İkinci El Konut Satışı Ne Kadar? - Son Dakika

İkinci El Konut Satışı Ne Kadar?

25.04.2014 16:14
İkinci El Konut Satışı Ne Kadar?, System.String[]

Keller Williams’ın Türkiye Başkanı ve kurucu ortağı Emre Erol, TÜİK verilerini değerlendirdi.

ABD'nin en fazla danışmana sahip gayrimenkul danışmanlık şirketi Keller Williams'ın Türkiye Başkanı ve kurucu ortağı Emre Erol, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) yayınladığı konut satış istatistiklerini değerlendirdi. 2013 yılının ilk çeyreğinde 273 bin 826 konut satış işlemi gerçekleşirken, 2014 ilk çeyrekte bu rakam 257 bin 853'e indi.

Seçim belirsizliği satışları vurdu

Keller Williams Türkiye BaşkanıEmre Erol,yüksek kredi faizleri, döviz kurundaki hızlı yükseliş ve Türkiye'deki seçim öncesi belirsizliğin 2014 ilk çeyrekteki konut satışlarının 2013 ilk çeyreğine kıyasla yaklaşık yüzde 6 düşmesine neden olduğunu belirtti.Emre Erol, yaşanan durgunluğa bağlı olarak gayrimenkul piyasasındaki gerilemenin olağan olduğunu sözlerine ekledi. EmreErol, emlak satışlarındaki dönemsel düşüşün çok büyütülmemesi gerektiğini vurgulayarak "Seçim belirsizliklerine rağmen Türkiye ekonomisi ve emlak sektörünün geçtiğimiz dönemlere kıyasla çok daha sağlam olduğu görüşündeyiz" ifadesini kullandı.

İkinci el konut satışları yüzde 52'ye çıktı

TUİK mart ayı satış rakamlarını inceleyen Emre Erol,yeni konut projeleri başta olmak üzere, satışların hızlanmaya başladığını, birinci el konut satışları şubat ayında 38 bin 74 iken, bu rakamın martta 41 bin 983'e çıktığını söyledi. Keller Williams Türkiye BaşkanıEmre Erol, "Mart ayındaki ikinci el satışlar toplam konut satışlarının yüzde 52'sini oluşturdu. Bu istatistiği 2014 yılı içerisinde pozitif bir gösterge olarak algılayabiliriz" şeklinde konuştu.

Mütekabiliyet yasası ivmeyi hızlandırdı

İç talebin yanı sıra yabancıların da Türkiye gayrimenkul piyasasına olan talebininülkedeki siyasi ve ekonomik istikrarla doğru orantılı olduğunu belirten Keller Williams Türkiye BaşkanıEmre Erol, özellikle son yıllarda mütekabiliyet yasasındaki değişiklikler, kaliteli gayrimenkul stoğundaki artış ve yüksek getiri oranlarından dolayı yakalanan ivmenin devam edeceğine inanıyor.

Mersin ve Aydın'a yabancı ilgisi

EmreErol, yabancıların yatırımlarını ikamet etmek ve kira geliri elde etmek amacıyla değerlendirdiğine işaret ederek şöyle devam etti: "Diğer ülkelerde başta Keller Williams danışmanları olmak üzere birçok gayrimenkul profesyoneliyleiletişim halindeyiz. Artık görmeye alıştığımız Rusya, Körfez ülkelerive Türki Cumhuriyetleri'nin yanı sıra Hindistan ve Uzakdoğu ülkelerinin de Türkiye emlak piyasasına olan ilgisi artışta. Bunun dışındaİngiltere, Almanya, Kuzey Amerika ülkelerinin ilgisinin sürdüğünüde yakından gözlemliyoruz."

Türkiye'deİstanbul, Bursa, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerin yanı sıra Antalya, Bodrum, Mersin, Aydın dayabancıların gayrimenkul yatırımlarını değerlendirmek için tercih ettiği şehirler arasına girmeye başladı. Emre Erol, güney bölgelerinin tercih edilmesini iklim, doğal güzelliklerin yanı sıra dönemsel kiralamalara olan talebe bağlı olduğunu da dikkat çekti.

İkinci El Konut Satışı Ne Kadar?
İkinci El Konut Satışı Ne Kadar?

- Kaynak: Milliyet.com.tr

Son Dakika Emlak İkinci El Konut Satışı Ne Kadar? - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kısıtlama cezası yiyen 3 gençten polise teşekkür: Allah razı olsun, yasaktan haberimiz yoktu İlahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Kur'an-ı Kerim ayetleri hakkındaki tepki çeken sözleri sonrası istifa etti Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden'ın İran açıklamasında dikkat çeken 'Türkiye' sözleri Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk: Koronavirüs etkisini 2022'nin ilk aylarına kadar sürdürebilir Günlerdir kayıp olarak aranan sosyal medya fenomeni Alexis Sharkey, çırılçıplak halde ölü bulundu ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, karantina süresini 7 ila 10 gün olarak güncelledi ABD'den Atlantik'te Rusya'ya karşı donanma hamlesi! Dünyanın en büyük askeri deniz üssü harekete geçiyor Çavuşoğlu'ndan Türkiye'yi hedef alan Pompeo'ya sert tepki: ABD, Suriye'deki terörist oluşumları destekliyor