanlığa atanmasından dolayı tebrik etti. Görüşmede, Rusya-Çin ilişkilerinin istikrar ve olumlu dinamikler gösterdiği vurgulandı. Ayrıca, Batı bloğunun Rusya ve Çin ilişkilerine yönelik zıtlaşma politikalarına karşı olduklarını belirttiler. Ukrayna krizi dahil bir dizi bölgesel konu da ele alındı ve Moskova ve Pekin arasındaki uyumlu yaklaşım vurgulandı.

 • Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Türkiye, Rus tahılının işlenmesini ve ihtiyacı olan ülkelere gönderilmesini istiyor
  13 Tem Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Türkiye, Rus tahılının işlenmesini ve ihtiyacı olan ülkelere gönderilmesini istiyor

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin, Rus tahılının işlenmesini ve ihtiyacı olan ülkelere gönderilmesini istediğini söyledi. Lavrov, Türkiye'nin Rus tahılının işlenmesine ve ihtiyacı olan yoksul ülkelere bağımsız olarak yardım edilmesini sağlayacak bir plana katılmakla ilgilendiğini vurguladı. Ayrıca, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in Rusya ve Çin'e karşı Asya ve Avrupa Birliği'nden ortaklarla daha yakın çalışacakları açıklamasını değerlendiren Lavrov, böyle bir politikanın beyhude olduğunu bildirdi. Lavrov, İran'ın nükleer programına ilişkin yeni anlaşma beklentisinin gerçekçi olmadığını ve Rusya'nın Avrasya Ekonomik Birliği, Şanghay İşbirliği Örgütü ve Güneydoğu Asya Uluslar Birliği ile işbirliğinin daha da geliştirilmesi konusunda iyimser olduğunu belirtti.

 • Özbekistan'da Cumhurbaşkanı Erken Seçimi Tamamlandı
  09 Tem Özbekistan'da Cumhurbaşkanı Erken Seçimi Tamamlandı

  Özbekistan'da 30 Nisan'da yapılan referandum sonucunda kabul edilen anayasa değişikliğinin ardından cumhurbaşkanı erken seçimi düzenlendi. Seçimlerde dört aday yarıştı ve oy kullanma işlemi yerel saatle 08.00'de başlayıp 20.00'de sona erdi. Seçim sonuçları ve katılım oranı yarın açıklanacak.

 • Özbekistan'da Cumhurbaşkanı Seçimi Geçerliliği İçin Asgari Katılım Oranına Ulaşıldı
  09 Tem Özbekistan'da Cumhurbaşkanı Seçimi Geçerliliği İçin Asgari Katılım Oranına Ulaşıldı

  Özbekistan'da yapılan cumhurbaşkanı erken seçiminde seçmenlerin yüzde 33,54'ü oy kullandı. Bu oran, seçimlerin geçerli sayılması için gereken asgari katılım oranını karşıladı. Seçimlerde dört aday yarışırken, oy verme işlemi akşam saat 20.00'de sona erecek. Seçim sonuçlarını takip etmek için 800'e yakın uluslararası gözlemci ve 2 binden fazla gazeteci görev yapıyor.

 • Özbekistan'da Cumhurbaşkanı Seçimi Başladı
  09 Tem Özbekistan'da Cumhurbaşkanı Seçimi Başladı

  Özbekistan'da 7 yıl süreyle görev yapacak yeni cumhurbaşkanını belirlemek için seçmenler sandık başına gidiyor. Seçimde dört aday yarışırken, katılım yüzde 33'ü aşması halinde seçimler geçerli sayılacak. Uluslararası gözlemciler ve gazeteciler de seçimleri takip ediyor.

 • Özbekistan'da cumhurbaşkanı seçimi için yarın sandık başına gidilecek
  08 Tem Özbekistan'da cumhurbaşkanı seçimi için yarın sandık başına gidilecek

  Özbekistan'da halk, yeni cumhurbaşkanını seçmek için yarın sandık başına gidecek.

 • ŞİÖ Zirvesi'nde Yeni Delhi Deklarasyonu kabul edildi
  04 Tem ŞİÖ Zirvesi'nde Yeni Delhi Deklarasyonu kabul edildi

  Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi'nde düzenlenen Devlet Başkanları Konseyi'nde, Yeni Delhi Deklarasyonu kabul edildi. Üye devletler terörizm, ayrılıkçılık ve radikalleşmeyle mücadeleye bağlılıklarını yineledi. Deklarasyonda karşılıklı saygı prensipleri vurgulanarak, anlaşmazlıkların ve krizlerin diyalog ve uzlaşıyla çözülmesine vurgu yapıldı. Ayrıca terörist, ayrılıkçı ve radikal grupların faaliyetleriyle mücadelede uluslararası toplumun ortak hareket etmesinin önemi vurgulandı. ŞİÖ bölgesinde güvenliği ve istikrarı korumanın en önemli yönteminin Afganistan'daki durumun çözülmesi olduğu belirtildi. Aynı zamanda, uluslararası uyuşturucu kontrol sözleşmesi veya benzeri bir sistemin uygulanmasının önemi vurgulandı. ŞİÖ 2030 Ekonomik Kalkınma Stratejisi'nin uygulanmasının önemine değinilen deklarasyonda, çevrenin korunması ve iklim değişikliğinin engellenmesi gibi alanlarda işbirliğinin önemi vurgulandı. İran'ın tam üyeliği ve Belarus'un üyelik başvurusunun önemi de bildiride yer aldı. Hindistan'ın ŞİÖ Başkanlığı Kazakistan'a devredildi ve gelecek Devlet Başkanları Konseyi 2024'te bu ülkede toplanacak.

 • Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, ŞİÖ-Afganistan Temas Grubu'nun yeniden başlatılmasını umuyor
  04 Tem Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, ŞİÖ-Afganistan Temas Grubu'nun yeniden başlatılmasını umuyor

  Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Afganistan'ın yakın komşuları olan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ülkelerinin, Afgan sorununa uzun vadeli bir siyasi çözümün bulunmasını en çok isteyenlerden olduğunu belirterek, ŞİÖ-Afganistan Temas Grubu formatında ortak çalışma ve istişarelerin yeniden başlatılmasının uygun olacağını umduğunu söyledi. Mirziyoyev ayrıca, uluslararası ilişkiler sisteminde köklü değişikliklerin yaşandığını ve yapıcı bir diyaloğun kurulmasına güçlü bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

 • BM Genel Sekreteri, ŞİÖ Üyelerine Diyalog ve İşbirliği Çağrısı Yaptı
  04 Tem BM Genel Sekreteri, ŞİÖ Üyelerine Diyalog ve İşbirliği Çağrısı Yaptı

  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, ŞİÖ üyelerine küresel ısınma, eşitsizlik ve yeni teknolojilerin yönetilmesi gibi sınamaları çözmek için diyalog ve işbirliği çağrısı yaptı. Guterres, ŞİÖ Liderler Zirvesi'ne gönderdiği mesajda, dünyanın artan bölünmüşlük ve gerginlikler bağlamında birlikte çalışması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, iklim krizi, yapay zeka ve ülkeler arasındaki eşitsizlik gibi temel alanlarda birlikte hareket etmenin önemine dikkat çekti.

 • İran, Şanghay İşbirliği Örgütüne tam üye oldu
  04 Tem İran, Şanghay İşbirliği Örgütüne tam üye oldu

  - İran, Şanghay İşbirliği Örgütüne tam üye oldu Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları 23'üncü zirvesinde İran'ın örgüte tam üyeliğine ilişkin karar alındı.

 • Kazakistan Cumhurbaşkanı ŞİÖ'nün sürdürülebilir vizyon sunmasını istedi
  04 Tem Kazakistan Cumhurbaşkanı ŞİÖ'nün sürdürülebilir vizyon sunmasını istedi

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Şanghay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ) dünyaya sürdürülebilir bir vizyon sunması gerektiğini belirterek, ülkelerin asıl görevinin Doğu ile Batı arasındaki jeopolitik çatlağı önlemek olduğunu söyledi. Tokayev, ŞİÖ'nun genişlemesine ve örgütün küresel rolünü güçlendirmeye devam edeceklerini vurguladı. Ayrıca, enerji alanında işbirliğinin güçlendirilmesi ve çevre sorunlarının çözümü için çabaların birleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

 • İran Cumhurbaşkanı Reisi, ŞİÖ üyeleri arasında ticaretin ulusal para birimleriyle yapılması gerektiğini söyledi
  04 Tem İran Cumhurbaşkanı Reisi, ŞİÖ üyeleri arasında ticaretin ulusal para birimleriyle yapılması gerektiğini söyledi

  İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyesi ülkeler arasında ticaretin ulusal para birimleriyle yapılması gerektiğini belirtti. Reisi, ŞİÖ Liderler Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, İran'ın örgütteki varlığının kolektif güvenlik, sürdürülebilir kalkınma ve ilişkilerin genişletilmesine katkı sağlayacağını ifade etti. Ayrıca Reisi, uluslararası ticaret ve finansal alışverişlerde ulusal para birimlerinin kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini vurguladı.

 • ŞİÖ Zirvesinde Hindistan ve Çin Açıklamalar Yaptı
  04 Tem ŞİÖ Zirvesinde Hindistan ve Çin Açıklamalar Yaptı

  ŞİÖ'nün Hindistan'ın ev sahipliğinde düzenlenen zirvesinde Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping açıklamalar yaptı. Zirvenin gündeminde terörizm, bölgesel güvenlik ve refah konuları yer aldı. Modi, ŞİÖ'yü bir 'aile' olarak nitelendirerek örgütün vizyonunu güvenlik, ekonomik kalkınma, bağlantısallık, birlik, egemenliğe saygı, bölgesel bütünlük ve çevrenin korunması olarak belirtti. Modi ayrıca terörle mücadelenin önemine vurgu yaparak bazı ülkelerin sınır ötesi terörizmi kendi politikaları için kullandığını ve teröristlere sığınak sağladığını iddia etti. Cinping ise üyelerin dayanışma ve karşılıklı güveni güçlendirmesinin önemine dikkat çekti ve ekonomik iyileşme için pragmatik işbirliğinin gerekliliğini vurguladı. ŞİÖ, Türkiye'nin diyalog ortağı olarak yer aldığı bir örgüttür.

 • Putin: Rusya, dış baskılara ve yaptırımlara direniyor
  04 Tem Putin: Rusya, dış baskılara ve yaptırımlara direniyor

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Rusya'ya karşı hibrit savaş yürütüldüğünü ve benzeri görülmemiş ölçekte gayrimeşru yaptırımlar uygulandığını belirterek Rusya'nın dış baskılara ve yaptırımlara güvenle direndiğini vurguladı. Putin ayrıca, ŞİÖ ülkeleriyle ticaretin geçen yıl yüzde 37 artarak 263 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaştığını ifade etti.

 • Pakistan Başbakanı Şerif: Terörün diplomatik kazanç için kullanılmaması gerekiyor
  04 Tem Pakistan Başbakanı Şerif: Terörün diplomatik kazanç için kullanılmaması gerekiyor

  Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Hindistan'a atıfla diplomatik kazanç elde etmek için terörün kullanılmaması gerektiğini belirtti. Şerif, terörün her biçim ve tezahürünün kınanmasının önemini vurgulayarak, terör ve aşırıcılıkla mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, dini azınlıkların siyasi amaçlar için şeytanlaştırılmamasının önemine de dikkat çekti. Şerif, ŞİÖ ülkelerinin terör, aşırıcılık ve ayrılıkçılığa karşı ortak adımlar atması gerektiğini ve Afganistan'ın istikrarının önemli olduğunu vurguladı.

 • Putin: Rusya istikrarlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor
  04 Tem Putin: Rusya istikrarlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ülkenin istikrarlı bir şekilde geliştiğini ve Rus halkının hiç olmadığı kadar kenetlendiğini belirtti. Putin ayrıca, dünya genelindeki ekonomik durumu ve Rusya'nın karşılaştığı meydan okumaları değerlendirdi ve Rusya'nın tüm sorunları üzerinde etkisini hissettiğini vurguladı.

 • Putin ve Modi arasında telefon görüşmesi
  30 Haz Putin ve Modi arasında telefon görüşmesi

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Başbakan Modi, Rusya'nın kanun ve düzenin korunması ve ülkede istikrarın sağlanması konusundaki çabalarını desteklediğini ifade etti. İkili işbirliği ve güncel konuların ele alındığı görüşmede, liderler stratejik ortaklığın güçlendirilmesi ve temasların sürdürülmesi konusunda mutabık kaldı.

 • KGAÖ Dışişleri Bakanları Minsk'te Toplandı
  20 Haz KGAÖ Dışişleri Bakanları Minsk'te Toplandı

  Belarus'un başkenti Minsk'te Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) dışişleri bakanları toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, KGAÖ ülkelerinin ekonomide ortak eylem planı geliştirmesi gerektiği vurgulandı. Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Batı ülkelerini eleştirerek, KGAÖ coğrafyasında ekonomik ve ticari egemenliğin güçlendirilmesinin önemine dikkat çekti. Toplantıda ayrıca uluslararası güvenlik konuları ve bölgedeki gelişmeler ele alındı.

 • Hindistan'da ŞİÖ Zirvesi video konferans yoluyla yapılacak
  31 May Hindistan'da ŞİÖ Zirvesi video konferans yoluyla yapılacak

  Hindistan'ın ev sahipliğinde yapılacak bu yılki Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi'nin 4 Temmuz'da video konferans yoluyla gerçekleştirileceği bildirildi. Zirveye, örgüte üye ülkeler, Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan ve Özbekistan'ın yanı sıra İran, Belarus ve Moğolistan'ın gözlemci ülke olarak davet edildiği belirtildi.

 • Çin Devlet Başkanı Şi'den Rusya'ya 'temel çıkarlarda dayanışma ve eşgüdüm' mesajı
  24 May Çin Devlet Başkanı Şi'den Rusya'ya "temel çıkarlarda dayanışma ve eşgüdüm" mesajı

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Pekin'i ziyaret eden Rusya Başbakanı Mihail Mişustin ile yaptığı görüşmede, Çin ile Rusya'nın, temel çıkarlarını ilgilendiren konularda karşılıklı güçlü desteği sürdürmesi" ve "çok taraflı platformlarda eşgüdümü güçlendirmesi" gerektiğini belirtti.

 • Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari, AA'ya açıklamalarda bulundu Açıklaması
  24 May Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari, AA'ya açıklamalarda bulundu Açıklaması

  MUHAMMET NAZIM TAŞCI/ISLAMUDDIN SACID - Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari, Hindistan ile ikili ilişkiler konusunda hiçbir şeyin değişmediğini belirterek, "Ağustos 2019'da Cammu Keşmir'deki eylemlerden sonra Pakistan'ın ilkesel pozisyonu aynı kaldı.

 • Çin Devlet Başkanı Şi, Kırgız mevkidaşı Caparov ile Şian'da görüştü
  18 May Çin Devlet Başkanı Şi, Kırgız mevkidaşı Caparov ile Şian'da görüştü

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, bugün başlayan Çin-Orta Asya Zirvesi için Çin'i ziyaret eden Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile görüştü.

 • Kırgızistanda ŞİÖ 4. Uluslararası Issık Göl Maratonu Koşuldu
  13 May Kırgızistanda ŞİÖ 4. Uluslararası Issık Göl Maratonu Koşuldu

  Kırgızistan'ın Issık Göl Bölgesindeki Çolpon-Ata şehrinde düzenlenen Uluslararası Issık Göl Maratonu'na 23 ülkeden 3 binden fazla sporcu katıldı. Maratonun halklar arasında anlayış ve dostluğun pekişmesine katkı yapacağına inanıldı ve tüm katılımcılara madalya verildi. Maraton standartlarını tamamlayan sporcuların Dünya Şampiyonası, Olimpiyat ve Asya Oyunları için lisans alacağı açıklandı.

 • Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Hindistan'ın tehdit iddialarını reddetti
  07 May Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Hindistan'ın tehdit iddialarını reddetti

  Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Hindistan'ın G20 toplantıları düzenlemeye hazırlanmasıyla ilgili tehdit iddialarını reddetti. ŞİÖ Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak için Goa'ya giden Zerdari'nin açıklamalarının tehdit olarak nitelendirilmesi sorumsuzca bulundu.

 • Hint Bakan, aksayan küresel tedarik zincirinden gelişmekte olan ülkelerin etkilendiğini söyledi
  05 May Hint Bakan, aksayan küresel tedarik zincirinden gelişmekte olan ülkelerin etkilendiğini söyledi

  Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, Kovid-19 salgını ve jeopolitik karışıklıkların küresel tedarik zincirinde aksaklıklara yol açtığını ve bu durumundan da en çok gelişmekte olan ülkelerin etkilendiğini bildirdi.

 • Lavrov, Kremlin'e yapılan İHA saldırılarına somut eylemlerle karşılık vereceklerini bildirdi
  05 May Lavrov, Kremlin'e yapılan İHA saldırılarına somut eylemlerle karşılık vereceklerini bildirdi

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kremlin'e insansız hava araçlarıyla (İHA) yapılan saldırılara konuşarak değil, somut eylemlerle karşılık vereceklerini söyledi.

 • Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Hindistan ve Pakistanlı mevkidaşlarıyla görüştü
  05 May Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Hindistan ve Pakistanlı mevkidaşlarıyla görüştü

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Şanghay İşbirliği Örgütü Dışişleri Bakanları Toplantısı için Hindistan'ın Goa şehrine gitti ve Hint ve Pakistanlı mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Lavrov, iki ülke arasındaki ilişkileri ve bölgesel/küresel meseleleri ele aldı ve adil çok kutuplu bir sistem inşa etme konusunda anlaşmaya vardı.

 • Çin Dışişleri Bakanı Pakistan ve Afganistan'a gidiyor
  04 May Çin Dışişleri Bakanı Pakistan ve Afganistan'a gidiyor

  Çin Dışişleri Bakanı Çin Gang, Pakistan ve Afganistan dışişleri bakanlarıyla katılacağı üçlü toplantı için İslamabad'a gidiyor. Ziyarette Taliban geçici hükümeti ve Afganistan'daki istikrarın sağlanması ele alınacak. Çin, Afganistan'da siyasi uzlaşma ve kalkınma çabalarını desteklediğini belirtiyor.

 • Hindistan ve Çin Dışişleri Bakanları ŞİÖ Zirvesinde Himalaya Sınır Hattını Ele Aldı
  04 May Hindistan ve Çin Dışişleri Bakanları ŞİÖ Zirvesinde Himalaya Sınır Hattını Ele Aldı

  Hindistan ve Çin Dışişleri Bakanları, Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi öncesinde Himalaya sınırındaki ihtilaflı durumu ele aldı. İki ülke arasındaki sınır hattı, egemenlik tartışmalarına neden oluyor ve sık sık gerginliklere yol açıyor. Sınır ihtilafı, uzun yıllardır çözülemiyor ve son olarak 2020'de çıkan çatışmada 20 Hint askeri hayatını kaybetmişti.

 • ŞİÖ Dışişleri Bakanları Toplantısı Hindistan'da Başladı
  04 May ŞİÖ Dışişleri Bakanları Toplantısı Hindistan'da Başladı

  Şanghay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ) Dışişleri Bakanları Toplantısı, Hindistan'ın Goa şehrinde başladı. Toplantıda, İran ve Belarus'un ŞİÖ'ye üye olma süreci de ele alınacak. Pakistan Dışişleri Bakanı Bilawal Butto Zerdari, Hindistan'a ilk ziyaretini gerçekleştirerek toplantıya katılma kararı aldı. Hindistan'ın, İngilizceyi resmi ve çalışma dili olarak kullanma talebi de gündemde yer alıyor.

 • İran Cumhurbaşkanı Reisi ile Hindistanlı yetkili Doval 'ikili ilişkileri' görüştü
  02 May İran Cumhurbaşkanı Reisi ile Hindistanlı yetkili Doval "ikili ilişkileri" görüştü

  İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Hindistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval, dünyada yaşanan değişim ile iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi konularını ele aldı.

 • Rusya Savunma Bakanı'nın 'Afganistan'daki grupların bölgesel tehdit oluşturduğu' açıklamasına Taliban'dan tepki
  30 Nis Rusya Savunma Bakanı'nın "Afganistan'daki grupların bölgesel tehdit oluşturduğu" açıklamasına Taliban'dan tepki

  Taliban hükümeti, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun "Afganistan'daki silahlı grupların, Orta Asya ülkelerinin güvenliği için büyük bir tehdit oluşturduğuna" ilişkin açıklamasına tepki gösterdi.

 • Rusya Savunma Bakanı: ABD Orta Asyada askeri varlığını yeniden sağlamaya çalışıyor
  28 Nis Rusya Savunma Bakanı: ABD Orta Asyada askeri varlığını yeniden sağlamaya çalışıyor

  Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ABD'nin terörle mücadele adı altında Orta Asya'da askeri varlığını yeniden sağlamaya çalıştığını söyledi. Şoygu, dünyada çok kutuplu düzenin oluşturulması yönünde değişimler yaşandığını belirterek Batı'nın buna karşı çıktığını dile getirdi. Ayrıca, Asya-Pasifik bölgesinde askeri ittifaklar kurulduğuna dikkat çekti.

 • Hindistan, Çin'i sınır anlaşmalarını ihlal etmekle suçladı
  27 Nis Hindistan, Çin'i sınır anlaşmalarını ihlal etmekle suçladı

  YENİ Hindistan Savunma Bakanlığı, Çin'i Ladakh bölgesinde ikili anlaşmaları ihlal ederek iki ülke arasındaki bağları "temelinden aşındırmakla" suçladı.

 • Çok kutuplu yeni bir Orta Doğu'ya doğru
  12 Nis Çok kutuplu yeni bir Orta Doğu'ya doğru

  Suudi Arabistan ve İran arasında 7 yıl aradan sonra diplomatik ilişkileri yeniden başlatan anlaşmanın Çin himayesinde gerçekleşmesi, Orta Doğu'da ABD'nin hegemonyasını azaltacak çok kutuplu yeni bir sistemi getirecek dönüşümün başlangıç noktası olarak değerlendiriliyor.

 • Çok kutuplu yeni bir Orta Doğu'ya doğru
  12 Nis Çok kutuplu yeni bir Orta Doğu'ya doğru

  Suudi Arabistan ve İran arasında 7 yıl aradan sonra diplomatik ilişkileri yeniden başlatan anlaşmanın Çin himayesinde gerçekleşmesi, Orta Doğu'da ABD'nin hegemonyasını azaltacak çok kutuplu yeni bir sistemi getirecek dönüşümün başlangıç noktası olarak değerlendiriliyor.

 • Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Çin ziyaretini motive eden unsurlar ve beklentiler
  11 Nis Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Çin ziyaretini motive eden unsurlar ve beklentiler

  Çin'in, "Ukrayna savaşına hızlı ve köklü bir şekilde etki edebilecek tek ülke" olduğu düşüncesiyle 5-7 Nisan'da Pekin'i ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Asya devini savaşta tarafsız olmaya ve Rusya'ya silah desteği vermemeye ikna etmeye çalıştı.

 • Suudi Arabistan, Asya'ya yakınlaşarak ABD'den uzaklaşıyor mu?
  08 Nis Suudi Arabistan, Asya'ya yakınlaşarak ABD'den uzaklaşıyor mu?

  Suudi Arabistan, Joe Biden'ın başkanlık koltuğuna oturduğu 2021'den bu yana ilişkilerde durgunluk yaşadığı ABD ile tarihi müttefikliğini sona erdirmese de geliştirdiği "ortakları çeşitlendirme" stratejisiyle yönünü Asya'dan yana çevirdi.

 • Putin savaş suçları işlediği gerekçesiyle tutuklanabilir mi?
  30 Mar Putin savaş suçları işlediği gerekçesiyle tutuklanabilir mi?

  Uluslararası Ceza Mahkemesi, Rusya lideri Vladimir Putin için savaş suçlarından tutuklama emri çıkarttı.

 • Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Sincan Uygur Özerk Bölgesi Yöneticisi Ma'yı kabul etti
  29 Mar Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Sincan Uygur Özerk Bölgesi Yöneticisi Ma'yı kabul etti

  Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Çin Komünist Partisinin Sincan Uygur Özerk Bölgesi Sekreteri Ma Şingrui ile görüştü.

 • Suudi Arabistan, Şanghay İşbirliği Örgütüne 'diyalog ortağı' olarak katılma kararı aldı
  29 Mar Suudi Arabistan, Şanghay İşbirliği Örgütüne "diyalog ortağı" olarak katılma kararı aldı

  Suudi Arabistan'ın, Şanghay İşbirliği Örgütüne (ŞİÖ) "diyalog ortağı" olarak katılma kararı aldığı açıklandı.

 • Putin, Ukrayna'ya zayıflatılmış uranyumlu mühimmat gönderilirse gereken cevabın verileceğini söyledi
  21 Mar Putin, Ukrayna'ya zayıflatılmış uranyumlu mühimmat gönderilirse gereken cevabın verileceğini söyledi

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere'nin Ukrayna'ya zayıflatılmış uranyumlu mühimmat sevk etmesi durumunda gereken cevabı vereceklerini belirtti.

 • Putin: 'Kolektif Batı nükleer bileşenli silahlar kullanmaya başladığında karşılık vereceğiz'
  21 Mar Putin: "Kolektif Batı nükleer bileşenli silahlar kullanmaya başladığında karşılık vereceğiz"

  - Putin: "Kolektif Batı nükleer bileşenli silahlar kullanmaya başladığında karşılık vereceğiz" Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, "Kolektif Batı nükleer bileşenli silahlar kullanmaya başladığında karşılık vereceğiz" dedi.

 • Kazakistan'da Meclis ve yerel meclis seçimlerinde oy verme işlemi başladı
  19 Mar Kazakistan'da Meclis ve yerel meclis seçimlerinde oy verme işlemi başladı

  Kazakistan'da 7 siyasi parti ile 525 bağımsız adayın yarıştığı erken Meclis ve yerel meclis seçimlerinde oy verme işlemi başladı.

 • Kazakistan'da halk yarın Meclis ve yerel meclis üyelerini seçecek
  18 Mar Kazakistan'da halk yarın Meclis ve yerel meclis üyelerini seçecek

  Kazakistan'da halk, yarın 5 yıl boyunca Meclis ve yerel meclislerde görev alacak milletvekillerini belirlemek için sandık başına gidecek.

 • Kazakistan'da halk yarın Meclis ve yerel meclis üyelerini seçecek
  18 Mar Kazakistan'da halk yarın Meclis ve yerel meclis üyelerini seçecek

  Kazakistan'da halk, yarın 5 yıl boyunca Meclis ve yerel meclislerde görev alacak milletvekillerini belirlemek için sandık başına gidecek.

 • Kazakistan halkı, meclisin yeni üyelerini belirlemek için 19 Mart'ta sandık başına gidiyor
  15 Mar Kazakistan halkı, meclisin yeni üyelerini belirlemek için 19 Mart'ta sandık başına gidiyor

  Kazakistan'da halk, meclis ve yerel meclis üyelerini seçmek için 19 Mart'ta sandık başına gidecek.

 • İran: Belarus'la işbirliği ABD'nin yaptırımlarına karşı koymada yardımcı olabilir
  13 Mar İran: Belarus'la işbirliği ABD'nin yaptırımlarına karşı koymada yardımcı olabilir

  İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülkesinin Belarus'la işbirliğinin ABD'nin yaptırımlarına karşı koymada yardımcı olabileceğini söyledi.

 • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Moğol mevkidaşı Battsetseg ile ortak basın toplantısında konuştu Açıklaması
  13 Mar Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Moğol mevkidaşı Battsetseg ile ortak basın toplantısında konuştu Açıklaması

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moğolistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacmine ilişkin en az 500 milyon dolarlık hedef belirlenmesi gerektiğini belirterek, "Artış hızına baktığımız zaman, önümüzdeki yıllarda bu hedefi de yakalayabileceğiz.

 • Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, KGAÖ Genel Sekreteri Tasmagambetov'u kabul etti
  10 Mar Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, KGAÖ Genel Sekreteri Tasmagambetov'u kabul etti

  Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, ülkeye ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) Genel Sekreteri İmangali Tasmagambetov'u kabul etti.

 • Pakistan, topraklarında ABD'nin 'bölgesel dron merkezi' kuracağı iddialarını yalanladı
  10 Mar Pakistan, topraklarında ABD'nin "bölgesel dron merkezi" kuracağı iddialarını yalanladı

  Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mümtaz Zehra Beluç, ABD'nin ülke topraklarında "bölgesel dron merkezi" kuracağı ve buna izin vermeye hazır olduklarına dair iddiaları yalanladı.

 • Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, Çin'i ziyaret etti
  01 Mar Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, Çin'i ziyaret etti

  Belarus Devlet Başkanı Alexandr Lukaşenko, Ukrayna'daki savaş sürerken Çin ile Rusya yakınlığının sorgulandığı bir dönemde Pekin'i ziyaret etti.

Advertisement